Per Telegraaf. FAILLISSEMENT. Door Z. M. is, op zijn verzoek, aan den Oost-Indiscben hoofdambte naar jhr. Th. van Capellen, laatstelijk resident van Satnarang, thans met verlof hier te lande, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend; gelijk eervol ontslag is verleend, op zijn verzoek, aan den kolonel der infanterie van het leger in Ned. Indie G. F. Nauta, thans met verlof hier te lande, en aan deu met verlof teruggekeerden ls,e" luit. der artillerie van het leger in Ned. Indie F. 11. Julius, wegens ligchaamsgebreken. Z. M. heeft goedgevonden op pensioen te stellen: den kapitein-kwar tiermeester W. C. D. van Ryen, van het opgeheven wordende 5de reg. dra gonders, deu kolonel J. E. Vertholen, commandant van het 3de reg. huza ren, den ritmeester-adjudant F. G. A. L. Römer, van hetzelfde regiment (op zijne aanvrage), en den luit.-kolonel A. P. H. Boellaardvan het 5de reg. huzaren, en op non-activiteit te stellen den intendant 2de kl. E. A. E. baron Dibbets en den onder-intendant ls,e kl. D. C. ütken. Aan den kolonel Vertholen is de rang van generaal-majoor en aan den ritmeester Römer die van majoor verleend. Z. M. heeft goedgevonden hij het wapen der cavalerie te benoemen: bij het 2de reg. huzaren, tot majoor den ritmeester lste kl. A. J. Pels Ryc- kenvan hel corps; bij het 3de reg. huzaren, lot commandant van het corps den kolonel G. A. Hamming, commandant van het op te heffen 5dc reg. huzaren, van welk bevel hij eervol wordt ontheven; tot majoor den rit meester l*,e kl. W. F. M. Fundter, van hel corps; bij hel 4de reg. huzaren, tot majoor den ritmeester lste kl. 11. L. Ie Clercq van het corps. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij het personeel van de ge neeskundige dienst der landmagt lot eersten officier van gezondheid lste kl. dien der 2de kl. dr. G.F. van Dommelen; tot eersten officier van gez. 2dekl. de officieren van gez. lsle kl. J. Roos en R. van Raalten; lot officier van gez. ls,e kl. dien der 2de kl. H. J. Wilson; bij het personeeljvan de militaire vétérinaire dienst lot majoor den paardenarts l'tc kl. A. J. de Bruyn, van het reg. veldartillerie. Tot adspirant-ingenieur der marine is benoemd de heer P. J. Turk, en aan den gepens. kapitein ter zee S. J. graaf van Limburg Stirum, lid van het hoog militair geregtshof, is de titulaire rang verleend van schout-bij-nacht. UH. KK. HH. prins en prinses Frederik en prinses Marie, zijn giste ren naar Rotterdam vertrokken tot .het aanvaarden der reis naar Zwitser land. Naar men verzekert worden HH. KK. HH. in de eerste week van Juljj weder op het huis de Pauw terug verwacht en worden ook op dat kasteel appartementen in gereedheid gebragt voor II. 51. koningin Louise, van Zweden, die dezen zomer eenigen lijd aldaar zal vertoeven. De minister van koloniën zal Woensdag aanst. geen gehoor verleeuen. De tweede kamer heeft in hare zitting van gisteren de beraadslagingen voortgezet over het wets ontwerp regelende de schutterijen en wel over de j artikelen betreffende de strafbepalingen op overtredingen der wet. Artl. 198-238 werden achtereenvolgens in beraadslaging gebragt en goedgekeurd. Verschillende artikelen hebben tot discussie aanleiding gegeven en onder scheidene amendementen zijn voorgesteld en verworpen of ten deele door de regering overgenomen. Voorts liepen de beraadslagingen over de vijfde pa- ragraaph: van het beroep in cassatie van de vonnissen der schuttersraden. Hierby werd de vraag behandeld of de schuttersraden at dan niet in het laatste ressort in zake de schutterijen betreffende zullen beslissen, en of hooger beroep van hunne uitspraken al dan niet zal worden toegelaten. De heer Geertsema, voor zoodanig hooger beroep gestemd zijnde, wilde liet be- j ginsel uitgemaakt hebben door eene beslissing te doen nemen over hel op schrift dezer paragraaph, waaruil hij voorstelde de woorden »in cassatie" j weg te laten, tevens daaraan verbindende het voorstel om art. 238 te doen I vervangen door de artl. 237 tot 243 van het wets-ontwerp door de vorige regering voorgedragen. De