gemoet te komen. Naarmate men in de bijzonderheden van het voorstel doordrong, viel naar hel oordeel der meerderheid de onaannemelijkheid daarvan sterker in het oog, en moest men het te ongeschikter achten, om aan de gemoedsbezwaren, waarvan de voorsteller spreekt, een einde te maken. 'sGRAVENHAGE, 4 Julij. Boor Z. M. zijn benoemd: tot kommandeur der orde van de Eiken kroon, de intendant der 2de klasse F. C. R. Boers; lot officier dier orde, de majoor der artillerie van Schubert en de kapitein der rijdende artillerie J. Goudriaan; tot ridders dier orde: de kapitein van den generalen staf J. M. van der Star, de ridmeester-adjndant van hel 2de reg. huzaren jhr. P. O, n. Gevaerts van Simonshaven, de officier van gezondheid lsle kl. W. C. II. van der Harten en de kapitein-magazijnmeester der artillerie 2de kl. J. G. Bosch. Tot burgemeester der gemeente Beverwijk c. a. is benoemd de heer A. Magnin, thans burgemeester te Hoogwoud, uit welke betrekking hij eervol is ontslagen. Tot ontvanger der registratie te Delft is benoemd de heer U. W. M. Habraken, thans in die betrekking te Meerssen; tot ontvanger der in- en uitgaande regten te Nieuw-Schoonebeek de heer L. G. van de Werken, thans ontvanger der directe belastingen te Veenendaal; tol ontvanger der directe belastingen te Amstenrade de heer C. J. A. Slakman, thans te Ingen, te Maurik de heer P. E. 11. Leendertz, thans te Liendcn, en te llurwenen en Rossum de heer A. de Gaay, geagrëeerd klerk aldaar. Aan den O. I. ambtenaar Th. H. Ziedses des Plantes, met verlof hier te lande, is op zijn verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Men verneemt dat de heer J. J. F. Noordziek, tot hiertoe bibliothe caris van de tweede kamer en directeur van het Bijblad tot de Staatscourant, thans benoemd is tot referendaris bij de tweede kamer. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij de in het hoofdkiesdistrict 'sGravenhage gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer zijn uiigebragl 814 stemmen. Volstrekte meerderheid was 402 stemmen. Gekozen jltr. C. A. van Sijpcsteyn met 638 stemmen. De heer dr. J. Bosscha verkreeg 99; jhr. mr. W. T. Gevers Deyuoot 12; terwijl de overige stemmen verdeeld waren. In de zitting van de eerste kamer van gisteren is bet wets-ontwerp tot goedkeuring van het met Groot-Britannië gesloten tractaat ter regeling van de grensscheiding der wederzijdsche bezittingen aan de kust van Gninea en ter invoering aldaar van een gelijkvormig tarief van regtenaangenomen met 26 stemmen tegen 1, die van den heer Fransen van de Putte; voorts werd nog met algemeene stemmen goedgekeurd het met Oostenrijk gesloten handels- en scheepvaartverdrag. De laatstelijk door de tweede kamer aan genomen wets-ontwerpen zijn bij de kamer ingekomen. In de zitting van heden is behandeld het wets-ontwerp tot ontbinding der overeenkomst betreffende het stichten van een ziekenhuis te Leyden en tot het aangaan eener nadere overeenkomst. De min. van binnenl. zaken beantwoordde de opmerkingen door eene der afdeelingen gemaakt. Het was nog niet denkbaar dat bij de, naar hij hoopte (want wie wist wat nog intusschen gebeuren kon), spoedig ophanden zijnde regeling van het hooger onderwijs de hoogeschool te Leyden zou worden opgeheven. De heer van Beeck Vollenhoven vroeg of de minister de stellige verzeke ring gaf dat de Leydsche akademie in stand zou blij ren De minister had een indiscretie begaan van die akademie te gewagen, daar aan den raad van state geheimhouding was verzocht, maar dit eenmaal zoo zijnde, kwam hij op tegen alle gevolgtrekkingen, daaruit af te leiden. Het ontwerp is daarop met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens is het ontwerp tot verhooging van uitgaven voor den aan leg van staats-spoorwegendienst 1867 (overbrugging van den Moerdijk), aangenomen met 18 tegen 15 stemmen. Naar men verneemt is de tweede kamer eergisteren tot nadere bijeen roeping gescheiden, zoo geen