LE1RSC1IE COURANT. N°. 1867. VRIJDAG 10 MEI. De Courant wordt Maandag Woensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCnE BERIGTEN. LEYDEN, 9 Mei. In de ritting van den gemeenteraad van heden is tol slads-doctor benoemd de heer dr. 1. Lconides van Praag. Ëene voordragt tot wijziging van de raadsbesluiten tot heffing van plaatselijke directe belastingen, naar aanlei ding van aanmerkingen door hooger bestuur gemaakt, werd goedgekeurd. Bij de voordragt tot den aanleg eener schietbaanwerd voorgesteld die baan in het raamland nab(j de voormalige Marepoort voor rekening der gemeente aan te leggen, en daarvoor ƒ2000 te bestemmen, waaronder ƒ500 voor onkosten van het vlakmaken van het terreindoor den minister van bin- nenl. zaken was op het ingediende verzoek te kennen gegeven dal hij bezwaar moest maken met het oog op de wet voor de schutterijeene schietbaan voor rekening van het rijk aan te leggen. Met 17 tegen 2 stemmen werd die voordragt aangenomen, terwijl een voorstel van den heer Hartevelt, om de som voor de schietbaan bestemd weder op de bij de vroeger bij de ontwerp-begrooting voorgedragen som van ƒ2500 te brengen, met 11 tegen 8 stemmen werd verworpen. Eene voordragt omtrent de waterverver- sching werd mede goedgekeurd. De strekking daarvan was om een cre- diet van ƒ2000 te verleenen tot goedmaking der kosten van het hooren van deskundigen ten opzigle van het voor de waterververschiug ontworpen plan. Daarbij werd levens besloten dat plan met de daarbij behoorende stukken in het verslag der Handelingen van den Raad op te nementen einde op die wijze in deze belangrijke zaak zooveel mogelijk licht te ver krijgen. De voordragt tot verlenging der onderhandsche verpachting van de Spanjaardsbrng werd goedgekeurd. Op het adres van bestuurders van hel genootschap Mathesis Scienliarum Genitrixom vrijstelling van betaling voor het gebruik van gas, werd in zooverre gunstig beschikt dat besloten werd die kosten, voor het jaar 1866, over te nemen ten laste vau het middelbaar onderwjjs; eeu voorstel om ook de kosten voor 1867 over te nemen werd verworpendaar vele leden van oordeel waren dat het regel matiger zou zijn, in plaats van de verlangde vrijstelling te verleenen, het subsidie voor de burger-avondschool te verlioogen. Omtrent het verzoek van T. W. van llartrop om gemeentegrond, meenden burg. en wetli. en de commissie van fabricage te moeten persisteren bij het vroeger uitgebragt afwijzend rapport. Dienovereenkomstig werd met 14 tegen 4 stemmen besloten. Bij eene voordragt tol verbetering der brand- bluschmiddelen werd voorgesteld de aanschaffing van twee nieuwe brand spuiten ad ƒ3500 en van 256 ellen slang ad ƒ1900, alsmede het ma ken van 4 brandputten op de meest van het water verwijderde punten), ad ƒ3000. Door de commissie van financien werd voorgesteld die verbete ring vooralsnog te doen bestaan in het aanschaffen van de helft der voor gedragen hoeveelheid slangen en hel aanleggen van twee brandputten. Met 13 tegen 5 stemmen werd dit laatste voorstel verworpen en met 11 tegen 7 stemmen de voordragt van burg. en weth. aangenomen. Hel verzoek van regenten van hel R. C. wees- en oudeliedenhuister bekoming van een renteloos voorschot uit stads-bank van lecningwerd voorwaardelijk toegestaan. Ook werd gunstig beschikt op de verzoeken van J. 11. Hoff- meister tot hel erlangen van den vrijen eigendom van den tuingrond naast het terrein waarop door hem een huis wordt gebouwd; van de lleyder en C°. tot hel leggen van een duiker, eene draaibrug en een ijzeren gezonken wagenspoor; en van A. H. Peskens tot het leggen van eene stoep. Voorts werden nog goedgekeurd de voordragt lot verhuring van twee huizen; het plan en de voorwaarden van aanbesteding van onderscheidene fabricage- werkende rekeningen van de stads-bank van leening en der dienstd. schutterij en suppletoire staten var. begrooling van het werkhuis, hel min nehuis en het geref. oude mannen- en vrouwenhuis. Door den voorzitter werd o. a. mededeeling gedaan van ee:.e missive van den minister van binnenl. zakenwaarbij deze te kennen geeft dal er te gen de inwilliging van het verzoek tot hel openen der markt voor wolvee bezwaar bestaat; voorts dat de voorloopige proef met eene filtreermachine op het water van de stads-pompen genomen goede resultaten had opgeleverd en dal dientengevolge ter verdere voortzetting dier proeven twee dergelijke machines zouden aangeschaft worden. Het jaarltjksch verslag omtrent den toestand der gemeente werd mede door den voorzitter overgelegd. Gedurende de week van 21 tot 27 April zijn in het arrondissement j Leyden door den vee-typlius aangetast 53 runderen, gestorven 3, afge- l| maakt 45 (in de week van 14 tot 20 April bedroeg het aantal afgemaakte runderen 74, en in de week van 7 tot 13 April 68). Ten noorden van den R|jn kwamen nog gevallen voor te Warmond, Leyderdorp en Noordwijk, I maar veel minder dan in de voorafgegane week. Te Zevenhovenwaar