COURANT. LEÏOSCIIE 18G7. MAANDAG 13 MEI. STADS-BERIGTEN. De prijs der Courant is ƒ3.per vieréndeel jaars. Af son derlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt Maandag If'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt ■uit Zaturdag avond. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de AVet van den 11 April 1827 StaatsblN°. 17), weder een aan- van» zal worden gemaakt met de inschrijving voor de Schutterlijke dienst van de genen, welke daartoe dit jaar in de verpligting vallen. Dat deze inschrijving ral moeten geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, gehoren in 1833 tot 1841 ingesloten, welke 7,ich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen met der woon hebhen nedergezet, waaronder ook rijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en rich alhier hebben gevestigd, alsmede de rich in dit Rijk en binnen dere gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen rullen worden ingeschreven achter in de registers, waartoe rij volgens hun nen ouderdom behoorenterwijl de geborenen in het jaar 1842 rullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1867 en het tiende of dat der geborenen in 1832, van het vorige jaar, ral komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgeronderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hon ontslag uit de Schutterlijke dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijving zullen worden geopend op Woensdag den 15 Mei aanstaande, en op den 1 Junij daaraanvolgende finaal zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den 1 Junij, niet hebben doen inschrijven, (en dus ook ieder persoon van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai ren, welke hun finaal ontslag hebben bekomen, en niet weder zijn in dienst getre den) bij ontdekking, alsnog achter de teekening, tot sluiting, door het hoofd van de Regering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met de bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schut tersraad rullen worden verweren tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon der loting bij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verruimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aan zien bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebragt te wordenalles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit krachte der wet van den 31 December 1832, op hen rnogten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zoo veel hij van geen bewijs van zijne geboorte voorzien is, voor hen, welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter Secretarie dezer Gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van heden af aan, van des voor middags 10 tot 'snamiddagsl uur;terwijl zij, welke elders geboren zijn, zich dat be wijs onverwijld vóór de inschrijving rullen moeten aanschaffen rullende een ieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorte-acte, door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusivelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij dere nog wordt herinnerd, dat zij hij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens het wijk en het huisnummerhun beroep en dat hunner Ouderszoo die nog in leven rijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijnen in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwelijks-register te voorzien, om daarop door den Heer der Gebuurte, waarin zij wonenhet getal hunner kinderen te doen certificerenten einde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van des voormiddags 10 tot 's namiddags ten 1 uur. Dat ten einde dere inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis, en wel: Op Woensdag den 15 Mei 1867, de bewoners van AVijk I, II en 111, benevens de bewoners van de Buitenwijk. Op Donderdag den 16 Mei 1867, de bewoners van AYijk IV, V en VI. Op Vrijdag den 17 Mei 1867, de bewoners van AVijk VII en VIII telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; met uitnoodigingom op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hehbe de gevolgen, welke uit het achterblijven zonden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage rullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de AVet, vóór den 1 Julij aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader woiden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit, van den 7 September 1828, StaatsblN". 55) roepen bij dere op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaars met kind of kinderen, in hel afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te worden gebragt, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren, om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te inaken algemeene Schutters- rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te melden, des voor middags tusschen 10 en 1 uur, vóór de aan te vangen inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaande; zullende, wanneer dere kennisgeving door den belang hebbende mogt zijn verzuimd, en hij dien ten gevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en AVethouders proces-verbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Reglbank toegezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der AVet van den 6 Maart 1818 (Staatsbl. N°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste 50, en eene gevangenisstraf uiter lijk van drie dagen, hetzij afzonderlijk, of wel heide de straffen te ramen genomen. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsclie Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELERBurgemeester. Ljetden, 7 Mei 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BIMENLANUSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 11 Mei. Van de gelegenheid die de zwem- en hadinrigting Rhijnzigt aanbiedt lot het nemen van badeuis, ten gevolge van het warme weder, in deze week een drnk gebruik gemaakt, heigeen blijkt uit de volgende opgave: op 4 Mei beliep het aantal baden 2, op 5 Mei 2, op 6 Mei 87, op 7 Mei 183, op 8 Mei 313, op 9 Mei 278 en op 10 Mei 295. Deze hoogst nuttige iurigting mag zich al meer en meer in de algemeene sympathie verheugen, waarvan tot bewjjs strekt de zeer aanzienlijke vermeerderingdie hel aantal abonnés in den laatsten lijd ondergaan heeft. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomeucn bedroeg gedurende deze week dagelijks van 190 tot 209 personen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Gedurende hel jaar 1866 zijn in 's rijks munt vervaardigd en afgele verd, voor rekening van h(jzondere personen3,562,608 2j guldens1,002,450 guldens, 1,402,446 halve guldens te zamen uitmakende eene nominale waarde van ƒ10,610,193. Door den minister van binncul. zaken is wjjziging gebragt in den loop der lijn van afsluiting, die ter oorzake van den vee typhus wordt bewaakt. De Staatscourant van heden doet daarvan opgave. Naar men verneemt bestaat bij de directie van den spoorweg Grand Central Beige het voornemen om, bij gelegenheid der algemeente tentoon stelling te Parijs, wekelijksche speciale treinen le doen loopen lussciien Rotterdam en Parijs tegen zeer verlaagde prijzen. Van de 124 door de Kerk. Cour. in haar jongste nommer opgegeven herv. gemeenten hebben zich 56 voor de oude en 68 voor de nieuwe wijze van verkiezing der kerkeraadsleden verklaard. De Ned. herv. gemeente te Groningen heeft zich met 1040 tegen 66 stemmen voor de invoering van het nieuwe reglement op de benoeming der kerkeraadsleden verklaard. Als candidate!) tot de heilige dienst z(jn toegelaten: door het prov. kerkbestuur van Zuidholland de hh. E. Coldewey, W. L. K. Muller, J. H. van der Palm en W. M. de Vries; door dat van Overijssel de hh. W. H. Groeneveld Harders, J. 11. StamroodJ. F. de Later en E G. Wesselink; door dat van Groningen de hh. H U MeyboomJ. Rutgers en G. Buisman. B(j de VVaalsche gemeente te Zwolle is tot predikant beroepen d». Laatsmau, pred. te Haarlem. Naar men uit Gouda meldt hebben eenige scholieren der rijks hoogere burgerschool aldaar zich bij herhaling mishandelingen veroorloofd jegens hunne medescholierenen ging dit dezer dagen zoo ver dat zij een dier scholieren van de deur der school afrukten en in eene gracht wierpen waarin 20 voet water slaat. Men is er echter in geslaagd den jongeling te redden. Door den gemeenteraad van Amsterdam is besloten dat aldaar een gasthuis voor 400 bedden zal worden opgcrigt, hetzij aan de Zaag of aan de Raambarrière; dal eene afzonderlijke kraam-inrigting voor 80 a 100 vrouwen nevens het binnengasthuis zal worden in het leven geroepen en dat het builengaslhuis zal worden gesloopt. Te Amsterdam is eergisteren gehouden de algemeene vergadering van het genootschap tol zedelijke verbetering der gevangenen. Namens hel hoofdbestuur werd die vergadering geopend door den voorzitter, den heer dr. E. Laurillarddie ccue toespraak hield, ten onderwerp hebbende: «Gedachten bij het beschouwen eener cellulaire gevangenis." Nadat het alge meen verslag door den secretaris, den heer A. A. Slttarl, was uilgebragt, werd op voorstel der afdeeling Utrecht, oveieeukoinsiig het prae-advies van liet bestuur, o. a. besloten bij de regering aan te dringen op eene verbete ring der statistiek voor de gevangenissen. Naar men verneemt heeft de heer G. Larink onlangs te Enschedé overleden, bijna zijn geheel vermogen (volgens sommigen ƒ60000) aan het armbestuur der r. k. gemeente aldaar vermaakt. Te Almelo werd Zaturdag II. een diefstal gepleegd ten huize van den heer Evers, koopman en winkelier. Terwijl de huisgenooten in de voor kamer aan tafel zaten, klom de dief door een raam in de achterkamer, opende een daar staande secretaire, en ontvreemdde daaruit ruim ƒ150 Dei! volgenden morgen had de policie spnediu het spoor van den dief. zijnde een timmermansknecht aldaar, en hem geval, doch toen bij in zijn kosthuis met beu naar den zolder ging om het ontvreemde geld aan le wijzen, neemt hij op eens eeu besluit, springt vau boven uit het zoldervenster achter in den luin, en is in een paar sprongen verdwenen, de policie, verstomd slaande, achterlatende. Hoewel men lot nu toe, niettegenstaande alle ijverige pogingen, nog niet het minsie spoor van hem heeft kunnen ontdekken, zal h(j toch naar alle waarschijnlijkheid niet lang vrijloopen, le meer daar hij als Fruissisch deserteur zich daar le lande niet zal durven vertooncn. Het Dagbl. van 's Grav. sprekende over een berigt voorkomende in de iV. R. C.waarin gezegd wordt dat de handelingen van den heer Mijer als gouverneur-generaal in Ned Indie lol nu toe getuigen van een libe ralen geest, zegt dal de heer Mijer het ministerie en de conservatieve partij heeft gefopt, en dat het al meer en meer blijkt dat, terwijl de conserva tieve partij dacht en denken moest dat zijne optreding als minister de zege praal was van de beginselen, waarvoor de heer Mijer gedurende vele jaren met moed geleden eu met talent gestreden had, de heer Mijer daarentegen niels anders op het oog schijnt gehad te hebben dan den zetel op Buiten zorg en het veel gemakkelijker heeft gevonden dal doel te hereiken, door zijne beginselen los le laten dan door ze te blijven verdedigen. \roorzeker, zegt genoemd blad verder, de «liberalen" hebben het regt te juichen, of-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1