lkïdscre courant. WOENSDAG 24 JULIJ. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt ■uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMEKLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN23 Julij. Bij kon. besluit van 19 Julij is op nieuw tol hoogheemraad van Rijn land benoemd de heer S. Piek. De commissaris des konings in deze provincie heeft ter kennis van belanghebbenden gebragidal, wegens het doen van eenige werkzaamheden j aan de dubbele ophaalbrug over de Gouwesluis onder Alphen, de passage j voor rij- en vaartuigen over en door die brug zal zijn gestremd van den 28»'«> dezer tot en met den lste" Augustus eerstkomende. Heden voormiddag had aan de Borstetbrug een treurig ongeluk plaats. Bij hel doorvaren van de stoomboot, varende tusschen Katwijk en Leyden, nieuwe onderneming, schipper van der Jagt, is de knecht Cornelis van der Jagt met het hoofd tusschen het vaartuig en het dek van de brug derwijze beklemd geraakt dat hij, deerlijk misvormd, bijna levenloos naar het gast huis is vervoerd geworden. Weinig tijds daarna is hij overleden. De on gelukkige is ruim 20 jaren oud en de zoon eener weduwe. „De minister van oorlog heeft ter kennis van gegadigden gebragt, dat bij de artiilerie-coiistruclie-winkel te Soerabaya is opengevallen de betrek king van onder-opziener der le of 2e kl. bij de ijzergieterij. Zij die daartoe in aanmerking wenschen te komen moeten zich aanmelden bij den luil.- kolonel directeur van de artillerie stapel- en constructie-magazijnen te Delft. Verdere bijzonderheden worden door de Staatscourant medegedeeld. Op het adres van studenten in de godgeleerdheid te Leyden, om voor ziening in het bezwaar der ongelijkheid van de examina bij de prov. kerk besturen, heeft de synode der Ned. herv. kerk besloten aan de synodale commissie in mandaat te gevende synode van 1868 te dier zake te dienen van consideratie en advies. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid- 9 delen over de zes eerste maanden van 1867, waaruit blijkt, dat die bedragen g heeft 33,733,248.68j-zijnde ƒ2,450,300.66; meer dan in dat tijdvak van 1867. Bij de Ncd. herv. gemeente te Ernst en bij die te Hillegersberg is be roepen ds. van Walsem, pred. le Veessen, bij die te Woubrugge ds. Bnssingh de Vries, pred. te Boven-Hardinxveld bij die te Zierikzee, ds. Oort, pred. te Schoonhoven; bij die te llaarlemmermeer d». Rappard, pred. le Sexbie- rum; bjj die le Schiedam ds. Hoog, pred. te Breda; bij die te Langerak aan de Lek de cand. P. Knuttel; bij die te Eterslien de cand. M. C. Muller. Naar men aan de Arnh. C. meldt is men aan het dep. van binnenl. zaken bezig met het ontwerpen van wijzigingen in de militiewet. De hoofd strekking daarvan is uitbreiding van hel contingent, beperking der vrijstel lingen ten gevolge waarvan o. a. de ontheffing van eenige zoons zal komen te vervallenalsmede beperking der bevoegdheid tot remplaceren. Waar schijnlijk zou dit ontwerp bij den aanvang van het nieuwe zittingjaar tot de eerste bezigheden van de kamer behooren. Bi; den wedstrijd voor militaire muziekcorpsente Parijs gehouden beeft hel corps van Dunkler (grenadiers en jagers) een der beide derde prij zen gewonnen. De eerste prijzen zijn ten deel gevallen aan de muziek corpsen van Oostenrijk en Pruissenbenevens dat der Fransche garde; de tweede prijzen aan de Fransche guides en de corpsen van België en Beije- ren; de vierde prijzen aan de corpsen van Spanje en Baden, terwijl ook het Russische muziekcorps een derden prijs won. (IV. R. C.) Vrijdag nacht omstreeks 4 ure sloeg de bliksem in de woning van een scheepstimmerman le Nieuw-tlelvoet. De kamer stond plotseling vo rook; eenige stukken hout werden van het ledekant en de linnenkast weggeno men, het spant van het dak gescheurd en de slinger van de klok gerukt. De manvrouw en kind welk laatste in het ledekant lag te slapenbleven gelukkig ongedeerd. In den morgen van Vrijdag zijn ook, een paar uren afstands van Gronin gen twee personendie op een land het gras maaiden door den bliksem getroffen. Een van hen was onmiddelijk een lijk, terwijl de andere slechts in een bedwelmden toestand verkeerde, maar overigens ongedeerd is geble ven. Ook een paard werd door den bliksem doodelijk getroffen. Uit het thans rondgedeelde voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs van de tweede kamer over het wets-ontwerp nopens het begra ven van lijk"nbegraafplaatsen en hegrafenisregten blijkt, dat men over het algemeen van oordeel was, dat dit ontwerp zich van de vroegere van j gelijken aard gunstig onderscheidt. Door het opnemen van strafbepalingen heeft het ontwerp eene volledigheid verkregen, die vroeger gemist werd. Velen juichten het toe, dat meer dan te voren gelet was op de belangen j der godsdienstige gezindten en op het vermijden van hetgeen deze in de 1 behartiging dier belangen zon kunnen belemmerenofschoon er ook leden I warennaar wier meening in dit opzigt thans le ver werd gegaan. Terwjjl men dns destrekking der wet goedkeurde, meende men dat de