LEÏRSCIE COURANT. VRIJDAG 17 MEI. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandag ff'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 'i.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nornmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 10 blad 21 en 22) der Handelin gen van den Gemeenteraad. IIER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN, gezien het besluit van Ge deputeerde Stalen der provincie Znid-Holland, van den 8slen Jannarij II., n°. 17 tProv. Blad n". 8), bepalende het tijdstip van den her-ijk der maten en gewigten in Zuid-Hollanden gelet op de voordragt van den arrondissements-ijker alhiervan den li'1'11 der loopende maand; herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligling, tot het doen her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigten benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijksels, waarmede deze, overeenkomstig art. 8 van Z. M. besluit van den 21sl"n December 1822 Staatsblad n°. 54), moeten worden afgestreken. En «orden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gc- wi»ten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijkop de Breéstraatin het Stadhuiszullende daartoe, tegen dadelijke betaling, wor den gevaceerd Voor Wijk I, van den 1 tot den 3 Junij. IIvan den 4 tot den 6 Junij. ja III, van den 7 tot den 13 Junij. IV, van den 14 tot den 20 Junij. V, van den 21 tol den 26 Junij. VI, van den 27 Junij tot den 5 Julij. VII, van den 9 tot den 17 Julij. x) VIII, van den 18 tot den 24 Julij. de Buitenwijk, van den 25 tot den 31 Julij, met uitzondering echter van de goud en zilversmids-benevens de apothekers- of medicinale gewigten, voor welker her-ijking afzonderlijk zitting zal gehouden worden, te welen: voor de goud- en zilvcrsmids-gewigtenvoor Wijk I, II, III en IV, op den 23 Mei, voor Wijk V, VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 24 Mei, voor de medicinale gewigten, voor Wijk 1, II, III en IV, op den 27 Mei, V en VIop den 28 Mei, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 29 Mei; telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En vermanen Burgemeester en Wethouders voornoemd een iegelijk wien het aan gaat, om zich bovengemelde dagen ten nutte te maken, aangezien de termijn voor den her-ijk in dit jaar eindigt met den 31slcn Julij aanstaande, en terstond na het eindigen van dezen termijn het gebruiken of voorhanden hebben van onher-ijkte maten en gewigten, volgens Koninklijk besluit van den SO8"" Maart 1827 [Staatsbl. n°. 13), verboden en, behalve ine', verbeurdverklaring der inateu en gewigten, strafbaar is met eene boete van tien tot honderd gulden. Wordende aan de belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd de Notificatie van Gedcp. Staten van Zuid Holland, in dato 4 Augustus 1820, volgens welke de ijkpligtigheid zich uitstrekt tot alle handel- en neringdoende lieden, fabriekeurs en ambachtslieden, die in hunnen handel of hun bedrijf eenige maten of gewigten gebruiken, en de apothekers of medicijnhereiders i het bijzonder, aan art. 3 en 5 van Z. M. besluit in dato 21 October 1819 (Staals'jl. n°. 52), bepalende hunne gchoudcnheid tot het bezit van een vol stel gewigten, en medeverpligting lot den jaarlijkschen her-ijk daarvan, alsmede aan het Koninklijk besluit van den 5&m Fe- bruarij 1826, n°. 153, volgens hetwelk de medicinale grein-gewigten, zonder die eenige stempeling te doen ondergaan, jaarlijks door den ijker moeten worden nagezien en onderzocht. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1867 voor den ijk der maten en gew igten bepaald is de letter X. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 16 Mei 1867. v. d. BRANDEI,ER Burgemeester. t. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien liet adres van Willem David Johannes Lazeber, smid, wonende binnen deze gemeente, waarbij hij verzoekt in hel huis aan de Oude Vestwijk VI n°. 1145, eene smidsvuriny te mogen doen plaatsen Gelet op het Koninklijk besluit van den 31stftn Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te welen, dat tot liet hooien der eigenaars en bewoners van de naastbijgc- legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de commodo et incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 20slc" Mei aanst.des voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, hij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELKR, Burgemeester. Letden, 16 Mei 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. 