heer Fokker stelde de volgende motie van orde voor: «De kamer, verlangende de bevoegdheid om van de vonnissen der schuttersraden in hooger beroep te komenin de wet opgenomen te zien schorst de beraadslagingen." De voorzitter deed opmerken dat deze motie van gewigtigen aard was. omdat, indien zy aangenomen werd en de rege ring vermeenen mogt geen voorstellen over het hooger beroep te moeten doen, de afdoening van hel wets-ontwerp onmogelijk zou worden. De motie werd dan ook door den minister van binnenl. zaken bestreden, die het gevoelen van den voorzitter deelde, en den weg door den lieer Geertsema ingeslagen beter achtte. In omvrage gebragt werd de motie met 61 legen 8 stemmen verworpen. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over art. 238 en de daarop voorgestelde nieuwe artikelen door den heer Geertsemastrek- j kende om te herstellen hel in het ontwerp van den heer Thorbecke opge- nomen mulucel appel. De minister bestrijdt het stelsel van den heer Geertsema, en maakt den voorsteller opmerkzaam, bij mogelijke aanneming, j op eenige leemten in de redactie. De lieer Godefroi stelt op het nieuwe j art. 239 een subamendement voor. De heer Geertsema neemt dat sub-amen- j dement over. Op voorstel van den Geertsema wordt besloten eerst te stem- i men over art. 238 (nieuw), ten einde dan later over de onderdeelen te be raadslagen. In omvrage gebragt, verklaren zich 28 leden voor en 28 leden tegen het nieuw art. 238. Alzoo staken de stemmen en zal de herstemming en voortzetting der beraadslagingen plaats hebben 51aandag aanst. Door de commissie uit het prov. geregtshof van Zuidholland, belast met het afnemen van het examen van lien die wenschen toegelaten te worden als candidaat-notaris, zijn nog toegelaten de nil. J. D. van Voorst van Beest, van Naaldwijk G. de Clercq, van Rotterdam en J. C. Baud, van 's Gravenhagc. j 21 BUIT ENLANDSCllis~BEKl(irTENI. ENGELAN D. LONDEN, 30 Mei. De uitwisseling der ratificatiën van het tractaat Betreffende Luxem burg wordt legen Zalurdag te gemoet gezien. In hel lagerhuis heeft de heer Montague medegedeeld dat krachtens een order in Council al het buitenlandsch hoornvee bij den invoer van den 18deD Juny af aan eene quarantaine van 12 uren zal zijn onderworpen, terwijl de invoer uit besmette plaatsen verboden is. Blijkens beriglen uit New-ïork heeft de minister van financiën eene tijdelijke vermeerdering van de staatsschuld als onvermijdelijk voorgesteld. Te New Orleans en ook nog op andere punten hebben de negers verregaande ongeregeldheden gepleegd. De Mom. Her. berigt dat de heer Jefferson Davis in de maand Junij Engeland zal bezoeken. FKANHRMIH. PARIJS. 30 Mei. Er is verandering gekomen in de beschikkingen omtrent de komst der biiiienlandsche souvereinen. Er was moeite gedaan om te vermijdendat de keizer van Rusland en de koning van Prnissen zich gelijktijdig alhier zonden bevinden. Doch koning Wilhelm wenschte juist te gelijk met keizer Alexander hier te zijn, en hij wordt uiterlijk op den 5dcn Junij verwacht; lijj zal, even als keizer Alexander, in een van de keizerlijke paleizen zynen intrek nemen. Het Journ. des Déb. spot met hen die metnen dat keizer Alexander om geene andere reden te Parijs komt dan om de tentoonstelling te zien. Die dat meent, zegt dat blad, leze, om uit de dwaling te geraken, een i artikel van de Corresp. Russe van 24 Mei. Na de wonderen onzer tentoon stelling geprezen te hebben, ziel die Corresp., een officieus orgaan van de Russische regering, in het bezoek, hetwelk al de souvereinen van Europa ons brengen, eene demonstralie tegen den oorlog, een blyk van hunnen wensch om de onderlinge worstelingen der natiën van aard te zien veran deren. Dat is, volgens de Corresp., inzonderheid de beteekenis der reis van keizer Alexander. De keizer van Rusland wordt Zalurdag alhier verwacht. Onder de hooge personen, die men meent dal de tentoonstelling zullen komen bezoe ken, noemt men zelfs den keizer van China. Het berigt omtrent de gevangeneming van keizer 5Iaximiliaan heeft zich nog niet bevestigd. Van