Livhsdii; COURANT. N°. 1867. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt MaandagCPoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. MAANDAG 3 JUNIJ. STADS-BERIGTEN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 12, le alin., der Verordening van 2 Julij 1866 (Gemeenteblad p.°. 22) en art. 8, 2e alin., der Verordening van gelijke dagteekcning (Ge meenteblad n°. 25) Doen ie wetendat tot het laten inschrijven van nieuwe leer lingen voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid gegeven wordt: voor die der le klassevoor jongensaan het schoolgebouw op de Aalmarkt voor die der le klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breê- straattegenover het Stadhuis voor die der 2e klassevoor jongensaan het schoolgebouw in de Pie terskerk straat voor die der 2e klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Brêe straatnaast de fPaalsche kerk en wel van den 3Jen tot en met den 15den Junij ek., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen oren1, en op Woensdagen Zaturdag, daarenboven van twaalf lol tivee uren des namiddags. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leudsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 1 Junij 1867, v. PUTTKAMMER, Secretaris. Hli\i\Ei\LAi\DSCUE BER1GTEN. LEYDEN, 1 Junij. In de zitting van den gemeenteraad van heden heeft de voorzitter, bij het doen der mededecling van het overlijden van het raadslid M. G. ten Sandc, hulde gebragi aan diens nagedachtenishij hoopte dat hetgeen deze in verschillende betrekkingen voor de gemeente verrigt had in zegenend aandenken zou blijven. Tot hulponderwijzer 1® kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2de kl. voor jongens werd benoemd G. J.van deStouwe, te Zevenbergen, en tot tweeden hulponderwijzer 3de kl. aan de school n°. 2 voor onvermogendeu J. F. van der Blij, alhier. Tot adsistent-torenwachter werd benoemd H. de Klerk. De voordragt om de scberpschuttersvereenigingen in de gelegenheid te stellen zich op een vrij terrein te oefenen werd aangenomenvoor het gebruik van dat terrein zal den heer Borgerding eene tegemoetkoming van ƒ81 verleeud worden. Op hel adres van Verkouw Slokhuyzen en J. L. Creyghton, ter bekoming van gemeentegrond tot den aanleg van eene bergplaats voor petroletim werd gunstig beschikt; echter werd de commissie van fabricage uitgenoodigd hare voordragt, wat betreft de aangewezen plaats, te wijzigen, omdat de meerderheid van oordeel was dat die te digt was gelegen bij de gasfabriek. Op de adressen van P. O. van der Chtjs en anderen, aangaande de hoornen langs den weg buiten de voormalige Rijnsburgsche poort werd mede gunstig beschikt. Op het adres om afschrijving van plaatselijke belasting van de erf genamen van de wed. A. R. Weytnans werd gunstig beschikt, en dat van de wed. H. YV. Hazenberg, van gelijke strekking, voor geene gunstige beschik king vatbaar geacht. Eene staat van af- en overschrijving, dienst 1866, van vrouwen kraammoeders werd goedgekeurd. De rekening van de stedelijke gasfabriek, 1866, gaf aanleiding tot uitvoerige discussiën, uithoofde op de rekening van hel reservefonds een post van ƒ600 voorkwam, welke som was uitgekeerd aan den gemeente-architect voor aan die iiirigting bewezene dienstenvolgens het oordeel van vele leden was dit niet overeen te brengen met de instructie van den gemeente-architect. Ten slotte werd de rekening goedgekeurd met 12 tegen 4 stemmen. De voorzitter deelde mede dal bij den tegenwoordigen gunstigen gezondheids toestand er geen bezwaar bestond om de kermis te doen doorgaan, bijal dien er geene overwegende beletselen in den weg kwamen. De lieer Tiele- man gaf te kennen dat deze mededeeling hem verrast hadwant dat hij juist daaromtrent een voorstel had willen doen; daar de trjd te ver verstre ken was, zou hij het in eene volgende vergadering doen. De