man was dood. Hij had op de passagiers 3de kl. geen antwoord. De hoogte van Wolfhezen nog gesproken. Te Nijmegen is aan den regter-commissaris een brief toegezonden, waarin de bankbillettentot een bedrag van ƒ1800, waren ingesloten, on langs in een huis in de Houtstraat aldaar gestolen. Hij werd verzocht den inhoud aan den eigenaar terug te geven. In den nacht van Donderdag op Vrijdag 11. werden de bewoners van een huis aan het Almelosche kanaal door een voorbijvarend trekschipper gelukkig bij tjjds gewekt; gewaar wordende dat hun huis in brand stond, snelden allen naar buiten. Toen de vrouw echter haren man niet zag, onderstelde zij dat hij zich nog in het brandende huis bevond om iets te redden; zij waagde zich bij haar onderzoek te ver, met het ongelukkige gevolg, dat het brandende dak op haar nederkwam, waardoor zij ernstige brandwonden bekwam. Nabij Sneek is dezer dagen eene hooischuur afgebrandop het vermoe den van brandstichting is de eigenaar gevangen genomen en naar men ver neemt, moet hij zijue schuld reeds bekend hebben. Te Tilburg keerde dezer dagen een militair, Obbes genaamd, die voor 26 jaren naar Indie was gegaan, terug. Reeds in 1863 hadden zijne bloed verwanten de tijding van zijnen dood ontvangen en dientengevolge de ge bruikelijke lijkdiensten in de kerk doen verrigten. 's GRAVENHAGE 18 Junjj. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer S. W. Josephus Jitta, president der kanaalmaatschappijbenoemd lot officier der orde van de Eikenkroon. Tot burgemeester der gemeente Wessem is benoemd de heer R. Severijns. Tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Hoorn is benoemd de heer mr. Q. H. Q. van Strijenadvocaat te Rotterdam. Tot adjunct-commies bij hel dep. van marine is bevorderd de heer 11. P. Looijen, thans eerste klerk bij dat dep. Z. M. heeft goedgevonden op pensioen te stellen: den schout-bij-nacht A. D. S. Clarkson; de kapiteins ter zee W. A. de Gelder en C. P. de Brauw; en de officieren van administratie lstc kl. W. C. Olivier en O. Eschau- zier; en te bevorderen: tot vice-admiraal den schout-bij nacht G. Fabius; tot schout-bij-nacht den kapitein ter zee J. Andreae; tol kapitein ter zee de kapitein-luitt. ter zee A. J. Kroef, P. A. van Rees en J. Vos; tot ka pitein-luit. ter zee de luilt. ter zee ls,e kl. W. F. L. de Vriese, jhr. M. W. Bowier en J. A. 11. Hugenholtz; tot luit. ter zee lste kl. de luitt. ter zee 2de kl. J. U. Haakman, W. J. Adams, L. C. Holtzapffel en P. E. Tegel berg; tot luitenant Ier zee 2de kl. de adelborsten lsle kl. W. E. Hazenberg, J. 11. Cremer, J. C. Clarkson, J. P. Wesselink, W. A. Kok, J. Schouw Santvoort, H. H. Hora Siccama, W. J. Derx, A. W. VinkhuyzenC. J. Damme, P. D. A. Frankamp, W. C. P. E. de Klopper, S. 11. Binkes en A. G. Ellis; tot officier van administratie ls,e kl. die der2dekl. M.G.J. A. Huisman van Dueren en C. J. S. Court; tot officier van administratie 2de kl. die der 3de kl. E. Canneman H. L. F. Pisuisse, J. Beijer en W. K. Lenling; tol adjunct-administrateur de scheepsklerken F. VV. SprengerF. D. Clarkson, F. 11. A. Pool, A. Jl. Montijn en N. de Ronde Bresser, en te benoementot officier van administratie 3de kl. de adjunct-administrateurs D. A. van der Laan, J. Gallas, P. J. Roest en H. Kits van Ileyningen. