LMfMCIE COURANT. MAANDAG 27 MEI. - STADS_BERlGTEJyT~ binnenlandsche beuigten. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bit hoofde van den HEMELVAARTSDAG zal de Vrij- dagsche Courant Woensdag avond worden uitgegeven. Ter gemeente-secretarie is ad ƒ1.50 verkrijgbaar het door Burgemeester en Wethouders op den 29slc" April jl. ingevolge art. 182 der gemeente-wet, aart den Baad gedaan uitvoerig en beredeneerd Verslag van den toe stand der gemeente over 1S66; terwijl mede aldaar verkrijgbaar zijn alle plaatselijke verordeningen, behoorende tot het Gemeente blad, tegen betaling van 20 cents per vel. LEÏDF.N, 25 Mei. Bij de dezer dagen gehouden examens voor het middelbaar onderwijs is aau den heer W. Molkenboer, van wiens talent velen onzer stadgenooten reeds vroeger, in de tenloougestelde buste van van der Werf en statuette van Boerhave, verdienstelijke proeven zagen, acte verleend voor het hand- en regtlijnig teekenenalsmede voor hel boetseren. Ook is aan den hoofdonderwijzer W. J. Bonte, hulponderwijzer aau de openb. school voor meer uitgebreid lager onderwijs lc UI.acte verleend voor de Nederl. taal en letterkunde. Uit eenen brief van het eiland Bourbon, gedateerd St. Denis 15 April 1867, van den iNederlaudsehen reiziger D. C. van Dam aan den heer Fran cois Pollendeelen wij het volgende mede »Aan de Seychellen lag hel Fransche oorlogschip Mahê de Labourdon- nais op de reededoch niemaud van de passagiers mogt aan wal en ook niemand van wal mogt aan boord komen, vermits aldaar verschrikkelijke koortsen heerschen. Mauritius sterft bijna uil. De koortsen zijn aldaar zoo hevig, dat men 300 francs betaalt voor een dosis kina. De schepen, welke van Mauritius komenmogen zelfs niet eens ter reede van Bourbon ankeren en moeten eene andere haven opzoeken. 250 menschen sterven per dag. Hel is dus wel zeer gelukkig dal ik naar hier ben gegaan, anders hadden wij daar ligtelijk ons leven kunnen laten." Bet zal zeker velen genoegen doen te vernemen dat de moedige reiziger en zjjn jeugdige reisgenoot, Gideon van der Heust, in goeden welstand thans hunne reis naar Madagascar vervolgen. Bet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 170 lot 199 personen. De Saatscourant bevat het verslag van den algemeene seretaris der kou. akademie van wetenschappen aan den koning, omtrent de werkzaam heden der leden in den afgeloopen jaarkring. De Midd. C. deelt mede dal bij den raad van state een wets-ontwerp aanhangig is, houdende bepalingen omircnt de pensionering van de onder officieren bij hel leger. Volgens dat ontwerp zullen de onderofficieren voortaan na 20 jarige dienst in het genot van pensioen kunnen worden gesteld. De Wekker bevat den staat van den uilslag van het voorjaars-examen van het lager onderwijs in de verschillende provinciën. Toegelaten zijn Voor de vakken van liet lager onderwijs: hoofdonderwijzers 76; hoofd onderwijzeressen 29, huisonderwijzers 3, liuisonderwjjzeressen li, hulp onderwijzers 239, hulponderwijzercssen 91. Voor de vakken van meer uitgebreid lager onderwijs: Fransch, onderwijzers 42, onderwijzeressen 86; Engelsch, onderwijzers 20. onderwijzeressen 54; Boogduitsciionderwij zers 17, onderwijzeressen 39; wiskunde, ondcrwjjzers 50teekenen id. 39 landbouwkunde id. 1; gymnastiek id. 32 handwerken onderwijzeressen 118. Wat betreft Zuidhoilar.d was de uitslag dat toegelaten werden: hoofd onderwijzers 24, hoofdonderwijzeressen 2, huisonderwijzer 1, hulponder wijzers 48, hulponderwijzeressen 9; Fransch, ouderwijzers 7, onderwijze ressen 9; Engelsch, onderwijzers 5, onderwijzeressen 4; Hoogduitsch onderwijzers 4, onderwijzeressen 6; wiskunde, onderwijzers 12teekenen id. 6, gymnastiek 2; haudwerken onderwijzeressen 15. Bjj de Ned. herv. gemeente te Harderwijk is tot predikant beroepen ds. Kraft, pred. te Op- en Neder-Andelbij die te Hillegersberg ds. van lieerde, pred. te Buren; bij die te Bergschenhock ds. Malcomesins, pred. te Kollumerzwaagbij die te Alblasserdam ds. Ritys, pred. ie Oud-BeijerlanJ. De ned.