bijzondere omstandigheden dit noodzakelijk mogten maken, niet voornemens gedurende dit zittingjaar weder bijeen te komen en kan men het als geëindigd beschouwen. Bij de opening der algemeene vergadering der Ned. maatschappij van nijverheid (in ons vorig nommer vermeld) hield de voorzitter, dr. G. Simons, eene toepasselijke aanspraak, waarin hij, na bij eenige algemeene aangele genheden te hebben stil gestaan, gewaagde van de verliezen, die de maat schappij had geleden, waaronder twee leden-donateurs, de Ith. prof. Cock en Joh. Enschedé, welke beiden hij als zeer verdienstelijke mannen her dacht. Hij deelde voorts mede, dat de hit. Cock, zoon des overleden hoog leeraars, van der llucht, van Haarlem, en jhr. Druyvestein als donateurs zijn opgetreden; dat twee niettwe departementen der maatschappij zijn geves tigd, nl. te Zutphen en te Doesburg; dat daarentegen het dep. 's Bosch heeft opgehouden te beslaan; dat voorts, zoowel door het houden van voor lezingen voor werklieden als door het stichten van leesinrigtingen voor den werkman, en meer nuttige instellingen betrekkelijk de industrie, in verschil lende departementen het doel van de maatschappij meer en meer wordt be vorderd. De voorzitter meende dan ook, dat de maatschappij zich over haren innerlijken bloei verheugen mogt, en dat levens de uiterlijke bloei stof tot tevredenheid geeft; immers, de maatschappij is in correspondentie met 31 buitenlandsche genootschappen en vereenigingenwaardoor veel nut wordt gesticht. Mogt het afgeloopen jaar door de bekende oorzaken niet in allen deele voorspoedig zijn geweest zoo besloot de geachte voorzitter er bestonden toch redenen van tevredenheid, en hij vertrouwde dat er in de toekomst nog meer zulke redenen zouden zijn. Dit het verslag van de verrigtingen van directeuren, sedert de laatste al gemeene nijverheids-vergadering, bleek, dal deze zich bij adres tot Z. M. hadden gewend, ten einde de Itooge regering in overweging te geven eenige wettelijke voorschriften op liet bewaren van petroleum te ontwerpen. Bij missive van den min. van binnenl. zaken is daarop geantwoord, dat aan de regeling van dit onderwerp zeer vele moeijelijkheden verbonden zijnen dat het beter ware de regeling daarvan aan de plaatselijke overheden over te laten, want al zou eene wet daarop toegepast worden, veel zou toch van plaatselijke omstandigheden afhangen. Na eenige discussie omtrent de uitgebragte praeadviezen van de directeuren over verschillende ingekomen antwoorden op de door de maatschappij uilge schreven prijsvragen, werd met 156 legen 105 stemmen besloten, een gou den medaille en 100 toe te kennen aan den inzender van de landhuishoud kundige beschrijving van de districten Oldambt, Westerwolde en Twelgo, onder de spreuk okennis van den waren toestand der zaken is vooral noo- dig om hierin verbeteringen te brengen," onder voorwaarde echter, dat de schrijver zal gevolg geven aan de aanmerkingen, door de beoordeelcnde departementen gemaakt, en zijn werk in dien zin zal verbeteren. Op voorstel van bet kon. ned. meteorologisch instituut te Utrecht, wer den, wegens het doen van de meeste en beste waarnemingen ter zee, bekroond met den eersten prijs, gouden medaille, de heer A. F. Gieben, gezagvoer der van het barkschip Grootmeester Nationaalen den tweeden prijs, mede een gouden medaille, de heer Mastdorp, gezagvoerder van het barkschip Diana. De vergadering besloot verder zich nogmaals met een krachtig adres tot de hooge regering te wenden, ten einde te verkrijgen, dat de door den handel en nijverheid zoo ongelijkmatige en onbillijk drukkende patentwet meer overeenkomstig de tegenwoordige omstandigheden gewijzigd worde. Over de bij de maatschappij ingezonden monsters «Bremer groen" is door de vergadering goedgekeurd het volgende praeadvies van directevren, uilge- bragt bij monde van professor van der BoonMesch: De maatschappij kent toe de zilveren medaille aan den heer 11. H. Ileinsius, te