LEYDSCHE 1807. VRIJDAG 2 AUGUSTUS. STADS-BER1GTEN. De Courant wordt Maandag IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke notnmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden IV".- 16 blad 30) der Handelin gen van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leydendoet te wetendat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 23s,en der vorige maand, invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op het personeelhoudende aanslagen voor dc wij ken 7, 8, 9 en restanten, over het dienstjaar 1867 en 1868, terwjjl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leydes, 1 Augustus 1867. STOFFELS, VVethr. I. Burg. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenZaturdag den 3de» Augustus 1867 'snamiddags te twee uren. Onderwerpen 1». Onderzoek der geloofsbrieven tan het nieuw inkomend lid Dr. W. C. van den Brandeler. 2°. Verzoek van den heer D. L. Wolfsonom ontslag als lid der plaatse lijke commissie van toezigt op de scholen van middelbaar onderwijs. 3». Verzoek van Dr. W. Bisschop, om ontslag uit de betrekking van leeraar aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs. 4». a. Regeling van de jaarwedde van den gemeente-apotheker; b. Bepaling van den tijd voor welken deze zal worden benoemd; c. Verzoek van G. Roskes, om in de betrekking van gemeente-apothe ker te worden gecontinueerd. 5». Bet vaststellen van het kohier van de plaatselijke directe belasting1867. 6°. Verzoek van de Naamlooze Vennootschap de Leydsche Saayetfabriek lot hel in eigendom bekomen van een gedeelte gemeenlegronds van het voormalige Verwersplein. 7®. Verzoek van A. W. SQthofT, tot het in eigendom bekomen van eene poort, uitkomende op het Rapenburg, uitmakende een gedeelte van sectie E n®. 959. 8®. Verzoek van J. van Vooren, ter bekoming in eigendom van gemeente grond achter zijn huis op de Langegrachl. 9®. Rekening van het Gereformeerd Minnehuis1866. 10®. Voorwaarden van verpachting van de haardasch, de vuilnis en het puin. PROCES-VERBAAL van de opening der stembriefjesdie ter benoeming van twee leden van den Gemeenteraad van Leyden den 30st®n Julij 1867 zijn ingeleverd. Op heden den een en dertigsten Julij achttienhonderd zeven en zestig, in de gemeente Leyden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bureau is zamengesteld uit den lieer tl. P. C. Stoffels, wethouder, voor- zilter, en de heeren prof. A. Rutgers en mr. tl. C. J. tloog, leden van den gemeen teraad slemopnemers. De voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij hem den 30stcn Julij 1867 overgebragt uit de beide afdeelingen der gemeente Leyden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden zevenhonderd acht en zestig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard twee stembriefjes, die oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebragle stemmen is mitsdien geweest zevenhonderd zes en zestig. Van dit getal zijn uitgebragt op de heeren Mr. J. T. Buys 431 stemmen, S. A. Meerburg 424, mr. M. H. A. Lisman 332, A. H. Eigeman 319, mr. J. L. Klaverwijden, Lammert van Leyden, A. Vromesteyn en A. van Schie, ieder één stern. Hebben alzoo de meeste stemmen verkregen de heeren mr. J. T. Buys en S. A. Meerburg. Zijn derhalve verkozen tot leden van den gemeenteraad de heeren Mr. JOflAN THEOOOOR BUYS en SAMUEL ADRIANUS MEERBURG, wonende alhier. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 31st?n Julij 1867. STOFFELSVoorzitter. A. RUTGERS 1 H. C. J. HOOG, BIMEiXLANÜSCDE BERIGTEN. LEYDEN, 1 Augustus. Bij besluit van 28 Julij jl. heeft Z. M.op de daartoe gedane aanvra gen aan 54 vereenigingen ten doel hebbende door oefening in den wapen handel en bijzonder in het schieten 's lands weerbaarheid leverhoogen, zijne toestemming tot hare oprigting verleend. Daaronder komen voor de Scherpschutters-vereeniging te Leyden en de Vereeniging «Scherpschutters- vrijcorps" te Leyden. Onze landgenoot de heer Francois P. L. Pollen is benoemd tot lid van het «comité d'archéologie Américaine de France" te Parijs; eenige maanden geleden ontving genoemde heer uit die stad ook het