11 LXXE X LAXDSCliliERIGTEN. LEYDEN16 Mei. Gedurende de weck van 28 April tol 4 Mei zijn in hel arrondisse ment Leyden door den vee-typhus aangetast 33 runderen die allen zijn af gemaakt. Ten zuiden van den Rijn kwam een geval voor en wel Ie Voor schoten; len noorden der rivier werden 32 runderen aangetast, waarvan 26 onder Noordwijk. In de week van 21 lot 27 April beliep het aantal der aangetaste runderenin dit arrondissement 53, en in de week van 14 tot 20 April 74. Men deelt ons hel volgende mede: Dingsdag avond vertoonde zich om de maan een uitgebreide, lichte kring, aan welks uilersle grens len zuiden eene bijmaan duidelijk ziglhaar was. Ook deze was niet een schoon flaauwer, kring of rad omgeven. De lucht was ligt bewolkt, üit dit verschijnsel, de breking der lichtstralen op lallooze ijskristallen in de ruimte, laat zich gewoonlijk eene koude weersgesteldheid verklarengepaard met scherpen oostenwind. Uil het Westlaud wordt ons gemelddat de plotselinge verandering van hel weder m zoover geen kwaad doel aan de veldvruchten, als de koude niet tot strenge nachtvorsten klimt, lieden nacht heeft het gevroren en Maandag nacht kort, maar hevig gestormd uit het noord-westenzonder nogtans aanmerkelijke schade te veroorzaken. Met het varen van asper- sies, die tijdens hel warme weder spoedig waren gegroeid, wordt vrij gere geld voortgegaan. liij kon. besluit van 17 April jl. zijn de statuten goedgekeurd der vereeniging«Nieuwe Guslaaf-Adolf-Vereeniging in Nederlandgevestigd te Rotterdam, en is die vereeniging als regtspersoon erkend. Van verschillende zijden is gemeld, dat van de drie buitenlandsche ingenieurs, welke een onderzoek hebben ingesteld naar de mogeljjke gevol gen der afdamming van de Ooster-Schelde, alleen de Fransche deskundige een voor Nederland in allen deele gunstig rapport heeft uitgebragt. Uit eene goede bron kan verzekerd worden, dal die voorstelling onjuist is. Niet alleen de Fransche, maar ook de Pruissische ingenieur is het met den Ne- derlandschen deskundige eens, dat de afdamming der Ooster-Schelde aan de Wester-Schelde geen nadeel zal toebrengen. Alleen de Engelsche ingenieur is van oordeeldat de afdamming zoowel boven als beneden Batli nadeelig op de Wester-Schelde werken zal. Het nieuwe kanaal door Zuid-Beveland wordt door de drie bnitenlandsche ingenieurs eenparig verklaard een beter vaarwater voor de scheepvaart op te leveren, dan de zoogenaamde Ooster- Schelde. {U. C.) Door de siemgeregligde leden der Waalsche kerk te Rotterdam is met 82 tegen 50 slemmen besloten het beroepen van predikanten en het verkie zen van kerkeraadsledrn op den tegenwoordigen voet te doen plaatshebben. Te Vlaardingeu is in eene vergadering van reeders ook voor dit jaar tot eene haringjagcrij besloten. Even als liet vorige jaar, zullen 5 schepen den door de gezamenlijke vloot te vangen haring derwaarts brengen, en eerst na 29 Julij zal ieder met eigene vangst mogen binnenkomen. In den nacht van Zondag op Maandag II. heeft een booswicht zich toegang weten te verschaffen binnen liet huis van den bejaarden notaris, den heer Ghijm te Hengelo. Nadat h(j de meid onder een behendig voorwend- sel naar de keuken had gezonden, is hij onverwachts op den grijsaard ge vallen heeft hem verscheiden sneden met een groot mes in het aange- zigt en in den hals loegebragt en hem daarna met een knuppel zulk een geweldigen slag op den artn gegevendat hij bewusteloos ttederviel. Daarna moet de onverlaat zooveel geld en waarden bij elkander.hebben gebragt, als hij op dat oogenblik meester kon worden en is hij in allerijl vertrokken. De Zutph Cour. deelt omtrent dit voorval nog mede, dat de meid, die toeschoot om haar meester te helpen, mede door den onverlaat werd aan gegrepen. Met zijn mes bragt hij haar twee sneden in het aangezigt, op de hoogte van den mond, toezoodanig dat de tanden met het vleesch zijn uitgesneden. De ongelukkige ligt nog van hare spraak beroofd; de toesland van den lieer Ghijm zou niet zorgtiarend zijn. Naar men vernam was de policic den dader op het spoor, daar men ten huize van zeker persoon een bebloed mes en een kiel met bloed bevlekt bad gevonden. Te Blankenham (Overijssel) had Zondag II. een treurig voorval plaats. Toen twee broeders, genaamd II. en J. Pijpers, buiten aati den Zeedijk bezig waren schapen van een uiterdijk te halen wegens hel opstuwen van het zeewater, geraakte een hunner in eene sloot. De ander, zijn broeder wil lende redden, geraakte ook te water en beiden verdronken. Zondag II. ontdekte een bouwman te Liessel, gemeente Deurne, eene brandlucht in zijne schop. Bij onderzoek vond hij een bos slroo liggen op twee turven, van welke eene nog smeulende was; hij kreeg dadelijk ver moeden op zijn buurman met wien hij op geen besten voel stond en den avond te voren nog woordentwist had gehad; ook duidde een spoorloopende door het natgedauwde gras, de rigling van buurmans huis aan. De justitie heeft den veruioedelijken dader aangehouden. De schop, waarin men het vuur en stroo gevonden heeft, was vol brandstoffen en bouwmansgereed schappen en staat in de nabijheid van het huis.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1