den kant van Ooslenryk zijn stappen gedaan om voor den vorst, indien hij werkelijk gevangen mogt zijn, de vryheid terug te erlangen. Zondag II. is de tentoonstelling door ongeveer 150,000 personen bezocht. P RIII S 8 E N. BERLIJN, 30 Mei. De keizer van Rusland is alhier aangekomen en door den koning en de prinsen aan het spoorwegstation ontvangen. De vorstelijke personen hebben zich gezamenlijk naar Potsdam begeven. Hun vertrek is op morgen ten 4 ure bepaald. De kamer van afgevaardigden heeft thans weder een tegen de regering vijandelijk votum uitgebragt. Met 171 legen 75 stemmen heeft zij een voorstel aangenomen van het lid Assman, waarbij de verplaatsing van een Hanoversch raadsheer, den heer Oberg, ais eene schending der wet en der constitutie wordt beschouwd. De Prov. Corr. zegt dat uit het onderzoek in Hanover overtuigend is gebleken, dat aldaar voor de Pruissische regering geene reden tot bezorgd heid meer bestaat en dat de krachtige door haar genomen maatregelen vol doende zijn geweest, terwijl het ook is gebleken dat de beweging geen sympathie vindt bij de bevolking. Volgens de Kreuzz. en de Nordd. Ztg. zullen de debatten voor het ge- regt in de zaak der zamenzwering in Hanover in het openbaar gevoerd worden. Uit Parijs wordt gemeld, dat het kleine blok zilver ter waarde van 300 tb., door de smeltery van Tarnowitz geëxposeerd, in den nacht van 16 op 17 dezer uit zaal 35 der Pruissische afdeeiing der tentoonstelling is gestolen. In de Laplandsche districten van liet koningryk Zweden heerscht hongersnood. De bewoners moeten zich bijna uitsluitend met boomschors voeden. De regering heeft inmiddels met allen spoed maatregelen genomen, om den nood te lenigen. In de hoofdstad is eene collecte gehouden; de koning schonk 1000 ryksth. POTSDAM, 31 Mei. Gisteren en heden hebben er langdurige conferen- tiën tusschen den koning, den Czaar, graaf von Bismarck en prins Gortscha- koff plaats gehad. Nadat het diner was afgeloopenzijn de Russische I gasten naar Parijs vertrokken. De heer von Bismarck zal tydens zyn oponthoud te Parijs door den staats-secretaris von Tliile vertegenwoordigd worden. LONDEN, 1 Junij. In het lagerhuis heeft de heer Laings voorgesteld, dat geen vlek hetwelk minder dan duizend inwoners telt, maar één verte genwoordiger in het parlement zal hebben. Dit voorstel, door den lieer Disraeli bestreden, werd aangenomen met 306 tegen 179 stemmen. i Het stuk, geteekend «Eenige Leidsche studenten", zal in het volgend nommer geplaatst worden. APVERTÉN T 1 li V Ondertrouwd: A. E. 1NCKEL en 'sGravenhage, 30 Mei 1867. E. A. S. VAN DEN BOSCH. Eenige kennisgeving. Getrouwd: Dr. J. Th. VAN DER CI11JS met Boskoop, 31 Mei 1867. J. C. C. M. DE VRIES. Eenige kennisgeving. Bevallen van een Zoon en Dochter C. M. L. VAN DISHOECK VAN WELIJ. A alter, 30 M ei 1867. Eenige kennisgeving. Voor de hartelijke belangstelling, bij het verlies van ons innig geliefd Kindje ondervondenbetuigen wij onzen dank. J. H. T. DE VOGEL. Leiden, 31 Mei 1867. 51. A. J. DE VOGEL, van den Hedvell. DINGSDAG, den 4den Junij, des avonds te acht uren, zaj de Wel-Eerw. Zeergel. Heer G. W. H. PAULI eene Voorlezing houden in de Zaal, Spilsteeg, over Psalm CX. Al 'riX7 Tl ON3 y>De zaligheid is uit de Joden." Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel van DIRK VAN WIJK, in leven Afslager, gewoond hebbende te Leyden en aldaar op den 5dco April 1867 overleden, worden verzocht daarvan, vóór den 15den Junij 1867, opgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris A. VAN LEEUWEN, te Leyden. Bij vonnis der Arrondissemenls-Rechibank te Leiden, van den 315,e" Mei 11. is JACOBUS D1RKSEN van beroep Kruidenier, wonende te Leiden, op de Heerengracht, hoek Groenesteeg, verklaard in Staat van Faillisse ment, aanvang genomen hebbende op den 28s,en iVlei jl.met benoeming van den Edel-Achtbaren Heer Mr. F. B. CONINCK LIEFSTiNG, Rechter in die Rechtbank, lot Rechter-Commissaris en den Ondergeteekende tot Curator. Mr. P. A. CALLENFELS.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2