LEIDSCfflE De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt MaandagWoensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. WOENSDAG 10 JULIJ. STADS-BERIGTEN. HEK-IJ K. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEY DEN herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen her-ijlten van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigtenbenevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijksels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan bet Lokaal van den Ijk, op de Breéstraatin het Stadhuis; znllende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk VII, van den 9 tot den 17 Julij telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1867 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de lettert. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Letben, 16 Mei 1867. v. D. BRANDEI,ER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANÜSCHE BEÜ1GTEN. LEYDEN, 9 Jnltj. Zaturdag nacht is weder begin gemaakt met het doorlaten van water uit Delfland aan den Leydschcndemdal, gelijk vorige jaren, tot water- verversching van Leyden en omsireken plaats heeft. De werken aan hel zuidelijk gedeelte van den Korlen- of Waddinger Vliet gisteren voltooid zijnde, is men begonnen met aan het noordelijk ge deelte af te dammen, ten einde ook daar aan dat water eene aanmerkelijke breedte en diepte te geven. Heden morgen is op het Galgewater een 17jarig jongeling, die zich mei eene schuit met turf geladen naar buiten zou hegevenbij het hoo rnen vau het vaartuig gevallen en verdronken. Bij resolutie van den minister van financiën is vastgesteld de 261ste staatsloterij. Die lotcrjj bestaat uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op 29 Julij en gesloten op 10 Augustus aanst. De trekking der eerste klasse zal plaats hebben op 26 Augustus, en de trekking der 100 laatste nommers op 16 November. De commissie tot de zaken der prot. kerken in Ned. Oost- en West- Indië noodigl nil, om zich vóór 22 Julij als sollicitanten voor eene of meer der nagenoemde vacaturen aan te melden: 1°. predikanten of candi- daten voor eene vacature bij de protkerk in Ned. Oost-Indië; 2°. predi kanten of candidalen voor de vacature van evang. luthcrsch predikant op Curasao; 3°. predikanten of candidaten voor de vacature hij de prot. ge meente te Nickerie, in West-hidië; 4°. predikanten, candidalen of zende lingen voor de predikaiitsplaalsen te St. George d'Elmina en St. Eustatius (Enaelsche en llollandsche dienst), alsmede voor de hitlppredikersplaats te Bonrhain op Celebes. De sollicitanten kunnen zich aanmelden te 's Hage bij den president of den secretaris, of bij ds. K. N. Meppen. Hoezeer, krachtens de thans geldende reglementen op de telegraaf dienst, wegens verminking en vertraging van onaangeteekende telegrammen geene terugbetaling der seinkosten aan de afzenders wordt verleend, houdt het telegraafbestiuir zich niettemin voor de tnededeeling van elke feil of onregelmatigheid te dien opzisle aanbevolen, ten einde aan deze mededeelin- gen, waarop overigens liet nemen van beschikking vervalt, zoodanig gevolg kunne worden gegevenais waardoor de juiste en tijdige overkomst der berigten zooveel mogelijk verzekerd wordt. (Staatse.) Door den minister van binnenl. zaken is het verbod tot hel houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee voor, het gedeelte der provincie Noordholland, gelegen ten noorden van het IJ en de gemeente Velzen, met ingang van den 8sten Julij opgeheven. De Ned. Ind. meldt het volgende: Uit Parijs verneemt men, dat de werkzaamheden der munt-coiiferentiedaar