ure geduurd heeft, daar door ieder corps twee stukken werden uitgevoerd, wordt in een door den Moniteur du Soir medegedeeld verslag gezegd: Het is onbetwistbaar, en dit was ook bjj hel publiek hel algemeen ge voelen, dat er onder deze tien muziekcorpsen geen is, hetwelk middelma tig genoemd kan wordenmen kan zelfs zeggen dat zg alle uitmuntend zijn, en de jury moet in verlegenheid geweest zijn, daar er slechts vier prijzen te verdeelen waren lusschen tien mededingers, die ieder eene eigen aardige verdienste hadden. De jury heeft dan ook gebruik gemaakt van de bevoegdheid om de prijzen le splitsenten einde een ieder te kunnen beloo- nen. Ziehier de volgordewaarin de prijzen zijn toegewezeneerste groote prijs: verdeeld tusschen Oostenrijk, Prttissen en Frankrijk (garde van Parijs); tweede groote prijs: verdeeld tusschen Frankrijk (guides), Rusland en Beijeren; derde groote prijs: verdeeld tusschen Nederland en Baden; vierde groote prijs: verdeeld tusschen Spanje en België." Het concours is door ongeveer 30000 personen bijgewoond. Op twee stemmen na was aan hel corps van den heer Dunkier de tweede prijs toegekend. Het corps van den heer Dunkier heeft hier reeds twee concerten gegeven. Men verneemt dat de commissie besloten heeft eene verlofs-verlenging van 8 dagen voor de muziek-corpsen aan te vragen ten einde deze in staat te stellen hier en te Versailles concerten te geven, waarop ieder corps twee nommers zal uitvoeren. Ten gevolge van de aanneming der wet lol afschaffing der lijfsdwang zijn al de gegijzelden van Clichy in vrijheid gesteld. IT1ME. Op Sicilië woedt de cholera zeer hevig. In den loop eener week zijn in de provincie Girgeuti 2573 personen door die ziekte aangetast en 1371 gestorven. In de provinciën Catania, Caltaniselta en Trapani heerscht zij in dezelfde verhouding. PRITI§SEN. BERLIJN, 23 Julij. In de nieuwe provinciën des lands openbaart zich gaandeweg een geest van ontevredenheid, die vooral zijnen grond vindt in de hoogerc be lastingen en het uitsluitend opdragen der administratie aan Pruissische ambtenaren. lie gewezen koningin van Hanover en hare dochter hebben het kasteel Marienburg verlaten en zijn naar Kassei gereisd. Naar men zegt zou de koningin van België er in geslaagd zijn keizerin Charlotte over te halen om naar haar geboorteland terug te keeren. Per Telegraaf. COBLENZ, 24 Julij. De sultan is alhier aangekomen. Hij werd door den koning, aan het hoofd der aanwezige autoriteiten, ontvangen. Heden wordt door de troepen, ter sterkte van 7000 man, eene parade gehouden, waarna de sultan een togtje langs den Rijn zal doen. Heden avond illumi natie. I)c sultan vertrekt morgen. NEW'-YORK, 13 Julij. Uit Washington wordt gemeld, dat de regering zich geneigd beloont lot eene interventie in Mexico en dat er vrijbuiters- corpsen tegen Juarez worden georganiseerd. PARIJS, 24 Julij. In de zitting van het Wetgevend Iigchaam is het buitengewone budget in zijn geheel aangenomen met 246 tegen 15 stem men. De zitting is daarop gesloten. BRUSSEL, 25 Julij. De Mon. beige bevat eene circulaire van den mi nister van binnenl. zaken, houdende kennisgeving dat, ten gevolge van het weder-uilbreken der veeziekte in de provincie Antwerpen, de beschikkingen waarbij het houden van veemarkten en het vrije vervoer van vee weder ver gund zijn, voorloopig buiten werking gesteld worden. INGEZONDEN. Waar moet het met de stad onzer inwoning naar toe? Nadat