r r ït i s s k ar. Per Telegraaf. ISurgcrltjfic vaatje met buskruid gevuld gelukkig was de lont nog slechts ten decle Terbrand. De angst voor zijne familie (indien het vat gesprongen was zouden vijf der zijnen gewis den dood hebben gevonden) deed hem daarna besluiten zich aan den dwang te onderwerpen. De New-Yorksche dagbladen van 18 Junij behelzen eene voorloopige opgave van het eedgenoolschappelijke ministerie van financiën omtrent de uitkomsten, welke het met 30 Junij eindigende dienstjaar zou opleveren. Het zal met een tekort van omstreeks 240 millioen gulden sluiten. De be lastingen, welke de 35 millioenen inwoners der Vereenigde Stalen thans aan de nationale schatkist hebben op te brengen worden te zamen op 948 millioen gulden in het jaar begroot. Van die som moet ruim een derde gedeelte, namelijk omstreeks 336 millioen gulden, voor betaling van de rente der nationale schuld dienen. De incometax zal in dit dienstjaar om streeks 50 millioen gulden opleverendat is slechts de helft van het ge raamde bedragdeze vermindering is een gevolg van de verflaauwing in handel en bedrijvigheid, waarover algemeen geklaagd wordt. De stad Mexico is thans mede door de republikeinen ingenomen. De New-Yorksche Times geeft een schrijven uit San Luis de Potosi van 27 Mei, volgens hetwelk keizer Maximiliaan den 21stc" Mei aan Juarez aangeboden had afstand van de kroon te doenmits hem en eenigc lotgenoo- ten het leven gespaard en vrijgeleide naar de grenzen gegeven wierd. Op dat voorstel was den 25slcn Mei een afwijzend antwoord van Juarez ontvan gen. Dienzclfden dag werd de keizer in cenc afzonderlijke cel opgesloten en bekend gemaakt met 14 punten van beschuldiging, door den openbaren aanklager tegen hem ingebragt en waarop de krijgsraad beslissen zou. Wie voorzitter van dien krygsraad was, waar bij zitting hield, en welke getui gen hij hoorde, werd geheim gehouden. De aanklager vervoegde zich bij den keizer en vervolgens bij ieder van zijne medebeschuldigden, om hun af te vragen, wat zij op elk punt van aanklagte te antwoorden hadden. Dit werdhoewel de keizer weigerde zulks als eer.e regtmatige regtspleging te erkennen, den 25sten, 26stcn en 27sten Mei voortgezet; en den 28s,cn zou den kelijk het vonnis worden geveld, tenzij de uitspraak vertraagd wierd door eene bedenking van volkenregtelijken aard. De keizer had namelijk ver klaard dat hijeen door alle andere mogendheden behalve de Vereenigde Staten erkende sonverein zijnde, den Mexicaansclien regter wraakte en zich beriep op een congres van al de natiënde eenige naar het volkenregt be voegde vierschaar om vonnis over een gekroond hoofd te spreken. Deze verklaring had den krijgsraad doen aarzelen; hij had het werk van eenen beroemden leeraar van het volkenregt, Wheaton, geraadpleegd en was den 27slen Mei te middernacht nog vergaderd om dal punt te overwegen. FKAJt RRSJK. PARIJS. 