Per Telegraaf. FRANKRIJK PARIJS. 30 Julij. De geruststellende verklaringen van den Moniteur hebben aan de effec tenbeurs eenen goeden indruk gemaakt, die in de iets gerezen koersen zigt- baar was, maar door ongerustheid wegens de weêrsgesteldheid en den oogst gedeeltelijk werd opgewogen. Omtrent de gebeurtenissen op Candia blijkt het uit verschillende be- rigten dat de Turken er in slagen den opstand langzamerhand te bedwingen. Intusscben worden er talrijke wreedheden ten opzigte der weêrloozc bevol king gepleegd. ITALIË. De ltaliaansche regering heeft onlangs eene commissie benoemd, om een onderzoek in te stellen naar den staat der marine. Deze commissie heeft, naar men verneemt, ernstige zaken aan het licht gebragt. Zjj heeft verscheidene vlag officieren aangewezen, die in staat van beschuldiging be- hooren te worden gesteld of afgezet moeten worden. Onder laatstgenoemde behoort de kapt. Amico, chef van den staf van admiraal Persano. Volgens het gevoelen van bevoegde personen zou de commissie tot de slotsom zijn gekomen, dat van al de vlag-offkierendie bij den slag van Lissa tegen woordig waren, admiraal Persano misschien de minst schuldige is. De heer Ratazzi heeft in de kamer van afgevaardigden verklaard dat hem uit ingewonnen inlichtingen is gebleken, dat de toespraak, door de dagbladen den Franschen generaal Dumont in den mond gelegd, niet echt is. De regering heeft te Parijs ophelderingen gevraagd, eu daar ten antwoord bekomen dat generaal Dumont geene officiële zending te vervullen had. Om echter de zaak beter in ai hare bijzonderheden te kennen, heeft de regering haren gezant te Parijs, den heer iVigra, ontboden. Te Rome heerscht de cholera niettegenstaande de drukkende zomer hitte, vrij matig. Het geheele aantal sterfgevallen bedraagt tot nog toe niet meer dan 25 per dag. Van 4 Mei af zijn aldaar 470 menschen aan die ziekte gestorven. De Paus had besloten den zomer op zijn landgoed Castel Gandolfo, aan den zeekant, te gaan doorbrengen; doch wegens de cholera bljjft hij te Rome. Men wil weten dat weldra de abt Passaglia eene verklaring in het licht zal gevenwaarbij h(j al het vroeger door hem legen de wereldlijke souve- reiniteit van den Paus geschrevene terugneemt. De Paus had reeds 3000 frs. geschonken tol kwijting der schulden van dien abt. PRVISIEA. BERLIJN, 30 Julij. De koning heeft de orde van den Zwarten Adelaar verleend aau den Franschen minister van buiten), zakenmarkies de Moustier, en de Fransche maarschalken Canrobert en Regnaud de Saint Jean d'Angély. De Nordd. Allg. Zeit. laat zich aldus uit: Wanneer Fransche cor respondenten in Duitschland opregt zijn in hunne mededeelingen aangaande de stemming, welke in Duitschland ontslaan is door Frankrijks diplomatieke bemoe{jing in de Noord-SIeeswijksche quaestie, dan zullen onze naburen aan gene zijde van den Rijn verrast zijn over de eendragt van alle partijen te gen elke vreemde inmenging in onze aangelegenheden. Wij geven toe, dal het Duitsche nationaliteitsgevoel, juist omdat het lang naar het thans be reikte doel gestreefd heeft, te krachtiger werkt, en uit dat oogpunt ver dient hel ook te meer erkenning; doch niettemin heeft de Luxemburgsche quaestie bewezen dat bezadigdheid niet heeft opgehouden de rigtsnoer van Duitschlands volk en staatslieden te zjjn. Niemand loochende dat Frankrijk door zjjne geographische ligging en door de strategische bcteekenis van de vesting Luxemburg hel regt had, zich aan het toekomstig lot van het kleine gewest gelegen te laten liggen. Wij gaven dus toe, zonder ons regt in discussie te laten brengen; maar wij mogen nu zoo veel te meer vorderen dat wij ongemoeid blijven in zaken, waarbij Frankrijk geen belang heeft. De ochtend-editie der