wij bij de voorlaatste verkiezing den heer Tieleman tot raadslid hadden zien benoemen, is men ons bij die, welke in het begin van dit jaar moest plaats hebben, komen vragen, wederom aan twee ultra-orthodoxe candidaten, den hh. Rut gers en Eigemanonze stem te geven. Ten gevolge der agitatie, door het voorstel Scheltema opgewekt, is het wel is waar slechts gelukt één dier heeren ie doen benoemenmaar men heeft den moed niet opgegeven en nu moet de minder orthodoxe caudidaal, die toen gekozen werd, vervangen worden door den ultra-orthodoxen die destijds tegen Item overstond. Daar enboven moet nog een ander aftredend lid verwijderd worden, altijd om dezelfde reden, namelijk om voor een meer orthodoxen candidaat plaats te maken. Men ziel het, doen wij hetgeen van ons verlangd wordt, dan zullen wij achtereenvolgens vijf ultra-orthodoxe candidaten naar den raad gezonden hebben. En waartoe? Zijn wij geroepen om een rechtzinnigën kerkeraad te helpen zamenstelleuof moeten er op hel raadhuis nieuwe formulieren van éénheid worden vastgesteld? Leven wij niet meer in de 19de, maar in de 17de eeuw? Overal in Europa laat men die theologische haarkloverijen van vroeger rusten, wij alleen zonden daarin het eenige voedsel voor onzen geest moeten zoeken? En wat, wanneer wij de talenten der candidaten, die tegen elkander over slaan, onderling vergelijken? Aan den eenen kant de heer Buys, het sie raad onzer hoogeschoolde uitstekende redenaar, de heldere sierlijke schrijver, aan den anderen kant de heer Eigeman, de voorzitter der droevige Indus- trirelc vereeniging, de schrijver der in deze courant ingezonden brieven, die den auteur ztdk eene groote maar weinig te benijden vermaardheid hebben bezorgdGesteld dat de beer Buys voor den heer Eigeman moest onderdoenen dat dan in eenig algemeen gelezen blad zooals de Hotter- damsche Courant of liet Handelsbladdie brieven werden overgedrukt, gedurende hoe vele jaren zouden wij niet een voorwerp van bespotting blijven Uitstekende geleerden zijn dikwerf onpraktische oietischenwie heeft bet niet ondervonden? Maar maakt de heer Buys op dien regel gcene schitte rende uitzondering? Zelfs zijne tegenstanders in den raad erkennen, dat hrj in dat collegie door weinigen geëvenaard, door niemand overtroffen wordt, dat al zijne adviezen zich kenmerken door kennis van zaken en praktischen zin. Heeft ooit een zijner medeleden er over geklaagd door hem hard te zijn bejegend? Op hoe beleefde wjjze beeft bij ouder anderen den heer Scheltema niet le recht gezet, toen deze bet ondernam te beslissen op welke wijze de opleiding tot hooger onderwijs moest worden geregeld. En wat heeft de heer Meerburg misdaan dat hij niet meer waard is in den raad zitting te hebben? Hij heeft, is het antwoord, zich eene benoe ming tot lid der nieuwe gemeente commissie laten welgevallen. Maar wat verband bestaat er tusschen het lidmaatschap van dat collegie en het lid maatschap van den gemeenteraad? Daarenboven toegestemd dal de nieuwe commissie ongelijk heeft (wat mogelijk is, maar wij matigen ons niet aan ten dezen eenig oordeel te vellen) dan ral immers die commissie het proces dat thans gevoerd wordt verliezen en zonden dan de leden er vanvoor wat 21J misdreven, niet genoeg m hunne beurs gestraft worden? Hoe hoog overigens hij de burgerij de man slaat aangeschreven, die tegenover den heer Meerburg wordt gesteld, hebben vroegere verkiezingen bewezen. Heeft men