dan enkele geëmployeerden met hunne familiën naar Amsterdam of Nieuwe Diep vertrekken, en het is te verwachten, dat weldra het levendige Vlis- singen van weleer niet meer te herkennen zal zijn. Dat eene radicale op heffing van het marine-etablissement voor deze gemeente op den duur wen- scheljjker is, dan een toestand van halfheid, die toch tot niets goeds zou kunnen leiden, is buiten twijfel; doch dit neemt niet weg dat de tijd, die nog verloopen zal eer de spoorweg- en havenwerken voltooid zijn en vruch ten kunnen afwerpen, voor ons een sombere tjjd mag genoemd worden. Had men nu nog slechts het geluk van even als voorheen de oorlogsschepen hier te'zien binnenvallen, dan zou dit den toestand van overgang eenigzins kunnen dragelyk makendoch het schijnt dat eene zonderling vreemde antipathie tegen deze gemeente oorzaak is dat men ons ook dit voordeel onthoudt. 's GRAVENHAGE6 Augustus. Tot burgemeester zijn benoemd: te Harlingen de heer W. H. F. baron van Heemstra; te Beuningen de heer P. A. Rendorp; te Wognum de heer A. Commandeur; te Westkapelle de heer M. M. van Hofï; te Culenborg, in de plaats van den heer J. H. A. Ziegenhirt van Rosenthal, op zijn ver zoek eervol ontslagen, de heer mr. J. G. Everwijn, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Buurmalsen; te Tiel de heer R R. P. Hasselman, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Herwijnen. Tot notaris te Ameland is benoemd de heer N. L. J.Bruinsma, cand.- notaris te Leeuwarden, en tot notaris te Veghel de heer jhr. F. A. L. J. de Kuyper, cand.-notaris aldaar. Door Z. JU. is aan den heer mr: P. H. Saaymans Vader, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als regter in de arrond.-regtbank te Goes; voorts zijn benoemd: tol griffier bij het kantongeregt te Lochem de heer mr. tl. de de Ranitz, advocaat te Groningen; tol griffier bij het kanton geregt te Beverwijk de heer mr. J. W. jllouton, advocaat; tol griffier bij het kantongeregt te lleerenveen de heer mr. J. J. Kuipers, thans in die betrekking te Hindelopen; en tot griffier bij het kanlongeregt te Qindelo- pen de heer mr. C. Hofstede, advocaat te Assen. Tot commissaris van policie te 's Gravenhage is benoemd de heer L. B. YViilfFers, thans 2de commissaris van policie te Leyden. Bij kon. besluit van 19 Jttlij is de oprigling bevolen van eene Nederl. vereeniging tot het verleenen van huip aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, hetzij Nederland er al dan niet in betrokken is. De ver eeniging wordt bestuurd door een hoofdcomite', dat zijn zetel heeft te 's Gra venhage. In alle gemeenten van hel rijk en in 's rijks koloniën en over- zcesche bezittingen kunnen afdeelingen worden opgerigtook de zoodanige die geheel of gedeeltelijk uit vrouwen bestaan, liet hoofdcomite' stelt de statuten der vereeniging vast en zijne reglementen van orde. De eereleden der vereeniging, de voorzitter en de leden van het lioofdcomilé benevens de secretaris, worden door den koning benoemd. De voorzitter en de leden van het hoofdcomilé verrigten alle werkzaamheden gratis; worden zij afge vaardigd om in dienst van de vereeniging buiten hunne woonplaats werk zaam te zijn, dan hebben zij aanspraak op reis- eii verblijfkosten uit 's rijks kas. Het rjjk voorziet zoo veel mogelijk in de localen voor de werkzaam heden van het comité ber.oodigd. Aan den secretaris wordt uit 's rijks kas eene toelage toegekend. In tijd van oorlog treedt het .hoofdcomité met de ministers van oorlog en van marine in overleg over de meest doelmatige aanwending van de hulpmiddelen der vereeniging. Door Z. M. zjjn, in verband met gemeld besluit, benoemd tot eereleden der bedoelde vereeniging: II. Dunant, secretaris-generaal van het internatio naal comité voor hulpverstrekking aan gewonde krijgslieden te Genève W. J. Knoop, luit.