BIJVOEGSEL, behooreide tot de Leijdsche Courant van Maandag di Junij JS67, l\°. 69. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen voortgezet over het wets-onlwerp tol terhooging der begrooling van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1867, betreffende de overbrugging van liet IloIIandsch Diep en de verhoogiiig der som voor aanleg van den spoorweg van Groningen naar Meppel. De bh. Blom, Vi- ruly Verbrugge, Godefroi, Storm van 's Gravesande en Ilollingerus Pijpers schaarden zich onder hen die het tot stand komen van eene brug over den Moerdijk in het belang van handel, nijverheid en landbouw wenschelijk achtten. Dc bh. Insinger, Saaymans Vader, van Zinnicq Bergmann en van Nispen van Sevenaer daarentegen verklaarden bezwaren tegen het wets ontwerp te hebben. De minister van binnenl. zaken verdedigde het wets ontwerp in het breedc, en beantwoordde de verschillende daartegen gemaakte bedenkingenwaarna de minister van oorlog het onderwerp uit het oogpunt van de verdediging des tands behandelde. Art. 21 bis, betreffende de over brugging van liet Hollandsch Diep, werd in stemming gebragt en met 51 tegen 16 stemmen aangenomen, en na de goedkeuring der overige artikelen en der beweegredenen werd het wets-onlwerp met 54 tegen 14 stemmen aangenomen. Daarna werd zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen het wets-onlwerp tot onteigening van percelen ten behoeve van een spoor weg ter verbinding van den staatsspoorweg van Breda naar Moerdijk met dien van Willemsdorp naar Rotterdam. De commissie van rapporteurs bragt haar verslag uit omtrent het in over weging nemen van het voorstel van den heer de Brauw, lot wijziging der wet op het lager onderwijs. De kamer zal Dingsdag aanst. beraadslagen over hel al of niet in overweging nemen van dat voorstel. Bljjkens bedoeld verslag verklaarde men in de afdeelingen nagenoeg een parig tegen een nader onderzoek geene bedenking te hebben, zonder echter daarom zich ten gunste of ongunsle van het voorstel te verklaren. Een en kel lid slechts wilde het voorstel reeds dadelijk ter zijde hebben gelegd daar hel, zijns inziens, noodeloos hartstogten opwekken en toch tot niets wezenlijks leiden zou. In twee afdeelingen daarentegen werd door sommi gen erkentelijkheid aan den voorsteller uitgedrukt voor de door hem gege ven aanleiding lot opzettelijke overweging van hier in aanmerking komende vraagpunten. Gisteren heeft de geneeskundige raad van Zuidholland, onder voorzit terschap van dr. L. Egeling, inspecteur van het geneeskundig slaatstoezigl voor deze provincie, eene vergadering gehouden. Gisteren morgen is in de Grieksche kapel een plegtig Te Deum gevierd tot dankzegging voor de gelukkige redding van Z. M. den keizer aller Rus sen, bij den aanslag op hem gepleegd. Het D. deelt mede dat het in rjjk fliiweclen band gebonden Plan illustré de La llaye. dat door den boekhandelaar M. M. Cotivée op de Earijsche tentoonstelling is geëxposeerd, daar ontvreemd is, zoodat de in zender het verzoek heeft ontvangen een ander exemplaar daarvoor te zenden. BUITENLAMISCHE BEIUGTEN. ENGELAA LONDEN 6 Junij. De Times zegt gemagtigd te zijn het berigtdal de koningin gelden beschikbaar heeft gesteld voor het oprigten van een hospitaal, tegen te spreken. Bij het lagerhuis is door den heer Bright eene petitie ingediendhou dende klagten over barbaarschheden der Turksche soldaten op Candia. In de met 1 Juiijj geëindigde week zijn hier te lande 11 nieuwe ge vallen van runderpest ter kennis der regering gebragt, alle te Londen voorgevallenen die de afmaking van 95 gezonde runderen hebben noodig gemaakt. Tc Huil zijn dezer dagen een honderdtal manden met garnalen, uit Rotterdam aangevoerd, door de geneeskundige commissie afgekeurd en dientengevolge in het water geworpen. Volgens eene onlangs te Washington van regeringswege openbaar ge maakte opgave bedroeg de bevolking van de 37 staten der Unie en van hare wingewesten op het einde van het vorige jaar te zamen 34,505,882 zielen, dat is 3,062,561 meer dan in 1860. Deze vermeerdering der bevolking heeft vooral in de westelijke staten plaats gehad; in de oostelijke staten is de bevolking sedert 1860 slechts weinig