LEYDSCIIE COERAN De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. MAANDAG 24 JUNIJ. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. STADS-BERIGTEN. De BURGEMEESTERHoofd van het Gemeentebestuur van Leydendoet ie welen, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het, op den 12dc0 dezer maand, invorderbaar verklaard ko hier van het patentregt over het diensljaar 1866 en 1867, vierde quar- laal, en dat ieder verpligl is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden22 Junij 1867. v. d. BRANDELER. BINNENLANDSCIIE BERIGTKIV. LEYDEN, 22 Juny. Blijkens eene hierachter voorkomende aankondiging van de llollandsche spoorwegmaatschappij zal de uitgifte van reiourbilletlen van en naar alle stations van Maandag aanst. af dagelijks plaats hebben. De nieuw gebouwde brug aan de voormalige Rijnsburgsche poort is reeds lieden voor de passage opengesteld. Volgens het bestek moest dit werk met den laatsten dezer maand gereed zijn. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 119 tol 131 volwassen personen en 63 tot 83 kinderen. Wjj vernemen uit het Westland dat het vervoer van aspersies door dat van de aardappelen is vervangen, van welke dan ook de vérzendingen aanzienlijk worden. Voor Engelsche rekening zijn aankoopen gedaan van 22000 muddendoor elkander tegen 6 per mud te leveren. Een tal van Schuilen, o. a. II. Diugsdag 36, bragt deze week voor Engeland ladingen aardappelen naar Rotterdam, liet beschot der aardappelen is ruim De tuin- en graangewassen staan zonder onderscheid gunstig. De wijnslok hoewel door liet afwisselend weder in uilbotiiiig en bloemzetiing achter, kan door warmte spoedig tot herstel komen en belooft ook dit jaar vele vruchten. Te Rijnsburg zijn de aardappelen mede voor Engeland opgekocht tegen 5 50 het mud. Ook daar wordt voordeelig gerooid. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat op een nader te bepalen tijdstip, aan het locaal van het dep. van ma rine te 's Gravenhageeen vergelijkend examen zal plaats hebben van jon gelingen, die tot scheepsklerk by de Nederl. zeemagt wenschen benoemd te worden het getal der open plaatsen bepaalt zich tot tien. Alleen zy worden toegelaten die geboren zijn in de jaren 1851 en 1852. Belangheb benden moeten zich voor of op 31 July a. s. aanmelden. De minister van binnenl. zakenin aanmerking nemende dat het niet wenschelyk is de algemeene dispensatiën van het verbod tot vervoer van schapen, varkens, vleesch, huiden, wol, haar. beenderen, hoornen en bloed over de lijnen van afsluiting, zoo als die onder de werking van het kon. besluit van 23 Oct. 1865 werden bewaakt, te bestendigen, nu die lijnen door kringen om gemeenten of gedeelten van gemeenten zijn vervangen, heeft de daaromtrent vroeger genomen beschikkingen ingetrokken, zoodat alle algemeene dispensatiën van de verbods-bepalingen betreffende vervoer over de lijnen van afsluiting zijn vervallen. Dingsdag 2 Julij a. s. zal in de hoofdplaatsen der provinciën de ge wone zomervergadering der provinciale staten worden geopend. De algemeene vergadering van de broederschap der caudidaai-notarissen zal gehouden worden te Leeuwarden, op 19 Augustus e. k. Men verneemt dat aan den algemeene secretaris der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, m'. P. M. G. van tlees, is opgedragen, het aan de maatschappij toegedacht blijk van onderscheiding te Parijs in ontvang te gaan nemen, terwijl de heer mr. M. J. de Lange, tijdelijk voorzitter van het hoofdbestuur, mede gecommitteerd is den secretaris te vergezellen, om bQ mogelijke verhindering in zyne plaats op te treden. Naar wij vernemen, zegt de N. H. C.is van liooger hand de last uitgevaardigd om aan de vele