Per Telegraaf. De akademische feesten te Utrecht zullen niet den 17den Jttnij, zooals bepaald was, maar den 24sten Junij een aanvang nemen. Door den gemeenteraad van Doesburgh is uit 40 sollicitantendie zich aangemeld hadden om aldaar eene bijzondere kost- en dagschool op te riglen, onder genot eener jaarlijksche subsidie van ƒ1600, die subsidie toe gewezen aan den heer Mans, thans secondant te Noordwijk. Te Nieuwe Schans hadden Zaturdag jl. drie personen uit Vriescheloo, die zich in een schuit bevondeneen pol met doove kolen in het vooronder geplaatst en het luik gesloten, ten einde zich te verwarmen. Toen de schuit lang gesloten bleef, werd het luik door eenige schippers geopend, en vond men die personen geheel bewusteloos. Slechts twee hunner heeft men met moeite kunnen bijbrengen. Te Oss werd in den nacht van Zondag 11. een stoute diefstal gepleegd. In eene eenzaam builen de kom der gemeente gelegen woning, bewoond door een bejaarden man, zijne vrouw en een knecht, zijn drie kerels bin nengedrongen door hel uitsnijden eener ruil in een achtervenstertje. Onder bedreiging van doodschieten bij het minste verzet, werd eerst de knecht en daarna ook man en vrouw aangemaand zich stil te houden. Nu werd de vrouw aangemaand tot overgave der sleutels en, in het bezit hiervan, had den de dieven in weinige oogenblikken al hel contante geld, het goud en zilver der vrouw en een horologie van den knecht buit gemaakt en zich verwijderd. Blijkbaar moeten de booswichten zeer goed met de localiteit bekeml zijn geweest, daar zjjde sleutels in handen hebbende, aanstonds het licht uitbliezen en alles alzoo in donker hebben verrigt. Te Wachtendonk, op de grenzen van Limburg, op vier uren afstand van Venlo, is een dienstmeisje, dat zich naar een naburig dorp had bege ven om een en ander aan te koopen, door een man aangevallen, van alles beroofd en op eene wreedaardige wijze vermoord. De dader moet reeds gevat zijn. 'sGRAVENHAGE, 9 Mei. L. M. heeft den heer A. de Cevacontroleur der directe belastingen te Heerlenbenoemd tol ridder der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft goedgevonden: te bepalen, dat, bij wijziging van vroegere besluitenliet getal der dirigerende officieren van gezondheid der lslc kl. tot 2, en dat van de 2de kl. tot 4, zoomede dat der officieren van gezond heid lste kl. tot 20 gebraglen dat der officieren van gezondheid 2de kl. tol 54 verminderd zal worden; en te bevorderen: tot dirigerenden officier van gez. ls,e kl., den dirigerenden officier van gez. 2dc kl. H. L. Ouden hoven; lot dirigerende olficicren van gez. 2de kl.de officieren van gez. lsle kl. II. J. van VV'essem en J. D. Sachse; tol officieren van gez. l,le kl. de officieren van gez. 2de kl. J. G. Arend, F. J. van Leent, J. J. W. de la Cour, L. J. de Kanter en W. C. A. Hajenius; tot officier van gez. 2dekl. dien der 3de kl. dr. 11. de Brieder. Z. M. heeft goedgevonden bjj het wapen der infanterie te benoemen: tot l<len luit. den 2den luit. J. van den Bergh, van het wapen, thans op non-activiteit; bij het lsle reg., tot lste" luit. den 2de0 luit. G. D. J. A. Biesz, van het corps; bij het 2dc reg., tot majoor, den kapitein lslc kl. C. L. La der, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 3de reg., tot majoor, den kapitein lste kl. F. H. Dinkclman, van het 8ste reg.; tot kapitein 3de kl. den lsten luit. M. B. Erdtsieck, van het lstc reg.; bij het 4de reg., tot lsten luit. den 2den luit.-adjudant F. A. Egter, van het corps; bij het 7dc reg., tot lsten luit. den 2dc» luit. J. L. A. C. de Bock, van het corps; bij het 8ste reg., tot kapitein 3de kl. den lslen luit.-adjudant H. P. J. Ilennns, van het lste, en den lslen luit. C. J. F. Hubert, van het 4de reg.; in zijnen rang over te plaatsen bij het reg. grenadiers en jagers den kapitein T. On- gerboer, van het 3d<! reg. infanterie; deu majoor J. J. Rost van Tonningen van het 2de reg. infanterie, op non-activiteit te stellen; en bij het corps mariniers te bevorderen tot kapitein 2de kl. den lsten luit. J. A. IJ. van Es; en tol l8tcn luit. den 2den luit. jhr. W. F. Clifford Kocq van Breugel. Door den minister van financiën is bepaald dat de nagenoemde com- miesen der posterijen hunne nieuwe funcliën zullen uitoefenen als volgt: de commies lsle kl. M. 11. Becckman ten postkantore te Utrecht; de commies 