LElfDSCHE VRIJDAG 23 AUGUSTUS. STADS-BERIGTEN. De Courant tcordt Maandag Woensdag en frijdag uitgegeven. Din ran Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen O Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEV DEN doen tc weten, dat het kohier van de plaatselijke directe belasting, voor 1867, is goedgekeurd door Gedeputeerde Stalen, bij besluit van den 20stcn Augustus jl.en op heden aan den gemeente-ontvanger ter invordering ter hand gesteld, en dat ieder vcrpligt is zjjnen aanslag op den hij de wet bepaalden voet te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. u. BRANDEI.ER Burgemeester. Leyden, 21 Augustus 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Zaturdag den 24steD Augustus 1867, 's namiddags te drie uren. Onderwerp Verpachting van de haardaschde vuilnis en het puin. Dl.WEXLAADSCliE fiERlGTEiv! LEYDEN, 22 Augustus. Bij de heden op bet raadhuis gehouden verpachting van de asch de vuil nis en het puin binnen de gemeente vallende gedurende den lijd van 5 jaren zijn twee inschrijvingen, tot een laag bedrag, ingekomen. De gunning heeft niet plaats gehad. Op de gisteren te Soetermeer gehouden paardenmarkt waren 420 paarden aangevoerd. Niettegenstaande er vele jonge en werkpaarden van beste hoedanigheid waren aangebragt, bleef de markt zoowel voor binneu- als buitenlandschen handel onbeduidend en was er het bezoek niet groot. Uit het Westland wordt ons gemeld dal het vervoer van aalbessen geëindigd is en, grootendeels voor het buitenland, eene voldoende rekening heeft gegeven. De wijnstok staal uitmuntend en is door de warmte van deze maand zooveel hersteld van de geleden koude, dat vele en schoone trossen worden te gemoet gezien. Men hield er zich nog dezer dagen be zig met de verzending van min of meer door ziekte aangetaste aardappelen, welke ziekte dan ook op sommige plaatsen vrij sterk is toegenomen. Niet tegenstaande de aardappelen, wegens dat onheil, hoog in prijs zullen blij ven, worden de granen onder gunstige omstandigheden binnengehaald. De peren zijn over het algemeen klein van stuk gebleven, de appelen daaren tegen zijn goed ontwikkeld en vooral de late soorten nemen nog in grootte toe. Van het een en ander wordt dit jaar boven bet middelmatige geplukt. Uit deze omstreken vernemen wij voorts dat de hooibouw, ondanks den tegenspoeddoor veel regen ontstaannog met goed gevolg werd volein digd. De graanoogst is bevredigend en kan, ten gevolge van droog weder, gaal worden voortgezet; ook het koolzaad is binnen. Het vlas bragt een goed gewas voort en o. a. uit Haarlemmermeer, waar de teelt zeer uitge breid was, vertrekt een tal van schuilen met vlas naar het Overmaassehc. He snijboonen en komkommers in de Veenen hadden te veel geleden om eene ruime opbrengst te doen verwachten zij is echter thans niet onvol doende. Het vervoer van bloemkool uit Rtjnshurg wordt op groote schaal, ook met veel buitenlandschen handelvoortgezet. Door den gemeenteraad van Deventer is tot leeraar in de natuurkunde en aanverwante vakken bi) de boogere burgerschool en burgeravondschool aldaar benoemd de heer J. Sirks, te Leyden. Door het Friesch genootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde is tot lid van dat genootschap benoemd de lieer J. II. L. van der Schaad", student te Leyden. Van de Ned. vcreeniging tot afschaüing van sterken drank ziet thans liet 23ste jaarverslag het licht. Ook voor de uitbreiding dezer vcreeniging was hel jaar 1866 niet gunstig. Het ledental is gedurende dat jaar niet toegenomen in de verhouding van vroegere jaren; de aanwinst was naattwe- lijks toereikend om met op teruggang te moeten wijzen. Als oorzaken daarvan worden opgegeven de ongelukkig heerschende meening dat de sterke drank een voorbehoedmiddel is tegen besmetting, de vatbaarheid voor cholera onderdruktde veepest en het afmaken van ziek vee voor den mensch onschadelijk maakt enz. De vcreeniging lelt thans 14047 leden, benevens 845 jongelieden. Het getal dergenen die aan de vereeuiging vrijwillig eene jaarlijksche bijdrage schonken was beduidend verminderd. Tegenover deze ongunstige stonden ook gunstige verschijnselen over, vooral dat men mogt aannemen dal liet beginsel der vcreeniging meer en meer in de maatschappij doordringt, waarvan de ingekomen verslagen van afdeelings-besturen en cor respondenten veelvuldige bewijzen opleveren. Gelijk men weet zal de verce- biging in de volgende maand haar 25-jarig beslaan te Haarlem vieren. De Staatscourant beval de verslagen der commissiën in 1867 belast met hel afnemen der examens van leerling-ajiothekers. Door die commissiën zijn geëxamineerd 35 candidalen, waarvan 26 toegelaten en 9 afgewezen zijn. Toegelaten zijn de hh. N. F. Reyst, P. J. 