llanoveranendie in de laatste lijden her waarts zijn overgekomen, een verder verblijf in ons land te ontzeggen. Naar men aan het U. D meldt is te 's 11 age het gerucht in omloop dat de onlangs tot schout-by-nacht bevorderde oud-afgevaardigde der tweede kamer Andreae eerlang benoemd zal worden tot commandant der marine in Oost-lndië. Van de 25 door de Kerk. Cour. in haar jongste nommer opgegeven herv. gemeenten hebben zich 10 voor de oude en 15 voor de nieuwe wyze van verkiezing der kerkeraadsleden verklaard. De groote vergadering der remonstranlsche broederschap heeft tot leden barer commissie, in plaats van de aftredende leden ds. J. H. de Ridder en mr. J. Heemskerk Az., benoemd ds. H. N. van Teulem, te Rotterdam, en dr. C. Leemans, te Leyden. Door wijlen mej. E. Paulns. onlangs te Middelburg overleden, zyn de volgende sommen aan de daarbij genoemde instellingen gelegateerd niet vrij van successieregthet fonds van de eeredienst der Ned. herv. gemeente ƒ10000; de diaconie der Ned. herv. gemeente ƒ10000; de commissie van spysuildeeling ƒ500; de vereeniging Zeeuwsche Dorcas ƒ500; het genoot schap van moederlijke weldadigheid 500; de commissie «loon voor werk" ƒ500; het gesticht n°. 3, het burgerweeshuis, ƒ15000; het oude mannen- en vrouwenhuis ƒ6000 en de diaconie der herv. gemeente te Koudekerke 500. De heer W. H. ter Meulen, te Amsterdam, wil op groote schaal nieuwe proeven nemen tot opvissching van het geld, dat nog in het wrak van het iu 1799 naby Terschelling gestrande schip Lutine moet voorhanden j zijnwaartoe hij het oogenblik thans gunstig acht. Tot goedmaking der j kosten is eene negotiatie van ƒ300,000 opengesteld. L- <B De gemeenteraad van Amsterdam heeft de door burg. en weth. voor gestelde regeling van het lager ouderwijs aangenomen met 24 tegen 3 slem- men enz. Dientengevolge is bepaald dat er van gemeentewege 25 armen scholen9 lusschenscholeti en 20 burgerscholen zullen zyn, de laatste verdeeld in twee klassen, eene met een schoolgeld van 70, en eene met een schoolgeld van ƒ20. Ook de gewijzigde verordening op het middelbaar onderwijs is door den raad vastgesteld. Voor de hooge burgerschool is het schoolgeld, overeen komstig het voorstel van burg. en weth.op 90 voor alle klassen vastge steldin plaats van 180, gelijk dat in de thans bestaande verordening is. Tevens is besloten voor deze instelling eene rijkssubsidie aan te vragen. Voorts is besloten eene afzonderlijke handelsschool met 3jarigen cursus in te voeren en hel schoolgeld daarvoor op 180 te bepalen. Ook is eene burger dag- en avondschool vastgesteld. Te Utrecht had Woensdag II. het feest plaats, door de burgerij hh. studenten aangeboden. De daartoe ingerigle tuinen van het park Tivoli en de buitensocieteit leverden eeu schoon geheel op. De muziek-corpsen van het reg. grenadiers en jagers, die der siedelyke schutterij en van het reg. veld-artillerie deden zich by afwisseling hooren. De illuminatie was schit terend en niet minder hel vuurwerk, door den heer Ruysch vervaardigd. Te Avenhorn heeft Maandag avond een felle brand gewoed, waardoor eenige huizen zyn in de asch gelegd. Te Tilburg is Donderdag II. mede eene huizing, door drie gezinnen bewoond, afgebrand. In de buurschap Twikkelo, nabij Lonneker, vermaakten zich Zon dag 11. drie jonge lieden met naar een kraaijennest te schieten. Terwyl een hunner de pistool in de hand hield en er juist een slaghoedje opgezet had, ging het schot plotseling af. De volle lading trof een der beide ande ren in het gezigidat vreesselijk gehavend is; een gedeelte van den neus is weggescheurd, al de tanden in den mond zijn verbrijzeld. Naar men zegt is zijn toestand hopeloos. Te Zeeland, in Noordbrabant, leefde