2de kl. C. J. B. de Ponthier ten poslkantore tc Arnhem; de commies 3de kl. C. S. Hein ten poslkantore te Leeuwarden. Voorts is de commies 3de kl. J. A. van Hamel verplaatst van het postkantoor te Leeuwarden naar dat te Gorinchem. Heden wordt de 57ste verjaardag van II. K. H. prinses Marianne der Nederlanden met de gebruikelijke plcgtigheden in deze residentie gevierd. Bjj de tweede kamer is ingediend een wets ontwerp omtrent het be graven van lijken, de begraafplaatsen en de begrafenisregten. De gewone jaarlijksche bijeenkomst van den minister van binnenl. zaken en de hh. inspecteurs van het lager onderwijs zal den 12deD Junjj e. k. en volgende dagen alhier plaats hebben. Den 30sltn dezer zal hel gemeente-badhuis geopend worden. BU1TEIVLANDSCHE BKRIGTEN. ENGELASi LONDEN, 7 Mei. De tweede zitting van de conferentie betreffende de Luxemburgsche quaestie zal niet Zaturdag, zooals door de Mom. Post was gemeld, maar Donderdag gehouden worden. Omtrent den uitslag der beraadslagingen loopen de gevoelens zeer uiteen. De Times is van meening dal het doel der conferentie spoedig op bevredigende wijze zou bereikt worden, lntusschen wil men weten dat van de zijde van Engeland bedenkingen worden geop perd tegen het waarborgen der neutraliteit van Luxemburg, een punt waar aan Pruissen een zeer groot gewigt hecht, en dat als de grondslag kan beschouwd worden waarop de onderhandelingen zijn aangevangen. De ver- eeniging van de verschillende, schijnbaar geringe, maar toch zoozeer uiteen- loopende belangen en eischen der partijen, zou ook nu, wanneer men meent dat de eer alle inschikkelijkheid verbiedt, kunnen mislukken. Zoowel hier als te Ashby zijn op nieuw gevallen van veepest voor gekomen. Nabij Dublin zijn thans nog 113 personen gevangen genomen. Hoe wel zij voorgaven bijeen te zijn gekomen om eene boxpartrj bij te wonen, gelooft men dat het Fenians zijn. De kosten der policie in deze hoofdstad hebben in het vorige jaar 622,696 bedragen. Volgens berigten uit New-York is er in Nebraska een Indiaansche oorlog begonnen; 10000 Indianen staan er onder de wapenen. De generaal Hancock rukt tegen hen op. De aldaar uit Mexico ontvangen berigten bevestigen dat Puebla door Por- fitio Diaz slormendeihand is ingenomen; bij verloor daarbij 2000 man, ter wijl het verlies der keizerlijkenwelke die stad verdedigden1000 man bedroeg. Diaz heeft daarop 66 keizerlijke officieren doen fusilleren, uit weerwraak voor de beweerde vermoording van republikeinen. FKANHttlJH. PARIJS, 7 Mei. Men kan nog niet zeggen dat de] oorlogstoerustingen gestaakt zijn; want te Toulon zijn de vaartuigen die niet anders meer gebruikt werden dan tot transportschepen, allen gewapend geworden met 80 kanonnen. Men spreekt ook weder van een nieuw geweer, veel eenvoudiger dan het sys teem Chassepot en waarvan er 1000 per dag zouden kunnen vervaardigd worden. Aan alle hoeken van de straten alhier zijn billetten aangeplakt, waarin werklieden worden gevraagd voor de vervaardiging van militaire kleedingslukken. Er moet steeds verschil van gevoelen bestaan tussehen de hh. Ronher en Niel, uitgelokt door de oorlogsmaatregelen van den laatstgenoemde. De maarschalk Niel moet gezegd hebben, dat hij daarmede zou voortgaan tot op het oogenblik dat het protocol betrekkelijk de regeling der Luxemburg sche quaestie zou zijn geteekend. De maarschalk Bazaine is alhier aangekomen. Naar men zegt zou tussehen de Italiaansche regering en het huis Rothschild eene overeenkomst tot stand zijn gekomen, waarbij het laatste zich verbindt om aan Italië eene som van 600 millioen op de geestelijke goederen voor te schieten. ITALIË. In de dagbladen van Florence leest men de volgende verklaring: De jury van eer, benoemd ooi te beslissen in het geschil tussehen den com mandeur Urbano Rattazzi, voorzitter van den ministerraad, en den heer markies Gioacchino Pepoli, lid der kamer van afgevaardigden, de noodigc narigten ingewonnen hebbende, verklaart dal den markies Pepoli voor de schending zijner eer voldoening door den commandeur Rattazzi verschul digd is, maar dat de commandeur Rattazzi die voldoening eerst moet geven wanneer hjj opgehouden zal hebben president-minister te zijn. De oorzaak van het geschil lag in een verdicht verhaalgeschreven en uitgegeven door de echtgenooie van den heer Rattazzi, waarin verscheiden