11. CrobachW. F. Dii- ker, E. M. van Hille, M. L. Q. van Ledden llulsebosch, A. G. van Spanje, J. J. van Steenbergen, B. B. Verkade, M. Kuiper, J. 11. van San ten Kolfï, G. Jelgersma, A. Visscher, P. Wolterson, R. G. van der Wal, K. J. Lette, H. J. J. Bolte, S. Houwerzyl, H. Nanning, A. S. van Baa ien, U. Riedel, W. Rogaar, D. J. Dirks, D. G. Brouwer, J. U. Scheen, J. J. Post en L. Corstius. Genoemd blad bevat ook de verslagen der commission in 1867 belast met het afnemen der examens van vroedvrouw. Van de 27 candidalen die zich hadden aangemeld werd slechts 1 afgewezen. Bij beschikking van 21 Aug. jl.heeft de minister van binnenl. zaken bepaald dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer in het lioofd- kiesdistrict Assen, welke moet plaats hebben ten gevolge van het aannemen door den heer mr. L. graaf van Heiden Reineslein der betrekking van com missaris des konings in de provincie Groningen, zal geschieden op Dingsdag 10 September aanst.en dat, zoo herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op Dingsdag 24 Sept. aanst. In de week van 11—17 Augustus hebben zich twee gevallen van vee- typhus in hel rijk voorgedaan. Beide gevallen kwamen voor in de gemeente Loosduinen. 15 stuks vee zijn, als ziek of verdacht, ter voorkoming van uitbreiding der ziekte, onteigend en afgemaakt. Naar ons van goederhand wordt medegedeeld, zegt de Minst. C., heeft de heer VVeeveringh zijn plan tot regeling der staatsschuld van Oosten rijk dezer dagen op officiële wijze in zijn geheel, met de daarbij behoorende berekeningen, aan den minister van financiën, baron von Becke, en af schriften er van aan den minister van financiën van Hongarije, Lonyay, en aan de beide deputatiën tot regeling der gemeenschappelijke aangelegenheden uit den Oostcnrijkschen rijksraad en den Hongaarschen landdag aangeboden. Te Nienwveen is Maandag 11. de nieuwe r. k. kerk door den bisschop van Haarlem ingewijd. Te Rotterdam zijn aan het bureau van den burgerlijken stand, als aan cholera overleden aangegeven eergisteren 8 en gisteren 16 personen. Te Amsterdam werd Zondag avond de bijeenkomst der Evangelische alliantie in de Nieuwe kerk ingeleid door den hoogleeraar J. J. van Ooster zee, van Utrecht. Tot grondslag zijner rede nam de spreker Hand. XXV1I1 14b en 15. Hij ontwikkelde in zijne rede de volgende punten: 1°. de christen heeft overal broeders; 2». die broeders verlangen gemeenschap; 3°. die gemeenschap geeft dankstof aan God; 4". die dankstof wekt moed voor de toekomst. Buiten het gezang der vergadering werden eenige gezan gen in koren gezongen door eene vcreeniging van jongelieden. Het ruime kerkgebouw was daarbij derwijze bezet, dat niemand meer eene plaats om te staan kon vinden. Maandag ochtend zijn de zittingen in de groote zaal van bet Park geopend. Vóór den eigenlijken aanvang, ten 8 ure, werd een bidstond gehouden, waarbij korte gebeden, achtereenvolgens in de Hol- landsche, Engelsche, Fransche en Duitsche taal, werden voorgedragen. Daarna opende de voorzitter de bijeenkomst niet eene korte toespraak en werd de orde medegedeeld, waarin de verslagen over den godsdiensligen toestand der onderscheidene volken elkander zouden opvolgen. Prof. Doedes, van Utrecht, droeg eerst het verslag over Nederland voor, daarna de heer Anet over België, prof. Tholuek over Duitschland en prof. Fromman over Rusland. Na eene pauze werden nog rapporten uitgebragt over Engeland, Frankrijk, Amerika, enz. In tuin geheel gaven deze een hoogst belangrijk overzigt van den godsdiensligen toestand van verschillende volken. Des avonds was er ontvangst der leden in den geïllumineerden tuin en smaakvol gedecoreerde zaal. De verschillende bijeenkomsten worden door een talrijk publiek bijgewoond. De eehtgenoote van zekeren B. T. te Zeihein, welke sedert 9 jaren volslagen blind was, is dezer dagen geheel ziende teruggekomen uil Utrecht, alwaar zij sedert Pinksteren onder behandeling van prof. Donders geweest was. Men kan zich de vreugde van haar eu hare betrekkingen eenigzins voorstellen, als uien weel dat zij kinderen heeft, die zij nog nooit ge zien had. Te Leeuwarden is Maandag II. de ÏZ^ jaarlijksche algemeene verga dering van de broederschap van candidaat-uotarissen in Nederland, onder voorzitterschap van den heer II. van Reijn Cz.uit 's Gravenliage, gehou den, die door vele leden werd bijgewoond. Uit het verslag, door het hoofd bestuur uitgebragtbleek de toenemende bloei der broederschap. Tot leden van liet hoofdbestuur werden herbenoemd de hh. II. van Reijn Cz. en S. Brouwer te Abcoude, en benoemd de lieer J. G. Everwijn te Nijmegen. Als plaats waar de volgende vergadering gehouden zal worden, werd Haar lem aangewezen.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1