diploma als lid van de «société de géographie." Bij de herstemming te Voorschoten, voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad, tusschen de bh. Wouter Hoogendoorn en Th. SI. Roest, verkreeg de eerste 63 en de laatste 18 stemmen, zoodat de eerste is gekozen. Te Leyderdorp is bij de gehouden herstemming tol lid van den gemeen teraad gekozen de heer A. Parmcntier, met 42 stemmen. De heer J. Janse Koning verkreeg 38 stemmen. Naar ons uit de Veenen wordt gemeld, verkeeren de snjjboonen en komkommers, ten gevolge van aanhoudend guur en donker zomerweder, in een zickelijken staat en blijft er weinig kans op gewas over, tenzij dat weder spoedig door warmte mogt worden vervangen. Daarentegen is de bloemkool allerwege gelukt en hebben er, bij uitgebreide teelt, thans zoo wel uit Noordholland als uit Rijnsburg groote scheepsverzendingen plaats. Bij levendige markt komt de prijs op 6 a 6.50 de 100 stuks. Dezer dagen is verschenen het prospectus eener op te rigten Neder- landsche lucifers fabriekmet een kapitaal van 150,000. De vennootschap zal te Amsterdam zijn gevestigd. Den 28s,cn Augustus a. s. zal het vierde algemeen evangelisch nationaal zendingsfeest gehouden worden op het landgoed »de Vogelenzang," nabij Haarlem, daartoe door den heer jhr. Barnaart afgestaan. Volgens het pro gramma zal het zendingsreest des morgens ten 10 ure met gebed aanvangen, waarin de heer O. G. Heldring, emeritus predikant, voorzitter der com missie, zal voorgaan, waarna de openingsrede door d®. L. J. van Rhjjn, van Wassenaar, zal gehouden worden. Vervolgens zal ds. S. H. Buytendjjk van Harderwijk, secretaris der commissie, het verslag uitbrengen, waarna het lid der hoofdcommissie, de heer T. Jl. Looman, van Amsterdam, ver slag zal geven omtrent de verrigtingen der zendingsgenootschappen. Daarna zal eene pauze worden gehouden tot twee ure, waarna op drie spreekplaat sen de daartoe overgekomen vreemdelingen in de Fransche, Engelsche of lloogduitsche talen zullen spreken welke toespraken tevens zullen worden vertolkt. Ten 3 ure zal eene tweede pauze worden gehouden, waarna ten 3j ure acht sprekers op verschillende plaatsen het woord zullen voeren, te weten: de hh. Hoog, pred. te Haarlem, ülfers, zendeling onder de Alfoe- ren in O.-1.Brandtpred. te Amsterdam, C. G. Schot, oud-zendeling onder de Heidenen in O 1., Entinghpred. te den Helder, Zegers, predikant te OosterbcekKousbroek, evangelist, en J. Kooy, pred. te Lisse. Na de laatste pauze zal ten 5J ure de slotrede worden gehouden door ds. J. P. G. WeslhofF, van Amsterdam. Voor en na elke spreekbeurt en gedurende de pauzen zullen feestliederen worden aangeheven, bestuurd door een muziek corps, onder leiding van den heer H. J. van Lummel, lid der hoofdcom missie, van Utrecht. De Tijd deelt den brief mede, door Z. H. pausPius gezondeu aan de redactie van dat blad, in antwoord op hel adres, de vrijwillige bjjdragen en het album, hem uil naam der Nederlandsche katholieken aangeboden. De Paus spreekt in dien brief met ingenomenheid over het weder door die katholieken gegeven schitterend bewijs van geloof. Hij ziet daarin o. a. ook het bewijs, dat zij zich met vreugde de herstelling der kerkelijke hiërarchie herinneren en de hoop koesteren van die herstelling nog rjjke vruchten te zullen erlangen. De Paus betreurt de rampen, welke in Nederland het gevolg zijn van de ingevoerde dwalingen en de daaruit geboren oneenigheid, en verklaart dat hij blijft bidden, dat voor de katholieken, voor het uit muntende volk van Nederland, dc vrede en eensgezindheid in het ééne ware geloof eenmaal mogen worden verkregen. Uit Alkmaar meldt men dat Maandag morgen ten vier ure op de Oude Gracht aldaar, door een wfkker, aan den voel van een lantaarnpaal werd gevonden zekere L.wiens afgebroken woorden deden vermoeden dat hij gewelddadig was aangevallen. Uit verschillende wonden vloeide zpn bloed, en de dood sloot spoedig den ongelukkige voor altoos de lippen. On middellijk heeft de pnlieie zich met de zaak bemoeid en eenige personen,

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1