Köln. Zeit. van gisteren is door de policie in beslag genomenwegens een artikel over de onlangs in de nieuw ingeljjfde provinciën uitgevaardigde nieuwe verordeningen. Volgens de Hess. Zeit. heeft de koning de verzekering gegevendat de maatregel ten opzigte van den Hessischen staatsschat geschorst en een nieuw onderzoek der zaak bevolen was, zullende op gegronde aanspraken van het land behoorlijk acht geslagen worden. Te Dusseldorp is eene groote partij Hollandsche kaas, welke op de groenmarkt was in beslag genomen en door de gezondheids-commissie als schadeljjk voor de gezondheid was verklaard, in den Rijn geworpen. Met eene groote hoeveelheid onrijpe peren is hetzelfde geschied. Te Osiran, in Moraviëis in een steenkolenmijn, door het inslaan van den bliksem, brand ontstaan. Van de 100 zich in de mijn bevindende personen zijn reeds 50 naar boven gebragt. Van die 50 waren 20 dood en de overigen gewond. De pogingen tot redding worden voortgezet, doch het is gevaarlijk verder in de diepte door te dringen. De Weener dagbladen beweren dat keizer Napoleon den 7deD Augus tus a. s, te Salzburg zal komen, om den keizer van Oostenrijk te bezoeken, en dat deze nog vóór het einde dier maand aan Napoleon te Parijs een tegenbezoek zal brengen. 's GRAVENHAGE1 Augustus. Dunkler's kapel is heden middag met bijzonderen luister in de residentie teruggekeerd. Aan het station werd die kapel ontvangen en verwelkomd en vervolgens naar de Willems-kazerne geleid, onder hel uitvoeren van muziekstukken door verschillende corpsen, en met het houden van toespraken iu tegenwoordigheid van de vertegen woordigers van al de muziekaie vereenieingen en begeleid door scherpschut ters en garnizoen. Allerwege wapperden de vlaggen. De deelneming was algemeen. BRUSSEL, 31 Julij. De Echo du Pari. deelt mede, dat keizerin Char lotte en de koningin van België heden avond zijn aangekomen te ïervueren. De koning en de graaf van Vlaanderen waren haar Ie gemoet gegaan. De reis is onder de meest gcwenschte omstandigheden volbragt. BERLIJN, 31 Julij. De Kreuzzeit. verzekert, dat, even als Pruissen zich nimmer in de binnenlandsche aangelegenheden van andere landen gemengd heeft, het ook niet zal dulden dat andere staten zich met zijne bijzondere aangelegenheden bemoeflen. PARIJS, 31 Julij. De Patrie bevat een artikel, getiteld: Wie wilden oorlog? Daarin wordt gezegd, dat Frankrjjk en Pruissen naar geen oorlog verlangen, maar dat slechts enkele dagbladen in beide landen daartoe aan drijven. De Patrie eindigt de beschouwing aldus: Frankrijk kan geen oorlog tegen Pruissen aanvangen, tenzij in geval van geweld, of feitelijke schending van regten. Zoo het anders handelde, zou het zjjne edelmoedige werking op de Europesche democratie opofferen. Pruissen kan ook weder- keerig geen oorlog tegen Frankrijk beginnen, zoo het niet de vrucht wil verliezen van de pogingen, die het gedurende 50 jaren in de staatkunde heeft aangewend zoowel als van de bloedige overwinningen gedurende drie maanden des vorigen jaars. Ziedaar de kansen van een oorlog tusschen Frankrijk en Pruissen De inschrijving voor de Russische leening zal plaats hebben van 7 tot 9 Augustus. De Etendard deelt mede, dat onze troepen, zonder eenigen tegenstand te ontmoeten, drie der westelijke provinciën van Neder-Cochinchina hebben bezet, alwaar zij door de bevolking met alle blijken van sympathie werden ontvangen, terwijl hun de verlangde ammunitie en levensmiddelen werden verstrekt. PETERSBURG, 31 Julij. Krachlens keiz. besluit is de minister van financiën gemagtigd om den spoorweg van Nicolajew op een termijn van 85 jaren in koop af te staan. PARIJS, 1 Augustus. De Moniteur zegt dat, wat de zending van den generaal Dumont naar Rome