vermeerderdin het Zuiden aanmer kelijk verminderd. FItANKRIJH. PARIJS, 6 Junjj. De koning van Pruissen is bij zijne aankomst alhier op dezelfde wijze ontvangen als de keizer van Rusland. De koning heeft reeds lieden mor gen de tentoonstelling bezocht. Prins Gortschakoff is door den keizer in een bijzonder gehoor ontvangen. Hij en graaf von Bismarck hebben elkander wederkcerig bezoeken gebragt. De Ind. Beige ontvangt van een zjjner berigtgevers de stellige ver zekering dat de herziening van het Parijsehe vredesverdrag van 1856, bij gelegenheid van keizer Alexanders verblijf, reeds is ter sprake gebragt en wel van Ruslands zijde. Intrekking der verdragsbepaling, die aan bel Russische grondgebied den regtstrcekschen toegang tol de vaart op den Donau heeft afgesneden, zou voor alsnog het eenige of hel voornaamste zijn wat de Russische diplomatie verlangt. Bij het wetgevend ligchaam is, onder meer andere amendementen op de staatsbegrooting voor 1868, ook het volgende ingediend, onderteekend door 18 leden der linkerzijde. Er zal eene bijzondere en uitvoerige rekening van alle tot de Mexicaansche expeditie betrekkelijke uilgaven en ontvangsten worden opgemaakt en bij den aanvang van het volgende zittingjaar aan de leden worden rondgedeeld. Zij zal ook opgeven hoeveel materieel van de departementen van oorlog en marine voor die expeditie gebruikt is. Z(j zal verder eene opgave bevatten van de geldsommen, in Mexico door ttisschen- komst van het Fransche gouvernement geïnd voor Franschen, schuldvorde ringen ten laste van Mexico hebbende, alsmede eene opgave van die schuld vorderingen bij het begin van den oorlog. Ook is van de linkerzijde een voorstel gedaan om het invaliden-gesticht alhier op te heffenen om de belastii g op het zout met 1 Januarij 1868 af te schaffen. Gisteren avond had er eene gala-voorstelling in de opera plaati, die door de keiz. familie en den keizer van Rusland met zjjrie beide ipnefl werd bijgewoond. Er was een talrijk publiek aanwezig en zelfs moeteiyer plaat sen in de stalles met 500 fr. betaald zijn. Bij het gaan van <fou Czaar naar den schouwburg werd op de boulevards de kreet gehoord varStcaaj^. Polen! die reeds op meer plaatsen is gehoord geworden. Heden had er eene Inisterrijke wapenschouwing op het Champ de Hars plaatsalwaar 60000 man van verschillende wapenen vereenigd waren. Eene tallooze volksmenigte was daarbij tegenwoordig. Na den afloop van de wapenschouwing, en terwijl allen die het feest bijwoonden huiswaarts keerden, heeft, bij den ingang van het Bois de Bou logne, en te midden eener ontzaggelijke volksmenigte, een persoon, zeggende een Pool te zfln, een pistoolschot gelost op het rijtuig, dat den keizer met den czaar en diens zonen terngbragt. De kogel heeft den kop getroffen van het paard van den hofbeambte, die bij hel portier dienst deed. Het wapen sprong in de handen van den moordenaar, die door de omstanders werd gevat. De tusschenkomst der openbare magt was noodig om hem aan de woede des volks te onttrekken. Niemand werd gewond. De moorde naar heeft verklaard Beryouski te heeten en in Volhynië geboren te zijn. Hij scheen zeer overspannen te zijn. De beweegredenen, die hem tot de mis daad bragten, zjjn, naar het schijnt, politieke harlstogt en persoonlijke haat legen den keizer geweest. Door dc Gas. des Trib. wordt omtrent den moordaanslag nog het volgende medfgedeeld: Op het oogenblik dat hel keizerlijk rijtuig de rot sen, die den waterval in het Bois de Boulogne omgeven, voorbijging, verscheen plotseling een jongeling en loste eene pistool met dubbelen loop. De heer liaiuibaud, stalmeester des keizers, deze beweging bemerkende, deed zijn paard snel een sprong maken, om zich tnschen de souvereinen en den moordenaar te plaatsen. De kogel drong door het neusgat van het paard en nam voorts zijn weg tusschen den keizer en de grootvorsten door en kwetsie eene dame, die aan de andere zijde van hel rijtuig stond. Het bloed uit de wonde van het paard spatte op de kleederen van den czare- witz en den czaar. De tweede loop is niet afgevuurd, aangezien de pistool gesprongen is in dc hand van den misdadiger, dien men met moeite heeft kunnen onttrokken aan de