I*er Telegraaf. Gisteren morgen is aan het Plantsoen nabij de Hoogewoerdspoort het ljjkje van een pas geboren kind uil hel water gehaald. Dit Katwijk aan Zee meldt men ons het volgende: Door den hoogen nood, waarin vele huisgezinnen verkeerenten gevolge der zeer geringe vischvangst, hebben armbestuurders zich gedrongen gevoeld weder buitenge wone ondersteuning te verleenen. De prijzen van den visch zijn zoo hoog gestegen dal er in den afslag wordt besleed 5.75 per mande klein schol. Uit het Westland wordt ons gemeld, dat II. Zondag de eerste asper- sies naar Amsterdam zijn vervoerd en heden ecne tweede verzending volgt. Door het buitengewoon groeizame weder staan het korenhet koolzaad de aardappelen en andere veldgewassen, ook de vruchtboomenzeer schoon en in de weilanden ontbreekt het niet aan gras. De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat eerlang zal over gegaan worden tol het aanstellen van een opziener der domeinen in Zuid- holland, op eene bezoldiging van ƒ1000 en toelage voor reis- en verblijf kosten van 400. Zij die naar die betrekking willen dingenmoeten zich voor 1 Junij a. s. bij bel dep. van financiën aanmelden. Verdere bjjzonder- heden worden door de Staatscourant medegedeeld. Men verneemt dat van de bekrooningen, die op de Parjjsche wereld tentoonstelling voor schilderkunst zijn toegekend, twee aan Nederlandsche kunstenaars zijn te beurt gevallen, aan de hit. A. Tadema en J. Israels. Kaar men verneemt is door wjjlen mevr. de wed. Rente Linsengeb. Voombergh, aan het Ned. zendelinggenootschap vermaakt een legaat ten i bedrage van ƒ2000. Van de 141 door de Kerk. Cour. in haar jongste nommer opgegeven lterv. gemeenten hebben zich 61 voor de oude en 80 voor de nieuwe wijze van verkiezing der kerkeraadslcden verklaard. Te üelfshaven hebben de kerkeraadsleden der lterv. gemeente, ten ge volge der aanneming van het nieuwe reglement op de beroepingen, verzocht uit hunne betrekking te worden ontslagen, opdat de gemeente onmiddelijk eene nieuwe keuze zoude kunnen doen. Gedurende de week van 21 lol 27 April zijn door den vee-typhus aan getast in Zuidholland 338 runderen gestorven 59. afgemaakt 217hersteld 35 in Utrecht 15, gestorven 3, afgemaakt 11; in Noordholland 6afgemaakt 6; in Gelderland 3. afgemaakt 36; totaal der aangetaste runderen 362. In de week van 14 tot 20 April beliep het aantal aangetaste runderen 614, en in de week van 7 lot 13 April 761. lien infanterist, behoorende tot het te Nieuwe Diep garnizoen houdende hataillon van het 7dc reg. infanterie, is dezer dagen op noodlottige wijze om het leven gekomen. Gedetacheerd in de provincie Utrecht tot afsluiting der lijn voor de beteugeling der veepest, kwam hij met zijne makkers van een wachtpost terug; de gewereu waren geladen. Schertsende legt een zijner makkers op hem aan, ongelukkigerwijze gaat het schot af en de jongeling stort ontzield ter neder. Te tlarlingen zijn dezer dagen eenige personen, na het eten van rund- vleeschdat van dezelfde koe afkomstig was, ernstig ongesteld geworden. Naar men verneemt zou de emeritus-hoogleeraar Mulder, van Groningen, die te Uarlingen vertoefd en van dat vleesch gegeten had dientengevolge overleden zijn. In de omstreken van llreda worden steeds de beste rijpaarden legen Itooge prijzen voor Fransche rekening opgekocht. Te Roermond ontstond in de vorige week een twist lusschen een 5-tal schrijnwcrkersgezellen. Bij die gelegenheid heeft zekere Jan Wilhoedeen j twistziek mensch, aan Jan Geelen, met wien hij handgemeen geraakteeene breede snede in het onderlijf toegebragt, waardoor zelfs de inwendige deelen gekwetst werden. Onmiddelijk werd den verwonde heelkundige hulp toe gebragt, terwijl spoedig de justitie en de mare'chaussée aanwezig waren om een geregieljjk onderzoek in te stellen en den dader in verzekerde bewaring te nemen. Niettegenstaande eene zorgvuldige verpleging is de gewonde onder hevige pijnen bezweken. Naar men verneemt, heeft Withoed, zelfs toen hij bjj het Ijjk van zijn slagtoffer gevoerd werd, halsstarrig geweigerd te bekennen, dat hij schuldig was aan hel Item ten laste gelegde misdrijf. 