LEYD8CHE COURANT. WOENSDAG 7 AUGUSTUS. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Dia van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, dat door hen, naar aanleiding van art. 1 der Verordening op liet Brandwczen, van den 9Jen Waart 1865 Gemeenteblad n°. 4), op voordragt van den Wet houder, Voorzitter der Commissie van Fabricage, zijn benoemd voor den 1 tijd van driejaren, de volgende ambtenaren bij het brandwezen, als: tot adjunct-brandmeester aan de stads-spuit n°. 3, in de plaats van den heer Cornelis Corstiaan van Rijsdergen onlangs benoemd tot brandmeester j aan spuit n°. 6, de heer FRANS VAN DORP, thans adjunct-brandmeester aan de spuit n°. 7 en tot adjunct-brandmeester aan de stads-spuit n°. 7, de heer JACOBUS GERRIT HOEFHAMER. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDEUER, Burgemeester. Leyden, 6 Augustus 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCHE BEIÜGTEN. LEYDEN, 6 Augustus. Aan den verjaardag van H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen, dochter van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, werd gisteren op de gebruikelijke wjjze gedacht. De reünie van de leden van het vrijwillige jagercorps der Leydsche hoogeschool uit de jaren 1830/31die ten vorigen jare wegens de ongun stige tijdsomstandigheden werd uitgesteld, zal op Dingsdag den 13de° dezer plaats hebben. Zaturdag avond is op het Levendaal een driejarig kind in het water geraakt, zonder dat het door iemand werd opgemerkt. Het werd later dood opgehaald. Voor de ouders, wier eenig kind het was was dit voorval hartverscheurend. De 52!te jaarlijksche algemeene vergadering van het fonds tot aanmoe diging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden is op Woensdag 31 Juljj 1867 te Amsterdam gehouden. Blijkens het uiigebragt verslag bedroegen de inkomsten over 1866 83394.91en was de som van 229 94^ meer uitgegeven dan ontvangen. In het invalidenhuis te Ley den werden gedurende 1866 verpleegd 51 verminkte en infirmc militairen. Het totaal bedrag der kosten beliep f 17659 04}. Wegens verbeterde om standigheden zijn drie deelgeregiigden in het genot hunner gratificatie ge schorst; één daarvan bedankte uit eigen beweging, terwijl een ander, die vroeger gemeend heeft te moeten bedankenop nieuw de gratificatie be hoefde en verkreeg. Op de lijst van sollicitanten staan vermeld: 8 blinden van Belgie; 1 blinden uit de koloniën; 14 blinden zonder veldtogten; 461 infirmen van België; 274 infirmen uit de koloniën; 207 infirmen zonder veld togten; 214 veteranen; 1179 sollicitanten tegen 1202 in het vorig jaar. Het aantal deelgeregiigden is in 1866 met 237 vermeerderd. Aan het If'eekbl. van Haarlemmermeer wordt van hier, dd. 31 Julij, gemeld: Wat betreft de roarklstemming in liet artikel Leidsche- of Komijnde Kaasmoet gezegd worden dat ze nog zeer onvast is. Wel wordt melding gemaakt van hoogere prijzendie gevraagd worden en ook besteed zouden zjju door Rotterdammers: ƒ60, ja zelfs ƒ63 en ƒ64 per 150 Nederl. ffi. Zeker is echter, dat de Amsterdammers zeer gereserveerd zijn en van geen enkelen boer (namelijk het hcele gemaak) tot /60 kochten. Wel zouden zj) geneigd zjju dien prijs te besteden bij grossiers voor «partijtjes" enkel puik eerste Mei-kazen, zonder verband voor de volgende. Daarmeé kan men echter bjj de boeren noode teregt, die steeds in-ééns-af conditie maken. Zoo hoogc prijsstemming is dus lang niet de algcmcene, mogen ook zeer enkelen die om zeer bjjzondere redenen betalen. De hoogste door ons bestede prijs voor allerpuikste waar, die wij om bijzondere reden verlangden, is heden geweest ƒ58; dien prijs, en ook ƒ56, hebben wjj anderen geboden, welke echter nog wilden afwachten. Overigens hebben wjj werkelijk besteed ƒ531, ƒ54 en 55}. Wjj verwachten niet dat hoogere prjjzen standaard prijzen zullen worden. Wel, zegt men, is de aanmaak, door de ongunstige omstandigheden voor den landbouwer, over het geheel minder gcweesl; maar na de eerste vlaag, en voor enkel puik Mei-goed, verwachten wjj ook niet eene sterke vraag, en kon 't wel zijn dat de prijs van ƒ58 zoo geen ver lies, toch ook geene winst opleverde. Door den minister van hinnenl. zaken is het verbod tot hel houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee voor het hertogdom Limburg opgeheven. De leden der thans ontbonden commissie lot verbetering van de Sama- rangsche havenwerken hebben tot den heer van Zinnicq Bergmaan een open brief gerigt, waarin zij opkomen tegen de uitdrukkingen (en opzigte van die commissie en hare handelingen door hem in de staten-generaal gebezigd en betoogen dat die uitdrukkingen ten eenenmale ongegrond zijn, zoodal