LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 5 AUGUSTUS. STA DS-BERIGTEN. Leyden 3 Augustus 1867. STOFFELS, Weth., I. II. J)e Courant wordt Maandag(Poensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt nit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER eh WETHOUDERS va» LEYDEN doen te weten, dal de Gemeenteraad, ingevolge art. 205 der Wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad no, 85), in zijne vergadering van heden, hei kohier van de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1807 heeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer Gemeente, gedurende acht dagen, voor eeu ieder ter lezing is nedcrgelegdterwijl binnen dien tijd elke op het kohier aangesla gene! krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wels-artikelzijne be zwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, bij Gedeputeerde Stalen dezer provincie kan inbrengen. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd,* v. PUTTKAMMER, Secretaris. BliWENLAiYDSCHE BERIGTEiV. LEYDEN, 3 Augustus. In de maand Jnlij II. zijn binnen deze gemeente geboren 118 kinde ren, als: 58 zoons en 60 dochters, waaronder is begrepen een tweeling geboorte. Overleden 76 personen, als: 9 mannen, 16 vrouwen, 23 zoons en 28 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 3. Voltrokken 36 huwelijken. In de lieden onder het voorzitterschap van den wethouder Stoffels ge houden zitting van den gemeenteraad zijn de geloofsbrieven van hel nieuw iukomend lid, den heer dr. W. G. van den Braudeler, Lot onderzoek in handen eener commissie gesteld, en is, nadat zij in orde waren bevonden, lol zijne toelating besloten. Ingevolge hun verzoek werd eervol ontslag verleend aan den heer D. L. Wolfson, als lid der plaatselijke commissie van toezigt op de scholen van middelbaar onderwijs, en aan den heer dr. W. Bisschop, als leeraar aan de gemeente-instellingen voor hooger en middel baar onderwijs. Voorts kwam in behandeling de voordragt tot regeling van de jaarwedde van den gemeente-apotheker en ter bepaling van den tijd voor welken deze zon benoemd worden alsmede het verzoek van G. Roskes, om in die betrekking te worden gecontinueerd. Wat betreft de jaarwedde van den gemeente-apotheker werd door burg. en weth. voorgesteld die van 1000 op 1200 te brengen, voor zoo lang hij geen tweede bediende zou noodig hebben. Op voorstel van den heer van Heukelom werd echter met 10 tegen 5 stemmen besloten de verhooging onvoorwaardelijk te verleenen. Daarop werd voor den lijd van 2 jaren de heer G. Roskes als gemeente-apotheker gecontinueerd. Vervolgens werd het kohier van de plaatselijke directe be lasting voor 1867 vastgesteld. Enkele leden drongen bij die gelegenheid aan op eene spoedige indiening van het plan eener directe belasting voor 1868, daar het inzien van het kohier van dit jaar hen van liet onbillijke van het tot nu gevolgde stelsel had overtuigd. Op de verder aan de orde gestelde verzoeken van de naanilooze vennootschap de Leydsche Saaijctfabriektot hel in eigendom bekomen van gemeentegrond, van A. W. Syllioff, lot het in eigendom bekomen eener poort, en van J. van Voorcntot het in eigen dom bekomen van gemeentegrond, werd gunstig beschikt. De voorwaarden van verpachting van de haardasch en de vuilnis werdenna eenige delibe ratie, goedgekeurd, alsmede ook de rekening van hel geref. minnehuis over 1866. Men deelt ons mede dat Donderdag avond een bejaard man, op het Plantsoen wandelende, zich eensklaps naar den waterkant begaf en zich in de singelgrachl wierp. Dit geval werd opgemerkt door den heer D., die met zijn 14-jarig zoontje mede aldaar wandelde. Hij schoot loc en kon nog gelukkig een pand van den jas van den ongelukkige grijpen en hem op die wijze naar zich toe trekken. Hoewel dat pand spoedig