Fes* Telegraaf. ïSurgcrltjfcc Sïaaiö. erwten, die in bloei stonden, zijn geheel weg, zoodat zrj op nieuw geplant moeten worden. Ook de wijnbergen hebben zóó veel geleden, dat nn reeds de helft van den oogst verloren is. De bloemen zijn allen geheel zwart. Ook de roggevelden hebben zwaar geleden. In eene dezer dagen gehouden zitting der keiz. maatschappij voor acclimatatie hebben twee Japansche kruidkundigen, die met den broeder des Taikoens herwaarts zijn gekomen, belangrgke mededeelingen gedaan over j Japansche gewassen die met nut in Europa inbeemsch zouden kunnen worden. De groote luchtballon van Nadar, die tot nog toe weinig meer dan voldoening voor de nieuwsgierigheid heeft opgeleverdzal nugelijk de Constitutionnel berigt, tot wetenschappelijke en inzonderheid meteorologische proefnemingen dienen onder de leiding eener commissie, waarin hetFransche instituut voor wetenschappenhet Parijsche observatoire en het collége de France vertegenwoordigd zijn. De bestuurder der sterrewacht te Rome, pa ter Secchiheeft daartoe zijne medewerking aangeboden. Die proefnemin gen zullen alhier gedurende de tentoonstelling plaats hebben. Bij de voortzetting der verkooping van de schilderijen-galerij Pommers- felden, heeft de derde zitting 129,916 fr. opgebragt. De voornaamste prijzen, in deze zitting besteed, waren de volgende: G. Berckheyden, de holland- schc bakker, 1520 fr.G. Doude vischverkoopstcr, 3600 fr.; J. van 11 uy- sum, bloemen en vruchten, 4200 fr.A. van Ostade, binnenhuis, 5250 fr.; Pb. Wouwerman, verhuizing van landlieden, 7000 fr.idem, de hoefsmid, 7200 fr.J. B. Berré, leeuwin met hare welpen, 3550 fr.P. vanBredael, eene legerplaats, 3150 fr.; idem, militair convooi, 4200 fr.; J. van den lloecke, herderstafereel, 1750 fr.; D.Teniers, St. Uieronymus in de woestijn, 3050 fr.idem, eene herberg van binnen, 4000 fr.A. Mignon, een ont bijt, 6000 fr.idem, mand met vruchten 2800 fr.Giorgio Sarbarelli, jaloezie, 21500 fr.Titiaan, mansportret, 15600 fr.; J. B. Greuze, meisjes portret 3000 fr. Te Kehl heeft eene vredes-conferentie plaats gehad. Zij werd talrijk bezocht door Fransclien uit Belfort, MuhlbausenStraatsburg en andere steden van hel grens-departement en door Duitschers uit Badensche, Wur- tembergsche en Beijersche sleden. De vergadering is het eens geworden omtrent een adres ten gunste van den vrede. Blijkens de bij de regering ontvangen berigten uit Arabië was de ver- eeniging van bedevaartgangers te Mekka reeds nagenoeg afgeloopen zonder eenig vopr de algemeene gezondheid bedenkelijk verschijnsel. Volgens berigten uit eene Grieksche bron afkomstighebben op Candia den 15den en 16dCD dezer twee nieuwe gevechten hebben plaats gehad, te Malevisi en te Mylopotamos, waarvan de uitslag gunstig was voor de Can- dioten. Omcr-pacha rukte op Heraclion aan, het land verwoestende. De oostelijke provinciën waren in vollen opstand. ITALIË. Volgens de Opinione zou er eene overeenkomst gesloten zijn tot liqui datie der kerkelijke goederen, met het Parysche Comptoir d'Escomple en de huizen Fould, Oppenheim Errera en Erlanger. Deze vereeniging zou voor 430 millioen aan schuldbrieven die binnen 25 jaar aflosbaar zouden zijn en in betaling voor kerkelijke goederen aangenomen zouden worden uitgeven en voornoemd bedrag aan de regering voorschieten. PRFISIESf, BERLIJN, 26 Mei. De Köln Zeit. deelt reeds nu den tekst mede van het tractaat tol regeling der Luxemburgsche quaestie, den llden Mei II. te Londen gesloten, liet bepaalt hoofdzakelijk hel volgende: 1°. dal de reglen van het huis van Nassau op de successie van het groot-hertogdom van kracht blijven; 2». dat het groot-hertogdom, gelijk het is afgebakend door de acte, welke bij het tractaat van 19 April 1839 gevoegd is, voortaan een voortdurend onzijdigen staat