LEADSCHE COURANT. VRIJDAG 9 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N'. 17 blad 31) der Handelin gen van den Gemeenteraad. BliWEMAiVDSCHE BEIUGTEN. LEYDEN, 8 Augustus. Bjj besluit ran 2 Aug. jl. heeft Z. M.overwegende dat het bijzonder voor de miliciens der ligling van 1863van de onbereden corpsendie in bet volgend jaar ontslagen wordende voor een groot gedeelte in de schut terijen zullen komen, hoogst ntitiig is dat zij nog gedurende eenige weken in den wapenhandel geoefend en tevens met de behandeling van het achter- laadgcweer bekend wordenden minister van oorlog gemagtigd om tegen den 5de° September aanst. de milicien-verlofgangers der ligting van 1863, behoorende tot het reg. grenadiers en jagers, de acht regimenten infanterie, de drie regimenten vesting-artillerie, het corps pontonniers en hel bataillon mineurs en sapeurs, in werkelijke dienst op te roepen; onder bepaling dat de voormelde manschappen voor zoo veel z{j ten behoorlijken lijd opkomen vóór of op den 14den October daaraanvolgende weder met onbepaald verlof naar hunne haardsteden zullen worden teruggezonden. lie Staatscourant bevat hel kon. besluit van 23 Junij jl.waarbij de statuten der alhier gevestigde Scherpschutters-vereeniging zijn goedgekeurd en die vereeniging als regtspersoon is erkend. Bij den eergisteren op het IJ voor Amsterdam gehouden wedstrijd van wegc de Kon. Nederl. zeil- en roeivereeniging is bjj n°. 14 van het programma, jagtenboeijers enz. (pleiziervaart uigeu)de premie behaald door de Adèle Virginie, van den heer A. de Fremery, te Leyden. Bij de uitgevers Gebr. Belinfante, te 's Gravenhageziet thans het licht de tweede aflevering van het vroeger door ons aangekondigde werk: De wonderen der wetenschapof de geschiedenis der nieuwste uitvindin gen aan het volk verhaald, door Louis Siguierin het Nederduitsch ver taald en bewerkt onder opzigt van dr. A. van Ovenleeraar aan de hoogere burgerschool te Dordrecht. In die aflevering wordt de geschiedenis van het stoomwerktuig voortgezet. Zij die zich met de beoefening der na tuurwetenschappen cn hare toepassing op de nijverheid bezig houden, zullen in dit werk de belangrijkste bijzonderheden geleidelijk uiteengezet vinden, en ook zij die zich, zonder van die wetenschappen eene bepaalde studie te makenvan de werking der natuurkrachten een juist begrip willen ver krijgen, zullen zich bij de lezing niet teleurgesteld zien, daar de schrijver er zich op toegelegd heeft om helder en duidelijk te zijn, en de naam van dr. van Oven, aan wien het opzigt over de Nederlandschc bewerking is op gedragen, strekt ten waarborg dat ook deze in dit opzigt niet minder zal voldoen. De prijs der uitgave stelt het werk ouder ieders bereik. Uit hel eerste verslag van de maatschappij tot nut van den Javaan, loopende van 28 Aug. 1866 tol 30 Junij 1867, blijkt dat die maatschappij telt 10 afdeelingen en 850 leden; dal door 54 personen hel correspondent schap der maatschappij is aangenomen; dal ƒ63 aan giften ontvangen zjjn en dat op het adres aan den koning, inhoudende het verzoek dat de maat schappij a's regtspersoon mogl worden erkend, aanvankelijk een teleurstel lend antwoord was ontvangen ten gevolge waarvan eene wijziging in het reglement zal worden gebragt. De financiële toestand der maatschappij is, de geringe contributie in aanmerking genomenniet ongunstig. Zal er echter iets degelijks tot stand komen en met vrucht in de rigting der maat schappij gehandeld wordendan is er boven eene aanzienlijke aanwinst van contribuerende leden ook geld noodig. Het hoofdbestuur doet daarom een beroep op gegoede landgenooten. Men leest in de Arnh. Courant: Het fonds ter aanmoediging en onder steuning van de gewapende dienst in de Nederlanden ontving in 1866 aan renten, collecten, legaten en giften ƒ83,394.91 en gaf 229.94) meer uit. Op de lijst der nog sollicilerenden om ondersteuning staan 1179 personen. Zullen daarvan ook sterven, eer hunne beurt kwam om iels te trekken? Zjjn de onkosten van het hoofdbestuur, districts- en plaatselijke commission, die bijkans ƒ5000 bedragen, niet voor vermindering vatbaar? Waarvoor wordt die aanzienlijke som vereischt? Nog 1179 sollicitanten, die wachten op hulp! Is dat een fonds tol «aanmoediging van de gewapende dienst?" Is Nederland onuiagtig, om aan die krijgslieden dadelijk te geven wat zij met der tijd hopen te ontvangen? Invaliden, die ondersteuning behoeven, moe ten niet wachten. Hun lot moet niet afhankelijk zijn van eene goede of schrale collecte, van den laaisten wil van stervenden. De staat moet voor hen zorgen. Op Dingsdag 17 September aanst. zal de aanbestedin» plaats hebben van de levering van fourrages, ten behoeve van de corpsen te paard, die van 1 Nov. aanst. tot 31 Oct. 1868 in onderscheidene plaatsen garnizoen jj zullen houden. