LMD8C1IË COURANT. VRIJDAG 16 AUGUSTUS. De Courant wordt Maandag IF oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uil Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomtners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMEKLAtUDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 15 Augustus. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad deelde de voor zitter mede de ontvangst cener dispositie van gedep. staten dezer provincie, teu gelelde eener missive van den minister van binnenl. zaken, houdende berigt dat Z. 91., na den raad van stale te hebben gehoord, hem gemag- tigd had kennis te geveudat de door den gemeenteraad vastgestelde heffing van meerderjarige personen, bij anderen in 's rijks personele belasting aan- geslagenen inwonende, voor geene gunstige beschikking vatbaar was. De voorzitter stelde voor dit voor kennisgeving aan te nemen. Naar aanleiding daarvan ontstond er eene gedachtenwisseling over de vraag, of hetin plaats van in de zaak te berusten, niet beter zou zijn de vastgestelde verordening niet toepasselijk te verklaren op de alhier nog studerende meer derjarige personenuithoofde dit het eenige motief was waaropblijkens de missive van den minister, de weigering van goedkeuring gegrond was, en dit te gemakkelijker kon geschieden, omdat het aantal dier personen slechts een dertigtal bedroeg, waardoor de opbrengst dier heffing niet veel zou ver minderen. Ten gevolge dier gedachtenwisseling stelde de voorzitter voor de missive ten fine van berigt te stellen in handen van burgemeester en wet houders en van de commissie van financien, hetgeen werd goedgekeurd. Aan de orde was de beëediging en installatie van het nieuw inkomend lid dr. W C. van den Brandeler. Door dezen werden de gevorderde eeden afgelegd in handen van den wethouder Stoffels. De heer Stoffels sprak daarbij den heer van den Brandeler op eene hartelijke wijze toe. Naauwe- Ijjks 18 maanden geleden had hjj hel voorregt gehad hem bij den raad in te leiden als burgemeester; dit was de keuze des konings geweest. Z(jne benoeming tot lid van den raad was de keuze des volks. De kiezers van Leyden hadden geloond dal hij hun vertrouwen reeds volkomen had ver worven, want als een eenig man hadden zij hunne stemmen op hem uitge- gebragt. H|j wenschte dat het hem mogt te beurt vallen nog vele jaren in staat te zjjn aan dat vertrouwen te beantwoorden. De heer van den Bran deler rigtte hierop het woord tol zjjne medeleden. Was het voor hem een gewigtig oogenblik toen hjj voor 18 maanden het burgemeesterschap aan vaardde, niet minder gewigtig was hem dit oogenblik en moeijelijk kon hij uitdrukken wat hij thans gevoelde. Alleen wilde bij zeggen dat hij aan- vaukelijk geaarzeld had deze betrekking te aanvaarden, maar het denk beeld om naauwcr aan de leden van den raad en aan de burgerij van wie h(j reeds zoovele bljjkeu van liefde had genoten, verbonden te zijn, had hem er toe doen besluiten. Hij bragt voorts zijnen dank aan de leden van den raad in het algemeen en aan hh. wethouders, den voorzitter der commissie van fabricage en den secretaris in het bijzonder, voor de ondersteuning hem steeds in alles verleend, en gaf de verzekering zich te zullen beijveren den bloei van Leyden naar zijn vermogen te bevorderen. Vervolgens had plaats het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwe leden van den gemeenteraad, die met den eersten Dingsdag van September zullen optreden. Die geloofsbrieven werden in orde bevonden, zoodat tot de toelating van die leden werd besloten. Daarna werd nog de rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over de dienst van 1866, zon der beraadslaging, met algemceue stemmen goedgekeurd. De heer van der Hoeven, het woord gevraagd hebbende, verzocht van den voorzitter inlichting omtrent het volgende: 1». of hem ook bekend was dat in deze gemeente zich eenig geval van cholera had voorgedaan; 2». of er met het oog op eene mogelijke verschijning dier ziekte, hetgeen God mogt verhoeden, reeds eenige voorzorgsmaatregelen waren genomen. Hij werd tot het doen dier vragen genoopt door hetgeen hij in de nieuwsbladen gelezen had omtrent het uitbreken der ziekte in eene andere gemeente. De voorzitter gaf daarop te kennen, dat tot hiertoe nog geene aangifte was gedaan van eenig cholerageval, zelfs was hem daaromtrent nog geen ge rucht ter oore gekomenen wat hel nemen van voorzorgsmaatregelen betrof, in de buurten die ten vorige jare het meest door de ziekte waren bezocht, had men reeds voor goed drinkwater gezorgd en in het cholera- bospitaal was alles in zoodanigen staat, dat er, zoo noodigterstond weder gebruik van gemaakt kon worden. By de gisteren gehouden aanbesteding van eene gedeeltelijke vergroo- tiug van hel r. k. wees- en oudeliedenhuis was de minste inschrijver S. van der Kamp alhier, voor 29700. De gunning is acht dagen in beraad ge houden. De gemeenteraad van Noordwijk heeft in zijne vergadering van giste ren besloten, dat de kermis aldaar dit jaar niet zal plaats hebben wegens het uitbreken der cholera te Botterdam. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dal bet examen der adspiranten voor de betrekking van kadet bij het corps mariniers zal aanvangen op 2 September aaust.in een der localen op 's rijks werf te Amsterdam. Naar men verneemtzegt de Arnh. C.is nader door den minister van oorlog bepaalddat de gehuwde miliciens der ligting 1863 vrijgesteld zqn om onder de wapenen te komen. In de Staatscourant leest men het volgende: Sedert Vrijdag jl. zijn te Rotterdam enkele gevallen van cholera voorgekomen. Ofschoon de noo- dige maatregelen daar en elders worden beraamd om te doen wat er te doen is tegen onverhoopte verdere verspreiding, zoo bestaal er voor alsnog geene reden van bezorgdheid, daar zich nergens de ziekte epidemisch vertoont. Voorts leest men in dat blad nog het volgende: Volgens bij hel dep. van koloniën ontvangen «oorloopige berigteu omtrent de gevolgen der onlangs in eenige gewesten van Java plaats gehad hebbende aardbevingen, bestond in de geteisterde streken geene bepaalde behoefte of gebrek aan levensmid delen zoodat dienaangaande voor alsnog geene bijzondere voorzieningen van regeringswege waren noodzakelijk te achten. Tol voorziening in de huis vesting der Europesche en inlandsche bevolking, voor zoo veel deze door de aardbeving hare woningen had verlorenwerd evenwel door de Indische plaatselijke civile en militaire autoriteiten het mogelijke gedaan. In de week van 4 tot 10 Augustus hebben zich geene gevallen van vee-typhns in het rijk voorgedaan. Door den minister van binnenl. zaken is het verbod tot het houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee in Gelderland opgeheven. Hel Dagbl. v. 's Grav. zegt uit eene goede bron vernomen te hebben dal in Junij jl. door den gouverneur-generaal van Ned. Indië de resolutie van zyii voorganger omtrent het niet-aanplanlen van kofïljboomen op groo teren afstand dan vier palen van de dessa's buiten effect is gesteld, en dat in dezelfde maand ook teruggekomen is op de bekende circulaire van den tocnmaligen directeur der cultures, houdende verbod van ompaggering der suikervelden. Dr. Baudin is na een vier-jarig verblijf in Japanaan het hospitaal te Decima, in het vaderland teruggekeerd, vergezeld van een viertal zjjner leerlingen, die zich onder zijne leiding verder in hun vak willen bekwamen. In de eergisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Rotter dam is behandeld een voorstel van burg. en weth. om de kermis aldaar aanstaanden Zaturdag te doen eindigen, uithoofde er eenige sterfgevallen aan cholera aldaar hadden plaats gehad. Uit de nadere toelichting van het voorstel bleekdat volgens de officiële berigten 3 personen aan de cholera waren overleden. 91en meende te kunnen aannemen dat die gevallen van sporadische!) aard waren. Inlnsschen was het nemen van maatregelen van voorzorg noodzakelijk geachtook door den inspecteur van het geneeskun dig staatstoezigtdie zich schriftelijk tot burg. en weth. had gewend met het verzoek om de kermis op te heffen of althans te bekorten. Het voor stel gaf aanleiding tot eeoe zeer uitvoerige gedachtenwisseling, waarbij twee meeningen op den voorgrond traden. Volgens de eene was het voorstel een halve maatregel, eene transactie; beschouwden burg. en weth. den toestand van zoo dreigenden aard, dan hadden zij moeten voorstellen om de kermis dadelijk op te heffen; de beruchte Zaturdagnacht eenmaal voorbjj zijnde, konden de drie daaropvolgende stille da£en zoo veel gevaar niet opleveren. Volgens de tweede meening was het voorstel werkelijk eene soort van trans actie en verdiende juist daarom aanbeveling; in den regel strekken eenige zoogenaamd sporadische gevallen van cholera tot voorbode der epidemie; het was dus dringend noodzakelijk maatregelen te nemen tegenover de kermis, die wel geen epidemie kan doen ontstaan, maar haar, waar zij zich voordoet, aanmerkelijk in de hand werkt; met plotseling staken van de kermis zou men zóó vele belangen krenken dat men voor dien maat regel terugdeinsde en derhalve lot de transactie was gekomen om de kermis tot Zalurdag te bekorten. Door den heer Pincoffs werd het volgende voor stel gedaan: dal de raad voor het oogenblik geene beslissing wenscht te nemen over eene vervroegde sluiting der kermis, maar burg. en weth. uit- uoodigt1°. bij publicatie de ingezetenen met hel beslaan der cholera alhier bekend te maken en hen tot de meest mogelijke voorzigtigheid aan te manen; 2°. op het oogenblik dat volgens hun oordeel de ziekte een ernstig epidemisch karakter mogt aannemen, den raad zonder verwijl bjjeen te roepen, ten einde te beraadslagen over eene sluiting der kermis. Dit voor stel werd met 15 tegen 10 stemmen aangenomen. Gisteren zijn aan het bureau van den burgerlijken stand te Rotterdam geene aan cholera overledenen aangegeven. De Arnh. C. deelt nader het volgende mede omtrent de personen in de kolonie Veenhuizen, die aan de lepra-ziekte lijden: Nadat de regering in het begin dezes jaars eene algemeene visitatie der bevolking van de gestich ten had voorgeschreven, en wel met het oog op genoemde ziekte, die zich

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1