dan ook geheel vergeten hoe twistziek de heer Lisman zich altijd in den raad getoond heeft, hoe onaangenaam en bitter hij steeds was jegens hen, die het waagden van hem te verschillen en op wat wijze hjj zich weet te wreken wanneer hij de macht in handen heeft? J-f'ordt vervolgd. K K il >1 I S. Het zou mij waarlijk leed hebben gedaan als de gemeenteraad had kun nen besluiten om de kermis niet te doen doorgaan. Hoevele onsterfelijke kunstenaars zouden zich bitter te leur gesteld hebben ge»onden, hoeveel jonge krachten, nieuwe tafreelen en onovertroffen loeren zouden der verge telheid zijn prijs gegeven Een vet Engelsch schaap, van 340 Ned. ponden, thans in eene tent te zien, zou geslagt zijn geworden zonder dat er een haan naar kraaide. Lange, schoone, dikke en kleine dames zouden ver borgen zijn gebleven en een roemloos leven hebben geleid, en hoeveel echte sucadekoek zou, onverkocht, uitgedroogd zijn als zwam. Maar dat is nu heel anders. Paillas staat weer op zijn hoold en glijdt weer uit als eene omgekeerde T, zijne gaven toouende aan de belangstellende toeschouwers; het roeren der trom en het knetteren der trompet verkondigen luide en ver dat er iets gaande is. De orgels brommen weer en de draaimolens draaijeii weer met snorrende vaart, en tusschen de laatste verheft zich de geniaalste aller draai molens met een bovengedeelte, dat tevens lot koffijhuis is ingerigl. Welk een genot; in een draaijend koffijhuis onder een glaasje parfait amour of curacao gerust plaats te nemen. Misschien wordt de molen nog verheven lot eene draaijende sociëteit! Het aantal kippen te schatten, die noodig zijn geweest om hel ontzagge lijk aantal te koop gestelde eijcren te leggen, is een onbegonnen werk, en men zou vergeefsche moeite doen te berekenen hoeveel fuiken er wel uitge zet zijn om de palingen te vangen, die thans zoo gedwee liggen opgedischt. Nu kan men ook weder de poffertjesvrouw op haar troon zien zitten, die het echt Uollandsch gebak bereiden zal. Poffertjes willen in de kraam wor den gegetenen ik neem het getuigenis van eenige familiën die zich het vorige jaar aan hel woonhuis van den poffertjes-bakker onthaaldengaaf aan, dat de poffertjes zich daar eigenljjk niet lieten smaken. Of ook kan gezegd worden dat men eigenlijk in eene photograpliische kraam ik wil zeggen etablissement, maar zij zijn er bijna niet minder dan wafelkramen opgeslagen moet zijn, om een deugdelijk portret te erlangen, durf ik niet beslissen. De prijs kan anders niemand afschrikken. Om voor 30 cents met een onverdwijnbaar" portret zijn vrijer of vrijster, gade of kroost tot in de wolken te brengen en hel den naneef nog achter te laten zou men zijn laatsten penning besparen. Hel oorlogzuchtig gedeelte der kermis wordt gekenmerkt door meerdere »Tir de Salon", waar men in bel vooruitzigt op den neus van eenig vijand zich vooraf kan oefenen in het mikken op eene pijpenkop. Ook is er thans weer een man met leerzame kanarievogels verschenen, die elkander met pleizier zouden doodschieten, zoo de man, op hel voetspoor van zijn voorganger, het niet raadzaam vond ook hier uit vermaak slechts het ge schutvuur te doen spelen. Men bemerkt dus dat ook op deze kermis veel te genieten en veel te zien is, en toch is zij verreweg niet meer wat zij vroeger plagt te zijn. Te vergeefs zal men nog b. v naar een wassenbeeldenspel uitzien. Fre- derik de Groote, madame de Pompadour, Voltaire, Napoleon