tingen des morgens van half lien tol half een ure en des namiddags len 2 ure. zit het congres in algemeene vergadering. Men is lid van het congres legen betaling van 5 fr. 's GRAVENHAGE, 8 Augustus. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer I. C. van Lier, te 's Gravenhage, tot het dragen der versierselen van officier der orde van den Nischan Iftihar, hem door den Bey van Tunis geschonken, en aan den heer J. P. Hofstede, hoofö-directeur der posterijen, tot het dragen der onder scheidingstekenen van kommandeur der Dannebrogsorde2de kl.,hem door den koning van Denemarken geschonken. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid verleend: aan C. F. Sliehlgezagvoerder van het Zweedsche stoomschip Gustaaf fPasa, de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift; aan Ch. Cronsellls,cn stuurman en O. Ullgren, 2dcn stuurman op genoemd stoomschip, ieder eene gratificatie van ƒ50, en aan den matroos op dat schip J. Pettersson, eene gratificatie vau ƒ10, alsmede aan elk hunner een loffelijk getuigschrift, we gens redding van vijf personen van het in de Noordzee in zinkenden toe stand verkeerende Nederlandsche vaartuig illettiena Jacobiena op 27 April jl. Aan den heer K. J. van Meurs is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als ontvanger der registratie te Dordrecht. Voorts zijn benoemd tot ontvanger der registratie te Meerssen, de heer jhr. A. N. F. Flugi van As- permont; thans te Harderwijk; te Harderwijk, de heer J. J. de Lange, thans te Kortgene; te Lochem, de heer J. B. Vroom, thans te Texel; te Texel, de heer H. van Goudoever, thans surnumerair; te Kortgene, de heer J. E. J. Jordaan, thans surnumerair. De inspecteur van het middel van waarborg en belasting der gouden en zilveren werken bij het dep. van financiën, de heer R. van der Voort, is belast met de waarneming der contróle-dienst bij het kantoor van waar borg te 's Gravenhageen aan den commies-stempelaar F. J. Witteveen is, zoo lang hij als zoodanig aan het kantoor van waarborg te 's Graven hage zal verbonden zijn, de personele titel verleend van tweeden controleur. Tot opziener der domeinen in Zuidholland is benoemd de heer H. M. Dirks, thans buitengewoon opzigter van den waterstaat te Werkendam. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij het wapen der infanterie, tol kapitein 3de kl. den lslcn luit. W. H. Voorman, van het wapen, thans voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Oosl-Indie; bij het lslc reg. infanterie, tot kapitein 3de kl. den lsten luit -adjudant P. L. II. M. B. Kraal, van het 4de reg.; bij het 4dc reg. infanterie, tot ma joor, den kapitein lste kl. W. B. Bunnik, van het reg. grenadiers en ja gers; in hunnen rang over te plaatsen bij hel reg. grenadiers en jagers, den majoor N. van Willes, van het 4dc reg. inf., en den kapitein C. J. J. Byleveldvan het l5te reg. inf.op non-activiteit te stellen den 2dcn luit. J. W. F. A. van Hees, van het 3de reg. vesting-artillerie, en, ingevolge zijne aanvrage, op pensioen te stellen den officier van gezondheid lsle kl. J. 11. A. Lourens, van het 1st" reg. inf. Tot apotheker 3de kl. bij de militaire geneeskundige dienst in Ned. Indië zijn benoemd de voor die betrekking opgeleide kweekelingen derphar- macie S. C. A. Lens en A. J. Reeders. Bij kon. besluit van 4 Aug. jl., is magtigiug verleend om den roomscli- katholijken geestelijke C. J. Omtzigt, bestemd voor de dienst in Ned. Indie, te beschouwen als bezittende het radicaal van geestelijke van den 2dcn rang aldaar. Aan den heer R. van Rees, emeritus-hoogleeraar aan de hoogeschool te Utrecht, is een pensioen verleend ten bedrage van 2750 'sjaars. Door den minister van binuenl. zaken is bevorderd tot opzigter van den waterstaat 3dc kl. H. W. Verhaar, thans opzigter 4de kl., en benoemd tot opzigter van den waterstaat 4de kl. II. J. Geyl. Z. M. de koning heeft heden morgen den nicuw-benoemden minister van koloniën, den heer J. J. Hasselmanzeer langdurig ten gehoore toegelaten. HH. KK. 1111. prins en prinses Hendrik zijn heden naar Soestdijk vertrokken. Z. M. de koning van Zweden en Noorwegen wordt den lldtn dezer hier verwacht. Naar men verneemt zullen de hoofd- en verdere officieren van het reg. grenadiers en jagers Maandag aanst. de kapel van den heer Dunkier in het Groot Keizershof een diner aanbieden. BÜ1TENLANDSCUE BER1GTEN. ENGELAV LONDEN. 