LEÏDSCHE €011 RA 1807. MAANDAG 15 JULIJ. STADS-BERIGTEN. Per Telegraaf. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. De BURGEHEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leydendoet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld eenop den 2deD dezer maandinvorderbaar verklaard ko hier voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1867 en 1868, houdende aanslagen voor de wijken 3 en 4, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden13 Julij 1867. v. d. BRANDELER. BINNENLANDSCIIE BEKIGTKiM. LEYDEN13 Julij. Het Staatsblad 11°. 60 beval het kon. besluit van 3 Julij jl., houdende aanwijzing der gemeente Leyden als losplaats van ruw zout, bij invoer langs den Rijn. Het verslag van den staal der kweekschool voor zeevaart alhier over het jaar 1866, in de algemeene vergadering der Vereeniging tot instandhou ding en bevordering van haren bloei op den 2Jen April jl. uilgebragt door den voorzitter dr. A. Rutgers van der Loeff, is thans openbaar gemaakt. Daar uit blijkt dat de Vereeniging in eenen bloeijenden toestand blijft verkeeren het ledental, met inbegrip der hoofd- en sub-commissarissen, bedroeg ruim 400. De viering van haar tienjarig bestaan was niet zonder invloed geble ven op mannen van aanzien en invloed, op wier toetreding hooge prijs werd gesteld. Zoowel uit een financiëel als moreel oogpunt bleef toenemende deelneming echter wenschelijk. Tusschen het hoofdbestuur en de sub-com- missiën bleef voortdurend eene goede verstandhouding bestaan. Enkele sub- commissiën bleven nagenoeg werkeloos, niet uit gebrek aan belangstelling, maar uit gebrek aan geld of aan jongens. In het eerste bezwaar was mis schien door eene krachtige opwekking eenigzins te voorzien, in hel tweede moeijelijkerzoolang de rijkswerving voor onbevaren volk open bleef en de indiensttreding daar bevorderd werd hetzij door handgeld of door min strenge keuring. Dit laatste was in sommige plaatsen belemmerend voor de kweekschool en kon slechts strekken lot schade van vele jonge knapendie voorbereiding noodig hadden, en tol nadeel van 'slands marine, die, bij de opoffering van aanbrenggeldennog gevaar liep van onbruikbare sujetten te verkrijgen. Wat de bemanning der kanonneerboot betrof, de scheeps kok Polm en de matroos lste kl. Lahrn, twee kloeke mannen, werden door de cholera weggerukt. Door die ziekte werden ook drie der scheepsjongens aangetast, die echter spoedig herstelden, benevens de jongste der kweeke- ltngendie eerst na maanden, ten gevolge van bijkomende ougesteldheden tot beterschap kwam. De scheeps-schoolmeester J. Stel werd ontslagen en vervangen door den sergeant-schrijver L. Slaneke. Zeer gevoelig werd de kweekschool getroffen door het afsterven van den opperschipper J. L. de Vries, kommandant der kanonneerboot, een man zoo uitstekend berekend voor zijne taak en een toonbeeld van getrouwe pligtsbetrachting. Zijne plaats was vervuld door den opperschipper J. de Vogel, in wien men een waardigen opvolger van de Vries hoopte te vinden. In den gang van het onderwijs der kweekelingen enz. had geene verandering plaats. Op de aan vragen ter toelating hadden de treurige tijdsomstandigheden gedurende ette lijke maanden eenen ongunstigen invloed. Var. de 57 knapen, die zich aan boden, werden 32 goedgekeurd en in dienst genomen. Het totale cijfer der aan de vloot afgeleverde matrozen beliep op 31 Dec. jl. 643, t. w. 607 voor de marine en 36 voor de koopvaardij. Op weinige uitzonderingen na was men over het gedrag en de vorderingen der jongens zeer te vreden. De kanonneerboot met inventaris was in de beste orde en de gebouwen werden in goeden staat gehouden. Met genoegen vermelden wijdat aan hel einde van het verslag kon verklaard wordendat de zaak goed stond en dat men er ook verder goede vruchten van mogt verwachten. Maandag 15 Julij a. s.des avonds ten zeven ure, zal op het Plantsoen eene muziekuitvoering plaats hebben, door het muziekcorps der dienstdoende schutterij. Bij ongunstig weder zal die uitvoering geen plaats hebben, en daarvan door het uithangen der vlaggen worden kennis gegeven. Programma: N°. 1. Marche triomphale, IVymersch2. Ouverture l'Ita- lienne a Alger, Rossini; 3. Gueck Aeuglein Polka, Kiihner; 4. Potpourri, Kuffner; 5. Emser Saisoen Walzer, Donizetti6. Vive le Roi, pas redou ble, IVymersch. Bij de heden op het raadhuis gehouden verpachting waren de hoogste inschrijvers: voor het heffen der bruggelden aan de Spanjaardsbruggedu rende 3 jaren, Wed. de Graaf ad ƒ400 'sjaars, en voor het heffen der E tolgelden aan het Zijlhek, mede gedurende 3 jaren, J. van der Linden en M. A. Brouwer ad ƒ900 's jaars. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 122 tot 132 volwassen personen en 67 lot 74 kinderen. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Door onze visschersvloot, be staande alhier in 47 schuiten, is van Januarij lot 10 Julij II. besomd ƒ63044.07, in 1866 tot dat tijdstip ƒ75062.88, alzoo minder ƒ12018.81. Wanneer men daarbij in aanmerking neemt den buitengewoon hoogen prjjs, welke dit jaar voor den viseh werd besteed, dan is daaruit af te leiden, dat de vangst merkbaar minder is geweest. Er worden reeds schuilen ge reed gemaakt voor de zout- en pekelharingvisscherjj. Volgens een bij hel dep. van koloniën ontvangen regerings-telegram dd. Batavia 12 Junjj, heeft eene aardbeving in Midden-Java groote schade aangerigt. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt, dal in den loop der maand September e. k.voor de tweede maal in hel loopende jaar, gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, bedoeld in de artt. 4, 5 en 8 der wet van 1 JuniJ 1865, ter verkrijging van het diploma bedoeld in art. 16, of van acten van bevoegdheid als geneeskundige of hulp apotheker; de dagen waarop en de plaats waar die examens worden afge nomen zullen nader worden aangewezen. Zijdie lot de examens wen- schen te worden toegelaten, worden uitgenoodigd daarvan vóór 15 Aug. ek. schriftelijk opgave te doen aan den voorzitter der commissie van examen voor het natuurkundig examen den hoogl. P. Harting te Utrecht, voor het geneeskundig examen den hoogl. J. van Geuns te Amsterdam; voor het examen van hulp-apotheker den hoogl. W. F. R. Suringar te Leiden. De Staatscourant deelt de verslagen mede der commissiën, belast ge weest met hel afnemen der examens van hen, die acten van bekwaamheid verlangden voor het middelbaar onderwijs. Van de wis- en natuurkundige wetenschappen, landbouwkunde, zeevaartkunde, teekenenen boetseren waren door 42 candidaten 46 acten aangevraagd; van die candidaten zijn 3 niet verschenen en hebben 6 zich gedurende het examen teruggetrokkenzoodat het examen met 33 candidaten tot het einde toe is voortgezet. Van deze candidaten hebben 20 voldoende bewijzen van bekwaamheid gegeven om als onderwijzer te kunnen optreden; een in twee vakken. Voor de examens in de Nederl. taal- en letterkunde, de geschiedkundige wetenschappen, dc staathuishoudkunde, de handelswetenschappen, de levende talen en de gymnastiek hadden zich 78 candidaten aangemeld, waaronder 2 die in twee vakken examen wenschlen af te leggenzoodat er eigenlijk 80 examens waren af te nemen. Van dezen zijn 7 niet opgekomen. Van de 73 afge legde examens waren 40 met gunstigen uitslag; 3 candidaten hebben zich vóór het einde van hun examen teruggetrokken. Na afgelegd eindexamcu zijn de navolgende kweekelingen van 's rijks veeartsenijschool tot veeartsen bevorderd: VA'. C. Schimmel uit Barneveld; G. A. Reimers uit Dalen; W. Snijders uit Zuid-BeijerlandL. Th. Janné uit Heerlen; J. B. U. Moubis uit TegclenA. Overbosch uit Epe; A. de Heer uit Goudswaard; H. de Boer uit Leek; A. J. Klarenbeek uit Zaandam J. A. E. Hoeben uit Horst. In de week van 30 Junij tot 6 Julij kwamen twee gevallen van vee- typhus «oor, en wel te Kethel, in Zuidholland, en te Leende, in Noord- brabant. Die gevallen maakten de onteigening noodig van 3 runderen en 1 geit. (Zie verder het Bijvoegsel.) LONDEN, 12 Julij. De Sultan is heden ten elf ure, onder het gebulder van het geschut, te Dover aan wal gestapt, en door den prins van Wallis, den hertog van Cambridge en den onderkoning van Egypte ontvangen. Ten half een ure is hij van daar naar Londen vertrokken. PARIJS, 12 Julij. De Etendard meldt, dat er in de kapel derTuilerien eene lijkmis is gevierd, ter eere van de nagedachtenis van keizer Maximi- liaan. De keizer en de keizerin woonden de plegtigheid bij. De Sultan heeft zich heden ochtend te Boulogne ingescheept, om zich naar Engeland te begeven. Hij heeft zjjn leedwezen betuigd wegens zijn vertrek uit Frankrijk, waar hij zoo gastvrij werd ontvangen, terwijl hij zich te midden zijner dappere bondgenooten gelukkig gevoelde. De tijding, dat de Fransche gezant te Mexico vrees zou koesteren, dat men hem gevangen zou houden, ten einde hem tegen Almonte uit te wis selen, is onjuist. PARIJS, 12 Julij. In telegrammen uit Athene wordt liet berigt, als zou Omer-Pacha voordcelen op de Candiolen hebben behaald tegengespro ken. In die berigten wordt verzekerd, dat Omer-Pacha, toen hij tol Sphakia heeft willen doordringen, door de Candioten teruggeslagen is, met verlies van 500 man aan doodeu en gekwetsten.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1