Haarlem, wegens het zuiver en onvervalscht leveren van Bremer groen, dat zelfs het buiten- landsch fabricaat overtreft." De uitreiking zal echter eerst plaats hebben een jaar nadat de inzender bewijzen heeft gegeven, dat, hetgeen hij van deze monsters in den handel brengt, overeenkomstig is met dat, door hem bij de maatschappij ingezonden. Gisteren morgen hebben de leden der maatschappij zich vereenigd lol het houden van het congres van nijverheid. Heden, na afloop van het congres, hield de maatschappij hare tweede algemeene vergadering, waarin tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de hh. Pas van Amsterdam, Travaglino en Previnaire van Haarlem. Tol president werd in plaats van deu heer dr. G. Simons geko zen de hoogleeraar van der Boon Mesch, te Leyden, terwijl de heer J. de Beucker, te Antwerpen, tot honorair lid werd benoemd. Wijders werd be paald, dat de maatschappij in het volgend jaar hare algemeene vergadering te Arnhem zal houden. De algemeene synode der Ned. ltcrv. kerk heeft gisteren hare eerste zitting gehouden. Naar men verneemt moet bij den beer procureur-generaal bij den ftoo- gen raad, ter vervolging bij dat hooge regtscollegie, zijn ingekomen een relaas, opgemaakt tegen een der ministers, ter zake van het laten, losloo- pett van zijn hond. Dit is de tweede maal dat, hoe schuldeloos het feit ook moge zijn, een Nederl. minister wegens eene overtreding zal teregt staan. Eenige jaren geleden zou een lid van den raad van state, zich ook, uithoofde van eene policieovertredingvoor den hoogen raad hebben moeten verantwoorden, maar daar op dit feit eene enkele geldboete als straf was gesteld, kwam de overtreder, door het betalen van het maximum der boete de regtsvervolging voor. Nu echter tegen het feit ook gevangenisstraf wordt bedreigd, kan de regtsvervolging niet worden voorkomen. De vroeger voor gevallene zaak legen een vorig minister betrof een verzuim van aangifte van een zoon voor de nationale militie. BUITENLANDSC IIE RElUGTlthV ENGKLAN O. LONDEN 2 Julij. De koningin heeft den eersten steen gelegd voor een weeshuis, dat bij Collingwood Court ter eerc der nagedachtciris van prins Albert zal wor den opgerigt. De daarvoor benoodigde fondsen zijn door vrijwillige bijdra gen bijeengebragt. Er bestaat weder vrees voor nieuwe bewegingen der Fenians in Ierland. Zondag 11. heeft er in de werkplaatsen van de aannemers Myer Sons een zoo hevige brand gewoeddat verschillende fabrieklokalen en magazij nen eene prooi der vlammen zijn geworden. Op eene uitgestrektheid van 340 voet lang en 116 voet breed, stond alles van den grond tot en met het dakwerk in vollen gloedzonder dat er eenige mogelijkheid was iets te redden of te behoudenniettegenstaande er spoedig na het eerste uitbreken van den brand een twaalftal stoomspuiten in werking waren gebragt. Onder scheidene belendende gebouwen werden mede gedeeltelijk vernield, gedeel telijk beschadigd. Op den spoorweg tusschen Liverpool en Birmingham is een personen trein tegen een kolentrein ingereden. Zes menschen hebben daarbij het le ven verloren en 30 zijn gewond geraakt; van de laatsten zuilen er waar schijnlijk nog drie bezwijken. Omtrent de ergerlijke gebeurtenissen die onlangs te Sheffield hebben plaats gehad, wordt een streng onderzoek ingesteld. Bij een der verhoorett legde een klein fabriekant de verklaring af, dat men hem, omdat hij wei gerde zijne arbeiders aan te sporen om tot de arbeiders-vereeniging toe te treden, twaalf malen van zijne werktuigen h3d beroofd. Niet minder dan negen malen had men zijne blaasbalgen vernield en drie maal had men zijne werkplaatsen door ontploffing verwoest. Een zijner huizen sprong in de lucht en het leven van een zijner zonen werd daarbij als door een wonder gered. Anderhalf jaar geleden werd weder eene poging gedaan om een an der zijner huizen in de lucht te doen springen; des morgens vond hij een

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2