Per Telegraaf. ROOM- EN KOFFUHLIS DE VINK. MATIHIÉE MUSIC ALE, ia tot 3 ure, en van 5 ure af, SOIREE VOCALE ET INSTRUMENTALE, Art. 113 (niet meer dan 2 maal's weeks worden de oefeningen gehouden). De heer Stieltjes stelt voor die beperking te doen vervallen. Het art. wordt aangehouden lot na art. 114 (de kommandant bepaalt dag en uur der oefe ningen). Hierop is een amendement de Roo en Stieltjes voorgesteld, strek kende om die bepaling te doen plaats hebben in overleg met B. en W. en voorts aan den schutter die verder dan 1 uur van de oefeningsplaats woont een daaraan geevenredigde geldelijke schadeloostelling uit 's rijks kas te verstrekken. De minister wil het eerste gedeelte overnemen, maar bestrijdt het laatste. Discussie hierover wordt door bijvoeging »an nieuwe en sub amendementen zeer ingewikkeld. De slotsom is dat aangenomen wordt een subamendent Pijnappel, om het tijdstip »15 Januarij" te doen vervallen, alsmede een subamendement Kerkwijk, om de alinea nopens de schadeloos stelling weg te nemenougepraejudicieerd het oordeel over de quaeslie zelve bij art. 116C en het le amendement de Roo en Stieltjes (in overleg met B.en VVHel art. goedgekeurd. Het aangehouden art. 113 wordt onveranderd aangenomen. Art. 116a aangenomen, na overneming door de regering van een voorstel de Roo en Stieltjes, om den duur der iheoretische oefeningen van officieren, onderofficieren en korporaals op 20 uur te bepalen. Art. 116b werd mede goedgekeurd. Art. 116c (schadeloosstelling voor het deelnemen aan oefeningen en wa penschouwingen en het verrigten van dienst buiten de gemeente, enz.). Bij amendement is hierop eene wijziging voorgesteld door de heeren de Roo en Stieltjes. De slotsom is dat een subamend. van Nispen, het amend, de Roo en Stieltjes met 33 legen 21, en het art. zelf met 42 tegen 12 stemmen verworpen werden. Op art. 117 trok de heer van Heiden zjjn amend, in en lichtte de heer Fokker het zijne loc. Maandag voortzetting. De commissie uit het prov. geregtshof, belast met het afnemen van het examen aan hen die als candidaal-notaris wenschen toegelaten le wor den, heeft als zoodanig toegelaten de hh. H. Duyfjes, van Sliedreeht, A. G. Weslerouën van Meelerenvan 's DageA. A. van de Velde, van 's Hage, 1'. VV. P. Hofstede, van Gorinchem, J. J. Frangois, van Rotterdam, en P. L. L. Eikendal, van 's Gravenhage. Het prov. geregtshof in Zoidholland heeft gisteren Johannes Kooiman, oud 28 jaren, kleedermaker, laatst wonende te Giessen-Oudkerk, schuldig verklaard aan het misdrijf van moedwillige brandstichting in een gebouw, waarbij hel te voorzien was dat zich eenig menschenleven in gevaar kon bevinden en hem veroordeeld lot de straffe des doods, uil te voeren binnen de gemeente Gorinchem BUITENLANDSCHK BERIGTEN. A v. LONDEN 23 Mei. Het is eene oude klagte dat het voor den burger en zelfs voor den deskundige uiterst moeijelijk is te welen wat wet en regt in den lande is, dewijl dit uit oude gebruikenuit 45 boekdeelen vol besluiten van het par lement, en uit ruim 1300 boekdeelen regterlijke gewijsden moet worden opgemaakt. De deswege door het tegenwoordige ministerie onlangs be noemde staats-commissie heeft, bij haar rapport, de vervaardiging van een digest of overzigt, beknopt voor hel publiek aanwjjzend wat in den lande regt en wet is, wensehelijk verklaard, ook als voorbereiding voor de codi ficatie in geval hiertoe in het vervolg mogt worden besloten. Volgens berigten uit Britsch Indië van 28 April werden er in de noordwestelijke provinciën maatregelen genomen om te verhoeden dal de cholera zich aldaar en verder westwaarts naar Arabië en Europa verspreidde. 