sedert eenigen tfjd een landbou wer in onmin met eene zijner buurvrouwen. Deze laatste, zich niet kunnende bedwingen, besloot zich te wreken en gebruikte daartoe hare beide kinderen, een 10 en een 7 jaren oud. Zij gaf dezer dagen aan die kinderen lucifers met bevel om die aan te steken en het vuur daarvan mede te deelen aan het dak van haren buurman. Hare kinderen voldeden daaraan en spoedig stond het huis in volle vlam. De geheele inboedel, stal en vee zyn eene prooi der vlammen geworden. De moeder is met hare kinderen in hechte nis genomen en naar 's Bosch overgebragt. De Ltixemburgscbe stenden hebben het ontwerp, waarbjj de regering gemagtigd wordt tot het doen der uitgaven voor de ontmanteling der ves ting vereischt, met 17 stemmen tegen 2 goedgekeurd. De buitengewone zitting is daarna gesloten. 's GRAVENHAGE, 22 Junij. Z. M. beeft den heer F. M. Schmoick, notaris alhier, benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Door Z. M. is hij het ministerie van oorlog eervol ontslag verleend aan de commicsen W. G. F. Bernard en M. A. Nabal, en benoemd: tot commies de adjunct commies P. W. Nieuwland, en tol adjunct-commies de schrijver lste kl. J. A. Klobbie en der 2,lc k! P. B. Ross. Bij het dep. van koloniën zijn tol tweede klerken benoemd: J. Alma, J. B. Corporaal, L. van Hamburg, allen te 's Gravenhage, H. C. Klinken berg te Voorburg en G. W. H. van der Meer de Walcheren te Delft. Aan den heer M. A. M. W. ldzerda is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Sloten in Friesland. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te den Bommel is benoemd de heer J. J. Marsman, thans ontvanger te Hellendoorn. i.. M. heeft goedgevonden den vice-admiraal A. A. de Vries eervol te ontheffen van de betrekking van directeur en commandant der marine te Vlissingen; die betrekking tijdelijk op ie dragen aan den kapitein ter zee A. F. Siedenhurg, equipagemeester der marine te Vlissingen; en den gepens. generaal-majoor C. T. van Meurs den rang te verleenen van luit.-generaal. De minister van koloniën zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zyn de algemeene beraadslagingen voortgezet over het wets-ontwerp tot regeling van de uit gifte in erfpacht van woeste gronden in Ned. Indië. De heer Reuchenitis heeft nader zijne zienswyze medegedeeld over het wets-ontwerp in verband met den invloed, dien de uitvoering der wet op het cultuurstelsel zal uitoe fenen; waarna de minister van koloniën in het breede de voordragt verde digde, de onderscheiden daartegen gemaakte bedenkingen beantwoordde, en zich verdedigde tegen het verwijt dat hij met de indiening van dit ontwerp blijk zou hebben gegeven van weifelmoedigheid in zyne handelingen en van onvastheid van beginselen. Daarop werden de algemeene beraadslagingen gesloten. Bij de behandeling van art. 1waarbij bepaald wordt dat de gouverneur-generaal bevoegd is gronden op het eiland Java in erfpacht uit te geven, stelde de minister van koloniën, op voorstel van den heer Rochus- sen voor het woord gronden het woord woeste. De heer Thorbecke stelde voor, het woord woeste weder weg te nemen, en achter het woord Java in (c voegen en Madura. Het eerste amendement van den heer Thorbecke, strekkende tot de wegneming van het woord woestewerd met 48 tegen 7 stemmen aangenomen. Het tweede amendement van denzelfde werd met 53 legen 2 stemmen aangenomen. Art. 1 werd daarop met 42 tegen 13 stemmen aangenomen. Over art. 2, opgevende de gronden welke onder die uitgifte in erfpacht niet zullen zijn begrepen voerden verschillende leden het woord. Op voorstel van den heer Pijnappel weiden art. 2 en 4 lege- lijk behandeld.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1