Per Telegraaf. Te Glasgow is de fabriek der hb. M'Farlane en Comp. afgebrand. De schade wordt op 50000 begroot. get Britsche bijbelgenootschap beeft bij circulaire aan zijne leden be kend gemaakt, dal door zijn agentschap in het nijverheids-paleis op het Parfjsche Champ-de-Mars reeds omstreeks een millioen Nieuwe Testamenten (ofgedeelten daarvan), in vijftien verschillende talen verspreid zijn geworden. Naar men van de Kaap de Goede Hoop meldt is in den omtrek van Hope-Town, aan de Oranje-rivier, weder een groote diamant van nagenoeg negen karaat gevonden, zoo zuiver van vorm en zoo schitterend als men zelden aantreft. Berigten uit New-York ontvangen melden dat de heer Seward besloten had geen gezant naar Mexico te zenden. Volgens de tijdingen uit Mexico zelfvan Matamoras ontvangen en loopende tot 18 Julij, zal Juarez zich als candidaat tot het presidentschap stellen, en heeft bij inlusschen het bevel van bet leger aan Escobedo overgedragen. Zijne verkiezing werd hoogst twijfelachtig, na de voortzetting van strafuitoefeningen die niet meer noodig waren. Zestien officieren, waarvan 12 generaals en 4 kolonels, hebben we der den kogel ontvangen. Het ter dood brengen van Santa-Anna wordt op nieuw tegengesproken, doch naar alle gedachte geschiedt dit om zooveel mogelijk eene botsing met de Vereenigde Staten te vermijden. Het berigt, dat de meeste aandacht trekt, is nogtans dat, volgens hetwelk Porfirio Diaz alle gezantendie het republikeinsche bewind niet erkennen wilden, gevan gen had laten zetten. De toestand schijnt dus een schrikbewind te zijn, en het is te vreezen dat de Fransche regering aan de zeer onaangename noodzakelijkheid, om beleedigingendie de Fransche consul van Juarez ge leden heeft of lijdt, te moeten wreken, moeijeltjk ontkomen zal. Te New-ïork is ook hel berigt ontvangen dat mgr. Lamy, een Fransch prelaat, bisschop van Santa Fé, in Nieuw Mexico, hetwelk tot zijne dtoe- cese behoort, door Indianen overvallen en met tien zendelingpredikers ver moord zou zijn, terwijl zes zusters van liefde, welke dien bisschop bjj zijnen aposlolischen arbeid vergezeldendoor de roodhuiden weggevoerd waren. Er bestond nog eenige hoop, dat dit berigt zich niet bevestigen zou, hoewel het uit eene zeer goede bron gekomen was. tHANHKlJH. PA1UJS, 4 Augustus. De voorgenomene reis des keizers naar Salzburg geeft zoowel hier als in Duitschland aanleiding tot verschillende oordeelvellingen. Over het alge meen wil men in die reis meer zien dan een eenvoudig bezoek van rouwbe klag; men beschouwt die zamenkomst als eene poging om eene alliantie lot stand te brengen tusschen Frankrjjk en Oostenrijk, ingeval het tot een oorlog met Pruissen mogt komen. Het is echter moeijelijk aan te nemen dat Oostenrijk zich daartoe zou laten overhalen, daar het al zijne krach ten ruimschoots noodig heeft om zijnen binnenlandschen toestand op goede grondslagen te vestigen. Er bljjven steeds geruchten in omloop omtrent eene wijziging van het ministerie. De hh. de Persigny en Ollivier worden weder als aanstaande ministers aangewezen. Men verzekert dat de regering de lijding heeft ontvangen dat de heer Dano als gijzelaar te Mexico blijft. Juarez verlangt eenvoudig teruggave van de sommenwelker verzending naar Frankrijk geregeld door den JIJo- niteur is gemeld. De keizer heeft de buitenlandsche commissiën voor de tentoonstelling ontvangen en op een adres van hen bet volgende geantwoord: Wij kunnen steeds met genoegen terugzien op dit groote internationale feest, waarop het genie en het werk uil alle deelen der wereld vertegenwoordigd waren. Gij hebt u daar kunnen overtuigen, dat alle beschaafde natiën geneigd zijn om een geheel uit te maken. Ik dank u voor de woorden, welke gjj tot mijde keizerin en mijn zoon hebt gerigt. Zij deelen mijne