LEYDSCHE COYRAY N°. VRIJDAG 12 JU LIJ. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt MaandagIFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afwonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van (.EVDES doen te weten, dat de Com missie, volgens art. 15 der wet oj> de Schutterijen van den lid'" April 1827 [Staatsblad S°. 17), benoemd tot liet onderzoeken van, en heslissen omtrent de redenen van vrijstellingen uitsluiting, zal vaceren op het Raadhuis dezer Gemeente, op Vrijdag den 10;1'" Julij aanstaandes namiddags te half zes uren. En worden dienvolgens opgeroepen 1». al de loodanigen, welke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben; 2». degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn koinen wonen en gebo ren zijn in de jaren 1833 tot 184t ingesloten; 3». zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling ver- meenen te hebhen 4». degenendie na hunne indienst-stelliug bij de Schutterij regt op vrijstelling hebben verkregenalsmede die bij bet bataillon om ligchaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgestelden 5». degenen die, volgens art. 3. L. en M. der Wet, als tot de Nacht- of Brandwacht behoorende, lijf- of huisbedienden zijnde of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bovengemelden dag, al ware het, dat bij ben geen oproepings-billet was ontvaugenten einde over de ingediende reclamen uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zollen worden geene reden tot vrijstélling te hebben en mitsdienovereen komstig art. 16 van Zijner Majesteit besluit van den 28s,cn Junij 1828 (Staats blad N°. 42), voor zoo verre zij dienstpligtige nommers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden argekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. 11:YDEN11 Julij 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de door Gedeputeerde Staten der provincie Zuidholland in hnnne handen gestelde requesten van 1®. cornelis Meibokg, likeurstoker, wonende binnen deze gemeente, waarbij hij toestemming vraagt tot de oprigting eener likeurstokerij in het perceel op de Hoogewoerd, geteekend wijk III n°. 464; 2". Petrus Dingjan Pz., distillateur, mede binnen deze gemeente woonachtig, houdende verzoek om in zijn buis op de Haarlemmerstraat, wijk VI n°. 351, een distilleerketel te mogen doen plaatsen Gelet op het Koninklijk besluit van den 31slen-Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende pandenlen opzigte der informatiën de commodo et incom- modo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 15Jcn Julij aanst.des voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. Letden, 11 Julij 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSC1IE BEIilGTEiM. LEYDEN. 11 Julij. Door de hh. prof. J. A. Booaaarddr. C J. E. Brutel de la Rivière, D. Noothoven van Goor, A P B. Heyman, P. G. Hottihuysen, G J Rol- landet en J. Zaalberg JCz. is den le0 dezer bet volgende adres hij den ge meenteraad ingediend (zie Handd van den gemeenteraad ti°. 15); «De ondergeleckendenvoornemens zi|nde een zedelijk ligcliaam Int stand te brengen tot het oprigten en exploiteren van een gebouw voor tentoon stellingen, muziekuitvoeringen en bijeenkomsten van allerlei aard binnen deze stad, nemen de vrijheid zich tot uwe vergadering te wenden, niet twijfelende hij u ondersteuning te zullen vinden voor deze in bet publiek belang zoo wenscbelijke zaak, die ook, blijkens de hierbij gevoegde naam lijst, aanvankelijk reeds door een zeer aanzienlijk getal ingezetenen gunstig is opgenomen. Het vall zeker niet te ontkennen dat bier ter slede reeds sedert lang de behoefte gevoeld wordt aan ruime en geschikte lokalen, die zoowel voor grooiere