kwam het, zoo meende hij, voornamelijk aan. «Maar wanneer het tractaat slechts eene zedelijke verpligting is," voegde hij er bij, «dan is het louter eene farce," en in dat geval achtie hij het noodig dat de natie omtrent het ware der zaak werd ingelicht. Graaf Derby antwoordde hierop alleen dat bet onderscheid tnsschen een collectieven en een voor ieder afzonderlij ken waarborg genoegzaam bekend en het dus duidelijk was, dat, wanneer Frankrijk te eeniger tijd Luxemburg in bezit nam, op geen der contracte rende mogendheden eenige verpligting rustte, om Pruissen lot de verdrijving der Franschen uit Luxemburg behulpzaam te zijn. Tegen deze uitlegging kwam graaf Russell dadelijk op, met de aanmerking dat graaf Derby daar mede geene juiste interpretatie aan het tractaat gaf, want dat, wanneer Pruissen in dit geval een beroep op Engeland deed, Engeland ook wel degelijk gehouden was om het tot de verdrijving der Franschen te helpen. Lord Houghton paf te kennen dat hij nog nadere inlichtingen van lord Derby zou vragen. LI ij kon niet aannemen dat het tractaat zoo onbeduidend was en tot niets zou verpligten. Lord Derby zeide dat hem dit verwon derde, daar hij reeds zoo duidelijk mogelijk had gesproken. De lord-mayor van Londen, de sheriffs en de onder-sheriffs zullen zich naar Parijs begeven, om de tentoonstelling te bezoeken. Zij zullen den 295teD vertrekken, terwijl de gala-rijtuigen vroeger zullen worden af gezonden. De Levant Her. zegt dat de Porte, ten aanzien van het voorstel, door Frankrijk, Rusland, Pruissen en Italië in de zaak van Candia gedaan, een ontwijkend antwoord heeft gegeven. Zij was bereid de zaak van Candia in eenen edelmoedigen geest te behandelen, mits de lieden, die uit Grieken land op Candia waren gekomen om er strijd tegen de regtmatige overheid te voerenvooraf van daar verwijderd wierden. FKANHKIJH, PARIJS. 23 Junij. Overeenkomstig den wensch der regering heeft het wetgevend ligchaam met 209 tegen 34 stemmen besloten de openbare discussie over de wets ontwerpen op de legerorganisalie, op de drukpers en op de openbare ver gaderingen uit Ie stellen tot het begin der maand November eerstk. Alleen de staatsbegrooting voor 1868 zal thans nog in behandeling komen. Prins Napoleon is door den keizer benoemd tot voorzitter der inter nationale commissie ter voorbereiding van eenheid in het muntwezen. De militairen, die met 1 Jan. van dit jaar hadden moeten worden ont slagen, zijn naar hunne woonplaatsen gezonden. Ook de militairen van alle wapenen, die in 1868 aanspraak op ontslag zullen krijgen, zullen met 1 Julij aanst. naar hunne woonsteden gezonden en bij de reserve ingelijfd worden. Door een Parijschen koopman is dezer dagen een adres ingediend bij den "senaat, waarbij verlangd wordt dat Frankrijk zijne legermagt tot 200,000 man verminderen en zich lot eene onzijdige mogendheid verklaren zou. Door den adressant wordt betoogd, dat het gevaar van oorlog met de militaire toerustingen aangroeit en met zijn plan verdwijnen zou. De senaat is op dit adres overgegaan tot de orde van den dag. De Moniteur meldt thans ook dat het regtsgeding tegen keizer Maxi- miliaan verdaagd is. Hoogstwaarschijnlijk zal men hem wel naar Europa laten vertrekken, maar niet voordal hjj volledig afstand zal hebben gedaan van den troon. De Eteticlard wil welen dat hij reeds op weg naar Europa is. Aan de Corr. Uavas wordt uit New-York gemeld dat de inneming van de vesting Queretaro het gevolg is geweest van verraad, door Lopez, een der generaals van keizer Maximiliaan, gepleegd, en zijn moet verraad zoo behendig geweest zijn, dat de keizerlijken, die liet anders nog wel hadden kunnen uithouden, zich onmiddellijk genoodzaakt zagen zich over te geien. In Portugal is de voordragt der regering tot afschaffing van de dood- slraf door de kamer van afgevaardigden aangenomen. PRUISSEN. HERLIJN, 23 Junij. De Noord-Duitsche constitutie is door het heerenhtiis bij de tweede lezing met algemeene stemmen aangenomen. De afkondiging zal onver wijld plaats hebben. De gemeenteraad