Per Telegraaf. kamer verklaart dat zij de regering zal ondersteunen, wanneer deze bet als hare roeping beschouwt, in vereeniging met de Zuid-Dnitsche stalen een getneenschappelijken grondslag te vinden waarop de onderhandelingen met Pruissen gevoerd kunnen wordendie het tol stand brengen van een geheel Duilschland omvaitcndcn bond ten gevolge kunnen hebben." De aanneming van dit voorstel is waarschijnlijk. OOSTË1VR1JK. j Het Weener regeringsblad berigt: Uit Washington is de volgende na dere telegrafische depêche van 31 Mei ontvangenDe stad Queretaro werd den 15den Mei in den vroegen morgen hij overrompeling vermeeslerd. De keizer trok naar het hoogst gelegen gedeelte der stad terug, maar een hevig artillerievuur dwong hem zich op genade of ongenade over te geven, met Mejia en Castillo y Cos. De depêche van Escobedo is van den 16dCQ gedag- teekend. Tot op dat oogenblik was geene daad van geweld gepleegd. Een ander goed teeken met opzigt tot de voornemens van .1 ttarez is de vrijlating j van 600 in Puebla gevangen genomen buitenlanders. Voor het overige doet I de regering der Vereenigde Staten krachtige pogingen om te bewerken dat de keizer vrijgelaten en voor zijne veiligheid tot op het oogenblik zijner inscheping zorg gedragen worde. Uit Pesth meldt men dat in hel huis der afgevaardigden de wets-ont- werpen zijn ingediend, betreffende het inhuldigings diplomade formule van den kroouings-eed enz. Het huidigings-diploma en de formule van den eed j hebben den ouden vorm. De hoofdpunten zijn dat de keizer verklaart, dat j de abdicatie zijns voorgangers hem sedert 1848 op den troon heeft gebragt, maar dat gewigtige gebeurtenissen de krooning hebben belet. Nu de consti tutie hersteld is, kan de krooning plaats hebben. De bezwaren omtrent gebreken in den vorm der abdicatie worden opgeheven door eene bijzondere I wet. De vorst zweert, dat hij de wettige erfopvolging, de krooning, de grondwet, de onafhankelijkheid, de vrijheid, de integriteit en de wetten van de Hongaarsche landen zal handhaven. Hij belooft de integrerende ge deelten bij Hongarije in te lijven. Hongarije wordt verklaard te zijn een electief koningrijk. Ingeval het huis flabsburg uitstierf, zouden zijne op volgers verpligt zijn een gelijksoortig huidigings-diploma uil te vaardigen en trouw te zweren aan de wetten van Hongarije. Bovenbedoelde ontwerpen zijn door het huis aangenomen. De plegtighcid der krooning des keizers als koning van Hongarije is vastgesteld op 8 Junij. De koning en de koningin ontvangen bij de krooning ieder een geschenk van 50000 ducaten. De graaf Andrassy zal bij de pleg- tigheid de functiên van Palatyn vervullen. Bappé, thans met verlof hier te lande; en over te plaatsen bij den staf der ipfanietie den ls,en luit. A. G. F. Petit, van het reg. grenadiers en jagers. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. De tweede kamer heeft gisteren in de afdeelingen verschillende wets ontwerpen onderzocht en geraadpleegd over het in behandeling nemen van het voorstel van den heer de Brauw. In de zitting der tweede kamer van heden was aan de orde de discussie over het wets-ontwerp tol ontbinding der overeenkomst betreffende het stichten van een ziekenhuis te Leyden. De heer Jonckbloet betoogde de wenschelijkheid van een afzonderlijk de partement voor onderwijs, als zoude dan reeds de wet op het hooger onder wijs tot stand zijn gekomen en de zaak van hel Leydsche nosocomium voor goed zijn opgelost. Zijn bezwaar tegen dit ontwerp was dal hij vreesde dat men het voorgestelde doel daardoor niet zou bereiken. Hij vreesde voorts dat de inrigting het academisch onderwijs niet zou baten en dat deze over eenkomst niet in het belang van dat onderwjjs zou zijn. De minister van binnenl. zaken deelde de geschiedenis mede van deze zaak sedert 1858. Hij beantwoordde den heer Jonckbloet en meende dat, bij verwerping van dit ontwerp, het beslaande contract zou worden vernietigd en de zaak opgeofferd. De heer Geertsema verdedigde de overeenkomst door hem als minister ont worpen, waarop de heer Jonckbloet repliceerde. Na repliek van den mi nister werd hel ontwerp aangenomen met 60 tegen 5 stemmen. Tegen: de heeren llingst, van Rappard, van Yoorthuysen, de Roo en Jonckbloet. Daarna werd beraadslaagd over het wets ontwerp tol verhooging der be grooting