op 19, 20 en 21 Augustus aanstaande. De regelings-coinmissie heeft eene j' circulaire verspreid, om tot de hijwoning van het congres uit te noodigen, j waar, als op de vorige, alle vraagstukken zullen kunnen verhandeld wor- den, welke het behoud van den Nederduilschen stam aanbelangen, terwijl, ook als vroeger, inzonderheid de punten worden aanbevolen, die in onmid dellijk verband staan met de handhaving, de opbeuring en den bloei van de Nederl. taal- en letterkunde, de Nederl. geschiedenis en oudheidkunde, het Nederl. tooneel en den Nederl. zang, den Nederl boekhandel. Door de Hollandsche spoorweg-maatschappij zijn vervoerd: op den lste° Pinksterdag 16000 en op den 2de° Pinksterdag 30000 reizigers. Hoewel niet alle reizigers vroegtijdig te huis zijn kuuneu komen, is alles echter zonder eenig ongeval afgeloopen. Op de iijii Arnhem-Salzbergen en Arnhem-Zwolle zijn gedurende de twee Pinksterdagen ruim 15000 reizigers vervoerd. Tot predikant bij de Uollandseh-Üuitsch gereformeerde gemeente te Petersburg is beroepen ds J. H. Kunst, pred. te Venlo. Hij de voortzetting voor hel prov geregtshof van Noordholland van de zaak der bekende ongeregeldheden te Velzen, heeft de advocaat-generaal de doodstraf geëtscht voor de huisvrouw van J. A. van den Bosch, vermits hare schuld wettig en overtuigend was gebleken, voorts eischte hij schul digverklaring van J. Mooy aan het moedwillig toebrengen van eene kwetsuur aan J. Marrs, waardoor ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen was ontstaan, en onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeling tot eene cellulaire gevangenisstraf van zes maanden De schuld, aan J. Visser ten laste gelegd, niet wettig en overtuigend gebleken zijnde, zoo requireerde hij dat deze zou worden vrijgesproken. De raadslieden der beschuldigden hebben daarop hunne verdediging voorgedragen. De uitspraak is bepaald op 18 Jttiiij e. k. Zondag II. is buiten de voormalige Nieuwpoort te Haarlem, op het Zieke, onder Schoten, een begin van brand ontstaan in een stal of schuur, gebezigd wordende tol eene annatto-fabriekterzelfder plaatse alwaar in den nacht van 19 op 20 Febr. dezes jaars brand is ontstaan, bij welke gelegenheid destjjds zware vermoedens van brandstichting zijn gerezen legen den eigenaar van het perceel J. .1. Patilen (den vader), die toen onmiddeltjk gevangen is genomen en zich voor alsnog in arrest bevindt. Ter gelegen heid nu van dezen brand, die echter zeer spoedig werd ontdekt en gestuit, zijn zware vermoedens van brandstichting of poging daartoe gerezen tegen een ongeveer 24-jarigen zoon van bovengenoemden gedetineerde, zoodat ook deze thans in verzekerde bewaring is genomen. Eergisteren avond heeft zekere Joh. Sikkelbein, oud 47 jaren, win kelierster en tapster te Arnhem, terwijl zij bezig was met hel snijden van brood, twist gekregen met haren man, J. van den Berg, van beroep hout zager, en heeft dezen met het mes, dat zij gebruikte, eene steekwonde in de regterborst toegebragt, ten gevolge waarvan bij weinige oogenblikken daarna is overleden. De persoon van van den Berg stond bekend als iemand die misbruik maakte van sterken drank. In beschonkenheid mishandelde hij zijne vrouw gedurig. De twist schijnt aangekomen door het verzet van den man, die niet wilde dat zijne vrouw brood met ham aan de twee kostgan gers zou gevendie bij dit echtpaar inwoonden. In de vorige week werd te Nottcr, gemeente Wierden, de dochter van een landbouwer, nadat zij den vorigen avond gezond naar bed was ge staan, eten buiten hare woning levenloos gevonden. Men dacht eerst aan een natuurlijken dood, maar later kwam men tot de ontdekking dat zij ge worgd was. Als vermoedelijke dader is aangehouden een persoon met wien zij verkeerde, die echter de daad blijft ontkennen; men heeft vernomen dal hij een ander meisje, dat eerstdaags bevallen moet, beloofd had te huwen. Dit Maastricht meldt men dat in het dorp Charnbij gelegenheid van de kermis, een treurig ongeluk heeft plaats gehad. Er ontstond twist ins- schen eenige jongelieden, welke twist spoedig tot eene vechtpartij oversloeg, waarbij zekere V. een ander jongmensch eene zware verwonding aan hel hoofd toebragt. De gewonde is aan de gevolgen overleden, terwijl de dader Vjortvluglig is. 'sGKAVENHAGE, 13 Junij. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de lib. J. J. Le Fèbre, president der algemeene rekenkamer in Ned. Indië; G. A. Bonlmy, resident van l'ekalonganen P C van üosierzeepresident van de factory der Ned. handelmaatschappij le Batavia. Door Z. M. is als blijk zijner goedkeuring en tevredenheid verleend de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan J. G B.irlli, adjudant- onderofïlcier van het leger in Ned. Indie, wegens het met levensgevaar redden van eenen fuselier uit de Barito-rivier (Bandjermasin)op 14 Jannarij 1867. Tot commies bij het dep. van financiën is benoemd de heer H. J. Lam- merink, thans eerste commies ter prov. directie der directe belastingen in Zuidholland. Aan den heer J. A. Snel is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Stolwijk en Berkenwoudevoorts zijn be noemd lot burgemeester der gemeente Stolwijk de heer J. C. Kroon en lot burgemeester der gemeente Berkenwotide de heer M. Bron. Door Z. M. zijn benoemd tol advocaat-generaal bij het prov. geregts hof in Groningen de heer mr. W. L. Schilfer, thans officier van justitie bij de arrond-regtbank te Groningen; tot officier van justitie bij die regt- bank de heer mp. W. Albarda thans substituut-officier; tol substituut-offi cier van justitie bij de arrond-regtbank te Groningen de heer mr. B W.N. Servatius, thans substituut-officier bij de arrond.-regtbank te Heerenveen; tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank le Heerenveen de iicer mr. G. A. Visscherthans kantonregter te Geldermalsen. Voorts is aan den lieer mr. S. A. Verwey op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongeregt le Geldermalsen. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te 'sGravesande is be noemd de heer VV. P. Koiiwenhoven thans te Charlois. Tot directeur van het postkantoor te Texel is benoemd de heer J. Hoek Bent, thans in die betrekking te Steenwijken tot directeur van het post kantoor te Steenwijk de heer B. A. Belmer, thans geagreëerde klerk ten poslkanlore le Bommel. Z. M. heeft goedgevonden bij hel 8sle reg. infanterie lot kapitein 3de kl. te benoemen den lsteD luit. adjudant A. P. Scheltus, van het reg. grenadiers en jagers. Z. M heeft goedgevonden den lsten luit. A. baron van Dedem, van den generalen staf, thans op non-activiteit op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen uit de militaire dienst. -— Door den minister van oorlog zijn benoemd: tot chef van den staf: mil. afd de majoor J V. D Dittlinger2C mil. afd. de kapitein H. J. W. Westenberg; 3e mil. afd. de majoor II. J. Enderlein4e mil. afd. majoor J. Schuurman; tot adjunct chef van den staf: le mil. afd. de kapitein J. M. j A, van Hellenberg Huber; 2e mil. afd. de kapitein M. J. Nolthenius de Man; 3e mil. afd. de kapitein W. Holoff; 4e mil. afd. de kapitein A. J. W. van der Schrieck. Voorts zijn op hun verzoek voor een jaar op non-activiteit gesteld de 2de luit L. F. A, van der Goes, van het lstc reg. inf. en de lsle luit. W. A. H. Geldcrinan, van het 5de reg. dragonders, en is inactive dienst hersteld: bij het 3de reg. inf. de lslc luit. P. M. van der Meer Mohr, thans non actief. Bij het reg. veld-artillcrie zijn overgeplaatst 2de luitt. e'. Adema van het lste en C. de Wit van het 3de reg. vesting-artillerie. Eervol ontslag is op hun verzoek verleend aan den kapitein G. G. van der Hoeven eu den lsten luit. A. J. Voorduin, uil hunne betrekking bij dc kon. mil. akademie, en aan den kapitein W. T. Koster uit zijne betrekking bij het dep. van oorlog. Bij hel personeel der geneeskundige dienst hier te lande is geplaatst de officier van gezondheid 2de kl. M. R. Gautz, tijdelijk gede tacheerd geweest bij de landmagl in W. 1. Bij de kon. mil. akademie zijn gedetacheerd of werkzaam gesteld de kapitein M. C. Simon, van het 3d® reg. vesting-artillerie, de kapitein A. Baud en de l8l« luit. K. Eland, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs. De minister van binuenl. zaken, gelet op art. 58 der wet van 2 Mei 1863heeft bepaald dat de cnmtnissiënbelast met hel afnemen der examens B en Cvolgens de artt. 60—65 van gemelde wet voor het jaar 1867 zit- ting zullen houden te Delft; en benoemd lot leden der commissie voor het examen B de bh. dr. L Cohen Stuart, directeur der polytechnische school te Delft, voorzitter; dr. D. Bierens de Haan, hoogleeraar te Leyden; dr. G. F. W. Baehr en dr. C. H C. Grin wis, hoogleeraren aan de poly technische school te Delft; dr. P. J. van Kerckhoff, hoogleeraar te Gronin gen; dr. F. van Calcar, leeraar aan de hoogere burgerschool te Tilburg; E. Steuerwald, ingenieur van den waterstaat te Leeuwarden; F. W. van Gendt Jgz.architect le Arnhem; B. Wijnveld, directeur der leeken- en schilderschool aan de kon. akademie van beeldende kunsten le Amsterdam; tot leden der commissie voor het examen C de hhdr. L. Cohen Stuart, directeur der polytechnische school te Delft, voorzitter; F. J. van den Berg, dr. C. il. C. Grin wis, J. Lebret en E. Grothe, hooglceraren aan de poly technische school te Delft; dr. P. J. van Kerckhoff, hooglecraar te Gronin gen; dr. F. van Calcar, leeraar aan de hoogere burgerschool te Tilburg; J. A. Waldorp, hoofdingenieur bij den aanleg van staatsspoorwegen; E. Steuerwald, ingenieur van den waterstaat te Leeuwarden; F. W. van Gendt Jgz., architect te Arnhem; A. Heul, leeraar aan de polytechnische school te Delft; Charles Remey, ingenieur te Rotterdam; B. Wijnveld, te Amster dam; J. F. Boogaard, referendaris aan het dep. van binnenl zaken. Heden is er ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. II. prins Hendrik groot diner ten hove. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is ingekomen een voorstel van de hh. Dullert en Godefroi lot herziening van het reglement van orde der kamer. De beraadslagingen zijn voortgezet over hel wets ontwerp tot wijziging van de begrootiug van Ned. Indië, strekkende die verandering tot verhooging van de tracteaienten der inlandsche hoofden. De hh. Keuclienius, van der Ilticht, Saaymans Vader, Godefroi, de Casem- broot, Bochussen, Wintgens en Pijnappel voerden daarover het woord. Het voorstel werd besproken in verhand met de vraag of met die verhooging ge paard zou gaan afschaffing dan wel beperking van heerediensien. In den loop der beraadslaging werd ook de geheele Indische huishouding in bijzon- dei lieden nagegaan, en de vraag behandeld welk stelsel als hel besie moest worden beschouwd om onze overzeesche bezittingen in bloei en welvaart te doen toenemen en levens tot voordeel voor Nederland te doen strekken. Uit dit oogpunt werd de voordrag! ondeizocht, en dit gaf aan de sprekers aan leiding om zich voor of wel iegen het regeringsstelsel te verklaren. lu de zitting vaii heden heeft de interpellatie plaats gehad van den heer Thorbecke aan den minister van oorlog over de militaire akademie te Breda. De heer Thorbecke wenschte van den minister van oorlog te vernemen, of er, en zoo ja, welke reden beslaat om aan de rapporten van de staats commissie en van dc deskundigen over de organisatie der akademie niet algemeene publiciteit te verleenen. De minister van oorlog antwoordt dat daarvoor geen reden bestond en dat, voor zoover hem betreft, hij die publiciteit met kracht zal bevorderen. Daarna werden de beraadslagingen voortgezet omtrent het ontwerp be treffende de traciemenlsverhoosing der inlandsche hoofden. De heer Franssen van de Putte releveerde de geschiedenis van het onder werp van de afschaffing der heerediensten, dal in latcren lijd in verband met de tractementsverhooging is behaudeld Hij betoogde dat door regeling van hel onderwerp de misbruiken niet bestendigd zullen worden omdat zij in weerwil der beslaande gewestelijke regeling niet bestendigd zijn. Hij wederlegde al de bezwaren tegen de afschaffing der heerediensten aange voerd en weidde breedvoerig uithoe thans eerst demystificatie van den heer Mtjer van het vorige jaar met al hare drijfveeren en gevolgen in het heldere licht kwam. De minister van koloniën verdedigde het ontwerp en beantwoordde elk der sprekers in het bijzonder. De beeren Jonckbloet en van Nispen voerden nog het woord. Morgen voortzetting. Bij kon. besluit van 7 Mei jl. zijn goedgekeurd de statuten van dc scherpschutters-vereeniging te 's Gravenhage en is die vereeniging mitsdien als regtspersoon erkend. De gemeenteraad heef! in eene eergisteren gehouden vergadering de discussie voortgezet over den aanleg eener waterleiding. Hij heeft besloten aan de hh. de Veer c. s le vragen, of zij bereid zijn, met inachtneming van het beginsel, om voor 's Gravenhage alleen eene waterleiding aan te leggen, met de hh. Bardenbroek c. s.zijnde met hen de eenige aanvragers die in aanmerking kunnen komenop nieuw naar de concessie in le schrij ven. Voorts zijn eenige bepalingen goedgekeurd, die nog onder de voor waarden der concessie zullen opgenomen moeten worden. Volgens eene opgave van het aantal rijtuigen, met personen geladen, die Maandag II. de Zeestraat van en naar Scheveningen zijn gepasseerd, lusschen 10 ure 's morgens en 10 ure 's avonds, bedroeg het getal in het geheel 3197, of ruim 4 rijtuigen per minuut. BfJlTENLANDSGHE BERIGTEN. B E J, «3 s as. Te Antwerpen heeft een gewezen machinist van den staatsspoorweg met een pistool twee schoten gelost op den stationschef, den heer Langlet, terwijl deze op zijn bureau zat te schrijven. Hel eerste schot trof het lioold en het tweede doorboorde den strot. Onmiddellijk hierop zette de moordenaar liet pistool aan den mond en schoot zich dood. De lieer Lan glet is kort daarop overleden. Op den spoorweg van het land van Waes is Zondag II., door onacht zaamheid van een wachter, de trein van Gent nabij Mille Pommes op een

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2