2 Jul ij. Maandag II. had de plegtige uitreiking plaats van de eereblijken aan de inzenders op de wereldtentoonstelling toegekend. De keizer was bij die gelegenheid vergezeld van de keizerin, van den Sultan, van de overige alhier aanwezige vorsten en van een zeer talrjjk gevolg ook het corps diploma tique, de ministers en vele hooge ambtenaren, benevens een zeer groot pu bliek, woonden de plegtigheid bij. De keizer hield eene rede, die uitsluitend de ontwikkeling der nijverheid en de grootheid van Frankrijk tot onder werp had. De vreemdelingen, alzoo drukte Z. M. zich o. a. uit, hebben het Frankrijk kunnen waarderen, dat, weleer zoo woelig en zjjne woelig heid builen zijne grenzen uitstrekkende, thans zoo werkzaam en rustig is, altijd vruchtbaar in edelaardige denkbeelden, zijn genie dienstbaar makende aan de grootste verscheidenheid van wonderen, en zich nimmer latende ont zenuwen door de materiële genietingen. Zij wier geest de zaken naanw- keurig gadeslaat, hebben spoedig bemerkt, dat in weerwil der ontwikkeling vau den rijkdom, in weêrwil van de neiging tot welvaart, de nationale zenuw hier altijd gereed is te trillenzoodra de eer en het vaderland in het spel zijnmaar deze edele prikkelbaarheid zou voor de rust der wereld geen reden van vrees kunnen zijn. Dal zij die eenige oogenblikken onder ons verkeerd hebben, ten hunnent eene juiste meening omtrent ons land verspreiden; dat zij zich overtuigd houden van de gevoeiens van achting en sympathie, welke wjj koesteren voor de vreemde natiën, en van ons opregt verlangen om in vrede met haar te leven. Voorts bragt Z. M. ook dank aan de keiz. commissie, de sub-commissiën en de leden van den jury voor den ijver dien zij betoond hadden. Ingevolge het programma zijn daarop de inzenders tol de verschillende groepen der tentoonstelling behoorende voor den troon verschenen, en ontvingen de bij name opgeroepenenvoorzooverre zij tegenwoordig warende hun toegekende belooningen. Toen b(j de 10de groep de naam des keizers werd genoemd, als bekroond voor het model eener arbeiderswoning, had er eene algemeeite toejuiching plaats. De keiz. prins overhandigde de medaille aan zijnen vader. De keizerlijke stoet deed voorts een omgang door het gebouw en complimenteerde de verschillende btiitenlandsche commissiën die zich aldaar bevonden. Het muziekale gedeelte der plegtigheid heeft weinig voldaan. De hymne van Rossini heeft, in weerwil van kanonschoten en klokkengeluiweinig indruk gemaakt. De jury heeft in het geheel toegekend 64 groote prijzen883 gouden me dailles, 3653 zilveren en 6565 bronzen medailles, benevens 5801 eervolle vermeldingen. Rovendien heeft de jury voor de nieuwe klasse van beloonin gen 12 prijzen, 24 eervolle vermeldingen en 4 citatiën toegekend. De Moniteur bevat eene lijst van benoemingen bij het Legioen van Eer, bjj gelegenheid van de tentoonstelling. Uit Nederland komen daarop voor de hh. J. W. L. van Oordt, voorzitter der Nederl. hoofdcommissie, als officier, en M. E. Coster, van Amsterdam, als ridder. Z. K. H. de prins van Oranje is door den keizer op de Tuileriën ontvangen. Zondag II. is de heer Lightenvelt, buitengewoon gezant en gevolmag- tigd minister van Z. M. den koning der Nederlanden, door den keizer ten gehoore ontvangen, ter overhandiging der brieven van terugroeping. Ofschoon het berigt van den dood van keizer Maximiliaan nog niet als officiéél wordt aangemerkt, schijnt men er echter thans volkomen vertrou wen in te stellen. Dat berigt heeft volgens den Moniteur alhier eenen zoo stnartelijken indruk gemaakt, dat de wapenschouwing en de feesten tereere van den sultan afgezegd zijn. De keizer zou den rouw aannemen voor 30 dagen. La Liberie meldt, op grond van brieven van 3 Junij uit San Luis de Potosi, dal Maximiliaan ter dood veroordeeld was en dat het vonnis den 4den moest voltrokken worden. 