en zoovele andere roemruchtige mannen en vrouwen zijn tot bougies versmolten. De roovers in Kalabrië, die zoo statig konden ja knikken of neen schudden, en hunne oogen zoo bloeddorstig konden doen rollen, zijn omgebragt. Ook van het beestenspel geen spoor meer. Men zegt dal de dieren gestorven zijn of in een acclimatatie-tuin een rustig leven genieten. Men beweert dat de menschen niet meer gesteld zijn op wassenbeelden en roofdieren, mis schien wel omdat er onder de menschenneen, die gevolgtrekking is al te gek. Maar waar is dan de echte, de oude, de vaderlandsche poppen kast? De roem van de poppenkast is met Jan Huisman ondergegaan. Jan Klaassen, die zijn been zoo knap tusschen de beide handen neemt en storm loopt op den vreemden lieer, die terstond daarop tol eene buitensporige lengte opschiet, »de slokdarm" zooals de jongens zeiden; en Katrijn met de floddermuts, de kist met Katrijn, de vrouw van Jan Klaassen, er in en de jood, die de kist koopen wil, ook er in gestopt, en Jan Klaassen met den hond van Jan Huisman er boven op en de mooren met de bekken sjieng!.... alles heeft uitgediend. Wat speelde die Jan «voluit", als wij maar niet om den voorrang twistten en hoe vaak heeft hij ons in verruk king gebragt. Maar zoo gaat het. Sedert Sint-Niklaas niet meer door den schoorsteen komt, geen kienspel, geen klein duimpje, geen legkaart, geene gelaarsde kat, geen ganzebord geen poppenkast meer, ondanks eene we reld, die zoo vol is van poppenspel! Dit althans, gelijk andere landen hun Punch, hun Polichinel hebben en in eer Jioudenhadden wij meerprijs moeten stellen op onzen Jan Klaassen. 24 Julij. Burgerlijke iSlatiö. Van 18 lot en met 24 Julij 18G7. BEVALLEN C. van Giescn geb. RosZ. G. Nooy gcb. VermeyD. A. Klok, geb. van der TogtZ. H. M. Montie, geb. de Boer, D. M. H. Willebrauds. geb. Hoogeboom D. E. Lui geb. Kramer Z. J. C. Voer- mansgeb. Goddijn Z. S. C. Genetgcb. EllensD. C. Cornetgeb. de Jong, Z. M. Klinkhamer, geb. Kwesstroo, D. A. van der Veldengeb. Klinkhamer, Z. M. Dreef, geb. Frankhuizen, Z. M Deelstrageb. Gai- kema Z. M. Maasgeb. KorlekaasD. D. van Leeuwen geb. van der Roe zen D. J. Goddijn geb SieralZ. P. Uljé geb. de Kier, Z. N Stouten geb. Turenhoul, I). E. M. Sala.geti. F.berson 1). L. Ondshoorngcb. Pil- lekers, Z. C. Filippo, geb. Terdu, Z. H. II. C. de Vassy, geb. Kist, Z. A. van Eyk geb. Rijuswouw D. S. Bazelgeb. Heyroans, D. M. üuyvcr- man geb. BolsticrD. G. Arnoldus geb. Anneese D. GEH VVD: O. Geertsjm. en J. C. S. 11 ar level tjd. M'. A. J. B. Stoffels wedr. en M. T. C. Timmermans, jd. J. Teyn jm. en B Slikkelorum jd. J. Bosma jm. en J. Zwarts, jd. YV. F. Noestwedr en C. M. van Es, wedc. A. Turenhouljm. en J. Schouten jd. \Y Verkruissen jm. en M. J. Koene koop, jd. N. J. Moonen jm. en S. M. Selier, jd. H. Lek jm. en E. Kra- rners, jd. T. Sehlömannjm. en C. M. Jongeneeljd. HS. Peljm. en E. M. van R om burg wede. VV. van den Bosch jm. en J. M. van Overeem jd. A Jde Bruyiijm. en M. J. Couvée, jd. OVERLEDEN A. van der WalleZ.5 m. en 18 d. A. van den Bosch Z„ 16 d. - L. II. Houthuyzen 83 j. G. van Polaanen D.2 m.W.J. Hoekstra. Z 10 m. W. J. H. Smeenk geb Buys54 j. A. Visserwede. W. Musers 81 j J. C. de Haan 82 j. J. II. GenetD.2 d. J. F. A. Cor- I net Z.2 d. II. .1. van der Henstgeb. Nykautp, 30 j. II. van Moorselwed*. J. Sloots, 62 j. C. van der Jagl20 j. J. Melet, D.lj. en 7 m.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2