's GRAVENHAGE 7 Mei. Z. M. heeft tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd den heer mr. F. de Klopper, te Amsterdam. Met 1 Julij e. k. wordt de betrekking van bouwmeester der landsge- bouwen in de residentie opgeheven en ts dientengevolge aan den heer WI N. Rose een eervol ontslag uit die betrekking verleend, onder toekenning van wachtgeld. Tot commies-chartermeester hij het rijksarchief is benoemd de heer J. H. Hingman, thans klerk bij die instelling. Tot opzigter van den waterstaat 4dekl. is benoemd de heer J. G. Bemelmans. Z. M. heeft den adelborst lste kl. M. J. van Lakerveld bevorderd tot luit. ter zee 2de kl. en aan den kapitein luit. ter zee W. de Fremery, in specteur over de artillerie der marine, opgedragen de betrekking van lid der commissie tot hel examineren van zee-olficierenvoorts heeft Z. M. be paald dat in dit jaar de bij art. 20 van het reglement voor het kon. insti tuut voor de marine te Willemsoord bedoelde commissie tot het afnemen van het eind-examen der adelborsten 2de kl. zal bestaan uitden heer J. M. Ohreen president der commissie tot het examineren der zeeofficieren enz. als voorzitter; de kapitein -1 tii 11ter zee C. J. Damme, G. *an Rec king Colenbrander en K. F. R. Andrau, en den luit. ter zee lste kl. J. L. Nierstraszals leden. Z. M. heeft goedgevonden te bepalen dat de majoor L. K. Kirsch, van het 3de reg. infanterie, tijdelijk bjj de landmagt in West-lndië zal worden gedetacheerd. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De tweede kamer is ter hervatting der werkzaamheden tegen den 14den Mei bijeengeroepen. Gisteren is alhier uit Luxemburg aangekomen eene deputatiebestaande uit den burgemeester en twee wethouders dier stad. Na aan het hotel Paulez te zijn afgestapt, begaven zij zich naar Z. K. II. prins Hendrik, alwaar zij een langdurig onderhoud hebben gehad, lieden morgen vroegtijdig is deze deputatie weder van hiernaar Londen vertrokken, ten einde, naar men wil welen, bij de aldaar te houden conferentie, een adres aan te bieden, hou dende verzoek, om het groothertogdom onzijdig te verklaren door zijne aanhechting met België. Men verzekert dat eerlang het besluit betrekkelijk de regeling van de zaak der scherpschulters-vereenigingen en andere vrijwillige corpsen zal worden genomen en uitgevaardigd. Het heeft in den laatsten tijd een on derwerp van overweging bij den raad van state uitgemaakt. Het nemen eener conclusie door het openb. min. van het prov. geregls- j hof in de kerkelijke quaeslie bij de herv. gemeente te Leyden is uitgesteld i tot den 27slcn dezer. Eenige compagniën van het reg. grenadiers en jagers zijn reeds van achterlaadgeweren voorzien. Naarmate de manschappen van die geweren worden voorzien zullen ook weder de patroonzakjes in gebruik komen. In de stadsherberg op hel Zieken alhier is heden aanbesteed: 1°. het eenjarig onderhoud der werkenen 2°. het eenjarig onderhoud der kazer nen, stallen en magazijnen te 's Gravcnhage. De minste inschrijvers waren voor het onderhoud der werken de heer S. van der Kamp te Leyden, voor ƒ3689, en voor het onderhoud der kazernen, stallen en magazijnen de heer Boudri te Leyden, voor 11900. BUITKNLANDSCHË BERIGTKN. I KANHKIJ K. PARIJS. 6 Mei. Volgens La France zullenhoewel de conferentie over de Luxembttrg- sche zaak den 7dtn wordt geopend, de eigenlijke werkzaamheden eerst den lldin of 12deQ kunnen aanvangen, omdat er altijd bij eene conferentie zekere formaliteiten zijn te verriglcu alvorens de beraadslagingen kunnen worden aangevangen. Aan de te houden conferentie over de Luxembttrgsche zaak zullen ook waarschijnlijk Nederland België en Italië deel nemen. Het Journ. des Déb. stelt voor, van de thans te houden conferentie gebruik te makenom Nederland hetzelfde voorregt als België te verzekeren en het onder den waarborg der mogendheden neutraal te verklaren. Daar door toch zou dit land, even als België, beveiligd worden voor de begeer lijkheid zijner maglige naburen. Frankrijk zou, naar het gevoelen in dat artikel ontwikkeld niets liever zien dan een zoodanigen waarborg en het welslagen daarvan zou verzekerd zjjn indien Pruissen daarmede genoegen nam. En voor Pruissen zou het ook eene wenscliclijke zaak zijn vermits daardoor de kalmte en hel vertrouwen in Nederland, die thans niet weinig geschokt zijn, zouden terugkeeren. De Moniteur berigt dat de keizerin een standbeeld van Christophorus Columbus aan de Vereenigde Staten van Columbia heeft aangeboden en dat de