60 aanzienlijke vrouwenin rouwgewaad gehuld, hadden Juarez te vergeefs verzocht het vonnis niet te bekrachtigen. Bij gelegenheid van de behandeling van het budget heeft de heer Rouher, bij het beantwoorden van de aanvallen der oppositie, gecne pogin gen meer aangewend om de expeditie naar Mexico als een luisterrijk feit te doen voorkomen, maar die expeditie genoemd een zwarte stip in het schit terend tafereel van den toestand des lands. De onderkoning van Egypte heeft tijdens zijn verblijf alhier een adres van hel Fransche en het Brttsche genootschap van bestrijders der slavernij houdende verzoek om zijne medewerking, aangenomen. Hij antwoordde dat de slavernij in Egypte niet anders kan worden uitgeroeid dan door we ring van den slavenhandel; dat deze handel door zijne regering met alle middelen tegengegaan en door zijue onderdanen niet meer gedreven werd, maar alleen nog door Europeanendie in Egypte misbruik van de vlag en de hoede hunner regering maakten. Berigten uit Rome melden dat door 450 bisschoppen aan den Paus een adres is overhandigd, waarin zij hunne vreugde over liet beloofde oecumeni sche concilie te kennen geven. De prelaten verklaren dat zij hiervan heil zame gevolgen verwachten en zeggen ten slotte, dat de vorsten en volken j niet zullen gedoogendat de regten en het gezag van den Paus miskend worden. De Paus heeft aan de deputatie van 100 ltaliaansche sleden geant woord, dal hij altijd Italië lief heeft gehad, maar ten aanzien zijner wezen lijke belangen. Hij hoopte dat zij, die over het lot van Italië beschikken, den zedeljjken en godsdienstigen ondergang van het gemeenschappelijke vaderland niet zullen bewerken. De Paus heeft ook vele katholieken van alle natiën ten gehoore ontvangen. De Presse meldt hel volgende: VYij vernemen dal de aartsbisschop van Parijs eene audiëntie bij den Paus gehad en hem eenen brief van de keizerin der Franschen, alsmede eenen van haren zoon, den keizerlijken prins, overhandigd heeft. Z. H. zou hem gezegd hebben dat hij tot zijn leedwezen door zijnen hoogen ouderdom belet werd de uitnoodiging tot een bezoek op de Tuileriën aan te nemen; maar hij voegde daarbij, dat hij den keizer en de keizerin der Franschen, henevens alle andere katholieke sou- vereinenop het concilie hoopte te zien. Te Shanghai zal een grafteeken worden opgerigt voor den Franschen admiraal Protet, die er in 1862 gesneuveld is, terwijl hij eene legermagt van Chinesche opstandelingen van de stad afweerde. Door Franschen zijn te zamen 8000, en door den Chiueschen landvoogd alleen 12000 fr. tot be kostiging daarvan bijgedragen. BERLIJN, 2 Julij. De regering heeft, naar men verneemt, aan den heer von Scheel-Plesscn gouverneur van Sleeswijk, voorgeschreven eenen verzoenenden weg in te slaan, ten opzigte van de zaken dier landstreek. net Saksische hof heeft den rouw aangenomen wegens het overlijden van keizer Maximiliaan. Bij Lugau, in Saksen, zijn in een kolenmijn, ten gevolge eener aard storting, ter diepte van 120 ellen ruim 100 werklieden bedolven geraakt. Er bestaat weinig hoop op hunne redding. Volgens berigten uit Petersburg is de keizer bij zijne aankomst in die hoofdstad met geestdrift door de bevolking ontvangen. Des avonds was de stad geillumineerd. 