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. en die van marine Vrjjdag aanst. geen gehoor verlcenen. De leden van de eerste kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen den 26"eD Junij aanst. In de zitting van de tweede kamer van lieden zijn de algemeene be raadslagingen aangevangen over het wets-ontwerp tot regeling der uitgifte in erfpacht van gronden in Nederlandse!) Indië. De heer lnsinger bestreed in eene uitvoerige rede den toeleg van deze wet, om namelijk een klein getal particulieren te bevoordeelen. De heer Wintgens beschouwde het ontwerp uit het oogpunt van het regl en uit dat van de politiek. Na rijp onderzoek was hij tot de overtuiging gekomen dat de staat dat regl, om gronden in erfpacht uit te geven, niet bezat. En wat de politiek aangaat, acht spr. het niet staalkundig de in landers uit te sluiten en alle Europeanen en vennootschappen toe te laten tot het verkrijgen van gronden in erfpacht. De minister van koloniën behandelde de hoofdpunten die waren besproken Dit ontwerp moet juist het bestaande gouvemementscultuurstelsel handhaven en beschermen. Het regt om gronden in erfpacht uit te geven, nam de minister als bestaande aan. Men was bij de uitsluiting van den Javaan naar den bestaanden toestand te werk gegaan. De heer Rochussen was door den minister niet overtuigd van de doelma tigheid en noodzakelijkheid van het ontwerp, dat de vrucht is van de con- ciliaute politiek; welke politiek, vreesde hij, geene vruchten zou dragen noch voor Nederland, noch voor zijne koloniën. De heer van der Hucht beantwoordde den heer Rochussen en meende dat deze nu anders dacht dan vroeger als minister en als gouverneur-generaal. Bij de kamer is ingekomen een wets-ontwerp, waarbij eene som van 360,000 wordt aangevraagd voor het veranderen van geweren in achter- laadgeweren. Uithoofde men te Maastricht in de fabriek van den heer Ste vens en in den geweerwinkel te Delft reeds met inspanning werken moet, heeft de regering eene schikking getroffen met de hh. Clare en Rhode te Birmingham, door wie in September reeds 6000 stuks zullen afgeleverd worden, om maandelijks daarmede voort te gaan. De kosten bedragen 12 per geweer. De verjaardag van H. M. de koningin is gisteren op plegtige wijze alhier gevierd. In de Maliebaan had eene luisterrijke parade van de bezet ting plaats, die door eene grooie volksmenigte, waaronder vele vreemdelin gen, werd bijgewoond. Des avonds begaf zich, in weerwil van het miuder gunstige weder, eene ontelbare volksmenigte naar hel Bosch. De illumi natie was op vele punten prachtig; het luisterrijkste punt was echter de grootsche figuur der Rialto-brug te Venetië, met 6000 lampions bezet. Deze in rood en wit afgezette brug overspande eene waterbreedte van 48 ellen en verhief zich op het centrum 21 ellen boven de watervlakte. Op dat middenpunt prijkte de kolossale poortboog met den naam der koningin, vanwaar ter wederzijden zes grooie bogen boven de balustrade uitstaken. Op dit punt werd ook van tijd tot tijd vuurwerk afgestoken. In de stad waren de gebouwen der departementen van algemeen bestuur mede verlicht. 11. M. de koningin heeft, bij gelegenheid van haar verjaardag, aan onderscheidene liefdadige instellingen bijdragen doen toekomen. IHJITKNLANDSCHE BERlftTEM. engelaa I». LONDEN 16 Junij. De koningin heeft den hertog van Cambridge opgedragen de noodige toebereidselen te maken voor eene wapenschouwing over 10000 man, te houden in Hydepark omstreeks het einde der thans loopende maand. H. M. lieert het voornemen te kennen gegeven, zelve bij die wapenschouwing tegenwoordig te zijn. Ten gevolge van een bij de behandeling der reformbill aangenomen amendement, waarbij bepaald wordt dat de stedelijke kiesdistricten van 10000 inwoners en daar beneden slechts door één afgevaardigde in het par lement zullen vertegenwoordigd wordenzijn 45 zetels opengekomen. Dien tengevolge heeft de regering een nader voorstel gedaan tot verdeeling dezer II 45 zetels over het land, en daarvan aan de graafschappen of plattelands- districten 25, aan de steden of buurten 19 en de hoogeschool te Londen 1 toegewezen. Van de 19 afgevaardigden, die aan de steden toegekend zijn, komen er 4 aan de hoofdstad. Een zekere Reinhold Ziegert, ook Sehultz genaamd, is alhier lot dwangarbeid gedurende 7 jaren