vergaderd, met ijver worden voortgezet, üf de zoozeer gewensehte overeenstemming lusschen de ver schillende verlegenwoordigende rijken zal kunnen verkregen worden, blijft nog steeds onzeker. Wel is waar zijn de Yereenigde Stalen en Griekenland reeds tot het metrieke stelsel toegetredende adhaesie van Oostenrijk is mede waarschijnlijk, alsmede die van Spanje en Nederland; maar ditzelfde kan nog niet gezegd worden van Engeland, Rusland, PruissenWurlem- burg, Beijeren, Turkije en de Scandinavische Staten, voor wie groote be zwaren daaraan verhonden zijn. Er zjju ininsschen denkbeelden geopperd, om het verkrijgen ecner overeenstemming ie vergemakkelijken; die, welke z(jn aangegeven door Nederlandsche en Belgische zaakknndigenhebben vooral de aandacht getrokken. Daaronder waren in de eerste plaats opge merkt een tweetal brochures over dit onderwerp geschreven en ingezonden door den heer graaf Maurin Nahtiys, te Utrecht, waaruit de conferentie belangrijke berekeningen en inlichtingen heeft kunnen putten. In de algemeenc vergadering der afdeelingen van het dezer dagen ge houden congres der Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid is o. a. besloten eenen prijs uit te loven, beslaande in eene gouden medaille voor de beste verhandeling over heigeen ter bevordering der oestervisscherij kan ge- j daan worden. Voorts heeft de donateur Zeegers Veeckens eene gouden j medaille en 100 ter beschikking van de maatschappij gesteldvoor de I beste verhandeling omtrent hetgeen ter bevordering van de oofihoomleclt kan gedaan worden. Aan het examen B volgens de artikelen 61—65 der wet op het middel-^ baar onderwijs hebben dezer dagen aan de polytechnische school te Delft deelgenomen 33 kandidatenmet het gunstig gevolg dat door 24 hunner voldoend examen is afgelegd, namelijk voor artt. 61 en 62 door de hh. 11. E. van Berckeljhr. II. van Cappellen, Th. Ch. Colenbrander, A. De king DuraH. P. Gulteling, H. G. C. M. Hamming, J. A. Roessingh van lterson, il. G. Livert, W. Molenaar, F. G. N. Ilaitsma Muiier, H. W. Nacheniiis. H. J. Bink, C. B. Schuurman, 11. Spanjaard, J. R. M. Wiegel en A. H. F. K. Thissen. Voor art. 64 door de hh. N. van Dissel, C. W. F. Falkenburg, H. van Heitmen Hzn., VV. A. M. Piepers, L. H. Stinkers en A. U. F. K. Thissen. Voor art. 65 door de hh. H. J. W. Jonker, H. A. Mansfeldt en C. J. van Schelle. Den 25st£n Junij jl. zijn er, bij gelegenheid van den gecostumeerden optogt der studenten te Utrecht, aldaar vele voorwerpen, vermoedelijk door zakkenrolleroontvreemd, liet Politieblad behelst daarvan eene opgave, waaronder men aantreft 7 gouden of zilveren horologiën7 gouden kettin gen, met allerlei versierselen, zilveren knippen enz. De kamer van koophandel en fabrieken te Haarlem heeft zich bij adres tot den minister van binnenl. zaken gewend, met verzoek dat de wekelijk- sche markt voor rundvee aldaar spoedig mag worden geopend. Te Arnhem is gevankelijk binnengebragt de persoon van H., verdacht van den voor eenigen tijd gepleegden moordaanslag op den notaris Ghijm en diens dienstmeid te Hengelo. Naar men verneemt heeft de beschuldigde de misdaad reeds volledig bekend en opgegeven zich te hebben willen mees ter maken van de bij gezegden notaris aanwezige gelden, tot welk einde hjj de beide getuigen van dien roof wilde uit den weg ruimen. Te Arnhem is zekere D. H., brievenbesteller aan het postkantoor aldaar, naar men zegt op hei vermoeden van zich brieven met geldswaarde te hebben toegeeigend, naar de gevangenis gebragt. Woensdag morgen had te Stadskanaal in de moutwijnstokerij van wijlen den heer E. Uniken een