X men ruim eene maand was bevrijd gebleven, brak de ziekte op nieuw uit. Ten zuiden van den Rijn bepaalde zij zich tot Zoeterwoude en Voorschoten. De Staatscourant bevat eene opgave van de voornaamste aanwinsten, i welke de kon. bibliotheek te 's Gravenhage gedurende het jaar 1866 ge daan heeft. Omtrent het vroeger vermelde adres van den gemeenteraad van Luxem burg ontvangt men thans nadere inlichtingen, waaruil blijkt dat hetgeen daaromtrent uit 's Hage werd gemeld, onjuist was. Hel adres is aan den koning-groothertog gerigl en behelst in hoofdzaak niets dan een protest tegen de opheffing of ontmanteling van de vesting Luxemburg; een maatre- i gel die, volgens de adressanten, de hoofdstad geheel ten gronde zoude rig- ten, daar de bevolking van 13000 zielen schier uitsluitend leeft van de voordeelen, die het garnizoen afwerpt, dat in gewone tijden steeds 4000 man bedroeg. Mogten de mogendheden evenwel tot de slechting besluiten, dan rekent de gemeenteraad op eene billijke schadeloosstelling voor de hoofdstad, Den 6deD is aan al de betrokken Pruissische autoriteiten op de Neder- landsche grenzen per telegraaf uit Berljjn het besluit der regering medege deeld, om de zoogenaamde berooking tot desinfectie van personen, die uit Nederland komen, te doen ophouden. B(j de Ncd. herv. gemeente te Dordrecht is tot predikant beroepen d5. Loeff, pred. te Oostzaanbij die te Maasland ds. Gravenstein, pred. te Serooskerkebij die te Hemmen de cand. P. Doedes; bij die te Wijk aan Zee de cand. N. A. van Wjjk. Te Utrecht is door den kerkcraad der Ned. hervormde gemeente ter vervulling der bestaande vacature het volgende drietal van predikanten ge vormd: Koningsbergen, pred. te Velp; Hoog, pred. te Haarlem; van Son, pred. te Warmond. Z. K. U. de prins van Oranje heeft Maandag II. de werken van het Noordzce-kanaalonder Velzen, in oogenschouw genomen. Voor het prov. geregtshof in Noordholland zou eergisteren behan deld worden de zaak van John Marss en anderenbetrokken in de bekende gebeurtenissen, die in September jl. onder Velzen plaats hadden. Aangezien de genoemde beschuldigde niet ter tcreglzitting was verschenen is de zaak aangehouden lot 7 Junij a. s. 84 getuigen waren in de zaak gedagvaard. Van Purmercnde wordt gemeld dat aldaar, in weerwil van hel ge schorst zijn der veemarkt, 20 schepen met Friesch vee zijn gelost, te zamen 1200 runderen bevattende. Die dieren werden meestal opgestapeld iu lage stallen in de nabijheid van het veemarkt-plein gelegen. Maandag II. werd te Utrecht gehouden de buitengewone vergadering van aandeelhouders der Nederl. Rijnspoorweg-maatschappij, waarin de vroe ger vermelde voorstellen der directie in zake den aanleg en de exploitatie der spoorweglijn van Gouda naar 'sllage, eventueel met een tak van 's Hage naar Scheveningen en van liarinclcn naar Breukelen, met de daarmede iu verband staande gcldeljjke plannenter goedkeuring aan de vergadering moesten worden onderworpen. Door den president-directeur werd bij die gelegenheid o. a. medegedeeld dat de directie steeds in briefwisseling was gebleven met de regering, omtrent het aansluitingsplint aan de zuidelijke ljjnen, waarop slechts ontwijkende antwoorden werden ontvangen, terwijl de aanleg van de aansluiting te Rotterdamwaartoe hel provinciaal hof van Noordholland de maatschappij had veroordeeldeene uitgaaf zou vorderen van een paar millioendie weinig renten zouden afwerpen. Dit laatste in het oog houdende scheen een vergelijk met de regering in beider voordeel, en dat denkbeeld lag ook ten grondslag bij de tegenwoordige voorstellen. De aansluiting b(j Rotterdam bleef aangehouden. De regering bleef bij magte haar te vorderen, maar men had den staat van wtge de maatschappij, zoo lang de aansluiting niet geêischl werd, het vervoer der post vrij langs de verschillende ljjnen verleend, hetgeen p.m. ƒ45000 'sjaars winst was voor het rijk; daarin lag. de waarborg, dat de regering de maatschappij niet ligt vaardig dc aansluiting zou vragendaarentegen zou de maatschappij voor de eventuele uitvoering der aansluiting te Rotterdam, als daaraan in hel alge meen belang nader behoefte mogt blijken te beslaan, een waarborg storten van één millioen golden. De vroeger verkregen concessie voor de lijn Breu- kelen-llarmclen was ingetrokken en daarentegen, naar de algemeen gel dende bepalingen, aan de maatschappij concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van de spoorwegen van 's Hage naar Gouda en van Har- melen naar Breukelen. Daar er eene concessie aan de bh. Swaan en van Heyningen was verleend voor dc lijn Scheveningen-Utrechthad de maat schappij op zich genomen, bijaldien de concessie niet tot uitvoering mogt komen eene lijn van 'sllage naar Scheveningen te leggen, zoodra het ma ken van de zeehaven te Scheveningen zou zijn verzekerd. De voorstellen der directie werden met eenparigheid van stemmen aan genomen.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1