LKYDSCHE COURANT. MAANDAG 29 JULIJ. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. VERGADERING van den Gemeenteraad van LcydenMaandag den I 29sten Juljj 1867 's namiddags te twee uren. Onderwerpen jo. Verzoek van Mr. J. C. dn Puiom onlslag uil de belrekking van Secretaris: a. van Gecommitteerden lol de administratie der Vereenigde Gast- eu Leprooshuizen b. bij hel collegie van Curatoren van het Gymnasium. 2o. Verzoek van l)r. A. T. van Aken, om ontslag uit de betrekking van leeraar aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs. 30. Verzoek van den hulponderwijzer 2e kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager ouderwijs lc kl., voor jongens, W. J. Bonte, om ontslag uit die betrekking. 40 Gelijk verzoek van den len hulponderwijzer 3C kl. aan dezelfde school K. E. Scheld. 50. Verzoek van de Naamloozc Vennootschap de Leydsche Saayetfabriek tot het in eigendom bekomen van een gedeelte gemeentegronds van het voormalige Verwersplein. 6». Verzoek van A. W. Sythofï', tot het in eigendom bekomen van eene poort, uitkomende op het Rapenburg, uitmakende een gedeelte van sectie F, n°. 959. 7». Verzoek van Jan Zuurdeeg Zoon, om vergunning tot het leggen van een duiker. 8», Verzoek van J. B. Asbrede, om vergunning lol liet leggen van eene stoep op de Mare, voor het perceel wijk 6 n°. 1215. 9». Voorwaarden van verpachting der tolgelden op het Delftsche jaagpad langs den Vliet geheven wordende. BINNENLANUSCHE BE1UGTEN. LEYDEN27 Julij. Bij kon. besluit van den 24steD dezer is aan den heer mri P. G. H11- brechtop zjjn verzoekeervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Leyderdorp, ouder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen goede diensten. De heer Hubrecht heeft die betrekking gedurende ruim 38 jaren mogen bekleeden, zoodat zijn verlangen om van de veelzijdige zor gen, daaraan verbonden, ontslagen Ie worden, niemand zal bevreemden. Hem viel gedurende dat tijdsverloop de achting van de ingezetenen van Ley derdorp ten deel eu zijn bestuur zal voorzeker bij hen in dankbare herinne ring blijven. Tot burgemeester van Leyderdorp is door Z. M. benoemd de heer G. van Geer. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 107 lot 129 volwassen personen en 50 tol 70 kinderen. Sedert ons laatste berigt omtrent den hooibouw in den omtrek was er geen mogelijkheid, ten gevolge van vele regenbuien, om het hooi binnen te halen en vreesde men, daar de lucht veeltijds broejjig is, dal het tot bederf zou overgaan. Ook zoude, naar stellig verzekerd wordt, in de laatste dagen, sporen van ziekte in de aardappelen zijn waargenomen. Van som mige polders zijn de watermolens reeds in werking. Men meldt ons uit Valkenburg: «Was de eerste dag van de indienst- stelling der stoomboot Katwijk zeer ongelukkig, toen een oppassend jong- mensch daarop het leven verloor; met minder ongelukkig voor den onder nemer was de dag van Donderdag. Een gebrek aan den ketel werd oorzaak dat deze zonder water geraakte, en toch stookte men maar door, zoodat eindeljjk de ketel gloejjend werd en men voor deze plaats tot angst en schrik van allen, die in de boot waren, haar deed stil liggen, en met wa ter, van buiten aangebragt, de gloeijende tjzermassa hlusehte. Men weet niet of in dit geval ook gevaar voor de passagiers gelegen is geweest, maar de meesteu zjjn vol angst en schrik om immer weer met de nieuwe stoom boot Katwijk te varen, 11a ecu avond-watertogtje van 2 uren te huis geko men. Mogt het gebeurde van deze week den ondernemer toch voorzigtig- heid leeren." Door den minister van binneni. zaken is het verbod tot het houden van markten eu openbare verkoopiugen van wolvee in Gelderland met den 27<leD dezer opgeheven. Gedurende de week van 14 tot 20 Julij hebben vier gevallen van vee- lyphus plaats gehad, en wel in de Zuidhollandsche gemeenten Abbenbroek, Ouderkerk aan den lJsselPcruis en Voorburg. Een der aangetaste run deren is gestorven. Die gevallen hebben de afmaking van 7 runderen teil gevolge gehad. Men verneemt, dat het voornemen bestaat, om de eereblijken, toege kend aan de Nederlandsche inzenders op de Parijsche wereldtentoonstelling, op plegtige wijze te 's flage aan beu uit te reiken. Door de maatschappij der bouwkunst zijn, bij gelegenheid van haar 25-jarig bestaande volgende prijsvragen uitgeschreven1°. Raadhuis voor de hoofdstad des rijks; 2». Gedenkteeken voor Hendrik de Keyzer en Jacob van Campen; 3°. Spoorweg-stations gebouw nabij een dorp, en als buiten gewone prijsvraag4". een overzigt van de geschiedenis der bouwkunst in Nederland van de komst der Romeinen lot het begin dezer eeuw. De maatschappij van weldadigheid ontving dezer dagen weder een j bewijs van belangstelling. De heer mr. C. Hiddinghte Arnhem, heeft aan die instelling ten geschenke aangeboden eene woning, met ongeveer drie bunders land, in de nabijheid der kolonie Wilhelmina'soord gelegen. Bij de Ned. herv. gemeente te Kellicl is lot predikant beroepen ds. Stuffken, pred. te Zuilichem; hij die te Rjjnsburg ds. Brouwer, pred. te Harderwijk; bj) die te Haarlemmermeer