wetgevende vergadering dier Zuid-Amerikaansche republiek besloten heeft 1 dal geschenk van H. M. aan te nemen. Volgens de opgave van den Constitutionnel bevinden zich reeds alhier de koning var. Griekenland, prins Oskar van Zweden en de hertog van Leuchtenberg. Binr.en weinige dagen worden de koning en de koningin der Belgen, de koningin van Portugal, de kroonprins van Groot-Brittannië er. die van Pruissen met zijne gemalin hier verwacht. Voorts wordt de aanstaande komst aangekondigd van den keizer van Rusland met twee zo nen, alsmede die van den keizer en de keizerin van Oostenrijk en zelfs, naar verzekerd wordt, die van den koning van Pruissen. De koningin en de koning van Spanje hebben insgelijks het voornemen onze hoofdstad te bezoeken, alsmede de onderkoning van Egypte. Als bewijs van de duurtedie de tentoonstelling in het Parijsche j leven brengt, kan dienen, dat in het Grand Hóiel alle prijzen met 50 pCt. verhoogd zijn, en nu ook een nachtpitje, dat men vroeger gratis kreeg, 50 centimes kost. De koning der Belgen betaalde in het door hem gehuurde hólel Walewski niet minder dan 2000 fr. per dag. PRUISSEN. BERLIJN, 5 Mei. In de kamer van afgevaardigden zijn de beraadslagingen over de Noord- Duitsche bonds-constitiitie aan de orde. Een aantal leden hebben ver klaard het ontwerp niet te zullen aannemen, als zijnde het in strijd met de Pruissische constitutie. De beide kamers der vertegenwoordiging in Saksen hebben de Noord- Duitsche bondsconstitutie aangenomen. De leden der partij van vooruitgang hebben hel voornemen opgevat een voorstel in te dienen, strekkende om de Pruissische grondwet te waarborgen tegen inbreuk op hare bepalingen door de aanneming van de constitutie voor den Noord-Dtiitschen bond. De oogarts dr. Jiingken die sedert lang een sieraad is van de medi sche faculteit onzer hoogeschoolheeft Vrijdag II. het 50-jarig jubilé zijner doctorale promotie gevierd. Hij is thans 76 jaren oud. In de werkplaatsen van den heer Krupp moeten voor verschillende gouvernementen niet minder dan 2200 kanonnen gereed gemaakt worden, ter gezamentljjke waarde van 15 millioen fr. De N. Pr. Zeitung zegt, dat eerlang de speelbanken te Wiesbaden, Homburg en Ems zullen worden gesloten. Dezer dagen werden den Oostenrijkschen veldmaarschalk Benedek alle ordeteekenen ontstolen. De aartshertog Albrecht heeft hem thans een vlejjend schrijven doen toekomen, geleidende verschillende insigniën, waaronder het kommandeurs-kruis der orde van Maria Theresia. OOST-INDIE. BATAVIA, 29 Maart. Bij besluit van Z. M. den koning, groothertog van Luxemburg, zijn be noemd tot ridders der orde vau de Eikenkroon de hh. F. C. Wilsen, rnili- I tair ambtenaar lste kl.. en nir. J. A. van der Chjjs, inspecteur van het inlandsch onderwijs in Ned. lndië. Het Nieuw Bat. Ubl. zegt, dat het programma van den heer Trakra- ncngelijk liet in zijne beantwoording van het voorloopig verslag wordt ontvouwd, bij weinigen goedkeuring vindt. Den behouders is het niet rcac- tiouuair genoeg, en den liberalen is hel te behoudend. Nadere bijzonderheden omtrent de veeziekte op Sumatra's Westkust worden niet vermeld. Echter moet volgens particuliere berigten de verwoes ting in sommige districten ongeveer aan vernietiging van den veestapel ge- lijk staan. Te Bandjermasin heeft de plegtigé onthulling plaats gehad van het ge- denkteeken ter nagedachtenis der gesneuvelden en door vermoe(jenissen en ontberingen bezwekenen in 1859—1865. BERLIJN, 6 Mei. De Pruissische militaire gevolmagtigde te Parjjs, de majoor von der Burg, is met eene gewigtige zending naar Londen vertrokken. LONDEN, 6 Mei. De demonstratie, die heden in llydepark plaats had ter zake van de reformquaestie, is rustig afgeloopen. Het aantal personen, daarbij tegenwoordig wordt op 40000 a 50000 geschat. Er waren groote militaire maatregelen van voorzorg genomen. De aangenomen resolutiën hielden de veroordeeling in van de regering en van de bij het lagerhuis aanhangige bill tot herziening van het kiesstelsel. LONDEN, 7 Mei. De Morning Post meldt, dat de eerste voorbereidende zitting der conferentie heden namiddag, en de volgende zitting aanstaanden Zaturdag gehouden zal worden. De ministers van België ct) de Nederlanden zullen tegenwoordig zijn.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2