LËÏDSCfflË COURANT. MAANDAG 12 AUGUSTUS. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEYDEN herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente het bepaalde bij art. 363 der Algemeene Policie-verordening, dat „alle gebouwen, aan de straat uitkomende, van goede goten, loopende langs het dak en van daar naar beneden op de straat, moeten voorzien zijn," zoodat „niemand het water van zijn dak langs de muren op den publieken grond mag doen afloopen." Zij, die in de opvolging van dat voorschrift nalatig waren, worden dringend uitgenoodigd daarvoor ten spoedigste de noodige zorg te dragen, ten einde zich te vrijwaren voor de toepassing der straffen, bij art. 367 der aangehaalde verordening tegen over treding bedreigd, zijnde eene geldboete van drie tot vijf en twintig gulden en gevangenis van één tot drie dagente zamen of afzonderlijk. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, v. d. BRANDELER, Burgemeester. .10 Augustus 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te wetendat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 30sleD der vorige maand, invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op het personeel, over het dienstjaar 1867 en 1868, bevattende de uitkomsten van gevraagde schattingen en tellingen van de wijken 1, 2, 3 en 4, terwjjl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den hij de wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden. 9 Augustus 1867. v. d. BRANDELER. B1i\I\EATAXDSCHE REUIGTE.N. LEYDEN 10 Augustus. H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen heeft heden namiddag alhier vertoefd en het museum van oudheden bezigtigd. Onzen veelgeachten stadgenoot den heer D. L. VYoIfson, directeur der kon. Nederl. grofsmederijonlangs benoemd tot directeur der Neder- landsche stoomboot-maatschappij te Rotterdam, werd gisteren door de be ambten der eerstgenoemde vennootschap als blijk van hoogachting en erken telijkheid aangeboden een, in de fabriek van den heer van Kempen ver vaardigd, keurig nel bewerkt zilveren inkltoestcl met toepasselijke inscriptie, hetwelk door hem, na voorafgaande hartelijke toespraak, met de meeste welwillendheid is aangenomen. Wij voegen er bi], dat het vertrek van den heer Wolfsou ons leed doet en een waar gemis voor Leyden mag worden genoemd. Het eerste optreden bij de gewone concerten op Zomerzorg van de kapel van het reg. grenadiers en jagers onder directie van den heer Völlmar, na liet terugkeeren van het muziekcorps uit Parijs, ging 'ook hier niet onop gemerkt voorbij. Men nam deze gelegenheid waar om aan het corps, waar van de kapel deel uitmaakt, een blijk van sympathie te geven en van inge nomenheid met de lauweren door hetzelve b(j den internationalen mnziekalen wedstrjjd behaald. Eene teleurstelling was liet dat de luitenant-directeur Dunkier, op wiens tegenwoordigheid men bij deze gelegenheid in de eerste plaats gemeend had te kunnen rekenen, verhinderd was geworden over te komen. De kapel stapte aan de stads gehoorzaal af en werd aldaar door eene commissie uit de alhier bestaande muziekale vereenigingen ontvangen en verwelkomd. Vervolgens werd zij, voorafgegaan door die commissie, in welks midden de heer Völlmar uitgenoodigd werd eene plaats in le nemen in optogt naar Zomerzorg geleidbegeleid door de vrolijke toonen van de muziek der dienstdoende schutterij, onder directie van den heer van Pijpen. De kapel mogt ook ditmaal bij de uitvoering van de verschillende nommers van haar goed gekozen programma eene algemeene toejuiching verwerven, die zich