waaronder twee vrouwen van verdachte levenswijze, in verzekerde bewa ring genomen. Zondag II. is een jongeling van 24 jaar nabij Driebergen uit den spoor trein (sneltrein) gesprongen, met dat gevolg dat hij kort daarop is overleden. üit Eist wordt berigt dat II. Vrjjdag aldaar eene zware hoos is ont staan, die een 40-tal hoornen, meest vruchtboomenuit den grond heeft gerukt en aan verscheidene woningen schade heeft veroorzaakt. De hoos heeft zich ook aan de Praets doen gevoelen. Onder anderen is aldaar een rijtuig, voor den stal slaande, tot aan de Rijnbrug voortgedreven, terwijl op de brug zelve het zware windas, tot het openen der brug dienendevan de schroeven is losgeslagen en in den Rijn geworpen. Betreffende de afdamming van de Oosterschelde wordt gemeld dal reeds gisteren door de aannemers en de directie de eerste rid langs de ijzeren baan gedaan zou worden met een locomotief van Bergen-op-Zoom over den dam naar Goes en terug. 's GRAVENHAGE1 Augustus. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. R. J. graaf Schim- melpenninck, minister van financiën "lot het dragen van het grootkruis der keizerlijke Oostenrijksche orde van de IJzeren Kroon, hem door den keizer van Oostenrijk geschonken. Door Z. M. is mede vergunning verleend aan den heer mr. J. P. J. A. graaf van Zuyleir van Nyevelt, minister van buitenl. zaken, tot het dragen der versierselen van ridder-grootkruis der Leopoldsorde, hem door den keizer van Oostenrijk geschonken terwijl gelijke vergunning is toegestaan aan den heer mr. C. Le Clercqsecretaris-generaal van het dep. van buitenl. zaken, jhr. mr. E. W. F. Wttewaall van Stoetwegen, secretaris van legatie, en mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, commies bij genoemd dep.respectivelijk door den keizer van Oostenrijk benoemd lot comman deur der orde van de IJzeren Kroon, tot commandeur der orde van Frans Joseph, en tot ridder der orde van de IJzeren Kroon. Z. H. heeft goedgevonden den kapitein-kwartiermeester J. G. E. Men- ningh, van het reg. veld-artillerieen den kapitein R. Mijkamp, van het 3de reg vesting-artillerie, benoemd tot magazijnmeester der artillerie 2dc kl. te Helder, op hunne aanvrage, op pensioen te stellen. De lsle luit. J. C. Leyds, van het reg. grenadiers tn jagers, is op non-activiteit gesteld. Door den minister van financiën is bepaald dat de nagenoemde com- miesen der posterijen hunne nieuwe functiën zullen uitoefenen als volgt: de commies 2de kl. H. G. J. Dijk ten postkantore te Amsterdam; de commies 3de kl. M. Vellinga aan het expeditie-kantoor der posterijen op den Ned. Rijnspoorweg. Voorts zijn verplaatst: de commiesen 2de kl. G. A. Abbema van Alkmaar naar Amsterdamen D. D. van der Voort Maarschalk van Amsterdam naar Alkmaar. Z. K. II. prins Alexander heeft dezer dagen eenige plaatsen in Noord holland bezocht, en o. a. te Haarlem, Amsterdam en Broek in Waterland vertoefd. Aanstaanden Maandag zal, bij gelegenheid van den verjaardag van 11. M. de koningin van Zweden en Noorwegen, een groot gala-diner ten hove worden gehouden, na afloop waarvan het hooge gezelschap zich bij Z. K. H. prins Frederik, op het huis de Paauw, zal vereenigen, alwaar een groot thé dansant zal worden gegeven. - Naar wij vernemen zal op Maandag 5 Augustus, den verjaardag van 11. M. de koningin van Zweden en Noorwegen, tot welker bijwoning haar gemaal, Z. M de koning van Zweden, deze residentie zal komen bezoeken, op het Huis de Paauw eene prachtige illuminatie worden ontstokenwaartoe ongeveer 10000 illumineerglazen zijn geleverd. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In de eergisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is totleeraar in de scheikunde en de natuurlijke geschiedenis bij de hoogere burgerschool alhier benoemd de heer dr. F. W. Koppeschaar, te Leyden. Ook is beslo ten aan den geueraal-majoor J. P. Delprat, als blijk van erkentelijkheid voor de door hem uitgebragte hoogst belangrijke verslagen en adviezen om trent verschillende aanvragen om concessie voor den aanleg van eene duin waterleiding zij ten dienste der gemeente, een zilveren beker met toepasselijk opschrift aan te bieden. De hh. de Veer c. s. hebben aan den gemeenteraad kennis gegeven dat, nadat hun te Delft concessie is verleend voor den aanleg eener duin waterleiding, zij geene vrijheid hebben om toestemmend te antwoorden op de vraag of zij op nieuw willen inschrijven voor de concessie eener duinwater leiding voor 's Gravenhage alleen. Mogt het gemeentebestuur niet bij de voorwaarde blijven volharden, dan zijn zij bereid de concessie le aanvaarden op de vroeger opgegeven voorwaarden. Mogt onverhoopt de Delflsche con cessie niet doorgaan, dan zouden zij de concessie voor 's Gravenhage alleen willen aanvaarden. Dit Parijs is alhier het berigt ontvangen dat de heer Dunkier, direc teur van het muziek-corps van het reg. grenadiers en jagers, en de kapitein van Wickevoort Crommelindie het muziek-corps naar Parijs geleidde, benoemd zijn tot ridders van het Legioen van Eer. De heer Völlmar, kapelmeester, heeft de gouden medaille erlangd, terwijl aan het muziek corps alsnog bij nadere toewijzing de tweede prijs is toegekend. Heden middag ten 4 ure 17 min. wordt Dnnkler's kapel uit Parijs in deze residentie terugverwacht. Gisteren avond is in de zaal der sociëteit de Vereeniging eene bijeenkomst van belangstellenden gehouden waarin be raadslaagd is en besluiten genomen zijn over de wijs, waarop dat met lau weren bekroonde muziekcorps alhier zal worden ontvangen en begeleid. Muziekcorpsen, mnziekvereenigingenscherpschutters, de regimenten alhier in garnizoenallen zullen bij deze plegtige ontvangst worden vertegenwoor digd of hunne goede diensten betoonen. Reeds gisteren wapperde op ver schillende plaatsen de nationale vlag, ten blijke van de vreugde over de vrreeriug, die de kapel te beurt getallen is. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. BELGIR. Men verwacht dat 11. M. de koningin er in zal slagen de keizerin Charlotte herwaarts te brengen. Op het paleis van Tervueren worden ver trekken voor haar in gereedheid gebragt. Aan de Ind. Beige wordt gemeld dat het bankiershuis Langrand Du- monceau aan de Nederlandsche regering concessie heeft gevraagd tot droog making van de Zuiderzee of een gedeelte daarvan. Te Felenne, in Namen, zjjn 25 huizen afgebrand. ËNGELAA». LONDEN 30 Julij. Het boogerhuis heeft het amendement van lord Halifax op de reform- bill verworpen; maar daarentegen een amendement goedgekeurd, strekkende om den census voor hendie gehuurde kamers bewonen, te stellen op 15 in plaats van op 10 hetgeen eene nieuwe behandeling der wet in het lagerhuis vordert. Eeu voorstel van lord Cairns, volgens hetwelk in kies districten welke drie leden te verkiezen hebbenieder kiezer slechts twee stemmen zou mogen uitbrengen, is, hoewel het door de ministers bestre den werd, met 142 tegen 51 stemmen aangenomen. De dagbladen bevatten uitvoerige uittreksels van een werk, dat dezer dagen het licht zag en waarin het leven van wijlen Z. K. H. den prins gemaal wordt beschreven. Het werd le boek gesteld door generaal Grey, onder toezigt van H. M. de koningin. Het gemiddelde brievenverkeer te Londen is thans 560,000 brieven daags, waarvan de helft voor de stad en de wederhelft voor daarbuiten. Het verkeer van boeken en nieuwsbladen is gemiddeld 55000. De directeur der posterijen verklaart, dat als de beweging van brieven en couranten zoo blijft toenemen als in de laatste jaren, het weldra noodig zal zijn, op som mige gedeelten van den dag elk half uur busligtingen te doen en brieven uit te geven. Hij vermeldt ook, dat het locale brieven-verkeer verre nog de meeste voordeelen voor den