6 Augustus. Het hoogerhuis heeft de reform-bill met algemeene stemmen aangenomen. Vooraf was echter hel huis teruggekomen van zijn besluit tot beperking van het aantal slemgeregtigde bewoners van gehuurde vertrekken. In de visschersplaatsen klaagt men zeer over de slechte vangst. Het ruwe weder heeft een groot gedeelte der visschersvloot belet zee te kiezen. Uil Aden is het berigt ontvangen dal in Abyssinie koning Theodorus door opstandelingen omsingeld en van zijne Europesche gevangenen geschei den is; zij zouden geheel buiten zijn bereik zijn. Van Malta wordt van 31 Julij geschreven, dat de cholera op Sicilië aanhoudt en zelfs toeneemt. In de week die met 17 Julij afliep zijn 1,256, en in de daarop volgende week 3333 personen aan de ziekte gestorven. In Palermo is het sterfte-cijfer niet toegenomen. De opgaven van Messina en Syracuse zijn bevredigend. Tusschen Bhosawul en Khundwah, in Britsch-Indië, is den 26sleD Jnnij een spoortrein des avonds in eene diepte gestort, doordien een gedeelte van den weg hij eene b'tig, ten gevolge van overslroomingendoor het water was losgewerkt. De locomotief is er in hare volle vaart nog over heen ge komen, doch de meeste rjjtuigen zijn in het water geraakt en door den sterken stroom zoodanig omgekanteld, dat een aanlal daarin aanwezige per sonen onmogelijk konden gered worden. Men weet nog niet juist hoeveel passagiers er zijn omgekomen. In het eerste officiële berigt wordt gespro ken van 13 dooden en vermisten, benevens 20 gekwetsten, doch er schijnt reden te bestaan tot het vermoeden dat het aantal dooden grooter zal zijn. Het British Med. Journ. meldt omtrent den toestand op Mauritius het volgende: Uit berigten door ons van Mauritius ontvangen, blijkt, dat de vreeselijke koortsdie nu reeds negen of tien maanden lang de bevolking teistert, nog steeds aanhoudt. Wel hoort men, dat in de stad Port-Louis het dagelijkse!) sterfte-aantal van 250 op 50 gedaald is, maar die verbetering bestaat grootendeels slechts in schijn. Men moet toch niet vergeten, dat van de 80,000 inwoners, die Port-Louis in den aanvang van 1866 telde, stellig 18.000 of 20,000 omgekomen zijn; terwijl ieder, die het slechts eenigzins doen kon, de stad ontvlugt is. Van goederhand wordt ons be. rigt, dat alle handel en verkeer op het eiland geheel stilstaat; de banken zijn gesloten; de geregtshoven zelfs spreken geen regt meer; de spoortrei nen hebben opgehouden te loopen. De ziekte schijnt te bestaan in kwaad aardige intermitterende galkoorts. Onder de oorzaken barer hevigheid moet zeker in de eerste plaats gesteld worden de roekeloosheid, waarmede in de laatste jaren overal op het eiland uitgestrekte bosschen zonder beleid of voorzorg zijn geveld. Doch hoe dit zij, het is meer dan tijd, dat de rege- ring de hand aan het werk sla. Wij vernemen, dat het bestuur der epi demiologische maatschappij bjj de regering er op aangedrongen heeft, om j een ernstig onderzoek naar de oorzaken der ziekte en de middelen daar- tegen in te stellenen daartoe een bekwaam en onbevooroordeeld man naar de kolonie te zenden. Mauritius is voor ons het gcwigtjgsle zee-station i tusschen Engeland er. Indie. Het mag zonder overdrijving de sleutel der i Indische Zee genoemd worden. FKANHK3JH. PAIUJS. 