LMDSCHE COURANT. WOENSDAG 19 JUNIJ. STA DS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandag If oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BUHGEMEESTER en WETHOUDERS yan LEYDEN, Getien de door Gedcpateerde Staten van Zuidholland in hnnne handen gestelde requesten van: 1°. SteffelaAR C°.fahriekanten binnen deze gemeente, houdende ïerzock om een stoomwerktuig van middelbare drukking te mogen verplaatsen van het perceel aan de Doelengracht naar hunne fabriek aan den Vestwal geteekend wijk V n°. 100632°. H. Veefkind Zoon, manufactuurverwers alhier, waarbij tij vergunning vragen oin in hunne wolverwerij aan de Langegracht, wijk V n°. 957, een stoomwerktuig van hooge drukking te mogen doen plaatsen; Gelet op het Koninklijk besluit van den 3tsten Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken; Doen te wetendat tot het liooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden ten opzigte der informatiën de commodo et incom- mododoor Burgemeester eri Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Donderdag den 20slen Junij aanst.des voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren legen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Y. D. BRA ND EL KR Burgemeester. Leyden, 18 Junij 18C7. Y. PUTTKAMMER, Secretaris. r BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 18 Junij. Bij gelegenheid van deu 49steD verjaardag van 11. M. de koningin wap perde gisteren allcrwege de vaderlandsche vlag. Op den middag werd op de Ruïne eene parade gehouden door de troepen der bezetting in vereeniging met de dienstdoende schutterij. Die parade werd door de tegenwoordigheid van hit. burgemeester en wethouders vereerd en dooreen talrijk publiek bijgewoond. Des namiddags ten 2 ure had op hel raadhuis de plcgiige uitreiking plaats erner banier aan de Leydsche scherpsehutters-vcreenigingder vereeniging aangeboden door de echtgenooten en dochters van den burgemeester en de leden van den raad. Ten half 2 ure vereenigden zich de scherpschutters op hunne gewone plaats van bijeenkomst, de kazerne aan de Willepoort, en marcheerden van daar, onder geleide van hunne militaire instructeurs en voorafgegaan door de muziekonder directie van den kapelmeester van Pijpen, naar hel raadhuis, voor hetwelk zij zich in orde schaarden. Het bestuur der vereeniging en de gekozen banierdrager, de heer van ürieslen werden daarop, door eene commissie uil den raad, ler vergaderkamer van burgemeester en wethouders binnengeleid, alwaar de leden van den raad met hunne dames, alsmede, ingevolge gedane iiitnoodigingonderscheidene burgerlijke en militaire autoriteiten vereenigd waren. Na eene gepaste toe spraak van den burgemeester werd de banier door het dochtertje van den burgemeester aan den voorzitter van het bestuur, den heer prof. Kern, aan geboden die haar aannam, en daarbij in wei-prekende taal de erkentelijk heid der vereeniging voor dit geschenk betuigde. Nadat hij de banier aan den heer van Driesten had overgereiktkeerde het bestuur terug naar het corps, dat vervolgens eene wandeling door de slad deed. De banier beval het wapen der gemeente daarboven in gouden letteren den naam der vereeniging en daaronder den dag der uitreiking. Zij doel zich sierlijk voor en strekt der vervaardigsters, mejufvr. van Putten alhier, allezins tot eer. Morgen avond zal, naar wij vernemen, de scherpschutters-iereeniging aan dedauies van de raadsleden, aan de slads-gehoorzaaleene serenade brengen. Tot het gisteren eu heden gehouden examen, om tot de akademische lessen te worden toegelaten, hadden zich 66 adspiranlen aangemeld, waar van 38 zijn toegelaten. De heer D. L. Wolfson, directeur der kon. Neder), grofsmederij al hier, heeft de hem aangeboden betrekking »an directeur der fabriek van stoomwerktuigen enz. op Frjenoord tegenover Rotterdamaangenomen. Bij de gisteren op het raadhuis gebonden aanbesteding van het schoon maken en invoegen der gemetselde brugwerken enz. binnen de stad en langs de singels, benevens eenige vernieuwingen daaraan, is daarvan aannemer geworden J. van der Reydenmetselaar alhier, voor 696, Op de heden te Rijnsburg gehouden paardenmarkt waren bijna 200 paarden aangevoerd. Over het algemeen muntten zij niet uil in qualiteit en was de markt lusteloos. De gewasseninzonderheid de aardappelenstaan te Rijnshurg zeer gc- wenscht; van de laatste wordt druk gerooid en is de verzending begonnen. De minister van binnenl. zaken, in aanmerking nemende dat bij art. 11 van het kon. besluit van 9 Junij jl. de kon. besluiten van 15 Nov. 1865 en 24 Febr. 1867betreffende liet verbod van het houden van markten en openbare verkoopingen van rund- en wolvee, zijn ingetrokken, en alzoo de op grond van de laatstgemelde besluiten genomen beschikkingen vervallen met den dag, waarop het eerstgemelde besluit in werking treedt, heeft be paald dal het houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee i °P en na 19 Junij e. k. in hel geheele rijk verboden blijft, met uitzonde ring van de provinciën Friesland en Groningenen van de gemeeuten Amsterdam, Alkmaar, Purmerend en Hoorn. Voorts heeft de minister, overwegende, dal de tegenwoordige stand van den vee-iyphus de bewaking der bij vroegere beschikkingen beschreven lijn van afsluiting overbodig maakten dat de bewaking van gemeenten of ge deelten van gemeentenwaar in de laatste 30 dagen vee-typhns heeft ge- heerscht, voldoende is, ter algemeene kennis gebragt dat, te rekenen van 19 J it n ij e. k.lijnen van afsluiting, van regeringswege tol wering van den vee-typhus bewaakt door militairen, als hulpmaréchausse'e dienst doende en, zoo noodig, door rijks- of gemeenteveldwachters, loopenlangs de grenzen van kavel I der gemeente Haarlemmermeer; langs de grenzen van de buurt Blokland der gemeente Willcskop; langs de grenzen der gemeenten Noord- wijkerhout, llof van Delft, Moordrecht, üverschie, KethelOoitvoorne, Oud-AlblasOuderkerk aan den IJssel, Spijkenisse, en voorts in de ge meenten Duiven en lleesd. Naar aanleiding van liet door den minister bepaalde, heeft de commissa ris des konings in deze provincie, bij circulaire van 16 Junij jl.aan hh. burgemeesters kennis gegeven van de opheffing der thans bestaande ljjn van afsluitingmet uitnoodiging om bij eventueel ontstaan van vee-typhus hem onverwijld daarvan kennis te geven. Gedurende de week van 2 tot 8 Junjj vertoonde de veeziekte zich in Zuidholland in 7 gemeenten, dal is weder 4 minder dan in de voorafgegane weck. Het waren Noordwijkerhout, Hof van Delft, Oostvoome, Overschie, Kethel, Moordrecht en Oud-Alblas. In Noordholland kwamen eenige geval len voor onder Haarlemmermeer en Laren. In Gelderland e'e'n geval in de gemeente Duiven. Het grootste getal aangetaste runderen in ée'ne gemeente was 2. De 14 gevallen in de drie provinciën kwamen voor onder 12 kop pels of stallen en maakten de afmaking noodig van 70 runderenzieke verdachte en gezonde te zamen. De maatschappij van weldadigheid mogt dezer dagen weder een paar blijken van belangstelling ontvangen. Door den heer W. J. Hanekuykte Haarlem, werd haar een certificaat 2| pCt. Nat. W. Schuld ad ƒ1000 ge schonken; door N. N., te 's Gravenhageeene som van ƒ250 en door de erfgenamen van wijlen den heer P. Muiier, Ie Bolsward, een aandeel in de reutelooze leening, ten behoeve van deze maatschappij ten bedrage van 100. Door de Association Scienlifiqiie te Parijs zijn drie gouden medailles toegewezen voor de meteorologische waarnemingen, in 1866 op zee gedaan, aan de hh.: H. J. van der Valk, E. W. Fabrilius en P. Hoekstra, gezag voerders van de schepen de Honigbij, Gijsbrecht Karei Graaf van ilo~ gendorp en Anna en Sophia. Naar wij ternemen, zegt liet Hbl.zijn bij de regering bezwaren ont staan legen de door de Hollandsclie spoorweg-maatschappij gevraagde ver gunning tot invoering van dagelijksche retourbilletten op den door die maatschappij geüxploileerden staatsspoorweg Heider-Uitgeesten is het daaraan toe te schrijven, dat die retourbilletten ook op de eigen lijnen der maat schappij nog niet voor alle stations zijn ingevoerd kunnen worden. Door de commissie tot de zaken der Waalsche kerken is ter synode afgevaardigd d8. J. tl. Gerlachpred. te Middelburg, sec. ds. F. C. J. van Goens, pred. te Leyden. Van de 126 door de Kerk. Cour. in haar jongsle nommer opgegeven herv. gemeenten hebben zich 58 voor de oude en 68 voor de nieuwe wijze van verkiezing der kerkeraadsleden verklaard. Te Utrecht is tot predikant bij de Ned. herv. gemeente beroepen dr. A. Kttyper, pred. te Beest. Te Amsterdam is in den ouderdom van bijna 77 jaren overleden de gepens. generaal-majoor der genie jhr. Johan Kraijenhofl, zoon van wijlen den luit.-generaal baron Kraijenhoff. Op de stoomboot de Maasnymph n". 1 had Zaturdag namiddag een vreeselijk ongeluk plaats. De boot iiad een pleiziertogt gemaakt naar den Hoek van Holland en was bij hare terugkomst ten ongeveer 6 ure aan de monding van de Oude Maas, toen een der passagiers, D. Verbrugge genaamd oud 40 jaren, achteruitloopeiidedoor den half geopenden klep der lantaarn in de machinekamer viel. Als liet ware op hetzelfde oogenblik, en alvorens men stoppen kon, was liet ligchaam van den ongelukkige geheel door de machine verbrijzeld. Op de Waal nabij Nijmegen had Donderdag II. roede een treurig voor val plaats. Een jongelingop de baggermachine bezig zijnde de machine te smeren, had door het uitglijden van de ladder, waarop hij zich bevond, het ongeluk in de in volle werking zijnde machine te storten, waarin hij werd verpletterd. Zondag morgen hij de aankomst van den spoortrein te Arnhem, toen de conducteur aan de reizigers de kaartjes afvroeg, kreeg lijj van een der

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1