~im luit.-kwartiermeesterbij liet 7de reg. infanterie; den sergeant J. van Raven, van het 4de reg. van het wapen; tol kapitein-administrateur van kleeding en wapening bij het 4dc reg. huzaren, den lslen luit.-administra teur van kleeding en wapening H. J. van Maurik, van het corps. De officier van gezondheid 3de kl. bij de zeemagt tl. Moermans is be vorderd tot officier van gezondheid 2dc kl. Bij het reg. veid-arlillerie zijn benoemd lot kapiteins van de 2de kl. de kapiteins 3de kl. A. Suy, J. W. J. Zegers Rijser en F. M. B. Alewjjn. Naar men verneemt zullen RH. MM. de koning en koningin benevens Z. K. H. prins Alexander a. s. Donderdag weder naar het Loo vertrekken. Z. M. de koning van Zweden en Noorwegen wordt nu aanstaanden Maandag alhier verwacht. De tegenwoordige vergadering van de statcn-generaal zal op Vrijdag den 16dcn Augustus a. s.des namiddags ten twee ure, in eene vereenigde zitting der beide kamers, door den minister van binnenlandsche zaken, na mens den koning gesloteu worden. BUITEi\l7;VAI)SBHk ilfJiTGTKN. ESTC EL* A3 23. LONDEN, 8 Augustus. Men verzekert dat in den ministerraad behoudens nadere bepaling der bijzonderheden, besloten is tol eene gewapende expeditie naar Abyssinië ter bevrijding der Engclschen en andere Europeanendie door koning Theo- dorus gevangen worden gehouden. Indien het dezer dagen ontvangen berigt, dat de gevangenen zich buiten het bereik van den koning bevindenbevestigd wordtdan zou er hoop zijn dal de expeditie niet noodig was. Het zou evenwel kunnen gebeuren, dat koning Theodorus door eene wending der krijgskans de Europeanen weder in zijne magl kreeg, of dat het opperhoofd, hetwelk hem in het hoog gezag mogi verdringen, zjjne staatkunde jegens Engeland volgde. liet laatste is meer waarschijnlijk dan hel eerste, maar in beide gevallen zal de expeditie, waartoe besloten is, worden doorgezet. De reform-bill is thans, zooals die door het hoogerhuis is geamendeerd, weder bij het lagerhuis in behandeling gekomen. Het amendement, betref fende den census voor personen die bij anderen inwonen is verworpen dat strekkende oni de vertegenwoordiging der minderheid te begunstigen, werd, hoewel de hh, Gladstone en Bright hel hevig bestreden goedgekeurd. Door de regering is aan het laaerhuis medegedeeld, dal aan het mi nisterie van koloniën beriglen van St. Mauritius, loopende tot 2 Julij ont vangen waren, volgens welke de daar heerschende epidemie sedert 2 Mei in hevigheid was afgenomen. De gouverneur van het eiland had reeds een grondig onderzoek ingesteld naar de oorzaken der kwaal en de middelen er tegen. De regering heeft aan den kapitein Doorman van hel Nedcrl. schip Ida Elizabeth eenen sextant van groote waarde vereerdwegens het redden van den kapitein Casey. lu de met 3 Augustus jl. geëindigde week is hier te lande geen enkel nieuw geval van runderpest ter kennis der regering gekomen. Sedert het uitbarsten dier ziekte zijn er, volgens de officiële opgaven, 278,740 runde ren aangetast, en 56,947 gezonde runderen ter stuiting van de verbreiding der besmetting afgemaakt. De kapitein van de uit Harlingen te Ruil aangekomen stoomboot European heeft op zijne reis een groot stoomschip geziendat geheel in brand stond. Rij had den naam van het vaartuig niet kunnen ontdekken. Het lersche gewest Connemara verkeert thans ten gevolge van mis gewas en andere tegenspoeden in gevaar van hongersnood. De uienschlie- vendheid van het Engelsche publiek wordt door de dagbladen voor die land streek ingeroepen. Uit New-York meldt men aan den Times: De berigten omtrent de stoffelijke en zedelijke gesteldheid des Zuidens blijven ongunstig. De blanke bevolking is er geheel ontmoedigd door de houding en besluiten van het congres in de nu algeloopen zomerzitting. Alleen de negers doen er moeite om op de lijst van slemgeregligden te komen; dn begonnen, eenige weken geleden, ook de blanken te doen; doch zij hebben hel opgegeven in de overtuiging dat zij, wat zij ook mogten doen, het congres nooit tot ver zachting zijner maatregelen