vooral in ruime mate lucht gaf bij de uitvoering van hel laatste uom- mer, waarbij het terrein door Benzaalsch vuur verlicht werd en toen de muziek nog ten slotte de volksliederen en het lö nvat liet hooren. Op die wijze werd, begunstigd door fraai weder, een genotvolle avond op Zomerzorg doorgebragt. De heer Convée had van zijne zijde daartoe op onbekrompen wijze medegewerkt, zoowel door het decoratief van den tuin, als door de fraaije verlichting daarin aangebragt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroes gedurende deze weck dagelijks van 113 tot 127 volwassen personen en 63 tot 73 kinderen. Van den 16den Julij tot den 9den Augustus zijn te Rotterdam de eind examens der hoogere burgerscholen in Zuidholland afgenomen; van de 27 candidatendie liet geheele examen hebben afgelegd, zijn de volgende heeren aangenomen: J. Boers, J. II. li. Cox, A. E. Liudo, J. Drost, B. J. W. van Hasselt, J. van Hasselt, A. W. Hein, C. J. de Jaager, J A. Roest van Limburg. C. J. van der Mandele, J. Oldeuborgh J. D. Pasteur, D de Jongh Hz., E. R. van Welderen Rengers, A. F. Steers. N. A. Wellen. Onder de candidaten waren er 18 van hoogere burgerscholen; daarvan zijn 13 aangenomen. Naar wij uit eene goede bron vernemen, heeft zich te Katwijk eene commissie gevormd met het doel om concessie aan te vragen tol het daar- slellen eener hulphaven teKatwjjk aan Zee, opdat, voor zoover zulks noodig mogt kunnen zjjnde bomschepen langzamerhand door loggerschepen zou den kunnen worden vervangen, iets dat voorzeker voor gemelde plaats van groot belang zoude zijn. Van Katwijk aan Zee meldt men ons: Waren alle vischsoorten dit jaar buitengewoon hoog in prijs, vooral gisteren (Vrijdag) werd een nooit gekende prijs besteed voor scharrenwelke in den afslag voor 10.50 a 11.— per mand zijn verkocht. Maandag morgen zullen weder acht schuiten naar de haringvisscherij vertrekken. Bij de in het hoofdkiesdistrict Alphen gehouden herstemming, ter ver kiezing van een lid voor de prov. staten, zijn uitgebragt 454 geldige stemmen. Gekozen werd de heer K. N. llengeveldte llazerswoude, met 242 stemmen. De heer A. W. E. Gunning, te Alkernade, verkreeg 212 stemmen. Naar men verneemt, heeft de lieer mr. J. P. Amersfoordt zijn ontslag gevraagd als burgemeester van Haarlemmermeer. Het heeft Z. M. behaagd, te bepalen, dat de thans bij de verschil lende corpsen infanteriehet balt. mineurs en sapeurs en de kon. militaire akademie in gebruik zijnde schouderbedekkingen zullen worden afgeschaft en vervangen door schouderpassanten van dubbel gevlochten koord, aan het benedeneinde in vlechtwerk uiiioopendevoor de officieren van goud, de adjudanten-onderofficier van goud met zijde doorwerkten voor de onder officieren en verdere manschappen van geel katoen. De onthulling van het standbeeld van Vondel te Amsterdam is bepaald op 4 October. De feestelijkheden zullen drie dagen duren, 3, 4 en 5 October. De bijwoning van al de feesten, met inbegrip van het diner, zullen voor een heer met eene dame openstaan tegen betaling van ƒ30, voor een heer alleen ƒ20. Door hel prov. kerkbestuur van Gelderland is aan d«. W. H. van de Sande Bakhuyzen, pred. te Herwijnen, en aan d9. F. Pleyte Cz.pred. te Heumen c. a.op hun verzoek, eervol ontslag verleend. Door den heer F. E. W. van logen, gepens. kapitein der artillerie, onlangs te Arnhem overleden is aan de diaconie der Ned. herv. gemeente le Dordrecht 2000 gelegateerd, en aan het Bestedelingenhuis aldaar ƒ1000. Uit Nieuwveen meldt men aan de IV. R. C. het volgende: Niettegen staande