zij moeten aannemendat het in hunne vergadering besprokene hem evenmin bekend was als het onderwep daar behandeld, omtrent welke beide punten zij in dit schrijven mededeelingen doen tol slaving van hun protest. Te Weesp is tot predikant bjj de herv. gemeente beroepen d8. van Son pred. te Warmond. Men schrijft aan de Arnh. CtDe vreeselijke ziekte, de lepra, is op de kolonie Veenhuizen uitgebroken. Er is order gegeven om tusschen het 2de e„ 3de gesticht voor de lijders een afzonderlijk hospitaal te bouwen, hetwelk dan door een cordon builen aanraking met de overige bevolking zal worden gehouden. Naar men uit Katwijk meldt, was de oogst der vroege aardappelen aldaar voordeelig uitgevallen en waren er goede prijzen gemaakt. Ofschoon zich de ziekte in dat gewas had vertoond, hoopte men dat bjj drooge weêrsgesleldheid daarin eene gunstige wending zou komen. Het Museum Boymans te Rotterdam, dat in Februarjj 1864 bjjna ge heel door de vlammen werd vernield, is thans weder hersteld en zal Don derdag aanst. voor het publiek geopend worden. Van 2 tot 5 Augustus had te Dordrecht plaats het muziekfeest van het Nederlandsch nationaal Zangersverbond, dat volkomen naar wensch ge slaagd is. Het volgende muziekfeest, in 1869, zal te Rotterdam worden gehouden. De gemeente Heukelum, nabij Leerdam, is Vrijdag avond op eene verschrikkelijke wijze door brand geteisterd, lu betrekkelijk korten tijd zijn 14 a 16 huizen, 7 hooibergen en schuren in de asch gelegd. De brandspuiten van Asperen en Leerdam hebben krachtig medegewerkt tot sluiting van den brand. De meeste gebouwen waren tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. In den nacht van Zondag op Maandag is te Amsterdam de garancine- fabriek van den heer M. E. Bour, op de Schans bij de Muiderpoort, bin nen weinige uren geheel door brand vernield. Ten 3 ure barstten eensklaps de vlammen uit; met zoo veel hevigheid greep het woedende element om zich henendat weldra het geheele middengedeelte der fabriek in een vuur gloed was herschapen. De dadeljjk toegesnelde brandspuiten ten getale van acht en de stoombrandspuit wierpen eene massa water in de vuurzee. Ten acht ure was men de vlammen meester, hetgeen eigenljjk meer daaraan te danken was, dat het vuur geen voedsel meer vond, dan wel aan de wer king der spuiten. De fabriek is ingestort; alleen de buitenmuren ziju blij ven staan. Gelukkig stond de fabriek geheel vrijzoodat de vlammen zich niet konden verspreiden. Van de oorzaak van den brand is met zekerheid niets bekend. Voor de arrond.-regtbank te Hoorn stond dezer dagen te regt eene vrouw uit Broek, aangeklaagd door den hulponderwijzer Bronkhorst aldaar, als hebbende zjj hem in de school handtastelijk aangevallen wegens, naar hare meening, mishandeling, haar kind in de school aangedaan. De regt- bank, haar schuldig bevonden hebbende, nam echter verzachtende omstan digheden aan en strafte baar met ƒ10 boete en de kosten. Uit Bergum meldt men hel volgende: De brigadier van de rijks-veld- wachl van der Woude is bijna het slagtoffer geworden van getrouwe pligts- betrachting. Zondag avond jl. waren lot laat in den nacht eenige bewoners van Bergumerheide iu eene kroegtot dat het meer dan t(jd werd om te scheiden. Op de waarschuwing van den brigadier gingen dan ook de mees ten; maar één onder hen weigerde te vertrekken. Om aan zjjne verpligting te voldoen neemt v. d. W. den man bjj den arm, om hem zoo de deur uit te geleiden, maar deze haalt, voor dat de brigadier of iemand anders er iets van vermoeddeeen scherp mes voor den dag en geeft daarmede den politie-agenl eene snede over den linkerarm, door de mouw van den jas en de ondcrkleêren heen. Terwijl het bloed met geweld uil den schier magteloo- zen linkerarm gudste, nam de brigadier met dc regicrhand zjjn stok en trof daarmede den woestaard vrjj onzacht, die nu met zjjn scherp wapen op v. d. W. aanviel en hem eene snede in 't gezigl toebragl. De brigadier greep naar de sabel, maar de booswicht kwam hem nogmaals voor en bragt hem eene tweede snede in hel aaugezigt toe. Schier krachteloos en uitge put door bloedverlies, werd van der Woude naar zjjne woning vervoerd. De dader, een woesteling, die nog maar eenige weken geleden uit den kerker ontslagen was, is in het morgenuur uil zijne woning gehaald en naar Leeuwarden overgebragt. Uit Vlissingen meldt men aan de Middelb. Courant: Naar men ver neemt zullen in deze maand weder een dertigtal huisgezinnen, waarvan de hoofden werkzaam zijn aan 'srjjks marinewerf alhier, worden overgeplaatst naar elders Behalve deze verhuizing op groole schaal, ziel men zoo nu en

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1