erkentelijk heid jegens u voor de welwillende pogingen, welke gij in het werk hebt gesteld om den luister der tentoonstelling te verhoogen; ik betuig u rnjjiie sympathie, en uit de beste wenschen voor het in stand houden van den wereldvrede. Z. M. de koning van Zweden en Noorwegen is uit Vichy alhier aan gekomen. De Fransche vlootvoogd in den Piraeus heeft bevel ontvangen naar Candia te stevenen en de christelijke vrouwen, kinderen en grijsaards, die het eiland wenschen te verlaten, maar geene gewapende lieden, naar Griekenland te brengen. De bisschop van Orleans, mgr. Dupanloup, beeft dezer dagen in een openbaar schrijven de opmerkzaamheid gevestigd op de legen Home gerigte plannen en woelingen der revolutionaire partij in Italië. Hij beweert dat, zoo die plannen slaagden, de verantwoordelijkheid daarvoor bovenal op de Fransche regering zon neêrkomenen hij vermaant Frankrijk te doen wat het als de oudste dochter der kerk verpligt is. Donderdag II. is alhier eene algemeene vergadering van aandeelhouders der Suez-kanaalmaatschappij gehouden. Er is door het bestuur medegedeeld dat er, behalve de vroeger bijeen gebragte gelden, nog 100 millioen fr. tot voltooijing der onderneming noodig zou zijnen het heeft alzoo eene uitgifte van obligatiën voorgesteld. Die mededeeling is door de vergadering zeer goed opgenomen. De heer de Lesseps heeft aan de vergadering de verzeke ring gegeven dat het groote scheepvaarlkanaal door de landengte van Suez, met de twee havens aan de Middellandschc en de Roodc zeelegen 1 Octo ber 1869 geheel voltooid en voor de scheepvaart open zou zijn. De berigten nopens den oogst luiden over het algemeen niet gunstig. De opbrengst zal bepaald beneden het middelmatige blijven. Te Auxerre is het voor den maarschalk Davoust opgerigte standbeeld onthuld. De weduwe van den maarschalk is nog in leven maar konwe gens haren hoogen leeftijd, de plegtigheid niet bijwonen. Een pleiziertrein van Macon naar Parijs is tusschen Senozan en Fleur- ville gederailleerd, ten gevolge waarvan 7 personen zijn gedood en 20 min of meer ernstig gekwetst. Het ongeluk heeft plaats gehaddoordien de machinist niet gelet had op de signalendie aanduidden dat de weg ver sperd was ten gevolge van daaraan verrigte werkzaamheden. Men is dezer dagen te Madrid lol de ontdekking gekomen dat er val- sche obligatiën der Spaansche staatsschuld in omloop zijn. Het geheele be drag kent men nog niet; zoo veel weet men, dat het in e'éne enkele stad 5 millioen bereikt. Het bedrog was op eene groote schaal georganiseerd en op alle plaatsen waren hoofd- en andere agenten aangesteld voor den ver koop of de verpanding van dergelijke obligatiën. Uit Rome wordt gemeld, dat de desertiën in het pauselijke leger voort duren, en onder de manschappen van dat leger ook een groot aantal zieken gevonden wordt. Dezelfde berigtgever verhaalt, dal de generaal Dumont, uit naam van keizer Napoleon, den Paus eene versterking van het legioen van Antibes heeft toegezegd. De Paus heeft daarop gevraagd of de keizer werkelijk nog zoo vele lieden in zijn land heeft, die hij gaarne daaruit wil verwijderen. Te Konstantinopel worden vele toebereidselen gemaakt om den Sultan plegtig te ontvangen. Door een hevigen brand is het oude hotel van bet ministerie van financiën vernield. Een groot aantal belangrijke stukken is hierdoor vernietigd. P R IT I S S E NT. BERLIJN, 4 Augustus. De ouderhandelingen met de afgevaardigden van Hamburg, Lubeck en Bremen, betreffende hel tolverbond, zijn hier aangevangen. Men verzekert, dal Lubeck en Bremen niet ongeneigd zjjn toe te treden, doch dat Hamburg vele bezwaren maakt. Eene weigering van Hamburg zou voor deze stad ten gevolge hebben, dat zij moet opbrengen eene veel hoogere som dan door de leden van het tolverbond