-generaaldr. J. H. C. Bastii.gofficier van gez. lstc kl. C. W. !U. van de Velde, oud-zeeofficier; tot voorzitter van het hoofdcomité der vereeniging: dr. J. Bosscha, oud-minister; tot leden van bovenbedoeld hoofdcomilé: jhr. F. de Casembroot, kapitein luit. ter zee, lid van de tweede kamer; dr. L. J. Egeling, inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt in Zuidholland; G. Eisen, deken en pastoor te 's Gravenhagejhr. G. A.C. H. von Goedecke, oud-majoor der artillerie; jhr. mr. A. van der Goes, kolonel commandant der dienstd. schutterij te :s Gravenhage; H Hardenbcrg, hoofd intendant bij de militaire administratie, secretaris-generaal van het dep. van oorlog; C. J. G. baron van Uardtnbroek van 's ileeraertsberg en Berg ambacht, kamerheer des konings; jhr. mr. H. J. van der Heim lid van de gedep. staten van Zuidholland; mr. D. C. A. graaf van Hogendorp, gepens. O. I. hoofdambtenaar; jhr. U. A. van Karnebeck, gepens. schout-bjj-nacht jhr. A. Klercksecretaris-generaal bij het dep. van marine, dr. C. E. van Koetsveld, pred. bij de herv. gemeente te 's GravenhageMr. R. J. C. Mete- lcrkamp, lid van de gedep. staten van Zuidholland; C. T. van Mettrs, ge pens. luit.-generaal; L. Mulder, kapitein der infanterie op non-activiteit; J. J. van Muiken, gepens. luit.-generaal, lid van den raad van state; mr. J. A. Mutsaerslid van den raad van state; dr. G. F. Pop, inspecteur van de geneeskundige dienst der zeemagt; mr. L. N. graaf van Randwyck, grootmeester van 's konings huis; dr. J. J. Sas, inspecteur van de genees kundige dienst der landmagt; jlt'. mr. J. A. Singendonckgriffier van de eerste kamer; W. C. A. Staring, referendaris bij het dep. van binnenl. za ken; jltr. C. M. Storm van 's Gravesandelid van de tweede kamer; O. baron van Wassenaer Catwyck, lid van de tweede kamer, en mr. H. F. baron van Zuylen van Nyevelt, lid van de gedep. staten van Zuidholland. Tot secretaris van bovenbedoeld hoofdcomilé: dr. L. H. Verwey, ottd-offi- cter van gezondheid. Bij besluit van 31 Jttlij jl.heeft Z. M. den heer J. F. van den Broek te Parijs, op zijn verzoek, eervol ontslagen als lid der hoofdcommissie voor de legeiing en behartiging der belangen van Nederl. industriëlen en kunste naars bij de tentoonstelling van voortbrengselen van landbouw, nijverheid en schoone kunsten van 1867 te Parijs. Als daartoe door den koning ge- utagiigd, heeft de minister van binnenl. zaken den heer van den Broek te- vens, op zijn verzoek, ontheven van den titel van commissaris-generaal voor Nederland bij de tentoonstelling, welke titel hem vroeger, bij zijne benoe ming lot lid der hoofdcommissie, was gelaten. Z. M. heeft goedgevonden bij besluit van den 4dcn dezer, met ingang van 1 Sept. aansl.tot adelborsten lste kl. bij de Ned. marine te benoemen de adelborsten 2dc kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord: H. F. Kouwenberg, J. W. Arkenbout Schokker, G. H. Thomassen a Thues- sink van der Hoop, M. F. Tijdeman, C. J. de Jong, L. G. Kakebeeke, P. H. Prager, P. H. ter MeulenJ. C. van de Kasteele, J. Schimmel, C. Moolenburgh, C. J. de Vriese, W. A. Cambier, A. Meijer, H. C. E. van IJsselsteyn. Gisteren is de 39stc verjaardag van H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen, geboren prinses Louise der Nederlanden, met veel plegtigheid gevierd. De omstandigheid, dat H. M. zich thans bij hare ouders, prins en prinses Frederik, op het huis de Paauw bevindt, bragt niet weinig bjj lot opluistering van dezen feestdag. De parade, welke des middags werd gehouden, leverde een buitengewoon militair schouwspel op, doordien de generaal-majoor van Wickevoort Croutmelin alvorens het defileren een aanvang zou nemende troepen der verschillende wapencorpsen eenigen tijd liet manoeuvreren; vooral trokken daarbij de aandacht de evolutiën der batterij rijdende artillerie, onder bevel van den kapitein Goudriaan. Ook de charges der cavalerie verschaften aan het talrijke publiek algemeen genoegenterwjjl de generaal langdurig de infanterie, voor een groot gedeelte bestaande uit pas geoefende miliciens, inspecteerde. Toen de vorstelijke familie, die zich naar het huis de Paauw begaf, de paradeplaats voorbij reed, vervulde het garnizoen de gewone eerbewijzen en voerden de verschillende muziekkorp