muziekuitvoeringen en volksconcerten als voor tentoonstellingen en talrijke bijeenkomsten van verschillenden aard kunnen strekken. Hoe menige hoogst nuttige en in het belang der gemeente wenscbelijke onderneming, zoowel op het gebied der nijverheid als ep dal der kunst, wordt niet onmo gelijk gemaakt of kan slechts op zeer gebrekkige wijze ten uitvoer komen door het gemis van lokalen, die een genoegzame ruimte daarvoor opleveren. Wij behoeven slechts te wijzen op de regelmatig wederkeerende Academie feesten om te doen opmerken, hoe, bij gebrek aan een ook voor die gele genheden geschikt gebouw telkens zoowel uil de gemeentekas als door de ingezetenen en liet studentencorps vele duizenden guldens moeten besteed worden aan het oprigten van hulplokalendie na verloop van w einige weken bijna al hun waarde verloren hebben en weder afgebroken moeten worden. Bet laat zich ook gemakkelijk voorzien, dat, bij het over weinige jaren te vieren derde eeuwfeest onzer hoogeschoolde behoefte aan geschikte lokalen zich nog veel meer, dan reeds vroeger hel geval was, zal openbaren. De zaak. waarvoor wij thans uwe ondersteuning inroepen, kwaai dan ook reeds vóór eenige jaren in uwe vergadering ter sprake, maar bare be handeling werd destijds uitgesteld, tot dat duidelijker van de sympathie der ingezetenen zonde zijn gebleken. Aan die sympathie zal thansnu reeds bijna een vier-honderdtal hunner zich b(j ons hebben aangesloten en boven dien de besturen van verschillende hier gevestigde inrigtiitgeti van hunne in genomenheid met ons plan duidelijk hebben doen blijken, wel niet meer te twijfelen vallen lnttisschen zal bet niet overbodig zijn hier kortelijk eenige bezwaren te vermelden, en zoo mogelijk uit den weg te ruimen, die gedeel telijk ook reeds vroeger tegen de uitvoering van een dergelijk plan als het onze in het midden gebragt zijn Zal niet reeds vooraf door den aankoop van een geschikt terrein in het midden der stad een aanzienlijke som worden verslonden en daardoor de onderneming uil een finantiêel oogpunt uiterst bezwaarlijk, zoo niet geheel onuitvoerbaar gemaakt worden dan moet een lot nog toe onbebouwd en aan de gemeente in eigendom toebehoorend terrein daarvoor op billijke voor waarden verkregen kunnen worden; een dergelijke ruimte, voor het gebouw met den daarbij om verschillende redenen noodwendig te voegen aanleg of tuin, is binnen onze gemeente alleen op het Ruïne-plein te vinden. Een blik op den hierbij gevoegde» plattegrond van het op te riglen gebouw met den daarbij behoorenden iuin zal echter gemakkelijk doen zien dal wij niet het geheelc Ruïncpleiiimaar slechts een gedeelte daarvan voor onze onder neming behoeven. Het overblijvende gedeelte levertzoowel voor parade plaats en exercitieveld, als voor liet geven van volksfeesten eu andere derge lijke doeleinden, nog overvloedige ruimte op. Most echter, bij een vermeer dering van garnizoen, de overblijvende ruimte als excercitieveld niet groot genoeg geoordeeld worden dan verklaren wij ons reeds bij voorbaat bereid om eetie som van 5000 gulden lol verbetering van het bestaande exercitie veld buiten de voormalige Rijnsbnrgsche poort bij te dragen, waardoor wij vertrouwen, dat aan liet vermelde bezwaar op alleztns afdoende wijze zai worden te geuioet gekomen. Bovendien willen wij ons gaarne verbinden, omwanneer een gedeelte van liet thans door ons aangevraagde terrein la ter voor een eventueel op te riglen akademiegebouw noodig geacht mogt worden, daarvan dan voor dat doel onverwijld afstand te doen. Zal echter onze onderneming kans van slagen hebben, dan zal, naar wij mecnenuwe ondersteuning ons nog op eene andere wijs moeten worden verleend als door den