LMDSCHE COURANT. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. MAANDAG 8 JULIJ. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afwonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Dij deze Courant wordt verzonden N'. 15 blad 29) der Handelin- gen van den Gemeenteraad. STA DS-B ERIG TEN. BURGEMEESTER en WETUOUDERS vail LEYDEiV brengen bij deze ter kennis van de kiesgeregtigdendat ingevolge art. 8 der wet van 29 Junij 1851 Staatsblad u°. 85) de verkiezing, ter vervulling van de in den Ge meenteraad opengevallen plaats door het overlijden van den Heer M. G. TEN SAN DE, die in 1869 moest aftreden, zal geschieden op Dingsdag den 16de" juli] aanstaande, en daL voor deze vacature een blaauw sicnibillet moet worden mgevuid. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. Leyden 15 Junij 1867. v. PUTTE AM3IER, Secretaris. g BLMVENLANDSCIIE IÏER1GTKX. LEYDEN, 6 Julij. In de maand Junjj II. zijn binnen deze gemeente geboren 105 kinde ren, als: 42 zoons en 63 dochters, waaronder is begrepen een tweeling- geboorte. Overleden 77 personen, als: 7 mannen, 12 vrouwen, 32 zoons eu 26 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5. Voltrokken 33 huwelijken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dageljjks van 120 tot 137 volwassen personen en 60 tot 80 kinderen. In de eerste zes maanden van 1867 zijn voor de eerste maal Neder- landscbe zeebrieven uitgereikt aan 58 schepenmetende 6428 lastenwaar van 57 binnen eu 7 builen 's lands gebouwd zyn. In de eerste zes maanden van 1866 bedroeg het getal der schepen 59, metende 8118 lasten. Z. M. heeft goedgevonden te bepalen, dat met 1 November a. s. het emplacement van de corpsen eavalerie, in verband met de jongste organisatie, zal wezen als volgt: lstc reg. huzaren, de staf en de vier veld-eskadrons Ie Deventer, hel reserve-eskadron en dépot teZutphen; 2de reg. huzarendestaf en twee veld-eskadrons te Roermond, twee veld-eskadrons te 's Bosch, het reserve-eskadron en depot te Venlo; 3de reg. huzaren, de staf, drie veld- eskadrons, hel reserve-eskadron eu dépot te Haarlem, een veld eskadron te Amsterdam; 4de reg. huzaren, de staf en vier veld-eskadrons te 's Graven- hage, het reserve-eskadron en dépot te Leyden. En voorts dat met hetzelfde tijdstip de vervanging van de batterij rijdende artillerie te 'sGravenhage door eeue batterij van het regiment veld artillerie zal plaats hebben. Volgens de Arnh. C. hebben de aldaar verblijf houdende Hanoversche officieren den slag van Langeusalza door een feestmaaltijd herdacht. Thans hebben die officieren Arnhem verlaten. In de week van 23 tol 29 Junij heeft de vee-typhus zich in Zuidhol land voorgedaan in eene weide onder Papendrecht en in eene daaraan gren zende weide onder Alblasserdam. In elke weide is één rund aangetast. Te Culemborg, provincie Gelderland, brak de ziekte uit en bepaalde zich mede lot één geval. Deze drie gevallen maakten de onteigening noodig van 23 runderen. Naar men verneemt heeft de procureur-generaal bjj het prov. geregls- hof in Noordholland cassatie aangeteekend van het arrest, door dat hof in de bekende Velzer zaak gewezen, voor zoo ver daarbij vrouw van den Bosch en Jan Mooy zijn vrijgesproken van de hun ten laste gelegde feiten. Zondag avond 11. had in den trein, die ten 7 u. 21 m. te Schiedam van Amsterdam aankomt, het volgende voorval plaats. In de nabijheid van het station aldaar gekomenstond een jeugdige knaap tegen het portier te leunen, terwijl zijn vader naast hem zat. Plotseling ging het portier open en hel knaapje stortte uit den waggon. De vader wilde zijn kind nasprin- gendoch