1 De berigten omtrent de door zwaren hongersnood geteisterde landstreken van Bengalen luidden over het geheel gunstig. Bij de Derby wedrennen is de groote prijs door het paard de Hermit gewonnen. De eigenaar, de heer Chaplin, wint daarenboven 200,000 ten gevolge van aangegane weddenschappen. Men achtte het paard zoo gering, dat daarop 100 legen 1 werd gewed, terwijl op het paard Vauban 6 tegen 4 werd aangenomen. De jockey was voor 300 aangenomen, onder voorwaarde dat hem 3000 zou worden toegekend, indien hij on der de drie eerst aankomenden behoorde, en 8000, indien zijn paard den prijs won. De baan, 1£ mijl lang, werd door het winnende paard in 2 min. 52 sec. afgelegd. Een alhier ontvangen brief uit de Kaapslad geeft uitgebreide mede- deelingen aangaande den dood en de begrafenis van dr. Livingstone. Te Liverpool is de firma Frazer, Freuholm en C°. gefailleerd met een passief van een millioen pond sterling. Naar men uit New-York meldt maken de Fenians op nieuw toerusltn- gen voor eenen inval in Canada. RA A 24 MA.# 14. PARIJS, 23 Mei. Men verzekert dat de keizer van Rusland op 1 Jnnij alhier zal aan- j komen en elf dagen zat blijven. De koning van Pruissen zou dan den 15den Junij alhier komen. Ter eere van keizer Alexander zullen twee groote feesten gegeven worden, het eene op 9 Junij te Versailles en het andere op 11 Junij te Fontainebleau. De kroonprins van Pruissen en zijne gemalin zijn heden alhier aangekomen. De keizer heeft uil zijne particuliere fondsen een subsidie van 40000 fr. geschonken aan den internationalen schouwburg op het Champ de Mars. Naar men verneemt zijn er in Italië, vooral in het zuiden, bons in omloop, waarop wordt vermeld dat zij aflosbaar zijn na de vereeniging van Rome met Italië. PRVISIEN. BERLIJN, 23 Mei. Ten opzigte der woelingen in Hanover duurt het onderzoek voort. Volgens de N. Han. Zeit. was het der regering reeds sedert eeriige dagen bekend, dat er een complot van landverraders bestond, die het plan hadden om, zoodra Pruissen in moeijelijkheden met hei buitenland zou zijn gewik- j keld, een opstand in Hanover in het leven te roepen. In het geheim wer den middelerwijl aanwervingen gedaan voor een legioen, en talrijke man schappen, waaronder vele soldalen van het gewezen llanoversche leger, hadden zich bij dat legioen aangesloten en hielden zich in afwachting in i het buitenland op. De bestaande plannen werden het eerst onldeKt, door- dien een courier uit Hietzing te Rupenheim de aandacht der policie op zich vestigde. Hij werd in hechtenis genomen en men vond bij hem talrijke brie- I vendie den ex-koning van Hanover en vele personen uit zijne omgeving j ernstig compromitteren. Een der llanoversche bankiers had zich bereid ver- j klaard de gelden te verschaffen voor den opstanddie bereids geheel ge organiseerd was; zelfs de hoofden waren gedeeltelijk reeds benoemd. De Prov. Corr. zegt dat de regering in hel belang der llanoversche gewesten zal handelen wanneer zij met nadruk een perk zet aan de wanhopige po gingen eeuer partijdie zelfs voor landverraad niet terugdeinst. Het is tijd dat toegeeflijkheid plaats make voor uitsluitende raadpleging van het openhaar belang. De gewezen koning zal moeten overwegen of hij zich schikken wil in het lot waarvan hij zelf de schuld draagt, dan of hij de zorg, die men tot dus ver voor zijne persoonlijke belangen heeft, geheel verbeuren wil; en de koningin zal, wanneer zij nog verder de gast des konings van Pruissen blijven wil, zich aan de vormen en voorwaarden van zulk eene gastvrijheid moeten onderwerpen. Naar men uit Mainz meldt zullen de Pruissische infanterie-regimenten nos. 69 en 82, welke thans te Luxemburg garnizoen houden, naar eerst ge noemde vesting verplaatst worden, en houdt men zich aldaar reeds bezig met het in gereedheid brengen der kazernen voor die troepen. üit Weenen meldt men dal de aartshertogin Mathilde, dochter van den aartshertog Albrecht, door het vlam vatten harer kleederen belangrijke brandwonden heeft bekomen. Uit Kronstadt meldt men de opening der scheepvaart. PARIJS, 24 Mei. De Moniteur zegt: Blijkens telegrafische