menigte, die verlangde dat men hem dooden zou. Te gelijktijdig werd op krachtige wijze geroepen: leve de keizer! leve de czaar! De souvereinen verloren geen oogenblik hunne kalmte en koelbloedigheid en gaven bevel om stapvoets door te rijden. De moordenaar was, toen men hem ophief, schier geheel buiten kennis. Zijn linkerduim is verbrijzeld door het springen der pistool. Hij heeft verklaard sedert twee dagen uit België te zijn gekomen met het doel om den czaar te ver moorden. Twee advocatende hh. Floquet en Gambeltazijn voor den raad der orde van advocaten aangeklaagd, omdat zij bij het bezoek van den Czaar aan het paleis van justitie «leve Polen!" hebben geroepen. De raad heeft echter beslist, dat er geenerlei maatregel tegen die heeren kon geno men worden. Voorts zijn nog 17 personen aangehouden, die bij het uitgaan van den schouwburg denzelfden kreet hebben aangeheven. Alhier is van wege de stedelijke overheid bekend gemaakt dat wie verzuimt zijne kinderen naar de school te zenden of te laten vaccineren, geencn onderstand van hel openbaar armbestuur zal ontvangen. Adelina Pat I i heeft in het saizoen 1866/67 voor hare voorstellingen in de Italiaansche opera te Parijs van de directie getrokken eene som van 235,000 (r. Buitendien ontving zij voor hare beiicfice-voorslellingna aftrek der onkosten, de som van p. m. 19000 fr. Men moet hierbij opmerken dat liet speelsaizoen der Italiaansche opera slechts loopt van October of Novem ber tot Mei. De zangeres trad in dien tijd 130 malen op en verschafte aan de directie eene totale ontvangst van 2,564.000 fr. Mevr. Ristori is uit dc Vereenigde Staten alhier teruggekeerd. Naar men zegt heeft z{j uit hare voorstellingen eene winst van 200,000 dollars getrokken. Uit Florence meldt men omtrent de financiële overeenkomst door de regering met buitenlandsche huizen hel volgendeEene maand na de goed keuring van de door den heer Erlanger met de regering gesloten overeen komst, zal door hem eene naamlooze maatschappij worden opgerigt tot invordering der belasting, waarvan in hel wels-ontwerp des ministers van den 14den Mei sprake is. De maatschappij zal 3 pCt. commissieloon heffen van hel montanl der belasting, ten einde dadeljjk het gezamenlijk bedrag der in te vorderen belasting ter beschikking van de schatkist te kunnen stellen. De regering zal zooveel obligatiën van 500 fr. uitgevenals noodig zijn, om haar bedrag even groot te maken als het bedrag der belasting. De jaarlijksche interest dier obligatiën is 35 fr. De maatschappij zal den naam dragen van »ltaliaansche bank voor crediel op vast goed." Het maatschap pelijk kapitaal der maatschappij zal 50 millioen bedragen. Zij zal zich ook met andere bankiershuizen kunnen associëren. Een derde van het bedrag dezer operatie heeft de regering zich voorbehouden met hel doel om daar mede eenige huizen van erkende soliditeit te begunstigen. Dc dagbladen vellen een ongunstig oordcel over dc overeenkomst en drie afdeelingen der kamer hebben haar reeds qnaannémeiijk verklaard. OOSTENRIJK. De keizer heeft bevolen dat de krooning te Pesthin weerwil van het overlijden der aartshertogin Malhilde, voortgang moet hebben; daarentegen vervallen alle volgens het programma met dc krooning gepaard gaande vreugdefeesten. Het gerucht van den dood van keizer Maximiliaan is nog door geene offi ciële tijding van den Oostenrijkscheu gezant te Washington bevestigd. Aïi A SS Bi ff! S Bi- N 8 Si l' M S PROMOTIE AAN D15 LETDSCHE IIOOOESCIJOOL. Den 7dCD Junij de heer W'. F. Koppeschaar, van Leydenin de wis- en natuurkunde, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: over quantitatieve bepaling ran salpeter-zuur. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongercgt te Leyden, op den 27sten Mei 18G7. 1 wegens liet op de straat alleen laten van een bespannen rijtuig, niet behoorlijk vastgemaakt. 12 wegens het zich op dc openbare straal in kcnnelijken staat van dron kenschap vertoonen. 1 wegens het niet doen der vereischie verklaring bij het overbrengen zijner woonplaats van elders naar deze gemeente. 1 wegens overtreding van art. 315 der Algemeene Policieverordening. Ta Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 5