zouden bewegen. Al/oo verwacht de blanke bevolking dat het Zuiden onder de heerschappij der negers komen en daar door geheel te gronde gerigt zal worden. Toen het congres uiteen ging, liet het twee wetsvoorstellen tol verbeurdverklaring van de vaste goederen der gewezen opstandelingen aanhangig, heide ontworpen door radicale leden. Het is dus natuurlijk ie verwachten dat de negers ui liet Zuiden naar den wensch der radicale partij stemmen; want van deze [partij hebben zjj grond bezit te verwachten; terwijl de demokratische partij moedeloos en magte- loos is en niets geven kan. Een zeer onaangenamen indruk heeft in de Vereenigde Staten het be rigt gemaakt hoe Jefferson Davis in den schouwburg te Montreal ontvangen is. Hij vverd bjj zijn binnenkomen luide toegejuicht. Een onder het publiek riep zelfs: Wij zullen nog wel eenmaal het Zuiden onafhankelijk zien!" Daarop werden Zuidelijke volksliederen aangeheven, en het duurde een half uur eer de beweging geëindigd was. FKit.JVKKit.IIH. PARIJS, 8 Augustus. De Moniteur deelt officieel mede dat drie westelijke provinciën van Neiler-Cochinchina bij de Fransche beziitingen zijn ingelijfd, omdat zij lot schuilhoek strekten voor zeeroovers en oproermakers. De Moniteur bevat de volgende waarschuwing: Verscheiden lenloon- stellers hebben eene kennisgeving ontvangen met de gedrukte onderteekening van den heer Le Play, den commissaris-generaal voor de wereldtentoonstel ling, en strekkende om te doen gelooven dat hel werk van den jury herzien en gewijzigd geworden is. Het hoofdbestuur der tentoonstelling moet de be langhebbenden tegen al de kunstgrepen van dien aard waarschuwen. De schrijver der bedoelde circulaire heeft getracht de publieke opinie op het dwaalspoor te brengenen heeft daarmede iets gedaan wat onder het be reik van den strafregter valt. De keizer heeft eene som van 50000 fr. ter beschikking gesteld van de vereenigingdie zich in Frankrijk heeft gevormd om de voorgenomen Noordpool reis van den heer Gustave Lambert te bevorderen. Volgens den Cour. d'Orient heeft de keizer den sultan beloofd hem tegen het einde van den zomer te Konstantinopel een tegenbezoek ie zullen brengen. De keizerin zou Z. M. vergezellen. Een broeder van den Sultan, die hier verblijf houdt, zal verscheiden jaien te Parijs doorbrengen om zijne letterkundige en militaire opleiding te voltooijcn. De regering heeft den luit.-kolonel de Villctte van den generalen staf, ter zijner beschikking gesteld Hij zal den jongen prins tot gouver neur dienen en daarvoor eene jaarwedde van 25000 fr. en het gebruik van een hotel genieten. Beriglen uit Mexico melden dat al de keizerlijkgezinde prefecten voor 6 jaren verbannen zijn, dat de bisschop van Jalapa in hechtenis genomen was, als beschuldigd van de keizerlijken begunstigd te hebben, en dat eene algemeene verbeurdverklaring van de goederen der aanhangers van de keizer lijke regering begonnen was. De overste Lopesdie keizer Maximiliaan verraden heeftwas te Oaxaca in hechtenis genomen en zou voor eenen krijgsraad gebragt worden, wegens misdrijven gepleegd terwijl hij in keizer lijke dienst was. Escobedo had zich voor de verkiezing van den president candidaat gesteld, en ter zijner aanbeveling bekend gemaakt dat een der beginselen van zijne staatkunde was alle vreemdelingen uil Mexico te verja gen of hen uil te roeijen. De nieuwe Russische leening vindt hier veel deelneming. Er is een stoute aanslag gepleegd op eene diligence van Marseille naar Digne en Apt Een gewapende bende heeft de diligence aangehouden, doch de koetsier legde de zweep over de paarden en omkwam. De roovers schoten nog, doch misten. Daarop wachtten zij den bijwagen af. De hoofd man schoot op den koetsier, doch trof een der reizigers doodelijk. Ook deze wagen ontsnapte en verder geloste schoten troffen geen doel. Men ver zekert, dat twee der booswichten reeds gevat zijn. Naar men uil Rome meldt hebben er in den nacht van den 4den onrustige looneelen nabj) Velletri plaats gehad, die door de overheid wer den