voor de spoorwegen voor 1867 (brug over den Moerdijk). Hierover voerden het woord de hh. de Raadt, Verheyen en Ztjlker. Zij beschouw den het werk als nuttig en van openbaar belang. In de eergisteren gebonden zitting van den gemeenteraad is o. a. be raadslaagd over den aanleg eener waterleiding ten behoeve der gemeente, in verband met de daartoe betrekkelijke adressen eri de deswege uitgebragte rapporten. Het eerste gedeelte der conclusie van het door burg. en weth. uitgebragte praeadvies is met 18 legen 9 stemmen aangenomen; de strek king daarvan was om als beginsel aan te nemen, dat uit de duinen ten noorden der gemeente lot aan den YVassenaarschen slag, op de in het rap port aangegeven wijze, eene voldoende boeveelheid water te verkrijgen is om eene duin-waterleiding voor 'sGravenhage wenschelijk te doen zijn; doch tevens, dat daarbij alle vereeniging met andere gemeenten moet ver meden worden en dat zelfs zich de vraag voordoet, of het denkbeeld der duin-waterleiding niet geheel moet opgegeven worden wanneer het rijk de daarvoor bcnoodigde duingronden niet ten behoeve dezer gemeente alleen zou willen afstaan. In eene volgende vergadering zal de behandeling dezer zaak voortgezet worden. BUITENLANDSCHE BKRIGTEiM. ESGELASi 1». LONDEN, 4 Junij. De officiële stukken betreffende het tractaat over Luxemburg zijn ter perse gelegd, en zullen ten spoedigste openbaar gemaakt worden. Dezer dagen heeft het bestuur van het Si Bartholomeus-hospitaal alhier, eene stichting van vroegere souvereinen van Engeland officieel berigt ont vangen dat H. M. besloten heeft aan die stichting eene uitbreiding te ge ven door in verband daarmede ten platten lande een gesticht tot verpleging van herstellende lijders op te rigten. Mac Cafferty, een van de ter dood veroordeelde Fenians, heeft weder gratie gekregen van die straf, welke veranderd is in levenslangen dwangarbeid. Te Dunganvan zijn 32 personen aangehouden, die met een vaartuig uit Amerika kwamen, en verdacht worden met de Fenians in betrekking te staan. In een steenkolenmijn in het graafschap Durham zijn dezer dagen bij het naar bovenhalen van 10 arbeiders door onachtzaamheid de touwen van den toestel gebroken. De ongelukkigen deden een val van 250 ellen en wa ren onmiddelijk dood. Uit New-York wordt gemeld dat de commissie, belast met het onder zoek van hel voorstel om president Johnson in slaat van beschuldiging te stellen, heeft besloten te adviseren, daartoe niet over te gaan, maar hem eene berisping te geven. De tijdingen uit de zuidelijke staten luiden ongunstig. Te Mobile was het hoofd van hel stedelijk bestuur met den generaal, die in dat oord tij delijk het oppergezag voert, in geschil geraakt en door dezen afgezet. Te Fredericksburg was onder de negers een plan gevormd om de stad te plun deren, maar nog tijdig ontdekt en verijdeld. Ue generaal Sickles, de mili taire bewindvoerder in een deel des Zuidenshad aldaarwegens de schaarschheid vau levensmiddelen het distilleren van graan verboden. rnAAKItlJh. PARIJS4 Junij. De keizer van Rusland en de meeste hier aanwezige leden van vorste lijke familiên hebben de wedrennen in het Bois de Boulogne bijgewoond. Men rekent dat bij die gelegenheid 500,000 menschen op die plaats tegen woordig wareu. Nog voor den afloop der wedrennen heeft de keizer van Rusland een bezoek gebraat aan den keiz. prins te St. Cloud. De keizer doet reeds vroeg in den morgeu wandelingen door Parijs. Gisteren heeft hij Notre-Dame, liet paleis van justitie en de conciergerie bezigligd. Heden morgen heelt de keizer de tentoonstelling bezochtwaarbij bij vergezeld was van keizer Napoleon. Den 8sten dezer worden de keizers van Frankrijk en Rusland te Cher bourg verwacht, om aldaar eenige pantserschepen van de Fransche en de Russische vloot in oogenschouw te nemen. Bij de wereldtentoonstelling is door den oppersten jury een van de eerste prijzen, waarvan er denkelijk slechts een vijftigtal zal worden uitgedeeld, aan den keizer van Rusland toegekend voor zijne welgeslaagde pogingen tol verbetering van het paardenras in zijn gebied. P 11 IT I E W. BERLIJN, 4 Junij. De koning is heden middag naar Parijs vertrokken. De Prov. Corr. meldt dat de onderhandelingen met de ministers der Zuid-Dnitsche staten door algeaieene zamenwerking er toe geleid hebben om voor het