tijdeitjken afstand van een gedeelte der Ruïne. Zooals de ramiug der inkomsten en uitgaven voor de in hel gebouw ie vesligeu Harmonie zal doen zien (welke raming naar aanleiding van andere soortge lijke inrigtingen zoo naauwkeurig mogelijk is opgemaakl), vertrouwen wij, noch voor de aflossing van het voor de oprigting van het gebouw benoodigde kapitaal, noch voor de jaarlijksche rentebetaling eenige toelage uit de ge meentekas te behoeven. Wij vragen dan ook niet om een jaarljjksch subsidie len behoeve onzer onderneming, maar alleen, ten einde de soliditeit der zaak tegenover onze geldschieters genoegzaam te waarborgen, om een credietdat niet verder behoeft te gaan dan de somdie wij jaarlijks voor de aflossing en rentebe taling behoeven, en welk crediet dus van hel jaar der oprigting af telkens kleiner wordtom na de gelieele delging der schuldoul< geheel op Ie houden. Zijn onze berekeningen juistdan behoeft dit crediet niet anders dan pro memorie op de uitgaven der gemeente gebragt te worden; van onze zijde verbinden wij ons, wanneer ons verzoek wordt toegestaan, na afloop der schulddelgingbet gelieele op te risten gebouw in vrijen eigendom aan de gemeente af te slaan, terwijl wij ons ook bereid verklaren tol op dien tjjd van ons geldelijk beheer jaarlijks een rekening en verantwoording aan het gemeentebestuur over te leggen, en, bij een nader te sluiten overeenkomst, de lokalen, waarover liet op te riglen zedelijk ligchaam de vrije beschikking zai behouden, lelkens, wanneer het gemeentebestuur die mogt behoeven, ten gebruike af te staanook zoude de van gemeentewege te crediteren som desgevorderd onder liyi>oihecair verband kunnen gebragt worden. Na al liet reeds aangevoerde meenet) wij ons geregttgd tot de verzekering dat, door hel toestaan van ons verzoek, in liet ongunstigste geval (wanneer namelijk onverhoopt het zedelijk lischaam niet uit eigen middelen aan zijne verpligttngen tegenover zijne geldschieters zou kunnen voldoen)de gemeente zich bij geringe jaarlijksche termijnen, en dus op eene wjjze, die nimmer bezwarend voor de gemeentekas kan worden, na een zeker aantal jaren in het bezit zonde stellen van een gebouw, dat op vee! betere wijze dan de thans bestaande stads-gehoorzaal aan eene algemeen gevoelde behoefte zou voldoen Met liet oog op de elders verkregen uitkomstenmag het echter on eindig veel waarschijnlijker worden geacht, dat hetzelfde resultaatzelfs zonder eenige geldelijke opoffering van de zijde der gemeente, zal kunnen verkregen worden. Eindelijk meeuen wij er opmerkzaam op te mogen ma ken dat reeds dadelijk hij liet tot stand komen onzer onderneming de stads-gelioorzaal voor andere einden beschikbaar zon kunnen gesteld worden en dus ook alligt een andere nuttige aanwending in het belang der gemeente zoude kunnen vinden. Vatten wij ten sloite de zaak nog eens in weinige woorden te zamen, dan meenen wij voor bel hierboven uiteengezette doel aan uwe vergadering te mogen verzoeken 1°. liet reg! van opsta! op het gedeelte der Ruïne, op de nevensgaande tee- kening aangewezen, ter grootte van 78 vierk. roeden en 40 vierk. ellen en voor den tijd van hoogstens 62 en een half jaar 2°. Borglogl voor de jaarlijksche aflossing ad 2000 guld. van het te nego tiëren kapitaal ad 125.OÓÜ gulden, en voor de betaling der rente ad 4^ pet. per jaar van het onafgeloste gedeelte, en zulks tegen hypothecair'ver hand op hel op te riglen gebouw ten beloope van het volle bedrag der mogelijk wordende betalingen, en het regt van kostelooze natrekkina van het gebouw en den daarbij behoorenden aanleg na hei verstrijken van den boveugenoeoideii termijn."

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1