de toestand van den landbouw over 't algemeen gunstig is te noe men, zijn er toch ook streken in onze uitgestrekte polders, die minder in die zegeningen mogen deelen en veel nadeel van het gestadig natte weder hebben ondervonden. Behalve immers dat de hooi-oogst daar mislukt is, dewijl dit voeder bijna in rottenden toestand is binnengehaald, heeft ook het dorschen van het koolzaad zoo veel tegenstand ondervonden, dat de opbrengst daardoor middelmatig en van eene mindere hoedanigheid gewor den is. De hoofdgewassen, rogge, tarwe, gerst enz., beloven niet ongunstig te zullen zijn. Met het maajjen der rogge heeft men reeds een begin ge maakt, en het laat zich aanzien dat het beschot de verwachting niet bescha men zal. Minder gunstig staat het met de aardappelen, die op sommige akkers in hevige mate door de ziekte zijn aangetastwelke zich echter nog hoofdzakelijk lot het loof bepaalt, liet is te ho|iendat zich het bederf niet tot den knol moge uitstrekken, welke hoop zal verwezenlijkt worden, als de weersgesteldheid nog tijdig mogt verbeteren. Te Utrecht is overleden de heer mr. C. W. Moorrees, ridder der orde van den Ned. Leeuw enz., sedert 1846 griffier van de staten dier provincie. Te Uflelte in Drenthe is Zondag avond II. een jongeling, bij het naar huis gaan. op eene verraderlijke wijze met een mes zoodanig gewond, dat hij, in geheel bewusteloozen toestand verkeerende, den dader niet heeft kunnen aanwijzen, die dan ook, in weerwil van de aangewende pogingen, onbekend is gebleven. In Drenthe maken weder een 80-lal personen toebereidselen om naar Noord-Amerika te vertrekken. Te Blankenberghe, eene badplaats in België, is een Engelschman William Standish, 30 jaren oud, aangehouden op verzoek van zijne moeder. Uij is in Indië in dienst geweest en heeft daar eene hersenziekte gehad' ten gevolge waarvan hij eene zucht tot moorden heeft. In Engeland heeft hij reeds twee menschen gedood, en voor zijn vertrek naar Blankenberghe was hij van plan weder iemand het leven te benemen. Te Oslende is een der badgasten, de heer Mayer, een jong Berlijnsch bankier, het slagtoffer zijner onvoorzigtigheid geworden, terwijl hij boven dien nog de oorzaak is geweest van het verlies van een menschenleven en dat van drie andere personen in ernstig gevaar heeft gebragi. Hij is name lijk, onbekend met de gesteldheid van liet strand, achteriiitloopeude over de laatste bank geraakt, in het wegzinken eene dame medeslepende. Ondanks alle aangebragte hulp heeft men den heer Mayer niet kunnen redden, ter wijl men er slechts uiet groote moeite in geslaagd is, de dame in hel'leven terug te roepen. Een heer en eene dame, die zich in de nabijheid bevon den en tot redding waren locseschoien zijn insaelps op het punt geweest van te verdrinken. De heer llooghe, van Oslende, die te paard in zee was gereden oui hulp te bieden, is het ollcr zijner menschlievendheid geworden. 'sGRAVENHAGE, 10 Augustus. Aan den heer F. van den Broek is, opzijn verzoek, eervol ontslag verleend als consul-generaal der Nederlanden te Parijs. Z. M. I'.eeft goedgevonden te benoemen: tot majoor-kwartiermeester, bij het 4dc reg. infanterie, den kapitein-kwartiermeester lsl« kl. J. J. van Dieren, van liet corps; bij liet reg. veldartillerie, den kapitein-kwartier meester lstc kl. J. F. van der Hoek, van hel 3de reg huzaren; tot kapi tein-kwartiermeester 3dc kl. hij het 3'"> reg. huzaren, den lsttn luit kwar tiermeester N. J. N. van den Bos, van het batt. mineurs en sapeurs; tot

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1