scheurde, was de man toch zoo digt bij den kant dat hel in de magt was van den heer D. en zijn zoontje om hem bij den kraag te vatten en op den vasten grond te brengen. Huiselijke onaangenaamheden waren, volgens de eigen verklaring van den man oorzaak van zijn radeloos besluit. Bijna gelijktijdig dat de heer deze ontmoeting had, kwam zijn zwa ger den jongen heer T. een soortgelijk geval voor. Mei nog twee andere jonge liecren door een kleinen «liet varende, op dc hoogte van dei: Maren- dijk en uitkomende in de Haarlemmervaart, vernam hij eeu plomp in het water en ontdekte toen spoedig dat op eenigeri afstand eene vrouw met het hoofd naar beneden op hel water dreef. Onmiddellijk begaf hij zich te water en h(j mogt de zelfvoldoening hebben deze vrouw aan eenen wissen dood te ontrukken. Hier was eeu ongeluk de aanleiding tot het gebeurde. Bij liet omgaan van een hek op het landhad de vrouw een misstap ge daan en was zij in het water gevallen. Zij was eene weduwe, die eerst onlangs haar man door een noodlottig toeval had verloren. Het getal der in het Werkhuis alhier opgeuomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 116 tot 120 volwassen personen en 48 tol 73 kinderen. Men schrijft ons uit Leyderdorp dd. 1 Augustus: »Le rol est mort; vive Ie roi!" Die woorden mogen de koude werkelijk heid van een oogenblik schetsen, zij beelden gelukkig niet altijd eeu hlij- venden toestand. Daar waar de betrekking tnsschen bestuurders en bestuurden rust op den grondslag van ware wederzijdsche achting wordt de heengaande niet vergeten en de komende met vertrouwen ontvangen. Zoo is het inderdaad in de gemeente Leyderdorp Dat de heer mr. P. G. Hubrecht vrijwillig zijn ontslag nam als burge meester heeft allen leed gedaan; ofschoon niemand hem een welverdiende rust misgunt, na achtendertig van de beste jaren zijns levens onvermoeid te hebben besteed tot het welzijn der gemeente en hartelijk verblijdt zich ieder dat zijn door den koning verleend eervol ontslag gevolgd werd door de bjjzondere dankbetuiging van Zijne Majesteit. De heer Hubrecht zal het zien dat gemeeutenareu hem hoogachten en moge hjj nog vele jaren de bljjken hunner genegenheid aanschouwen. En nu viert de gemeente feest om den nieuw benoemden burgemeesterden heer van Geer, een hartelijk welkom" toe te roepen. Heeft hij zich reeds eenige jaren als lid van den raad en als wethouder betoond als een man van de beste gezindheden voor de gemeenie; men verwacht van hem als bur gervader alles goeds. Treffend zijn de uiterlijke tcekenen van genegenheid die de gemeente Leyderdorp versieren; belangrijk de kosten die de gemeeutenareu toestaan om haar burgemeester op eene passende wijze in de gemeenie in te leiden. Een eerewaeht van jongelieden ontvangt hem aan het begin der gemeente en geleidt hem in een net rijtuig onder muzjjk naar het raadhuis. Op ver schillende plaatsen wordt hij aangenaam verrast door een bloemenregen, die over hem wordt uitgestrooid. De leerlingen der openbare en die der bijzondere school staan geschaard om een welkom toe te zingen en de on derwijzers om hem een kort maar hartelijk woord te zeggen. Op het raadhuis wordt hij door den raad ontvangen en door den wethou der C. dc Graaf toegesproken, die op eene uitmuntende wijze hem dc belan gen der gemeente aanbeveelt. De heer van Geer spreekt daarop, diep bewogen, den lof uit over zjjn voorganger, beveelt zich in de welwillendheid van den raad aan eq drukt op roerende wijze uit, hoezeer hem de belangen der gemeente ter harte gaan. Daarna wordt de burgemeester weder onder hetzelfde geleide en met de muzijk naar zijne woning gebragtwaar vele belangstellenden hem afwachten. En nu des avonds. Aangenaam is de beweging in het dorp. Vrolijkheid zonder luidruchtigheid. 