werd door de zich in den waggon bevindende passagiers tegen gehouden en moest afwachten wat van den knaap geworden was, tot hij aan hel station van Schiedam, in welke stad hij te huis behoorde, kwam; men meende echter het kind te hebben zien oprijzen. Toen de vader naar de plek terugkeerde, waar de knaap uit den waggon was gevallen, zag hij hem, bij de kromming van den weg, in de verte naar hein toe koinen. Hel kind had zich alleen aan den arm bezeerd en eene ligte wonde aan het hoofd bekomen. Uit Dordrecht meldt men: in den vroegen ochtend van Dingsdag, aan het eind der kil, is zekere van Vliet, wonende te Zwjjndrechtloen hij na den nacht met peuren doorgebragt te hebben naar huis terugkeerde, onverwacht door een persoon in zijn vaartuigje aangevallen, die hem met zijn riem een slag in den nek gaf, waardoor hij nederstorttewaarna de aanvaller zijn slagtoffer zoodanig mishandelde dat het in hopelozen toestand gevonden en vervoerd is geworden. Voor den vermoedelijken dader wordt gehouden iemand die zich mede met peuren had bezig gehouden, en die, vroeger wegens diefstal veroordeeld, van Vliet verdacht hield hem te hebben j verraden. Dingsdag II., omstreeks 2 ure, woedde te Brummen een onweder zoo als zelden hel geval is. leder was beducht, dat het op de eene of an dere plaats zou zijn ingeslagen en verwoesting zou hebben aangerigt. Dit was echter niet het geval, maar daarentegen eischte het weder een ander j offer, doordien een meisje en eene vrouw, op het land zijndedoor den bliksem werden getroffen, de eerste op de plaats dood bleef en de andere I in deerniswaardigen toestand verkeert. Bij de tweede kamer is thans ingekomen een wets-onlwerp tot wijzi- 1 ging van dc wet op de middelen voor liet dienstjaar 1866 eu aanvulling j van die voor 1867. De slotsom van dit ontwerp is, dat dc uitgaven voor 1 1867 zijn geklommen tot een bedrag van 117,963,494 24J. Tot dekking van die uitgaven waren bij de wet van 29 Dec. 1866 verschillende middelen aangewezen ten bedrage van 107,690,117.87}zoodat nog voorzien moet worden in een bedrag van 10,264,376.37}. Nu stelt de regering voor de raming der middelen voor 1867 aldus vast Ie stellen 1°. gewone middeleu ƒ70.569,570; 2°. schadevergoeding van Japan 1,000,875; 3°. bijdragen uit de geldmiddelen van Nedcrlandsch Indié ƒ15.466.341.63. Overschot der beschikbare middelen van 1864 ƒ11,628,090.10}; batig slot van 1865 ƒ13,324,195.721; batig slot van 1866 ƒ7 876.784.60}. Totaal ƒ119,865,857.06}. De uitgaven werden geraamd op 117,963.494.24}zoodat de dienst 1867 voor hel tegenwoordige een vermoedelijk overschot zou aanbieden van ƒ1,902,362.82, 'sGRAVENUAGE, 6 Juljj. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer D. de GraelT van Pols broek, Ned. consul-generaal in Japan, tot het dragen der versierselen van officier der Leopolds orde, hem door den koning der Belgen geschonken. Tot burgemeester der gemeente Hof van Delft, in de plaats van den lieer C. Hoekwater, op z|ju verzoek eervol omslagen, is benoemd de heer 1'. Merkus, burgemeester van Vrijenban, ten einde beide betrekkingen gelijk tijdig te bekleeden. Door Z. M. is bekrachtigd het door den gemeenteraad van Leyderdorp aan den heer mr. P. G. Hubrecht, burgemeester en secretaris dier gemeente, op zijn verzoek verleend eervol ontslag uit de laatstgemelde betrekking. De minister van kolonién zal Woensdag aanst. geen gehoor verlecnen. De verjaardag van H. K. II. prinses Maria is gisteren op de gebruike lijke wijze gevierd. In de Maliebaan is door het garnizoen eene groote parade gehouden, die voor de eerste maal werd bijgewoond door het