betaald wordt. In Zwitserland is men eene bende valsche munters op hel spoor ge komen, die in bijna alle hoofdsteden hare vertakkingen heeft. Onder ande ren heeft men ontdekt, dat zij nog zeer onlangs niet minder dan 200,000 valsche gouden Napoleons vervaardigd heeft, die van de echte zelfs in gewigt hoegenaamd niet verschillen, en die men thans in omloop tracht te brengen. OOiTHNRIJH. Uit Agram meldt men dat er eene bloedige botsing heeft plaats gehad tusschen eene afdeeling troepen en de boeren-bevolking van de goederen van den baron Rauch. Van de boeren waren er 10 gedood en 40 gekwetst. Van de troepen hadden twee man wonden bekomen. Kossuth heeft het mandaat als afgevaardigde van hel Hongaarsche lagerhuis geweigerd. 11 ij zal eerstdaags een manifest uitvaardigen, om te verklaren waarom hij zjjne vrjjwillige ballingschap niet wil verlaten. De generaal der Honveds, Moriz Perczel, die uit de ballingschap is teruggekeerdheeft eene toespraak van den vice-president der centrale Honved-vereeniging beantwoord door te beloven, dat hij den in 1849 afge broken draad weder voort zal spinnen, en riep uit: Eenige bladen verha len, dat ik gekomen ben om aan de regering mijne hulde te brengen. O neen! ik kwam niet om vergeving af te smeeken, maar om den zich bekee renden vergeving te schenken. De Hongaarsche jonkvrouw Marie Uorvath, in April II. te Palocza overledenheeft haar geheele vermogennaar men berekent nagenoeg 500,000 fl.aan protestantsche inrigtingen van onderwijs en opvoeding ver maakt. Vooral zijn de academie der hervormden te Sarospatak en het geref. gymnasium te Marmaros-Sziget ruim bedacht. Zjj heeft o. a. bepaald dat de opbrengst harer roerende goederen, de in haren boedel voorhanden zijnde gereede penningen (ten bedrage van 45,000 fl.) en een kapitaal van 85,000 fl. aan Oostenrijksche schuldbrieven, na 35 jaren rente te hebben opgebragt voor het oprigten eener polytechnische school te Sarospatak moeten worden aangewend. PARIJS, 5 Augustus. De Patrie meldt, dat van de tot nu toe bekende 568 verkiezingen van leden voor de algemeene raden slechts 18 candidaten die door de regering gesteld warenvoor de candidaten der oppositie heb ben moeten zwichten. BERLIJN, 5 Augustus. De Zeidl. Corr. meldt, dat de bondsraad half Augustus bijeenkomt. De dag, waarop de rijksdag vergadert, is *an den afloop der werkzaamheden in den bondsraad afhankelijk gesteld. LONDEN, 5 Augustus. In het lagerhuis heeft lord Stanley, in antwoord aan den heer Beirne, bevestigd, dat eene dépêche ontvangen is van den consul op Candia, gedateerd den 24,len Julij, waarin wreedheden der 'lur ken berigt werdendal echter ook eene andere dépêche ontvangenis, waarin de Turksche regering verklaart, dat daarover strenge strafoefening gehouden zou worden. Lord Stanley geloofde, dat Turkye werkelijk wenscht de ge welddadigheden te onderdrukken, maar onbekwaam is zijne troepen vol komen in loom te houden. WEENEN, 5 Augustus. De avondbladen verzekeren, dat de aankomst van het Fransche keizerpaar te Salzburg den 17denof op liet allerlaatst den 18dcn Augustus zal plaats hebben. Van officieuse zijde wordt eenstemmig verzekerd, dal de vertraging der reis geen politieke reden had. Dat uitstel was noodig, omdat Napoleon den 15liea Augustus als gewoonlijk de verschil lende corporatiën ontvangt. Het bezoek is uitsluitend een condoleantie-bezoek waarbij de wensch van Napoleon kwam om door deze eerste beleefdheid de reis van Frans Jozef naar Parijs te verzekeren. De Neue Presse meldtDe pauselijke regering heeft op Oostenrijks aanzoek betreffende onderhandelingen over het concordaat zich bereid ver klaard in onderhandeling te treden, onder beding dat de onaantastbare reg- ten der kerk gehandhaafd worden.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 3