personen, onder hen de markies Pepoli, zich onder verdichte namen aangeduid en beleedigd achtten. De heer Rattazzi had deswege een vijftiental uildagingen tot duel ontvangen, daar de beleedigden van hem de voldoening eischlen die eene dame niet kon geven; eene verklaring der schrijfster in een dagblad van Florence »dat het geenszins hare bedoeling was geweest iemand in haar geschrift aan te duiden of te beleedigen," had hen niet tevreden gesteld. De toestand van de stad en provincie Palermo is zeer ongunstig. De gouverneur, de heer Rudini, moet zijn ontslag hebben gevraagd, omdat hij aan de verbetering van dien toestand wanhoopt. PRUISSEN. BERLIJN, 7 Mei. De beraadslagingen over de Noord-Duilsche bondsconstitntie worden in de kamer van afgevaardigden voortgezet. Onder de bestrijders heeft de heer Virchow zich door zijne hevigheid doen kennen. Volgens hem kan op den duur de Pruissische landdag niel naast den rijksdag bestaan. De heer von Bismarck, die zoo vele deelen van Duitschland had buitengesloten, had ook de Luxemburgsche quaestie te voorschijn geroepen. De vrede kon slechts bewaard worden, wanneer de volken op betamelijke wijze deelnamen in de beslissing van hun lot. De heer Wagner bestreed den heer Virchow en beweerde, dat de leden der linkerzijde slechts partijmannen zijn, maar noch Duitsche noch Pruissische patriotten. Dit gezegde deed eene groole opschudding odder de leden ontstaan. De slotsom der beraadslagingen is geweest de aanneming van het ontwerp met 226 tegen 91 stemmen. De stad Kiel is opgevuld met matrozen en zeesoldaten; de manschap pen der nieuwe ligling voor de marine worden met den grootsten spoed gedrild, en voor eene eventuële verdediging der haven worden onderscheiden maatregelen genomen. Daar de ingang der haven te ruim is, dan dal de vesting Friedrichsorl met de tegenover liggende schansen het binnendringen van gepantserde schepen krachtdadig zou kunnen beletten, wordt het fre gat Gefion thans geheel afgetakeld, om het bij het naderen van gevaar tus sehen die beide plaatsen te laten ziuken. Ook de Darbarossa schijnt daar voor bestemd zijn. De Köln. Zeit. verklaart zich thans ook, in tegenspraak met hetgeen dit blad vroeger schreef, tegen een oorlog wegens een zoo armzalig stukje grond als Luxemburg en wegens een onbeduidend bezettingsregt. Wat be treft het uitstellen der volksstemming in Noord-Sleeswijk oordeelt genoemd blad dat hel voorgeven der regering dat de bepaling van het tijdstip voor die stemming aan haar moet worden overgelaten, slechts een ultvlogt is, die aan kwade trouw kan doen gelooven. Het blad wijst voorts op de maatregelen der regering in Noord-Sleeswijk, waar de Pruissische heer schappij zoo ingerigt wordt, alsof zij nimmer zal ophouden. Honderden en duizenden van familiën zijn de slagtoffers dier maatregelen, en emigratie, uitzetting en vlugt hebben in Noord-Sleeswijk zulk een omvang gekregen, dat zelfs de Duitsche bladen herhaaldelijk over ontvolking klagen. De Zeidl. Corresp. zegt dat het met het Luxemburgsche vraagstuk thans zoo gesteld is, dat binnen weinige dagen óf het doel der conferentie bereikt zal zijn óf bevel gegeven moet worden tot het mobiel maken van hel Pruissische leger. FLORENCE, 8 Mei. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Ratazzi een brief des konings overgelegd, dal Z. M. heeft gemeend het eetsle voorbeeld lot bezuiniging der siaatsuitgaven te moeten geven, op een oogenblik dal de financiële toestand van hel rijk te wenschen overlaat, en der halve verlangt, dat zijne civiele lijst met vier millioen zal verminderd worden. Z. M. hoopt dat dit voorbeeld in alle administraliën gevolgd zal worden. De kamer heeft eene deputatie benoemd, die belast zal zijn om den koning den dank der kamer te betuigen. PARIJS, 8 Mei. De Moniteur, in zijn bnlletin de Luxemburgsche quaestie resumerende, zegt, dat hangende de voorafgaande onderhandelingen gecon stateerd is, dat het keizerlijk gouvernement, verlangende alle gevoeligheid te ontzien, de zaken haren loop heeft gelalen. De kabinelten hebben on derling van gedachten gewisseld en zijn het eens geworden, om als grond slag voor een tot stand tc brengen schikking de neutraliteit van het groot hertogdom aan te bevelen, met de gevolgen, die uit dit beginsel voortvlocijen

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2