sen de volksliederen uit. Bjj HH. KK. HH. prins en prinses Frederik had er receptie plaats. Des middags was er groot gala-diner ten hove, waar IIII. MM. de koning en de koningin, H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen met hare dochter, H. K. H. prinses Louise Josephine Eugenia, en voorts till. KK. HH. de prins van Oranje, prins Alexander, prins en prinses Hendrik, prins en prinses Frederik en prinses Maria vereenigd waren. Des avonds was er thé dansant op het huis de Paauw, alwaar het feest werd besloten met eene prachtige illuminatie. De illuminatie, in den reeds zoo prachtig aangelegden tuin achter het kasteel ontstoken, was buitenge woon schitterend. De bouquetten, kransen en slingers in de lanen en rondom de vijvers van den tuin leverden door de weerkaatsing in het hel dere water een betooverend aanzien op. Aan de balzaal en overige localen ontbrak het evenmin aan luister en pracht, hetgeen nog werd verhoogd door de smaakvolle en sierljjke toiletten der aanwezigen. De kwistig aangehragte bloemversieringen verspreidden overal een verkwikkenden geur. Behalve de leden der kon. familie waren aldaar ook tegenwoordig het corps diplomatique, verschillende leden van het civiel en militair huis van de vorstelijke familie, de burgemeester der residentie de kolonel der schutterij jh'. mr. van der Goes, en nog een groot aantal hooggeplaatste en aanzien lijke personen dezer residentie. Het bal, dat zeer geanimeerd was, duurde lot ruim twee ure voort. HU. KK. HU. prins en prinses nendrik begeven zich eerstdaags naar Soestdfjk. De ministers van justitie, van oorlog cn van binnenl. zaken zullen in deze week geen gehoor verleenen. Eenige muziekliefhebbers te Scheveningen hebben besloten eene soirée musicale te geven ten behoeve van Neeltje Bos, oudste badwachtster op het strand, die thans 72 jaren bereikt en 40 jaren dienst heeft. BUITENLANDSCI1E BERIGTEN. EAGELAR D. LONDEN. 4 Augustus. Door het geneeskundige blad de Lancet is, bij gelegenheid van het bezoek van den Sultan van Turkije, verzekerd, dat de gezondheidstoestand der koningin H. M. niet toestond avondfeesten bij te wonen. Door andere bladen is dat beweren tegengesproken. De Lancet vindt hel noodig nogmaals te verzekeren, dat de koninginhoewel harleljjk wenschende al de aan hare waardigheid verbonden pligten stipt el ij k na te komen daarin somwijlen wordt verhinderd door een ligchamelijk lijden van zeer moeijelijk te dragen aard. In het lagerhuis is van regeringswege aangekondigd dat weldra vele belemmerende bepalingen op den invoer van vee, ter zake der veeziekte gemaakt, zullen ingetrokken worden. Sir Baker treedt in den Times in eene beschouwing van het al of niet gevaarlijke eener expeditie naar Abyssinië. Hij ziet daarin geen bezwaar, zelfs niet al moest die expeditie ondernomen worden zonder eenige onder steuning «an vreemde troepenwanneer het maar zoo kon geregeld worden dat hel Egyptische grondgebied tot basis der operaliëu werd genomen. Daarentegen acht hij het hoogst gevaarlijk een aanval van de zijde der Roode Zee te beproevenzonder de morele medewerking van Egypte. Ook wijst hij er op, dat, ingeval er tot eene expeditie werd besloten, de troepen reeds in November, zijnde aldaar de aanvang van het drooge saizoen, aan de grenzen gereed moeten slaan, dewijl vooral in het laatst van November de gesteldheid des lands het meest geschikt is voor militaire operatiën. Van dat tijdstip tot het laatst van Mei valt aldaar geen regenen dit geeft reeds het gemak, dat de manschappen er geene tenten noodig hebben om te kamperen. Laat men dat jaargetijde ongebruikt voorbijgaan, dan zal men het zich moeten getroosten, dat de Engelsche gevangenen alweer een jaar op hunne bevrijding moeten wachten, en reeds daardoor zou het prestige der Engelschen bij de Abyssinisclie bevolking aanmerkelijk dalen. De paraffin-raffineerderij van de hh. Lamb en Slorry in Rotherhithe is eene prooi der vlammen geworden. De schade wordt op 100,000 begroot.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2