corps scherpschutters. Z. K. H. prins Frederik heeft de gelukwenschen wegens den verjaardag van prinses Maria op het huis de Paauw ontvangen. Hll. MM. de koning en koningin en prins Alexander hebben zich tot dat einde derwaarts bege ven. Z. M in huzaren-uniform gekleed, reed iu een open rijtuig, met vier paarden bespannen de Maliebaan om, toen de groote parade werd gehouden, waarop een deel der troepen, de artillerie, front gemaakt en de gebruike lijke eerbewijzen aan Z. 11. gebragt heeft. In de zitting van de eerste kamer van gisteren zijn behandeld en met algemeene stemmen aangenomen de volgende wetsontwerpen: 1». dat lot onteigening van percelen ten behoeve van een kanaal van Veere naar Kle- verskerke; 2°. dat tot goedkeuring eener ruiling tusschen den staat en het gemeentebestuur van Groningen; 3°. dat houdende bepalingen omtrent de heffing en verzekering van den accijns op de binnenlandsche suiker, en 4". die tot naturalisatie van onderscheidene personen. Bij de gisteren aan het ministerie van marine gehouden aanbesteding is o. a. de levering van 8000 kan jenever aangenomen door de hh. Hopman en Euypers te Leydena ƒ65.95 per 100 kannen. lillTICALAADSC!IK BKRIGTKV fiNCELA.*. LUNDEN 4 Juljj. In het hoogerhuis heeft lord Derby eene nadere verklaring gegeven omtrent de beteekenis der woorden «collectieve waarborg", voorkomende in het Luxemburgsche tractaat. De minister was van gevoelen dat krach tens dit tractaat geen op zich zelf staande slaat gehouden was dien neu- traliteits-waarborg te handhaven. In de met 29 Juu(j geëindigde week zijn hier te lande 11 nieuwe ge vallen van runderpest ter kennis der regering gebragt, waarvan slechts 1 zich heeft voorgedaan in een oord hetwelk vroeger vrij van de ziekte was. In die week zijn er 20 gezonde runderen tot stuiting der besmetting afgemaakt. Daily News, sprekende over den dood van keizer Maximiliaan, zegt, dat wanneer uien de Mexicanen beoordeelt naar hetgeen onder ons regtvaar- dig en billijk is, dit oordeel niet gunstig kan uitvallen. Men moet echter niet uit het oog verliezen, zegt dit blad verder, dat Maximiliaan het voor beeld gaf van deze moorden in koelen bloede. Op 3 Oct, 1865 vaardigde hij een besluit uit, krachtens hetwelk een ieder, van wien bewezen werd, dat hij behoorde tot eene gewapende bende, van welken omvang ook. die niet door zijne regering was erkend, binnen 24 uren zou worden doodge schoten. Dit besluit bleef geene doode letter. Nog in dezelfde maand ver sloeg kolonel Ramon Mendez eene afdceling van 1000 man en maakte loen generaal Arteaga, generaal Salazar, den gouverneur van het gewest en vier kolonels gevangen. Al deze officieren werden in gevolge het besluit des keizers doodgeschoten, hoewel van Arteaga door zijne tegenstanders werd getuigd dat hij een eerlijk, opregt en menschlievend man was. r KAN H KIJK, PARIJS, 4 Juljj. Blijkens de opgave in den Moniteur zijn, behalve de hh. van Oordt en Coster, ter gelegenheid van de wereld-tentoonstelling door den keizer nog met het Legioen van Eer gedecoreerd de heer Verheye van Sonsbeeck, majoor der artillerie, toegevoegd aan de Nederlandsche hoofdcommissie, die tot officier is benoemd, en de hh. F. van den Broek, consul-generaal der Nederlanden, eu J. Israels, kunstschilder te Amsterdam, die niet hel rid derkruis zijn begiftigd. Er zijn wederom verschillende geruchten iu omloop omtrent eene wij ziging in het ministerie. De dood van keizer Maximiliaan wordt thans van verschillende zijden bevestigd. De Moniteur berigt het volgende: De ipding dat keizer llaxi-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1