11c muzijk der Leydsche schutterij is weder geko men eu zal onder fakkellicht hulde brengen bij den wethouder de Graaf, den nieuwen burgemeester, de nieuw benoemde raadsleden Koest en Par- mentier. Inzonderheid voor het huis van den burgemeester is het regt fees telijk; muzrjk, vuurwerk, geweerschoten, gezang wisselen elkander af; van de overliggende buitenplaats schittert vuurwerk, van bootjes op den Rijn zwermen vuurpijlen. Geen wonder dat de heer van Geer zijne aau- doening naauwelgks meester is! Tot laat in den nacht duurt de vrolijkheid en duurt ook de goede orde; ja, Leyderdorp toont op nieuw, dat hel regt geschikt is om op gepaste wijze openbare vreugde te genieten. Moge de goede verhouding tusschen allen jaren lang duren! Alle lof komt toe aan de commissie der feestregelingde hh. Poelman, Pielerse, van Klaveren en Vromesleyn. Zij weten zulk eene drukte goed te leiden cn allen met een goeden geest te bezielen. Dat het onze goede gemeente welga onder hel bestuur van den heer van Geer. Gedurende de week van 21 tol 27 Jnlij zijn door den vec-typhus aan getast in Zuidholland 6 runderen en in Gelderland 1 runden wel te Hof van Delft 1, te Ouderkerk a. d. IJssel 3, ie Vlaardinger Ambacht 1, te Voorburg I en te Culenborg 1. Van die aangetaste runderen is er 1 gestor ven en de overigen, alsmede die, welke verdacht zijn van met het zieke vee in aanraking te zijn geweest, te zamen 25, ziju afgemaakt. De algemeene vergadering der Ned. vereeniging tot afschaffing van sterken drauk zal den 12dtn September te Haarlem gehouden en geopend worden (waarschijnlijk in de kerk der Doopsgezinden) met eene feestrede door den lieer oud-provinciaal correspondent in Groningends. Alb. vanToo- renenbergen. Na afloop daarvan orgel concert in dc Groote Kerk, en gele- legcnheid tot hel bezigligen van verschillende openbare instellingen en kunst verzamelingen. Ten 5 ure eeu eenvoudige broederlijke maaltijd. Ten 8 ure openbare voordragt, en verdediging van eeniae stellingen, tegen de be strijding, die zij daar mogen ontmoeten. Vrijdag 13 September dc gewone huishoudelijke vergadering in de statenzaal, op het Prinsenhof; benoeming van 4 leden in het hoofdbestuur enz. enz. Nopens deze algemeene vergade ring zegt de Polksvriendherinnerende dat dit de 25ste maal is dat die vergadering zal worden gehouden, o. a het volgende: »Wij zijn als af- schallers vredelievende mannen, die wel voor ons goed regt willen vechten, maar liefst de wapenen der overreding benuttigen. Dat deden onze vrienden sedert ruim een vierde van een eeuw. cn daaraan wil onze vereeniging ook gedachtig zijn, als zij op 12 September e. k. terug zal mogen zien op haar 25-jarig beslaan. Ondankbaar zou het ziju het tijdstip ongemerkt te laten voorbijgaan, waarop zal worden herdacht boe op den 12d™ Se|>tember 1842 een vijftal wakkere mannenware volksvrienden, binnen Leyden den eersten steen legden vuor het gebouwdat onze vereeniging in ons vaderland moest opriglCn. Zijn er zeker vele teleurstellingen bij het werk ondervonden en zijn wij na 25 jaren op verre na nog niet op de hoogte waar wij staan moesten, Gods zegen behoort niettemin dankbaar te worden herdacht voor het goede, tol hiertoe op bet heideveld van onzen arbeid genoten." Men verneemt dat in de dienst der postkarren verandering wordt ge bragt De karren zijn naar een nieuw model vervaardigd, kleiner en zonder kap. liet vervoeren van passagiers of van bestelgoederen door post karren zal geen plaats meer hebben. Van de siirnnmerairen bij de administratie der registratie en domeinen, die bij besluit van 3 Aug. 1817 werden aangesteld, ztju thans nog vjjf brj hetzelfde vak in dienst, zoodat zij heden het voorregt genoten 50 jaren dienst te tellen. Het zijn de hh. P. P. F. Piersens, thans ontvanger der

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1