voorzitter noodigde hem daarop uit dit voorstel schriftelijk in te zenden. Heden morgen werd op de begraafplaats aan de voormalige Mare-poort het stoffelijk overschot van den Woensdag II. overleden adjudant-onderofficier bij de dienstdoende schutterij W. Kuyters. op plegtige wijze, met militaire eerbewijzen, ter aarde besteld. De overledene had 52 jaren in schulterlijke dienst doorgebragt en was nu twee jaren geleden door Z. M. den koning benoemd lot broeder der orde van den Nederl Leeuw. Ook het metalen kruis, wegens zijne deelneming aan de krijgsvorderingen iu 1830 en vol gende jaren, en het zilveren kruis wegens zijne dienstverrigtingen in 1815, alsmede het eereteeken voor langdurige schulterlijke dienst en de medaille voor 12jarige dienst, versierden zijne borst. Al deze insigniën waren vast gehecht aan het lijkkleed, waarvan de slippen door adjudant-onderofficieren en onderofficieren van de bezetting, van de schutterij en van de alhier ge stationeerde kanonneerboot werden gedragen. De lijkstoet werd voorafge gaan door twee pelotons en het muziekcorps der dienstd. schutterij en ge volgd door het corps officieren en die der onderofficieren en korporaals dier schutterij, waarbij ook hel 4de reg. infanterie en het detachement artillerie, alhier in bezetting, waren vertegenwoordigd. Daarbij sloten zich aan de leden der tweede sectie van de vereeniging van hel metalen kruis, die der vereeniging van het zilveren kruis met de banieren dier vereenigingen en eene afdeeling van de alhier in bezetting liggende infanterie. De burgemees ter en de wethouder Stoffels waren op de begraafplaats tegenwoordig. Met weemoed zagen zeker velen der aanwezigen het stoffelijk overschot van den voormaligen wapenbroeder in de groeve nederdalen. Bij de Dingsdag en Woensdag II. gehouden stemming brj de Ned. hervormde gemeente alhier zijn ingeleverd 1446 stcmbilletten. 1243 slem- geregtigden hebben zich verklaard voor de instelling vat', een kieseollegie ter beroeping van predikanten en het verkiezen van ouderlingen en diake nen en 178 magtigden den kerkeraad op den bestaanden voet voort te gaan; 25 billelten werden om verschillende redenen van onwaarde verklaard. De stemgeregtigde leden der Ned. herv. gemeente te Dordrecht hebben zich mede met 1192 tegen 422 stemmen voor het instellen van een kieseol legie verklaard. Ook de stemgeregtigde leden der Ned. herv. gemeente le Amsterdam hebben met 2700 tegen 1100 stemmen daartoe besloten. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomeuen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 121 lot 127 volwassen personen en 59 tot 74 kinderen. De Nederlandsche maatschappij tol bevordering der geneeskunst heeft onlangs een belangrijk werk: Sterjte-atlas van Nederland, voltooid en uitgegeven bij den boekhandelaar 11. A. Frijliuk. te Amsterdam. Op 12 kaarten is voor elke gemeente de sterfte door teekens aanschouwelijk ge maakt, in verband met de gesteldheid van den grond; daarbij geeft een begeleidende tekst (in groot quarto) voor iedere gemeente naauwkeurig op de bevolktheid, de mate van welvaart, de vruchtbaarheid en de afname dei- bevolking door de sterfte op verschillenden leeftijd enz. Uet een en ander is over het gehcele rijk districtsgewijze geresumeerd, om ter vergelijking in allerlei rigling te dienen. Opdat de geneeskundigen niet alleen, maar ook de besturen en de beschaafde ingezetenen der gemeenten inzigt zouden kun nen krijgen in de omstandigheden en middelen, waardoor de physieke wel vaart en volksgezondheid bepaald en verbeterd wordtis dat werk door de maatschappij belangeloos ondernomen en wenscht zij het thans in veler handen. Daarom is de geheele atlas voor slechts ƒ3.60 (gekleurd voor ƒ3 90) alom verkrijgbaar. Van elke provincie afzonderlijk zijn eenige weinige exemplaren ongekleurd a ƒ1.— voorhanden. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt, dat in den loop der maand Julij eerstk. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleg gen der examens ter verkrijging van acten van bevoegdheid als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te 's GravenhageMiddelburg en Assen. Zij, die lot die examens wenschen te worden toegelaten, zijn uitgenoodigd daar van vóór den lsten Julij eersik. schriftelijk opgave te doen aan den inspec teur voor het geneeskundig staatstoezigt voor die provincie, waar zij het examen verlangen af te leggen. Voorts heeft genoemde minister nog bekend gemaakt, dat in den loop der maand Julij e. k. gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen der exa mens ter verkrijging van actcn van bevoegdheid als leerling-apotheker. Z(j zullen worden afgenomen te 's HertogenboschArnhem, Amsterdam en Gro ningen. Zijdie tot deze examens wenschen te worden toegelatenzjjn uitgenoodigddaarvan vóór den lsten Julij e. k. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt voor die provincie, waar zij het examen wenschen af te leggen. De algemeene vergadering der Nederl. vereeniging tol afschaffing van sterken drank zal dit jaar gehouden worden te Haarlem op 12 en 13 Sept. e. k.ter gedachtenis tevens aan het 25-jarig bestaan der vereeniging op die* dagteekening. Uit 's Gravenhage wordt aan de Gron. Courant van goed onderrigte zijde medegedeeld, dat de wet op het hooger onderwijs reeds bij den raad van state aanhangig is en weldra hij de staten-generaal zal worden inge diend. Omtrent den inhoud is vooralsnog niets bekend. Alleen weet men, dal de nieuwe wet ontworpen is door den minister van binnenl. zaken met den referendaris mr H Vollenhovenzonder eeltige andere medewerking. Volgens het Hbl. is er sprake van de terugroeping van onzen gezant te Parijs, den lieer Lightenvelt. Men noemt baron van Zuylen van Nyevelt, lid der tweede kamer, als zijn opvolgeri De Tijd meldtdal bij de bijeenkomst van bisschoppen te Rome Ne derland zal vertegenwoordigd worden door mgr. YVilmer, bisschop van Haarlem, en namens mgr. den aartsbisschop, om redenen van gezondheid verhinderd, tngr. Schaepman, coadjutor van den metropolitaan en bisschop van Hesebon i p. t. Zijn wij goed ingelicht, zegt de IV. R. C., dan zijn er andermaal valsche muutbilletten in omloop. Het publiek zal in elk geval voorzigtig handelen met, bij het ontvangen van muntbillettenop de gewone merken van echtheid te letten. De sneltrein van 2 35 van Utrecht naar Arnhem is eergisteren, even boven Utrecht, uit het spoor geraakt. De locomotief stortte in eene sloot; een bagagewagen en twee rijtuigen zijn omgeslagen en op de locomotief ge worpen; van de andere rijtuigen, die den trein uitmaaktenzijn de meeste in het zand teregt gekomen. De reizigers hebben geen letsel gekregen. Alleen een conducteur heeft zich ernstig aan de hand bezeerd. Uit Hengelo wordt gemeld dat de wonden, bij den onlangs plaats ge had hebbenden moordaanslag, den heer notaris Ghijm en ztjne dienstmaagd toegebragtzeer gunstig staan. De misdadiger, zekere lianenkamp, was reeds sedert vele jaren de schrik zijner buren. Reeds vroeger heeft hij een paar jaar gevangen gezetenomdat hij op eene kermis te Steenderen iemand met een mes eene wonde in den buik had toegebragt. 's GRAVENHAGE, 1 Junij. Door Z. M. zijn benoemd tol griffier bij het kantongeregt te Harder wijk de heer mr. P. L. de Gavere, thans griffier bij het kantongeregt te Cortgene, en tol griffier hij het kantongeregt te Cortgene de heer mr. E. Frieswijk, advocaat te 's Gravenhage. Tot commissaris van policie te Rotterdam is benoemd de heer W. F. Leyds, thans in die betrekking te Zalt-Bommel, en tot commissaris van policie te Gouda de heer A. L. YVieckert, thans in die betrekking te Hoorn.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1