redactie zeer veel le wenschen overliet. Enkele leden wenschten er de aandacht op te vestigen, dal de wet alleen van het begraven van lijken spreekt, terwijl naar hunne meening ook hel verbranden van lijken wenscheljjk kon zijn; zoodat de mogelijkheid daarvan moet worden vrijgelaten. Vele anderen vereenigden zich in geenen deele met dat denkbeeld dal zij strijdig acht ten met de denkwijze der natie, en met gevoelens die in de hoogste mate eerbiediging verdienen. De kermis bleef alhier, nadat de licht- en schaduwzijde dezer overoude instelling dit jaar op nieuw ernstig in overweging waren genomen, gehand haafd, en thans ziet men die weder in vollen gang. Zij biedt den bezoeker ruimschoots de gelegenheid tot ontspanning aan en eene verscheidenheid van vermakelijkheden is daar om hem dat genoegen te verschaffen, waardoor hij het meest wordt aangetrokken, of om hem in zijne uren van uitspanning eene gewenschte afwisseling te seven. in den schouwburg zullente beginnen met morgendoor de tooneelisten van den Rotterdamschen stadsschouwburg, onder directie van den heer J. Ed. de Vries, eenige voorstellingen gegeven worden. Dit gezelschap, dat in de heide laatste winier-saizoenen meer dan eens hier ter stede is opge treden, mogt steeds veel lof inoogsten, en er in slagen de sympathie van Leydens ingezetenen te verwerven. Hiervan niet onbewust zal het, vertrou wen wijniets verzuimen ook ditmaal zijne reputatie staande le houden vooral daar het naast zich ziel geplaatst de concurrentie van een tooneel- gezelsctiap, dal hier ter stede sedert jaren hoog staat aangeschreven, name lijk dat van de hh. Boas en Judels, dal mede morgen avond de reeks zijner voorstellingen opent. De heer Judels toch is voor den kermisbezoeker zoo veel waardhij weet zoo den regten toon aan te slaanalle gelegen heden aan te grijpen om zijn komisch talent te doen schittereu en zelfs den niet wel gemutsien tot lagchen te dwingen. Ook van het personeeldat hem ter zijde staat, zijn velen van vroeger gunstig bekend, vooral mevr. Corijndie eene zoo natuurlijke bevalligheid aan gemakkelijkheid van be weging paart. De voorstellingen van beide gezelschappenbeide uitnemende elementen bevattende, zullen voorzeker een groot publiek tot zich trekken. Behalve de genoemde schouwburgen staat ook nog voor den kermisbezoeker open die van de hh. Sioete en Jacqui, een gezelschap waaraan vroeger ook hier een niet ongunstig onthaal mogt te beurt vallen. Het theatre-Crosso van prof. Henry Smith is mede een oude bekende. Het mogt, nu twee jaren geleden, alhier de gunst van het publiek in ruime mate genieten. Dal de directie op haren weg niet heeft stil gestaan, blijkt uit hetgeen omtrent dit theatre in het D. v. Zh. en 'sGrav. van 6 Juntj II. voorkomt: »Wij gelooven niet meer dan de waarheid te zeggen wanneer we bewerendat de drie voorstellingen welke dezer dagen door het gezel schap Crosso, onder directie van den heer Henry Smith, in den Kon. Uoll. Schouwburg zijn gegeven een zrldzamen bijval bjj het publiek hebben ge vonden. En dien opgang noemen wij werkelijk verdiend. Na hetgeen we op een andere plaats in dit blad reeds over de uitnemende kunstoefeningen van het beroemde gezelschap hebben gezegdzullen we wel niet veel woorden behoeven, oin onze blijvende gunstige meening voor onze lezers te staven. Alleen wijzen wij er nog op hoe hel effect der kunstvertooningen in den schouwburg nog veel sterker was dan vroeger in de kermistent. Vlugtig de verschillende oefeningen nog eens vermeldende, achten we in de eerste plaats de werkzaamheden van den heer Carl Wartenberg en van signora Speltrini de eer eener vermelding waardig, door kracht en vlugheid van spierenbeweging als zij uitmuntenterwijl ook de kunsloefeuingcn die de beeren Jameson en Ferdinand, Jemes en Jack ons te zien gaven, huivering wekkend krachtig moeten worden genoemd. Hetgeen de beer Smith en zijne kleine leerlingen weten ten uitvoer te brengen, lokte niet minder de toejuiching'der toeschouwers bjj herhaling uit. Het gezelschap Crosso geeft ons op het gebied der gymnastiek treffende proeven van ontwikkeling te zien; ook de tableaux-vivantsmet welker opvoering de voorstelling wordt afgewisseld, zijn prachtig te heeten. De poëtische vindingschoone groe pering en keurigheid vau kleeding der figuren behooren inzonderheid te worden geroemd, waardoor dan ook deze tableaux verre in kunsteffect de voorkeur verdienen boven andere, welke elders ook nog in den laatsten tijd werden ten tooneele gebragt. Alles overtreffend schoon deze in dit geval niet overdreven lof mag vooral gelden van de slottafereelende kris talgrot der Naiaden en de ijsresen. Hier toch wordt ons geloond wat er met kleuren en licht te doen is en welke diepe indruk door hunne kunst matige aanwending is te verwekken. Met cleetrisch licht weet de lieer Smith ons gezigten voor de oogen te tooveren die ons in vervoering bren gen en ieder onwillekeurig een uitroep van bewondering ontlokken. Als

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1