zal vormen, onder den colleetiven waarborg van Oostenrijk, Frank rijk, Engeland, Pmissen en Rusland; 3°. dat de stad Luxemburg ophouden j zal eene versterkte piaats te zijn, zijnde evenwel den grooihertog het regt voorbehouden om aldaar zooveel troepen in garnizoen te leggen als noodig zal blijken om er de openbare orde te handhaven; 4". dat, als gevolg van voorgaande bepaling, de Pruissen, onmiddellijk na de ratificatie van het tractaat, Luxemburg zullen hebben te verlaten en te ontruimen, in welk tgdperk van overgang slechts zooveel troepen in Luxemburg mogen blijven als noodig is om het oorlogsmateriëel te bewaken en voor de zoo spoedig mogelijke verzending naar Pruissen te zorgen; 5°. dat de grooihertog zich verbonden heeftonmiddelijk na het aftrekken van het Pruissische garnizoen, te zorgen voor de slechting der vesting, in zoover die door Z. M. zal geoor deeld worden genoegzaam te zijn tot voldoening aan de inzigten der con tracterende partijenonder belofte van die nimmer meer op te bouwennoch in hare plaats eenig militair établissement te vestigen; en 6°. dal de ont binding van den Duitschen bond ook de banden heeft losgemaakt, waarmede Limburg, in gemeenschap met Luxemburg, aan dien bond was gehecht, blijvende Limburg alzoo een integrerend deel van hel koningrijk der Ne derlanden uilmaken. De Staatsanzeiger bevat een kon. besluit, waarbij aan alle dienstplig- tigen uit de nieuw ingelijfde provinciën, die vóór 20 Sept. des vorigen jaars zonder vergunning der bevoegde overheid het land verlaten en zich daar door aan de vervulling van hunnen militairen dienstpligt onttrokken hebben volledige kwijtschelding van straf verleend wordt, mits zij binnen zes maan- j den terugkeeren. Naar men verzekert, heeft Pruissen openingen gedaan te Kopenhagen voor de uitvoering van het artikel van het Prager tractaat betrekkelijk de raadpleging der bevolking van noordelijk Sleeswijk. In llanover houden de gevangennemingen aan. Als bijzonder bij de zamenzwering betrokken noemt men den heer Ezechiel Simon, vroeger ban kier van koning George. Men zegt dat hij met de kuipergen der partij van den verdreven koning naauwkeurig bekend was, en derhalve wist, welke beteekenis behoorde te worden gehecht aan de betalingen, welke hem na mens den koning waren opgedragen. De baron van Holle werd door twee Hanoversche beambten bewaakt, die zich echter, naar men zegt, hebben laten omkoopen om hem te laten ontvlugten. De zamenzwering had ver takkingen tot in Keurhessen en aldaar zijn personen gecompromitteerd, die tot het Pruissische hof in de naauwste betrekking staan. Omtrent het ongeluk, dat de Oostenrijksche aartshertogin Mathilde, ten gevolge van het in brand geraken barer kleederen, is overkomen, ver neemt men dat zij zich alleen in hare kamer bevond, toen zij plotseling een kreet deed hooren, waarop oogenblikkelgk personen kwamen toesnellen. Toen deze bij de aartshertogin kwamen stonden hare kleedereu reeds in volle vlam. Daar geen licht of vuor in de kamer branddemoet men aan nemen, dat de kleederen der aartshertogin in brand geraakt zijn, doordien zij op een op den grond liggenden lucifer getrapt heeft en deze alzoo door de schuring vuur vatte. OOST-I IV DIE. BATAVIA, 15 April. Volgens het N. Bat. Hbl. vinden de transigerende wetsvoorstellen des heeren Trakranen over de uitgifte van woeste grondenen over de tracte- inenlsverhooging der inlandsche hoofden in verband met de afschaffing van verpligte diensten ten hunnen behoeve, hevige bestrijding. Het «alles of niets" wordt hoe langer hoe meer de leus der radicalen in Ned. Indië, en langzamerhand wordt bijna ieder man van beteekenis radicaal, d. i. geneigd lot krachtige handeling in stede van langdurige overpeinzing. Van Java, noch van de buitenbezittingen was eenig belangrijk nieuws te vermelden. Te Ambarawa zijn wederom op 31 Maart drie schokken van aardbe ving waargenomen, echter van weinig beteekenis. Op den daaropvolgendcn dag, des morgens ten 7 ure, schokte hel andermaal, toen (echter dermate dat in vele gebouwen de pleisterkalk afviel, en stolpen en hanglampen heen en weder bewogen werden. Ook in de Rawa zijn onderaardsche geluiden waargenomen. Ter westkust van Sumatra rigt de veepest nog groote verwoestingen aan. 