vertrek van graaf von Bismarck het eens te worden betreffende de grondslagen waarop de toekomstige verstandhouding zal worden gegrond. In de kamer van afgevaardigden van bet groothertogdom Hessen is door een der leden, den heer vonGagern, het volgende voorstel gedaan«De 'sGRAVENHAGE, 6 Jtinjj. Zitting der tweede kamer. De voortzetting der beraadslagingen over den aanleg eener vaste brug aan den Moerdijk is bepaald op morgen. De minister van buileul. zaken heeft de protocollen der j Loudensche conferentie overgelegd, nadat hij de kennisgeving ontvangen had dal de Engelsche regering die ook aan het parlement heeft medegedeeld, j PARIJS, 5 Junij. De koning van Pruissen is heden alhier aangekomen en door den keizer en de ministers met hetzelfde ceremonieel ontvangen als de Czaar. Er was eene even groote menigte op de been als bij de aan komst van den Czaar. De Patric beschouwt de tijding uit New-York V3n 4 dezer, volgens welke keizer Maximiliaan gedood is. onjuist. Het blad zegt dat in infor- matiênlangs telegrafischen weg ingewonnen, gezegd wordt dat de keizer den 20S,M Mei nog leefde. LONDEN, 5 Junij. KölnZ.Uit diplomatieke bescheiden betreffende Luxemburg blijkt: 1°. 'dat keizer Napoleon aanvankelijk beweerde, dat de koning-groothertog een absoluut regt heeft Luxemburg aan Fraukrjjk af te slaan, doch reeds den 19dec April aan lord Cowley de verzekering gaf onder geenerlei voorwaarde eene uitbreiding van grondgebied zon aannemen, en 2°. dat graaf Bismarck aanvankelijk aan lord Loftus te kennen gaf, dat Pruissen nooit die vesting kon ontruimen, doch reeds den 26sten April ver klaarde dat Pruissen, in hel belang van het behoud des vredes, op de con ferentie toestemmen zal in datgene, waarin het vóór de conferentie onmoge lijk had kunnen toestemmen. WEENEN, 6 Junij. De aartshertogin Mathilda is heden morgen overleden. INGEKUNDEN. Je n'enseigne pas, je raeonte. De geëerde Redactie van het Leidsch Dagblad schrijft in het nummer van heden: «Om te welen wat er vau onze schulterijeu worden zal, dient «men te wachten tot het ontwerp uit dien vuurproef" (van het debat) »ge- «louierd te voorschijn gekomen aangenomen en in het Staatiblad afge- «koudigd zal zijn." Eene opmerking even scherpzinnig als juist. Inderdaad, zoolang zullen we moeten wachten. «Toch zijn er," vervolgt het Dagblad, «episoden in het debat, die niet «onopgemerkt mogen voorhij gaan." Vandaar, dal de Redactie er eene wil «releveeren." Zij is in hare keus zeer gelukkig geslaagd. Uitvoerig (bij zoo weinig beschikbare ruimte dubbele reden tot dankbaarheid!), uitvoerig neemt zij een paar belangrijke fragmenten op uit de woordenwisseling, die den 23steu Mei tusschen den heer Thorbecke en den minister van binnenlandsche zaken plaats had. Vooral de tweede redevoering van den geachten spreker uit Assen is merkwaardig. Om de definitie van het woord «liberaal" (de hoeveelste van hem en van anderen?), die zij bevat. Niet het minst om de verrassende mededeeling, dal de talentvolle afgevaardigde is nplus royaliste que leroi"-, dat hij dit is niet alleen, dat hij dit altijd geweest is en het altijd zal zijn, «waar het hem voorkomt, dat men gouvernements-rechtendie gaaf moeten «blijven, zonder genoegzame reden tracht te beperken." Zonder genoeg zame reden! Aan wien liet oordeel o«er den graad der genoegzaamheid Aan hem. Sapienti sat. Men weet, dat in de kernachtige redevoeringen van den Heer Thorbecke elk woord overwogen is, elke uitdrukking belee- kenis heeft. Maar het debat over liet wets-ontwerp tot regeling der schutterijen is liet eenige niet, waarin «episoden" voorkomen, «die niet onopgemerkt voorbij «mogen gaan." Op onze beurt willen wij uit de discussiën over de begroo ting voor 1863 eene dergelijke episode «releveeren." Want het was onlangs op den kouden Mei morgen geenszins voor het eerst, dal de heer Thorbecke zich zeiven deed voorkomen als den handha ver van de rechten der kroon of, om zijne karakteristieke terminologie te gebruiken, van de «gouvernementsrechien". Dezelfde rol werd b. v. den 12den November 1862 door hem vervuld. Toen luidde het o. a.: «Met eenig «zelfgevoel meen ik te mogen zeggen, dat het gezag der kroon nooit hoo- «gcr stond dan toen de verantwoordelijkheid der regering bij liberale minis-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2