staal afwerpt, in vergelijking van dat door het geheele koningrijk. Gedurende de zes maanden van 1 Jan. tot 30 Junij jl. zijn over den onderaardschen spoorweg niet minder dan 12,002,886 personen vervoerd, dat is nagenoeg driemaal de bevolking van Londen. Sedert de opening van den weg in Jan. 1863 zijn ongeveer 70 millioen personen langs die banen vervoerd. Door den brand, die den 3dcn Julij te Basseterre op het Britsche eiland S'. Kitts heeft gewoedzijn 5000 menschen van hunne woningen beroofd. Er is dadelijk bijstand van de naburige eilanden ontvangen. De zwarte be volking heeft zich bij die ramp slecht gedragen en aan plundering schuldig gemaakt. Slechts één mensch heeft het leven verloren. Er zijn drie per sonen aangehouden een van hen had bekend brand te hebben geslicht in een huis, van waar het vuur zich over de gansche stad had verbreid. Een bjj den New Yorkschen Uerald ontvangen schrijven uit Mexico van 27 Junij' meldt dat de regering aldaar den Franschen gezant nog be lette het land te verlatenzeggende dat zjj vooraf eene rekening met Frank rijk te vereffenen had. De Times deelt eenige bijzonderheden mede omtrent den toestand der inwoners van de stad Mexico gedurende het beleg door de republikeinen. Het beleg duurde 69 dagen, er was geen voorraad van levensbehoeften en er werd ook niets in dien lijd aangevoerd. Men kan zich dus een denkbeeld vormen van de ellende die er heerschte, wanneer men bedenkt dat de stad 200,000 inwoners telde. De ingezetenen hadden eenigen tijd van paarden- vleesch geleefd en weinige oogenblikken vóórdat de stad aan de belegeraars werd overgegeven, werd ongeveer 3 betaald voor één brood. Zij die brood bezaten, moesten dit ten strengste geheim houden, om te voorkomen dat de soldaten er zich van meester maakten. De soldaten schaamden zich zelfs niet de hutten der armen binnen le gaan en zich de band vol maïs toe te eigenen, die de eenige schat der bewoners uitmaakte. Honderden, ja duizenden stierven den vreesselijkstcn hongerdood, en zij, wier leven gespaard bleef, hadden naauwelijks kracht' genoeg om kruipende op de straten eene bete broods te bedelen. Zoo lang de bakkerijen voorraad had den, werden zjj ten strengste bewaakt, om te voorkomen dat zij geplun derd zouden worden. Ten laatste bleven er slechts drie over. Des ochtends vroeg waren de straten als belegerd, om een stuk brood legen goud in te wisselen, en meermalen vond men onder die menigte personen, die door den honger zóó uitgeput waren, dal zij dood nedervielen. Gedurende de laatste dagen dat Marquez hel bevel voerde, deed hij een groot aantal kooplieden in hechtenis nemen en zoo lang in de gevangenis zuchtentot dat zij eene schatting betaalden, die hem voldoende toescheen. Men betaalde op die wijze van 1200 tot 3000 per hoofd, en verreweg hel grootste gedeelte dier gelden werd verduistërd door hoofd-ofificieren. Aan de solda ten werd bovendien verlof gegeven om te plunderen. De wreedheid ging zóó ver, dat b. v. een arm man, die kort te voren zijne vrouw had ver loren en thans alleen met zijne drie kinderen overbleef, op straat geprest werd door eene patrouille, terwijl hij bezig was voedsel le zoeken voor zijne hongerige kinderen. Hij bad en smeekte dat men hem zou laten gaan, doch aangezien hij niet kon betalen, was zijn smeeken te vergeefs. Na drie dagen stelde men hem in vrijheid, terwijl zijne kinderen inmiddels van honger gestorven waren. Toen keizer Maximiliaan nog voor zijnen dood van dezen slaat van zaken kennis kreeg, zeide hij dat hij, zoo hg weder aan hel bestuur kwam, den verrader Lopez zou kunnen vergeven, maar Marquez zou doen fusilleren. De generaal Marquez en eenigen zijner krijgsmakkers zjjn er in geslaagd te ontkomen. De particuliere secretaris van keizer Maximiliaan is echter aangehouden.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2