heeft een voorstel, om aan graaf von Bismarck het eere-burgerschap der hoofdstad aan te bieden, verworpen. Naar men wil wordt er thans, na het vervallen van Luxemburg als vesting, gedacht aan het vestigen eener militaire positie te Trarbach dat daartoe een zeer gunstig terrein oplevert. Reeds onder den Franschen ko ning Lodewijk XIV werd aldaar eene sterkte gebouwd, waarvan echter de slechting bij het vredestractaat van Rijswijk werd vastgesteld. Op de VVilhelmsliöhe op het landgoed Babelsberg zal ter herinnering aan den slag van königgratz eene zuil van gepolijst graniet, waarop een beeld der overwinning staatworden opgerigt. Uit Wecnen meldt men dat de hagelslag te Czernowitz volgens naanw- keurige berigten zulke vreeselijke verwoestingen heeft aangerigt als welligt nimmer te voren ergens is geschied. De hagelslag dunrde 23} minuut, doodde 5 mensclien en 60 dieren, vernielde 2 molens, 16 woonhuizen en schuren, terwijl van de. huizen der stad bijna geen enkel onbeschadigd is gebleven. Uit Warschau meldt men dat brj nkase van den keizer van Rnsland is bevolen alle inbeslagnemingen van goederen van personen, bij den opstand betrokken, te schorsen, voor zoo ver de voorwerpen van dat vermogen nog niet op staatsrekening zijn overgegaan; alle hierop betrekking hebbende onderzoekingen moeien gestaakt worden. Eene tweede nkase beveelt, dat maatregelen zullen worden beraamd tot hulpbetoon aan de personen, die door de wijziging van het bestuur des rijks hun middel van bestaan heb ben verloren. Per Telcgraalr 's GRAVENII AGE25 Junij. Slot der zitting van de tweede kamer. Nadat verschillende leden over art. 7 het woord hadden gevoerd, is dat artikel door den minister van koloniën verdedigd en zijn de daarop voorge stelde amendementen door hem bestreden; op verlangen van den lieer Pijn appel bragt hij wijziging in alin. 4. Morgen voortzetting. PARIJS, 24 Junij. De Sultan zal waarschijnlijk aanst. Zatnrdag teïou- lon aankomen. De Etendard beweertdat in officieuse kringen wordt gezegddat de Porie het beginsel is toegedaan om de gebeurtenissen op Creta aan eene internationale enquête te onderwerpenonder reserve van eenige punten die alleen den vorm betreffen. LONDEN, 25 Junij. Graaf Russell heeft een voorstel gedaan strekkende tot het benoemen eener commissie, die onderzoek zou doen haar de onre gelmatigheden welke in de lersclie kerk bestaan en tevens middelen onl- I werpen tot betere aanwending van de inkomsten. Nadat het voorstel ge wijzigd was geworden in dien zin dat hel alleen de benoeming van eene commissie betrof, werd hel aangenomen. INGEZONDEN. EXCLUSIVISME, FAJNATISMUS. Het spreekwoord: qui s'excuse, s'accuse, wordt dikwerf op eene treffende wijze als een waar spreekwoord bevestigd. Dal is reeds zoo menigmaal ondervonden, dat men niet ligt den man zal vertrouwen, die telkens en bij elke gelegenheid van zijne eerlijkheid zelf getuigt; want juist daardoor brengt hij zijne eerlijkheid in verdenking. Zoo heeft men ook jaren lang de zoogeuaamde liberalen van zich zeiven hooren getuigen, dat zij wars zijn van exclusivisme en fanatismus, ja, dat zij van deze booze geesten de natuurlijke vijanden zijn. Inluscheu leert men den boom aan zijne vrucht kennen. Een staaltje van die kenmerkende vrucht, vrucht van exclusivisme en fanatismus, vindt men in n». 2257, Vrijdag 21 dezer, van het Leidsch Dagbladen, wel aan het hoofd, als leading-article. Daarin wordt ronduit de uitsluiting uit den raad gepredikt van twee zeer verdienstelijke raadsleden de bh. Schellema en Cock alleen op grond dat de een het voorstel deed en de auder dat ondersteunde, om de schoolgelden te verboogen, met welk voorstel beoogd werd de helft der in deze stad schoolgaande kinderen die de bijzondere school bezoeken niet al te zeer te dwingen tot de staats-school over te gaan; want de bijzondere school geniet geen subsidie, dat is het uitsluitende voorregt van de ,staats-schooldaarom, die van de bijzondere fèmrgcrlijfic .Statiö. ONDERTROUWD: L. Prins, weit. gesch. 