6 Augustus. De Moniteur berigt dat met de in St. Nazaire aangekomen pakketboot depêches van den heer Dano, Frankrijks gezant in Mexico, van den 8sten Julij, ontvangen zijn. Juarez werd toen eerstdaags in de hoofdstad ver wacht. Porftrio Diaz, die aldaar bevel voert, scheen persoonlijk gematigd j gezind te zijnmet dat al was de generaal Vidaurri den 7den in hechtenis genomen en denzelfden dag gefusilleerd. De dagbladen van New-York van 24 Julij behelzen een telegram uit New-Orleans van den vorigen dag, waarin gezegd wordt dat Juarez bij eene proclamatie de Mexicaansche natie had opgeroepen tot bet verkiezen van afgevaardigden, die eenen nieuwen president der republiek zouden heb ben te benoemen, en dat de gelastigde van Oostenrijk te Quereiaro de uit levering van Maximiliaans lijk verworven had. Met de ophelderingen, door de Fransche regering aan die van Italië gegeven omtrent de handelingen van den generaal Dumont te Rome, is door de laatste genoegen genomen, zoodat, naar men verneemt, de Italiaansche gezant, die naar Florence was ontboden, weder spoedig hier zal terugkeeren. De Patrie berigt dal er onder de Fransche tentoonstellers eene petitie aan den keizer wordt onderteekend, houdende verzoek dat het gebonw der groole tentoonstelling niet gesloopt, maar voor algemeen nuttige doeleinden van vredelievenden aard in stand gehouden moge worden. De militaire overheid verlangt het terrein, waarop dat gebouw staat, weder tol hare beschikking te hebben voor de oefeningen der troepen. In het nijverheidspaleis is een vrij belangrijke diefstal gepleegd. Een halssnoer van paarlen, ter waarde van 36000 fr.toebehoorende aan een Zweedschen tentoonstelleris spoorloos verdwenen. Naar het schijnt was de glazen kast, welke het kleinood bevatte, niet zorgvuldig genoeg gesloten. De akademie heeft den prijs Lambert, ingesteld om jaarlijks toegewe zen te worden aan dien dichter, welke zoowel door zijn talent als door de zedelijke strekking zijner dichterlijke voortbrengselen de algemeene belang stelling het meest verdient op te wekken uitgereikt aan den dichter E. d'Anslemont. Blgkens eene opgave van het burgerlijk armbestuur van Parijs was het aantal bedeelden er sedert 1863 toegenomen en tol 1 op ruim 17 inwo ners geklommen. De door dat bestuur verstrekte onderstand maakte een gemiddeld bedrag van 48 fr. 65 c. per huisgezin, en van 18 fr. 65 c. per persoon in het jaar uit. Te Constantine rigt de cholera vreeseljjke verwoestingen aan. Te Biskara telde men 150 dooden per dag. Hel scheen dat de Fransche bevol king nog niet vtel van de kwaal geleden heeft, maar onder de Arabische bevolking was de sterfte zeer groot. Deze kolonie, welke reeds door hon gersnood wordt geteisterd, bevindt zich in een beklagenswaardige!) toestand, lie inboorlingen wijlen al hunne rampen aan de Franschen en de haat tegen de Christenen is algemeen. Naar men uit Konstantiriopel meldt zullen aldaar bij de terugkomst des Sultans drie dagen lang feestelijkheden plaats hebben, alsook eene illu minatie en een bal, door den grootvizier te geven. In eenige havens van Candia was eene besmettelijke ziekte uitgebroken. Een 900ial familie» wa ren van Candia met Fransche troepen naar Griekenland vervoerd. puinssEV BERLIJN, 6 Augustus. De Prov. Corr. berigt, dat uit de voorbereidende werkzaamheden voor het opmaken der bcgrooting van 1868 gebleken is, dat tot dekking der vcr- meerdeide behoeften geene nieuwe belasting noch verhooging van belasting noodig zal zijn; alsmede dat de geruchten aangaande eer. tekort over de dienst <an 1836 onjuist zijn, hebbende de dienst van dat jaar, daargelaten de tiit den oorlog voortgesproten uitgaven en ontvangsten, een overschot van 798,000 rijksdaalders opgeleverd. Ook in de eerste zes maanden van dit jaar hebben de gewone inkomsten de gewone uitgaven overtroffen. Te Frankfort is den 3len dezer de avond-editie van het 3ldaar versche nen Journal door de policie in beslag genomen, omdat daarin eene mede-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2