'sGRAVENHAGE, 28 Mei. De discussie over de schutterijwet in de tweede kamer is gevorderd tot art. 179. Morgen voortzetting. PARIJS, 27 Mei. De Palrie zegt, dat er in het Bois de Boulogne eene groote wapenschouwing zal worden gehoudentijdens het verblijf van den Czaar in de Fransche hoofdstad. De France zegt, dat de kroonprins van Pruissen, onder den indruk van de hoffelijke ontvangst hem te beurt gevallen, den koning van Pruissen heeft uitgenoodigd om aan zijn reisplan gevolg te geven. BERLIJN, 27 Mei. De Bank- unci Uandels-Zeit. meldt dat te Brody 200 huizen door brand zijn vernield10 personen kwamen daarbij om. LONDEN, 27 Mei. In het lagerhuis heeft de heer Disraeli, in antwoord op de vraag des heeren O'Donoghue, medegedeeld, dat ingevolge de manifes- taliëndie in Engeland en Ierland hadden plaats gehad, de regering aan de koningin had aanbevolen, den ter dood veroordeelden Fenian Burke gratie te verleeuen. LONDEN, 28 Mei. De koningin heeft, overeenkomstig het haar door den minister gedane voorstel, de straf verzacht waartoe de Fenians ver oordeeld zijn. BERLIJN, 28 Mei. De Börsen-Zeit. meldt, dat de koning den 4dcn Junij aanst. naar Parijs zal vertrekken, doch dat het nog onzeker is of graaf von Bismarck hem zal vergezellen. De Czaar zal het stadsslot te Potsdam bewonen. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongercgt te Leyden, op den 20st™ Mei 1867. 2 wegens het verontreinigen der straat. 1 wegens het des nachts in de grachten laten liggen van eene schuit met beer geladen. 3 wegens het werpen van vuilnis in het water. 1 wegens het riiden op de klinkerstraat. 1 wegens het ongedekt over de straat dragen van vuur. 7 wegens het zich op de openbare straat in kennelijken staat van dron kenschap vertoonen. 1 wegens het uilslaan van een kleed na den daarvoor gestelden lijd. 1 wegens overtreding van art. 315 der Algemeene Policieverordening. ONDERTROUWD G. A. Bodenburg Hellmund jm.24 j.en W. A. Üliphant, jd. 21 j. G. K. Spierenburg ,jm. 24 j. en S. P. Vlasveld ,jd. 23 j. A. van der Velden, jm. 23 j. en M. van Zijpjd. 25 j. N. van der Blom jm. 24 j. en E. Mieremetjd. 20 j. J. J. van Valderen jm. 22j. en J. C. Vinkesteinjd. 26j. C. van Drar.en jm. 25 j. en M. Brooroans jd. 31 j. M. Geuke jm. 37 j. en C. Florisson jd. 36 j. S. Brouwer, jm. 20 j. en J. Gordijn jd. 19j. G. Lan- gezaaljui. 23 j. en A. A. van der Koelen jd. 19 j. G. Korenhof, jm. 31 j. en C. Buurman jd. 23 j. W. F. G. L. Beenakkerjm. 32 j. en B. van Wentjd. 31 j. C. Mojetjm. 36 j. en A. M. Aniba, jd. 44j. N. van Polanen, jm. 29j. en A. van den Burgjd.29 j. A. J. Brakeljm. 23 j.en E. Huisman jd.23j. J. Ranselaar, wedr. 28 j. en J. 11. C. Ederzecl, jd30 j. H. N. Wennekersjm. 25 j. en P. T. M. van Deventer, jd. 24jP. J. Winterkamp, jm. 20j. en C. K loots, jd. 24 j. P. Buy I en d ij k wedr. 47 j. en A. Hakkerjd. 31 j. A k A BPB «IK-A I Kï H». PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCUOOL. Den 27stcn Mei de heer S. Baart de la Faille, S. M. cand.van Leeuwar den in de godgeleerdheidna openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift over Gotthold Ephraïin Lessing en de IFolfenbutlelsche fragmenten. Den 28slcn Mei de heer II. A. var. de Poel, van Keboemen (eiland Java), in de regten, met stellingen.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 3