droevig ongeluk plaats. De arbeider K. Stie- kel wilde, in tegenwoordigheid van den heer G. Uniken, de kuipen schoon maken, waarin zich ten gevolge van langdurige sluiting een stiklucht had ontwikkeld, die zwaarder dan de dampkringslucht op den bodem der kuip hingwaarop men niet verdacht was. De genoemde arbeider moest zulks dan ook met zijn leven boeten, en ook Uniken zou, bij zijne pogingen om gemelden werkman hulp te verleenenbijna mede zijn omgekomen daar hij bewusteloos door anderen werd omhoog gehaald. De ongelukkige, een oppassend huisvader, laat eene vrouw met 4 nog hulpbehoevende kinderen achter. Donderdag 11. had te Bergen-op-Zoora buiten de Steenbergsche poort een ongeluk plaats. Iemand, op de spreeuwenjagt zijnde, die in den kersen tijd den hoveniers veel schade berokkenen, had de onvoorzigtigheideen hovenier nagenoeg de volle laag in het onderligchaam te schieten, zoodanig dat de man, vader van vjjf nog jeugdige kinderen, in een zorgbarenden toe stand verkeert; de wonden zijn gelukkig niet doodelijk, maar eicnwel zeer pijnlijk; men schat de hagelsdie naar binnen gedrongen zijn, op ruim 70. In België is art. 1 van het besluit van 14 Maart, waarbij de invoer van verschillende koopmanschappen uit Nederland, wegens hel heerschen der runderpest, verboden wordt, ingetrokken. 's GRAVEN HAGE, 9 Julij. Bij kon. besluiten van den 7den dezer is bepaald, dat rijks- hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus zullen gevestigd zijn te Leeuwarden en Zwolle, en met driejarigen cursus te Alkmaar en Zalt-Bommel. Voorts zijn aan die inrigtingen benoemd: te Leeuwarden, tot directeur en leeraar dr. C. P. Burger Ie Delft; tot leeraars: dr. W. Bisschop te Leyden, dr. E. A. van der Burg te Rotterdam, dr. S. J. Cohen te Maastricht, J. Zaajjer Azn. te Leyden, J. van Belkum te Leeuwarden, P. tl. van Moerkerken te Gouda, F. F. W. Koeh te Rotterdam en F. C. Jeanneret ie Rijswijk; te Zwolle, tot directeur en leeraar dr. VV. J. A. Huberts te Zutphentot leeraars: dr. H. F. Kuyper te Dordrecht, dr. F. H. Julius te Sneek, W. A. Elberts te Zwolle. tnr. L. Buchler te Middelburg, G. L. Nicoud te Zwolle, J. Beckering Vinckers te Zwolle, J. F. C. Okon te Zaandam en A. F. C. Hoffmann te Zwolle; te Alkmaar, tol directeur en leeraar dr. A.T. van Aken te Leyden, tot leeraars: A. Langerhuizen van U*en te Delft, A. Groe- nier te Zwolle, W. van Ravenhorst te BensichemK. E. Scheld te Utrecht en M. J. VYuyster te Schiedam; te Zalt-Bommel, tot directeur en leeraar dr. E. Epkcma te Zalt-Bommel; tot leeraars: J. VV. Bonte te Leyden, VV. van Keeken te Arnhem, F. Brinkgreve te Zalt-Bommel, J. li. L. A. Z. von Rosenthal te Tilburg, dr. P. G. van Aurooy te Zalt-Bommel, mr. L. J. H. Philips te Zalt-Bommel, J. C. G. Zeitz te Zalt-Bommel en A. Göbel te Zalt- Bommel. Voorts zijn benoemd lol leeraar bij de rijks- hoogere burgerschool te Middelburg dr. J. Kiehl, te Groningen; Utrecht, W. H.vandeSande Bakhttyzeti te Herwijnen en J. E. Stark te Roermond; Groningen, dr. M. van Lier ie Nijmegen; Gouda, II. F. VV. Bonte te Rheden; Helmond, A. Roozeboom te 's Hertogenbosch en J. F. Pfaff te Lochem. Tot burgemeester der gemeente Brummcn is benoemd de heer L. J. N. van Essen. Tot officier van gezondheid 3de kl. bij de zcemagt is benoemd F. H. L. Hocssingh van lterson, kweekeling van 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De nieuw benoemde gezant van Nederland bij het Fratisehe hofbaron J. P. P. van Ztiyleti van Nijevelt, is gisteren morgen van hier vertrokken om zich naar Parijs ie begeven.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1