LEÏDSCIIE COURANT. MAANDAG 29 APRIL. STADS-BERIGTEN. 1867. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden IV'. 8 blad 15 en 16) der Handelin gen van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER van LEYDEN Gezien de twee laatste alinea's van art. 5 der wet van 19 April 1867 (Staatsblad n°. 30), het volgende gebod inhoudende: „Honden moeten vastgelegd of vastgehouden worden in gemeen ten waar veetyphus heerschten in de daaraan grenzende gemeen ten. De burgemeester brengt het ingaan van dit gebod ter open bare kennis zoodra in zijne gemeente of in eene naburige gemeente de veetyphus is uitgebroken, en kondigt evenzeer de opheffing van het gebod aan, 60 dagen nadat het laatste geval van veetyphus zich heeft voorgedaan in de bedoelde gemeente. Losloopende hon den in die gemeenten moeten worden gedood van wege de policie.'' In aanmerking nemende dat de veetyphus is uitgebroken in de aangrenzende gemeente Leyderdorp; Brengt ter openbare kennis dat bovenstaand gebod voor deze gemeente ingaat met den dag van heden. De Burgemeester voornoemd, Leyden27 April 1867. STOFFELS, Weth. 1° Burg. BINNEKLANDSCUE BERIGTEN. LEYDEN, 27 April. Blijkens eene hierachter voorkomende aankondiging zal op den Hol- landschen spoorweg de zomerdienst met 1 Mei aanst. eenen aanvang nemen, en zal levens de opening plaats hebben van den nieuwen spoorweg van Haarlem tot Alkmaar, zoodat er nu eene regisirecksche verbinding bestaat van Rotterdam lot den Helder. Om het verkeer meer en meer te bevorderen en gemakkelijk te makenwordt ook aan de uitgifte van retonrbilletten uitbreiding gegeven. Behalve van Amsterdam en Rotterdam en omgekeerd, zjjn ook van Amsterdam naar 's Hage en voor andere belangrijke trajecten dagelijks retourbilletten verkrijgbaar. De vereeniging lot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrek kingen van verongelukte visschers der reeder(jeii te Katwijk aan Zee en Koord wijk aan Zee ontving berigt dat op Zondag den 21cn dezer van de bomschuit Katwijks welvaren, stuurman I). van Duyn, toebehoorende aan den reeder W. Dubbeldam, de matroos Kornelis van Duyn is over boord geslagen en verdronken. De ongelukkige laat eene weduwe met drie jonge kinderen achter, die thans verzorgd worden door de vereeniging. hl het geheel worden door haar uu ondersteund 18 weduwen, 47 weezen en 2 bejaarde per sonen. Sedert de oprigling der vereeniging, 29 Mei 1860, zijn door haar verzorgd 26 weduwen, 2 bejaarden en 72 weezen, te zaaien 100 personen. Men meldt ons nog uit Katwijk aan Zee: Onze visschers vloot heeft in den storm, die Zondag II. gewoed heeft, aanzienlijke schade geleden. Men ziel den terugkeer van velen met bezorgdheid te gemoet. Ten gevolge der vele stormen en schaarschheid der vischvaugt zijn de verdiensten zeer ge- ring. Van de visschersboin Katwijks welvaren, schipper I). van Duyn, is dezes broeder VV. van Duyn over boord geslagen en verdronkeneene vrouw met drie jonge kinderen achterlatende. Naar wij vernemen bestond er ook te Noordwijk vrees dat eene schnit zou vergaan zQudaar omtrent deze niets was vernomen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 185 tot 236 personen. Op eenen staat van nalatenschappen, afkomstig van manschappen be hoord hebbende lot de landmagt tu Ned. Indie, en die bij het ministerie van koloniën door de reglhebbenden kunnen worden opgevorderd, komen o. a. voor die van P. C. Gevers Deynootgeboren te Leydenten bedrage van ƒ6.71, en van G. Luit, geboren en gewoond hebbende te Leyden, ten bedrage van 5 84)-. Daar het aan sommige veehouders wegens verschillende omstandighe den onmogelijk is geweest hun vee op den 25slen April ter weide te brengen, heeft de minister van biunenl. zaken de commissarissen des konings gemag- ligd die veehouders daartoe op andere bepaald genoemde dagen vergunning te verleenen onder de door hen vast te stellen voorwaarden. Onmiddellijk na aanneming der bcgrooting van oorlog door de eerste kamer zal een aanvang worden gemaakt om de hoofdverdedigingslijn en het reduit van ons