-herv. gemeente te Rotterdam heeft met 1620 tegen 91 stem men beslist dat hel beroepen van predikanten en verkiezen van kerkeraads- ledeu bij de gemeente volgens het nieuwe reglement zal plaats hebben. Van de 100 door de Kerk. Cour. in haar jongste nontmer opgegeven herv. gemeenten hebben zich 45 voor de onde en 55 »oor de nieuwe wijze van verkiezing der kerkeraadsleden verklaard. De tol hiertoe in dit jaar in de omstreken van ilillegom gehouden publieke verkoopingen van hyacinthen, tulpen en andere bolgewassen, heb ben tc zameii opgehragt de som van ƒ180,000; de opbrengst der verzendin gen naar het buitenland is daaronder niel begrepen. Door den gemeenteraad van Ouddorp is besloten de kermis aldaar af |j te schaffen Aan hel Kralingsche Veer zag men Woensdag morgen een visschers- j vaartuigje drijven, waarmede des avonds ie voren twee personen tot visschen :j vertrokken waren. Bel vermoeden dal den opvarenden een ongeluk was over- j komen, heeft zich spoedig bevestigd, daar een dezer ongelukkigen met de zegen-visschertj werd opgehaald, terwijl de ander zeer waarschijnlijk ook wel zal verdronken zijn. Beiden zijn gehuwd er. een is vader van een j talrijk gezin. Te ïïerwijnen worden ihans van de 1900 inwoners 900 bedeeld, nit- hoofde de hooge waterstand meest allen arbeid heeft doen staken. In den nacht van 20 op 21 Mei jl., is ten huize van T. F. A. Hoe- lofs, te Nijmegen, ontvreemd: 4 bankbilletlenelk van ƒ300, eu 3 dito, elk van ƒ200, beide nieuw model; ongeveer 400 aan rijksdaalders, gul dens en pasmunt; 1 zilveren soeplepel, glad, op den steel gemerkt A. B. en 4 dessertmesjes met gladden zilveren hechten. Te Leeuwarden is Woensdag II. de algemeene vergadering van de vereeniging voor christelijk-nationaal schoolonderwijs geopend De heer mr. G. Groen van Prinslerer sprak een kort woord lot opening, doch meende wegens zijn hoogen ouderdom en het daardoor voor hem te vermoejjende van het leiden der vergadering dit te moeten overlaten aan den heer mr. J. de Neufville, die dan ook de hem opgedragen taak aanvaardde. Ónder anderen is besloten tot benoeming van een inspecteur voor de christelijk- nationale scholen, zoomede van eene commissie voor het geheele land, tot nader onderzoek in de christelijke opvoedkunde, alsmede in de bijbelsche, kerkelijke en vaderlandsche geschiedenis van jongelieden, die eene acte als hulponderwijzer hebben verkregen. Verscheidene voorstellen gaven aanlei ding tot warme discussie»inzonderheid dat over het door den heer de Brauw ingediend wetsontwerp lot subsidiëring van bijzondere scholen. Het resultaat was, dal aangenomen werd eene motie, waarbij wordt verklaard dat de vergadering met ingenomenheid de hoofdgedachie des ontwerps be groet. Onderscheidene belangrijke giften en toezeggingen tot geldelijke ondersleuning werden staande de vergadering ontvangenonder de eerste was eene van ƒ3000 en eene van 1000. 'sGRAVENBAGE, 25 Mei. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid verleend de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan den iulandschen fuselier van het llde bat. infanterie in Ned. Indië, Amat, wegens het met levens gevaar redden van eenen sapeur uil het door bandjir iu een snellen stroom herschapen Lio-rivierljeop 27 Januarjj 1867. Z. M. heeft aan den heer dr. J. P. Th. van der Litli, directeur en eersten geneesheer aan het krankzinnigen-gesticht te Utrechtverleend den titel van hoogleeraar en aan hem in die hoedanigheid met het begin van den volgenden cursus opgedragen het geven van onderwijs in de psychiatrie aan de hoogeschool. Door Z. M. zijn benoemd: lot vice-president van het prov. geregtshof in Noordbrabant de heer mr. J. Versfeit, thans raadsheer in gemeld geregts hof; tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Brielle de heer mr. j. C. du Pui, advocaat te Leyden, en tot griffier bij het kantongeregt te Voorburg de lieer mr. H. J. Schuurman, advocaat te Rijswijk. De hh. J. de Koningh Cz. te Enkhuizen, H. A. van IJsselsteyn jr. te Zierikzee, en G. J. Weyland te Groningen, wier diensttijd als leden »an het collcgie voor de zeevisschcrijen met 1 Junij a. s. eindigt, zijn op nieuw als zoodanig benoemd. Tot adspirant-ingenieur voor hel stoomwezen is benoemd de heer W. Houwetis. Aan den heer C. Honig, gewezen officier van gezondheid bij de ge vangenissen te Leyden, is een pensioen verleend ten bedrage van ƒ400. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadsla gen voortgezet over hel wcis-ontwerp tot regeling der schutterijen. Art. 102, bepalende dat de onderofficieren enz. door den commandant worden aan gesteld en ontslagen, werd goedgekeurd, nadat was verworpen een amen dement van den heer de Roo van Alderwerelt, de strekking hebbende om onderofficieren enz. niel als zoodanig te benoemen, zoo zij niet eeuigen lijd als schutier gediend hadden; zij die bij het leger gediend hadden, daarvan uitgezonderd. Art. 103, waarbij de personen worden opgegeven die bij de schutterij bezoldigd zullen worden en de' bezoldigingen worden geregeld, werd eenigzins gewijzigd goedgekeurd; ook de artt 104—108 werden goed gekeurd. Door den minister van binnenl. zaken werd een amendement overgenomen van den heer Fransen van de Putte, ter invoeging van een nieuw artikel, 1085fs, waarbij aan de leden der schutterij de bevoegdheid wordt toegekend, bijaldien er wijziging in de uniform wordt voorgesteld, evenwel de vroegere uniformkleedir.g te dragen. Ook dit art. werd goed gekeurd. Vervolgens werd. nadat enkele leden iu algemeene beschouwin gen waren getreden over het geheele hoofdst. XI (van de dienst der schut terijen in tijd van vrede), art. 109 goedgekeurd. Uitvoerig werd besproken art. 110volgens hetwelk de schutters der eerste klasse jaarlijks vcertigmaal en die der tweede klasse jaarlijks tienmaal in den wapenhandel en het schieten worden geoefend. Op dat artikel werden onderscheidene amende menten voorgesteld, als een door den heer van YVassenaer Catwyck, dat de strekking had, om de schutlers van de eerste klasse gedurende veertien dagen legen vergoeding in den wapenhandel te oefenendat van den heer de Bieberstein, dat tol beperking van den oefeningstjjd strekte, en dat van de hceren Stieltjes en de Roo, volgens hetwelk de schutters der lste kl. jaarlijks tachtig uren, en die der 2dc kl. jaarlijks twintig uren worden ge oefend. Deze amendemenien werden gedurende de zitting nog gewijzigd, maar bleven, wat de hoofdzaak betreftin hun geheel. De uitslag derslem ming was: 1" dal hel amendement Wassenaer Catwyck werd verworpen met 46 legen 9 stemmenalsmede dal van den heer de Bieberstein met 31 legen 24 stemmen; terwijl daarentegen dat van de hh. Stieltjes en de Roo met 35 tegen 20 siemmen werd aangenomeu. Het in den zin van hun amendement gewijzigd art. 110 werd da irop zonder stemming goedgekeurd. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen voortgezet. Artt. 111 en 112 aangenomen.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1