veroordeeld, wegens het namaken van Ne- derl.' muntbilletlen van tien gulden. In zijne woning heeft men steenen gevonden, waarop gedeelten van muntbilletten gegraveerd waren, benevens 150 onafgewerkte muntbilletten. Uit statistieke opgaven blijktdat sedert het jaar 1850 niet minder dan 25000 personen in steeukolenaiijuen hier te lande het leven hebben verloren. De Overt. Comm. Gaz. van Mauritius meldt, van 6 Mei, dat de koortsen aldaar nog blijven woeden, niettegenstaande de zomerhitte reeds voorbij is. In de maanden Maart en April werden door deze epidemische ziekte 17182 personen ten grave gesleept. Er is zoowel gebrek aan docto ren als aan geneesmiddelen, en ofschoon in de laatste dagen 650 oneen quinine werden aangebragt, blijft de prijs nog van 6 tot 7 per ons. De voornaamste geestelijken van de katholjjke kerk der Vereenigde Staten zijn op weg naar Rome, ter bijwoning der groote feesten; zij bren gen offeranden en geschenken van de geloovjgen aan den Paus over, o. a. eene som van 300,000 doll, in geld. HIA\li ItlJ K. PARIJS, 17 Junjj. De keizer is ligteljjk ongesteld. Dientengevolge heeft de keizerin den groothertog en de groothertogin van Baden en den graaf en de gravin van Vlaanderen ontvangen. De onderkoning van Egypte is Zaturdag avond alhier aangekomen, en door den generaal Pujol en den prefect der Seine aan het station ontvangen en naar de Tuileriën geleid, waar hij door de keizerin ontvangen werd. Hij beeft zijn verblijf in het pavilion Marsan I genomen. Een van de correspondenten van de Ind. Beige verzekert dat de Fransche regering berigt heeft ontvangen dat keizer Maximiliaan door Jua rez naar den krijgsraad was verwezen, en dat de dag, waarop hij voor den regter zou verschijnen, bepaald was op den 29"™ van deze maand. Prins Napoleon en zijne gemalin zijn thans, na het vertrek der vorste lijke personenweder alhier teruggekeerd. De Moniteur deelt het plan mede van den ingenieur Boutetom eene brug te leggen tot verbinding van Dover en Calais. Zij zou rusten op 32 verticale ijzeren pilarenvan 200 el hoog en 100 el breed. De kosten wor> den geraamd op 400 mill. fr. liet reuzen-kanon van Kriipp, thans op de tentoonstelling te zien, is door den eigenaar aan den koning van Pruissen geschonken. Het stuk kostte ƒ240,000. Rossini heeft aan den keizer overhandigd de partituur van de vredes- hymne, welke op 1 Julij in hel paleis van nijverheid zal worden uitgevoerd. Behalve orchest en militair muziek, heeft men, naar men zegt, voorde uitvoering verscheidene groote klokken noodigen worden daarbjj kanon schoten gelost. In Zwitserland, en wel in St. Gaffen, in het Rijndal, in Appenzell en in het Lauterbrunnendal hebben aanhoudend groote aardschuivingen plaats. Fraaije landgoederen en bosschen zijn reddeloos verloren. Nog eene andere ramp heeft in den jongsten lijd Zwitserland getroffen. Verscheiden vreese- lijke hagelbtijjen hebben in de rijkste streken der kantons Zurich, Aargau, Lucern en Solothum groote schade aangerigt. De beriglen omtrent de gebeurtenissen op Candia zijn weder zeer tegenstrijdig, naarmate van de bron waaruit zij voortkomen. Naar men uit Athene meldt, zou Omer-Pacha allerwege geslagen zjjn. Zes torenklokken, afkomstig van vernielde kerkgebouwen der Candioten, werden onlangs te Smyrna door Turken openlijk te koop geboden. Zij zijn door de Israëlitische gemeente daar ter slede gekocht en aan den Griekschen aartsbisschop van Smyrna geschonken, om te dienen voor de eerste christen- l| kerken die op Candia weder opgebouwd zouden worden. Berigten uit Konsiantinopel melden dat in Mesopotamië eene pestziekte onder Beduïnen was uitgebarsten, en dat er van wege de Turksche over heid maatregelen tot stuiting der besmetting waren genomen.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2