37 j. en C. E. van der Kop. wede. 24j. A. van Haarlem jm. 19 j. en C. A. Omvlee ,jd. 18jG. H. Wagemans, jm. 29 j. en M. A. van der Horst, jd. 32j. 11. Dukjm. 31 j. en J. Gressie. jd. 28 j. W. J. Kruitjm. 32 j. en A. Teskejd. 28j. J. J. Rietbergen jm. 23j. en E. van der Voort, jd. 24 j. G. J. C. Kramer, jm. 27 j. en G. C. M. Royaards, jd- 21 j. Gehouden Verkooping van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 22 Junij. Notaris J. M. E. Dercksen. Een Heerenhuis, Erf en Tuingrond, aan den Nieuwen Rijn, tegenover de Heerengrachtwijk III, n°. 10. Opgehouden. Een Huis en Erf. ingerigt tot Smederij, aan de Haarlemmerstraat, wijk VI, nos. 386 en 1382, Kad. Sect. H, n°. 1737. Kooper C. Blansjaar. ƒ2800. 263sle Staats-LiOterij. Trekking der Vijfde Klasse. Istc Trekking. Nos. 112, 8931, 13958 en 15867 ieder een prijs van ƒ1000. 2dc N°. 15361 een prijs van ƒ50000. Nos. 9473 en 10249 ieder een prijs van ƒ1000. AWVEKTENTIEN. Tot diepe droefheid van ons en onze beide Dochters overleed hedenna eene hevige ziekte van slechts weinige dagen, en voorzien van de H. Sacra menten der Stervenden, onze geliefde eenige Zoon JOHANNES DIRKEN, Gemeente-Apotheker en Directeur van het Ziekenhuis aan den Helder, in den ouderdom van 32 jaren. M. DIRKEN. Leideh, 24 Junij 1867. .1. DIRKEN, Leeven. Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij ons huwelijk ondervonden, betuigen wij, ook namens de familie, onzen hartelijken dank. G. A. B HELLMUND. Letdek, 25 Juni 1867. W. A. HELLMUND, Olimaht. De Heer en Mevrouw W. F. KAISER betuigen bij deze, ook namens hunne wederzijdsche betrekkingenhunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij gelegenheid van hun huwelijk. Rotterdam, 25 Junij 1867. Mevrouw de Wede. 11. C. L. SANDER betuigt bij deze haren dank voor de beloonde belangstelling, gedurende de ziekte en na hel overlijden van hare geliefde Dochter. Leiden 24 Juni 1867. school voor hunne kinderen gebruik maken, moeten en die school zelve geheel onderhouden en nog bovendien betalen aan de subsidie der openbare of staats-school. Mannen die deze onregtvaardigheid beseffen en een mid del aan de hand geven om althans eenigermate die onregtvaardigheid te weren, die alzoo niet quand tnéme de openbare school kunnen voor staan, noch de zoogenaamde liberale partij willen dienen, deze moeten daarom van den raad uilgesloten worden. Wat is exclusivismezoo het dat niet is? Zij moeten uilgesloten worden, in weerwil dat zij als leden van den raad, volgens de eigen woorden van bet L. Dagbladzijn «helder, «scherpzinnig, bezittende eene meer dan gewone mate van kennis, en zich «wachien eene meening te uilen omtrent zaken die hun vreemd zijn." Dat alles erkent men in den heer Cock, en toch moet hij uilgesloten worden. Fanatismus Laat ons b(j de aanstaande verkiezing van leden voor den raad, als weldra onderscheidene moeten aftreden, toch waarlijk liberaal zijn. Zijn er mannen ouder, die onze heginselcn of onze aspiraiiën niet deelen, laat dat nog geen reden zijn om ze te weren. Men vrage liever: vertegenwoor digen zij een deel onzer medeburgers? Zoo ja, dan is het billijk en regt- vaardig dat zij in den raad blijven. De nuance van beginselen, in den raad aanwezig, behoort de afspiegeling te zijn van de nuance van beginselen on der de burgerij. Alleen zorge men dat de geschikste uit iedere nuance gekozen worde, hij die de ijverigste en bekwaamste is. Als men nu de lijst der af te treden leden inziet en nagaat, dan zal de ware liberaliteit en onpartijdigheid ons ingeven, dat er geen enkele op ge vonden wordt, die behoort geweerd te worden, en allerminst de heer Schel- tema of de heer Cock; de eerste, omdat hij in den raad onwederlegbaar bewijs heeft gegeven van een onvermoeiden ijver, van een onafhankelijk oordeel en van eene belangelooze deelneming in de Leydsche belangen; de tweede, omdat zelfs zijne tegenpartij gedwongen wordt zulke verdiensten in hem te erkennenals die men aan ieder lid van den raad zoude loe- wenscben (Zie hel genoemde artikel in het Leidsch Dagblad).

Leydse Courant | 1867 | | pagina 3