berigten uit Mexico, van 5 Mei, bevindt keizer Maximiliaan zich te Quereiaro, waar hij zich steeds verdedigde, terwijl de belegeraarsgeene voordeden hadden behaald. KONSTANT1NOPEL, 24 Mei. De reis van den Sultan naar Parijs is veertien dagen uitgesteld. Hoogst waarschijnlijk zal hij ook Engeland bezoeken. WEENEN, 25 Mei. De Wiener Zeitung beval het verslag van den toestand van 's rijks geldmiddelen over hei eerste vierendeeljaars 1867 De staatsuitgaven beliepen 102,408.263 fl en de staaisinkomsien 86,107,401 fl. Hel tekort is gedekt door in de schatkist voorhanden gelden en door bij het ministerie van financiën beschikbare buitengewone hulpbronnen. incezonben] Het heeft W. genoegen gedaan, hij niet de eenige is, die zijne meening in de courant, aangaande de op handen zijnde siemming alhier, blootlegt. De schrijver van hei stuk in het blad van heden denkt voor het kiescollegie te stemmen. W. denkt ook precies hetzelfde. Het strekt den kerkeraad lot eer, dat, zooals de schrijver meldt, er maatregelen zijn genomen om knoeijerijen te voorkomen; maar hij blijft het toch nog wel wat raar en weinig liberaal vinden om de briefjes te laten invullen en onderteekenen. Wat W's onbillijke vergelijking aangaat betreffende de grooie gemeente en de kleine Waalsche alhier, W. meent nu eene billijker vergelijking aan te halen, namelijk: de grooie gemeente alhier en die le Rotterdam, enz 'l Is vreemd, de schrijver niet eens aan Rotterdam gedacht heeft. W. weet even zoo goed als de schrijver van hedendat ook eenige leden van den kerkeraad denken voor het kiescollegie te stemmenook dat men met het stemmen voor een kiescollegie geen votum van afkeuring geeft aan een beslaanden kerkeraad. Dat zou toch al heel erg bekrompen in denkwijze zijn! W. is 't verder met den schrijver eens, om ook in denzelfden zin van hem le eindigen, dat niemand zich late afschrikken door partijdige oordeelvellingen of hatelijke insinuaiiën Dat men toch geene partijzaak van de uitvoering van art. 23 make! Want anders bederft men eene zaak, die alleen door ware regtschapenheid en eerlijke bedoelingen tot wat goeds kan leiden. Een ieder handele dus naar geweten en pligt! Leyden, 24 Mei 1867. AKA»£.Vt!£-N!J £5J 1V8 PROMOTIE AAN 1)E LEYDSCÏ1K HOOGESCUOOL. Den 24slen Mei de heer J. A. Bolle, van Haamstede, in de regten, met stellingen. ADVERTENTIE]*. Heden overleed, na eene korte ziekte, in den ouderdom van ruim vijf en en zeventig jaren, onze geliefde Moeder en Behuwd-moeder ANNA MARIA GROOT! ELD, Weduwe van wijlen den Heer Adriakes Caspers. M. A. CASPERS, Amsterdam, 23 Mei 1867. uit aller naam. Strekkende deze tot bijzondere kennisgeving aan vrienden en bekenden. Heden overleed na een langdurig en smartelijk lijden onze geliefde Moeder Mejufvrouw N. VERZIJL, Wed. den Heer A. Moraalin den ouderdom van ruim 67 jaren, tot diepe droefheid harer Kinderen;, Behuwd-en Kleinkinderen. M. H. MORAAL, Leyderdorp, 24 Mei 1867. Uit aller naam. Voor de vele bewijzen van vriendschap en belangstelling, hun bewezen bij gelegenheid hunner Vijfentwintigjarige Eclitvfereeniging, bren gen de Ondergeteekenden langs dezen weg, zoo voor zich als voor hunne kinderen en behuwd-kinderenaan allen hartelijkeu dank. II. P. C. STOFFELS. Leiden 27 Mei 1867. A. J. STOFFELS, Bazendijk. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ons bij de geboorte van ons kind betoond, beluigen wij onzen welmeenenden dank. Bezoeken worden afgewacht op Maandag, Dingsdag en Woensdag, 27—29 Mei aanstaande. W. PLEYi'E. Q. M. PLEYTE, Leiden, 23 Mei 1867. Templeman van der Hoeven. Voor de blijken van deelneming, bij de bevalling mijner Echigenoole, betuig ik, ook namens haar, onzen dank. I). L. WOLFSON. Bezoeken worden afgewacht den 28sten, 29sten en 30s,« Mei. ZONDAG 26 MEI 1867, te geven door Duitsche en Franschc Ariisleu.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2