onderdrukt. Den volgenden dag werden zjj herhaald en toen is de tusschenkomst der militaire magt noodig geweest. Eerst nadat een tiental belhamels iu hechtenis waren genomen, is de orde hersteld. K IT I S S E w. BERLIJN, 8 Augustus. De Köln Zeit. blijft de regering waarschuwen voor de gevolgendie uit de niet-uitvoering van art. 5 van hel vredestractaat van Praag of uit het verdere uitstel der uilvoering kunnen voortspruiten. Zjj ontzegt ook aan Pruissen het regt om nationale waarborgen van Denemarken te vorde ren, en doet vermoeden dat Oostenrjjk met op de uitvoering van het artikel aandringtomdat het heimelijk wenscht dat Pruissen dientengevolge in moeijelrjkheid zal komen. De minister van hinnenl. zaken zal, even als met Hanover heeft plaats gehad, ook nit Hessen, Nassau en Sleeswijk-Holslein personen ontbieden, die het algemeene vertrouwen bezitten, om met hem eenige vraagpunten te bespreken. De burgerschap van Hamburg heeft de militaire conventie met Pruissen goedgekeurd. In sommige kantons van Zwitserland is de cholera uitgebarsten. In Tcssino zijn reeds 24 gevallen voorgekomen. OOST-IWÏ9IE. BATAVIA 27 Junjj. De berigten, die men omtrent de aardbevingwelke zich over geheel Java en op Bali heeft doen gevoelen, van verschillende zijden ontvangt, zijn ten hoogste treurig. De residentie Djocjocarta heeft verreweg het meeste gele den; alleen de schade van particulieren in die residentie wordt op vier mil- lioen gulden begroot; het aantal dooden wordt op ongeveer 300 geschal, waaronder 13 Europeanen. Ook de residentie Bagelen werd zeer geteisterd. Deze ontzettende ramp en de daardoor ontstane radeloosheid in de residentie Djocjocarta doet voor gebrek en voor ongeregeldheden vreezen. Men hoopt dat de regering zal lusschen beiden komen door het verleenen eener zoo krachtige hulp als zij alleen in staat is te verschaffen. De liefdadigheid van particulieren heeft wel iels gedaandoch dit is als een droppel in den em mer bij hetgeen gedaan moet worden, om de ergste gevolgen van het kwaad te voorkomen. In den ochtend van 24 Junij, bij het schijfschieten door eene inland- sche compagnie van hel garnizoen te Weltevreden, werd de kapitein der infanterie W. door een inlandsch soldaat doodgeschoten; de kogel ging den rug iu en kwam de borst weder uit. Groot is de verslagenheid over het treurige einde van dezen algemeen beminden officier. Den 26s,c" Junij had de begrafenis plaats. Een buitengewoon lange stoet van vrienden en deel- nemenden was op het kerkhof bijeengekomen, om den overledene de laatste eer te bewijzen. Met diepe aandoening werden de toespraken van twee zijner wapenbroeders aangehoord. Het regtsgeding tegen den moordenaar zal met bnitengewonen spoed worden behandeld. De verslagene laat eene jeugdige weduwe achter. Aan allen, die ons zoo treffend blijk gaven van hunne deelneming bij ons dubbel verlies, brengen wij bij dezen onzen innigen dank. D. v. LEEUWEN. Niecwer-Amstel 9 Augustus 1867. II. JACOBS. Voor de vele en hartelijke blijken van deelneming, bij ons smartelijk verlies ondervonden, betuigen wij bij deze onzen wclgemeenden dank. Wed. J011s. RODBARD, vak der Gendctek. Leyden 10 Augustus 1867 E. 11. RODBARD. Teïesjirjivsff. BERLIJN. 9 Augustus. De Zeidl. Corr. verdedigt de gevangenneming van den Franschen gezant in Mexico met het argument dat er lusschen dat j land en Frankrijk nog een toestand van oorlog bestaat. WEENEN, 9 Augustus. De avondbladen deelen mede dat, blijkens par ticuliere telegrammen, de gewezen koningin-weduwe van Napels, Maria The- resia, aartshertogin van Oostenrijk, gisteren avond le Albano, bij Rome, aan de cholera is overleden, i Aan de Oostenrjjksche scheepsbevelhebbers in de wateren van Candia is j gelast de vlugtelingen, wanneer zij daartoe aanzoek doen, aan boord te ne- men er, hen in veiligheid te brengen. A V E U T E W T I E 1*. Ondertrouwd: J. F. IIEYBROEK. J Dz. van Amsterdam Leidex, 9 Augustus 1867. en Receptie 18 Augustus. D. F. RE1MER1NGER.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2