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, belast met het afnemen van examen B, volgens artt. 61 tot 65 van de wet tot regeling van het middelbaar onderwijs. Als civiel en bouwkundig ingenieur zijn toe gelaten 16 candidaten, afgewezen 11; als werktuigkundig ingenieur toege laten 6, afgewezen 5; als mijnen-ingenieur toegelaten 3. In de week van 28 Julij tot 3 Augustus jl. kwam slechts ée'n geval van vee-typhus voor en wel in de gemeente Oud-AIblas in Zuidholland. Be halve het aangetaste dier werden nog zes daarmede in aanraking geweest zijnde runderen afgemaakt. Volgens een bier te lande per telegraaf uit Londen ontvangen berigt is de invoer van vee in Engeland weder geoorloofd uit de provinciën Zee land, Overijssel en Noordholland (benoorden het IJ). Uit Gouda meldt men dat aldaar zfln aangebragt de lijken van twee personen, J. en L. L., die in de gemeente Sluipwijk met nog een derden persoon waren gaan vjsschen met een schuitje, hetwelk is omgeslageneen dier personen laat eene weduwe met 4 kinderen achter. Nabjj Vianen was men Woensdag II. in het hooiland bezig met hooi op den wagen te laden. Men had het paard laten grazen in den t{jd tot het Iaden vereischt. Een arbeider, een jongman van 21 jaren, onlangs met groot verlof uit de krijgsdienst te huis en mede daarbjj werkzaam, werd door den eigenaar aangewezen het paard te halenom het voor den geladen wagen te spannen. Terwijl hij dezen last uitvoerde, sloeg het paard den jongeling zoo geweldig op de borst, dat hij in minder dan een kwartier uur tjjds daarna den geest gaf. Te Amsterdam is aangekondigd de oprigting eener onderlinge assurantie op de staats loterij. Die inrigting stelt zich ten doel aan spelers in die loterij, die nieten trekken, eene vergoeding van ƒ20 tot 23 uit te keeren. In het begin der maand Junij van dit jaar werd in een huis in de Houtstraat te Nijmegen eene som van p. m. ƒ2200 gestolen ten nadeele van een daar wonenden kapitein-kwartiermeester. De dader werd niet ont- deku Vóór eenige weken werd per post een bedrag van ƒ1800 aan den regter-commissaris teruggezonden, om aan den eigenaar te worden ter hand gesteld. Thans is ook het laatste gedeelte van de som op gelijke wjjze teruggezonden. Te Beesd is Donderdag morgen een hevige brand uitgebarsten bij een koperslager, tevens handelaar in petroleum. In zeer korten lijd werden dientengevolge drie huizen een prooi der vlammen. Gelukkig was er wei nig wind, anders hadden nog meerdere huizen en ook de r. k. kerk dit lot gedeeld. Uitde veenderijen wordt zeer geklaagd over het nadeel, dat het aan houdende regenachtige weder in de maand Juljj heeft veroorzaakt. Daardoor toch was de turf, die gewoonlijk in die maand op het veld staat te droo- gen, zoo nat geworden, dat er waarschijnlijk schaarschte aan geschikte brandstof ontstaan zal. Te Leeuwarden is eergisteren gehouden de jaarlijksche algemeene ver gadering der broederschap van notarissen in Nederlandonder voorzitting van den heer mr. II. Obreen. Het getal aanwezigen beliep 90. Na afloop der werkzaamheden vereenigde men zich aan een diner. Maandag avond kwamen reeds de leden der broederschap gezellig bijeen in den Prinsentuin, alwaar door de muziek van het 8ste reg. infanterie een concert werd gegeven. Uit Wierum wordt van 2 Augustus gemeld: Een treurig ongeval had hier in de vorige week plaats. Een jongeling van ongeveer 16 jaren had de gewoonte om in zijn vrijen lijd zoo nu en dan in de zoogenaamde bnren te komen om, daar hjj van eene andere plaats afkomstig is, kameraads op te doen. Het scheen evenwel, dat eenige Wierumer jongens den vreemde deling niet konden dulden; althans er hadden gedurig schermutselingen plaats, en altijd was hel op hem gemunt. Hij, deze handelingen moede, nam het besluit een volgenden keer een zeer scherp mes als verdedigings middel mede te nemen. Toen hij in de vorige week in het dorp verscheen, werd de vreemdeling door twee knapen aangevallen. Eene op de vechtenden toeschietende jonge dochter wilde de parijen scheiden maar de aangevallen knaap was reeds woedend en stak met zijn mes om zich heen en trof daar mede de jonge dochter boven het linker oog, en wel zoo, dat het geheele lemmet er in stak. liet leven van de jonge dochter is daardoor in gevaar. Blijkens het programma van het 9d« Nederlandsch letterkundig congres zal dat congres gehouden worden te Gent op Maandag, Dingsdag en Woens dag 19, 20 en 21 Augusius aanst. De congresleden zullen zich op Zondag 18 Augustus, om 4 ure des namiddags, vereeuigen aan de standplaats vau den spoorweg, buiten de Dampoort, van waar zij zich in optogt naar het stadhuis zullen begeven. Onmiddelijk na hunne aankomst zal de plegtige ontvangst aldaar plaats hebben. De zittingen van het congres zullen in het paleis der hoogeschool worden gehouden. De afdeelingen houden hare zit-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1