d*. liajipard, pred. te Sexbierum. Het aantal candidaten tot de H. dienst bjj de Ned herv. kerk bedroeg op 1 Julij II. 78, waaronder 6 voor de dienst bij de Waalsche gemeenten. De IV. II. C. vestigt er de aandacht op, dat hel op 28 October.van dit jaar vjer eeuwen zal geleden zijn dat Erasmus aldaar geboren werd. Door den gemeenteraad te Rotterdam is besloten dat het standbeeld ter herinnering aan graaf van Hogeudorp op te rigten, door de gemeente zal worden aangenomen, liet zal worden geplaatst op het Boymansplein. De kosten aan de plaatsing verbonden zullen door de gemeeuiekas worden gedragen. Mej. de wed. H. Teusse, te Ootmarsum algemeen geacht wegens hare weldadigheid, beeft haar prachtig woonhuis ten geschenke gegeven aan de directie van de Vereeniging Vincenlius a Paulo, ten einde het voor een weeshuis in te rigten. Te Almelo is in 73-jarigen ouderdom overleden de heer G. Salomonson een der voornaamste industriëlen in Twenthe. Hjj was ridder van de orde van den Nederl. Leeuw en officier der orde van de Eikenkroon. 's GRAVENHAGE27 Julij. Z. M. heeft aan den heer F. van den Broek, Ned. consul-generaal te Parijs, vergunning verleend lot het dragen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer. Z. M. heeft, op hun verzoek, eervol ontsldg verleend aan de lih. U. Srneda, als burgemeester der gemeente Zwammerdamen A. A. J. C. Cre- mer, als burgemeester der gemeente tlardinxvelden benoemd tot burge meester te Zwammerdam den heer J. A. de Ridder; te Hardinxveld den heer F. M. de Vries van Heystie Hemelumer Oldephaert en Noordwolde de heer N. YVentholt, om die betrekking gelijktijdig waar Ie nemen met die van burgemeester van Stavoren. Z. M. heeft bepaald dat eene der rjjks hoogere burgerscholen met driejarigen cnrsus te 's Hertogenbosch gevestigd zal zijn; en bjj die school benoemd: lot directeur en leeraar den heer dr. A. L. Lamers, te Maastricht; tot leeraren de hh. J. Ringeling, J. M. Sistermans, E. H. P. van der Ven en .1. P. Ritschie, allen te 's Hertogenboschvoorts heeft Z. M. benoemd tot leeraar bij de rjjks- hoogere burgerschool te Leeuwarden den heer W. B. G. Molkcnboer, van Leyden, thans te Leuven; bij die te Zwolle den heer A. Boxman, te Delft; bij die te Tilburg den heer F. F. A. Eickte Ley den; bij die te Roermond den heer G. J. Legebeke. te Deventer. Aan den heer dr. C. P. Burger, benoemd directeur der rijks- hoogere burgerschool te Leeuwarden, dus ver hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft, is door Z. M. de titel var. hoogleeraar verleend. Tot adelborst 3de kl. bjj het kon. instituut der marine te Willemsoord is benoemd H. Velthuyzenin de plaats van J. H. W. Bruschwiler, wiens benoeming op zijn verzoek is ingetrokken. Bij beschikking van den minister van koloniën van 18 Julij is de heer dr. R. H. C. C. Schetter, gesteld ter beschikking van den gouverneur-gene raal van Ned. ludië, om te worden benoemd tot directeur van 's lands plantentuin te Buitenzorg. Naar men verzekert is jhr. mr. W. M. de Brauw, lid van de tweede kamer, officier van justitie bij de arrond.-regibank alhier, benoemd, of staat hjj op het punt benoemd te worden, tot commissaris des koniugs in de provincie Groningen. Z. M. heeft aan het zich te Parijs bevindende muziekcorps van het reg. grenadiers en jagers de verlenging van verblijf aldaar voor 8 dagen toegestaan. De tentoonstelling van visscherij-gereedschappen alhier blijft voortdu rend de meeste belangstelling wekken. Ook de arbeidende stand maakt van de gelegenheid om op sommige dagen voor tien cents de tentoonstelling te bezoeken een ruim gebruik. BlIITEiVLAMISClÏFT Ili'RÏGTEN ENGELAA D. LONDEN, 25 Juljj. De prinses van Wallis zal zich op raad harer geneesheeren in Augus tus naar Wiesbaden begeven. H. K. H. zal den weg over Rotterdam nemen. De gemeenteraad van Londen heeft besloten den Sultan het burgerregt der City te verleenen. In de met 20 Julij geëindigde week is hier lc lande slechts ée'11 nieuw geval van runderpest ter kennis der regering gebraat; hei had zich voorge daan in het graafschap Lincoln. Tevens werden 22 gezonde runderen afge maakt om de verbreiding der besmetting te verhoeden. Volgens berigten uit New-York was het lijk van keizer Maximiliaan gebalsemd en reeds naar Vera-Cruz overgebragt. Keizer Maximiliaan heeft bij uitersten wil 100,000 dollars aan de weduwen van Mejia en Miramon vermaakt. Volgens geruchten zouden aan den Franscheu gezant 111 Mexico, den heer Dano, zijne paspoorten geweigerd zijn. FKAAHK1JH. PARIJS. 25 Juljj. Van hier wordt aan de Ind. Beige gemeld: Al is er veel overdrevens in de geruchten van oneenigheid insschen Prnissen en Frankrijk, zeker is het dal hier te lande ijverig aanstalten worden gemaakt om aan alle ge beurlijkheden het hoofd te kunnen bieden. Er zijn zeer stellige bevelen ge geven om al de regimenten uit te rusten, en de vervaardiging >an patronen wordt up alle punten zoo druk voortgezet, dat in eeuige sleden, met name te Brest en te Nantesde inwoners daardoor ongerust geworden zjjn en

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1