betreft, de zaak deze is: De minister van oorlog had generaal Dumont uitsluitend verzocht; gedurende diens verblijf te Rome, Ie onderzoeken welke de oorzaken zijn, waarom zoo vele mili tairen van het legioen van Antibes deserteren; en wat de toespraak betreft, aan dien generaal in den mond gelegd, het is genoeg te zeggen dal hij ze niet heeft gehouden en de mededeelingen dienaangaande valseh zijn. De Constitutionnel betoogt dat Frankrijk niet diplomatiek is tusschen beide gekomen in het geschil tusschen Pruissen en Denemarken over Noord- Sleeswijk. Parijsche Tentoonstelling, Voor zijne Stoom-Chocolade-Borstbonbons en Suikerwaren is aan de te Keulen gevestigde fabrickanl FRANS STOLLWERCK ook in dit jaar de prijs-medaille toegekend geworden. Deze onderscheiding is voor hem te vereerender, daar de voortbrengselen dier industrie uit alle landenwaaronder die van nagenoeg veertig der aanzienlijkste Parijsche huizen, met elkander concurreerden en het de eenige medaille is die daarvoor aan geheel Pruissen ten deel valt. In het bijzonder werd de verscheidenheid zijner waren, die geen der ver tegenwoordigde huizen dermate kon aanwijzen, alsmede hare voortreffelijke bewerking en de matige prijszelfs tegenover de Fransche concurrentie, met den meesten lof erkend. De genoemde daadzaken zullen wel in staat zijn het in Dnilschland nog zoo diep ingewortelde denkbeeld, dat Parijs alleen iets voortreffelijks in chocolade en confituren kan leveren, weg te nemen, te meer daar de verkoop der Slollwercksche waren op de tentoonstelling zelve zeer aanzien lijk is. De naauwelijks een jaar geleden voor het bedrijf ingerigte nieuwe grootere fabriek van den heer Stollwerck kan niet aan de steeds toenemende bestellingen voldoendaarom heeft hij hel plan opgevat een nog grooler etablissement op te rigten, waarvoor reeds de nieuwste en voortreffelijkste der op de Pa rijsche tentoonstelling voorhanden werktuigen aangekocht zijn. [Köln. Zeitung10 Julij n°. 189, 2dc bi.) Burgerlijke ^tnuö. Van 25 tot en niet 31 Julij 1867, BEVALLEN: ill. Steenbergen, geb van der Maal, D. E. Lasander, geb. Cornax Z. E. T. van Beek geb. KruisZ. JKoreegeb. van der Lelie L. L. den Os geb. ZirkzeeL. A. J. Taffijngeb. OinvleeD. G. Phi- lippogeb. van den Berg D. A. C. M esterbach geb. van Dieren D. M. J. van Hoven. geb. Pauw, Z. D. C. Fortuyn llarreman, geb. Marly, Z. M. Laman, geb. de Vroede, D. P T. M. Wennekers geb. van Deventer, D. G. Carlier, geb. SegaarZ. J. Labordtisgeb. BonteZ. A. A. M. M. Har- tevelt, geb. Leembruggen, Z. S. Bontegeb. van der Reyden Z. M. van der Reek geb. RegeerZ. G. Laman geb. BrouwerI). J. R. van Ueynin* gen, geb. van den Dop, D. J. van der Reyden geb. van Leeuwen D. J. J. van Mastrigtgeb Buitendijk Z. GEHUWD: J. B. Petri, welt. gesch. en A.Schulte, jd. H. van Ackeren, jm. en E. van den Bergjd. W. C. Verhoeven jm. en M. Laven jd. H. van der Linde, jm. en M. T. Bellaartwede. C. Janssenjm. en M. C. Teljeur, jd. W. de Hees, wedr. en H. VV. de Jong, jd. OVERLEDEN H. Rhoda 35 j. A. Pruyn geb. Vooren 55 j. G. v. d. Stadgeb. Laman 41 j. .1. Nieuwenhuyzen Z.1 j. en 4 m. F. W. Pont Z.2 m. L. Cohen Z.11 m. - I). Biljouw 27 j T. VY'etler26 j. T. M. A. van Zijp, I).3 j. en 4 m. J. Gordijn U.5 m M. C. Boegheim D. 24 d J. P. ZandvlietD.2 j. en 9 m. A. J. YVeinebeck D.12 d. M. E. van Buren D.13 m. J. M. Aniba D.3 m. H. F. van der Pepen ruim 89 j. M. F. W. de Does, 14j. H. Kruithof, Z.2 j. N. van Luin 73 j. 11. C. Ueppenstrydt, D.4 m. J. Blanzee, 74 j. W. H. Ooyman Z.J9 d. J. F. L. van den Berg Z.17 d. ADVERTENTIEN. Getrouwd: C. B1JLEVELD met S. A. M. VER LOUW Leyoen, 31 Juljj 1867. van 's Gravenhage. Eenige en algemecne kennisgeving.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 3