'sGRAVENHAGE, 4 Julij. Slot der zitting van de eerste kamer. De onteigeningswet betreffende de brug over den Moerdijk is aangenomen met 30 tegen 2 stemmen. Voorts is nog de verhooging van de tractementen der inlandsche hoofden, door den minister Trakranen verdedigd, met alge- meene stemmen aangenomen. PARIJS, 3 Juli). La France meldt dat de overgave van de hoofdstad Mexico, den 20s,en Junij, is gevolgd door wreede handelingen van de zijde der republikeinen. Vera-Cruz is den 25s,en aan hen overgegeven. De Presse zegt, dat het berigt betreffende den dood van keizer Maxi miliaan officieel is bevestigd door prins Metternich die heden middag ten 1 ure de tijding naar het paleis der Tuileriën heeft overgebragt, en dat het hof dien ten gevolge voor den tijd van 21 dagen den rouw heeft aangenomen. PARIJS, 3 Julij. Na eene zeer levendige discussie bij het wetgevend ligchaam tusschen de hh. Lanjuinais, Pelletanen de ministers Baroche en Rouher, heeft de heer Thiers verklaard zijn vertoog over Mexico uil testel len, ten gevolge van den dood van Maximiliaan. PARIJS, 4 Julij. Parttelegram.) De keizer heeft den rouw ge schorst. De twijfel aan het berigt van keizer Maximiliaans dood begint op nieuw, en men beweert dat de Oostenrijksche kapitein ter zee, die ze overseinde, waanzinnig is. AC.) LONDEN, 4 Julij. De Times meldt dat de sultan van Turkije den 12dcn hier zal aankomen. Ten gevolge van de geruchten uit Duitschland betref fende keizer Maximiliaan van Mexico heeft de koningin hel baldat op het paleis Buckingham zou gegeven wordenafgezegd. De revue gaat door. Van 27 Junij tot en met 3 Julij 1867. BEVALLENN. J. Genet, geb. Broeslerhuizcn Z. 'E. Lateneergeb. Ba- velaar D. P. van Leeuwen geb. van den Burg D. VVJ. C. der Kinderen geb. Muusers, Z. C. J. Raumann geb. UilenhoutD. fl. Sciiipaanboord geb. van Staay, D. A. van der Meer, geb. Relel, Z. 11. M. S. van Hooge- veen geb. DuyserD. C. Kolderman geb. van der Reek D. M. M. Marks geb. Köuig E. P. M. Steenstralen geb. van flensen D. M. Harteveld geb. de RidderZ. A. de Graaf. geb. Beltman l). C. van Klaveren geb. Pielanen Z. M. C. Legctgeb. EradusZ. A. Geerlingh geb. Vasen D. M. Prinsgeb. CohensiusD. J. Fasseurgeb. Terdu D. C. van Eyk van Voorthuysen, geb. Tasman D. R. Aronstein geb Lewin Z. M. T. van Ulden geb. Lips, D. E. Boon geb. Trouwee, D. M. T. van Zijp, geb. van den Heuvel GEHUWD: M. J. de Goeje, jm. en W. H. Leembruggenjd. L. Prins, welt. gesch. en C. E van der Kop, wede. A. van Haarlem jm. en C. A. Om- vlee, jd. H. Dukjm. en J. Gressie. jd. W. J Kruit, jm. en A. Teske, jd. J. J. Rietbergen jm. en E. van der Voort, jd. G. H. Wagemans, jm. en M. A. van der Horstjd. OVERLEDEN: J. Boon, 22 j. L. T. D. Maritz, 66jM. II. van den Bosch I).lj. en 4 m. J. S. Stakenburg geb. de Paauw 40 j. C. Bonten geb. Dingjan 69 j. B. Vreeswijk39 j. J. Sciiipaanboord Z.,3 j en 4 m. J. Neuteboom 1).2 m. P. van DisselZ.2 j. en 11 m. M. Kok geb. de Vrind 38 j. C. van der Beek geb. Fasseur59 j J. A. F. Rosen veldtwed. van A. A. Messers, 65 j. C. II. Nelissen D.4} tn. A. de Smit81 j. 2G3sle Ütaais-Loterij. Trekking der Vijfde Klasse. 6dc Trekking. Nos. 2015, 10004, 16114, 19249 en 19656 ieder een prijs van 1000. 7do Nos. 10993 en 16246 ieder een prijs van 1000.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 3