land te voltoojjen. Eveneens zal met kracht begonnen wor den aan de werken lot verbetering der Utrechtsche linie. Binnen kort zal hij de tweede kamer een wets-ontwerp worden ingediend lot het toestaan van gelden ter bekostiging van de aan te leggen verdedigingswerken in de stelling Amsterdam. Worden die gelden toegestaan, dan zal nog in dit jaar met den aanleg van die werken worden aangevangen. MiddC.) Van de 78 door de Kerk. Cour. in haar jongste nommer opgegeven herv. gemeenten hebben zich 38 voor de oude en 40 voor de nieuwe wijze van verkiezing der kerkeraadsleden verklaard. Eergisteren heeft de stoomboot Avalon, van Rotterdam afvarende, behalve veel geslagt vee, voor het eerst wederom levend vee (schapen, kal keren en hoornvee) naar Harwich en verder voor Londeu medegenomen. Te Zandvoorl is Donderdag nacht het lijk aangespoeld van een man die kort te voren met de schuit, waarop hij werkzaam was, ter visscherjj was afgevaren. Hij laat eene vrouw en zes kinderen achter. Uit Amsterdam meldt men dat II. M. de koningin gisteren morgen de voorgenomen reis naar Utrecht volbragt, en des namiddags ten 4) ure aldaar is teruggekeerd. Des avonds hebben 1111. Mil. het concert in Felix Meritis bijgewoond. Heden avond zullen IIII. MM. den schouwburg bezoeken. De Amst. C. meldt dat de heer mp. E. J. Asser door Z. M. den koning op het paleis is ontboden geworden, en dat hij uit Zr. Ms. handde benoeming tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw en hel insigne dier orde heeft ontvangen. Bjj de voortzetting, voor hel prov. geregtshof in Noordholland, van de zaak van J. W. Götz en W. F. Haaiman, beschuldigd van plundering, enz., heeft de adv.-gen. in zijn requisitoir de schuld der beide beschuldigden aan de hun ten laste gelegde feilen betoogd en gerequircerd voor den lsten beschuldigde eene tuchthuisstraf voor den lijd van 9 jaren, en verder voor den tweede beschuldigde eene tuchthuisstraf van 6 jaren, benevens voor den lsten beschuldigde 5 geldboeten van ƒ500 en voor den 2dcn beschuldigde 3 geldboeten van ƒ200. De verdediging der beschuldigden is voorgedragen door de hh. mrs. van Nierop en Teding van Berkhout. De eerste heeft de zwakheid der buitenlandsche poficie bij het gebeurde zeer gelaakt. De uitspraak is bepaald op Dingsdag aanst. De rookhistorie aan de grenzen, schrijft de Ensch C., heeft tot me nig koddig tooneeltje aanleiding gegeven; soms echter hadden er ook ont moetingen van meer ernstigen aard plaats en werden van weêrszijden klap pen uitgedeeld, waarbij onze grensbewoners echter voorzigtig genoeg waren bij tjjds te retireren, ten einde geene kennis met de Pruissische gevangenis sen te maken. Minder goed liep het voor cenige dagen af met een paar boerenjongens en hunne meiden. Deze waren eventjes de grenzen overge stoken om een hartsterkingtje te nemen (het is daar aan den overkant zoo goedkoop); de rooking dachten zij wel te ontduiken. Zij hadden ech ter buiten den waard gerekend; naauwelijk zalen zij vergenoegd bij elkan der onder hun glaasje of daar komen de Pruissische soldatensluiten hen in eene kamer op, waar zij den geheelen nacht streng bewaakt doorbragten en werden den volgenden morgen onder behoorlijk geleide en geboeid of gebonden naar Ahaus getransporteerd, waar hun gedurende 14 dagen vrij logies en kost verstrekt werd. Uit Batavia wordt gemeld dat de veeziekte met hevigheid woedt in de Snmatrasche bovenlandenzelfs wilde varkens en tijgers worden door die ziekte aangetast, en buffels en koejjen sterven in menigte. Op eenen veestal te Antwerpen heeft de besmettelijke typhus zich in het begin dezer week wederom voorgedaan. Drie runderen zijn er deswege afgemaakt. De acclimatatietuin te Luik is sedert eenigen tijd het tooneel van een reeks aanslagenwaarvan men tot heden te vergeefs èn den dader èn de drjjfvcercn opspoort. Onderscheidene dieren, en dat wel de zeldzaamste, worden namelijk vergiftigd. Dal de dood dier dieren aan geene andere oor zaken kan worden toegeschreven, blijkt daaruit, dal men reeds vroeger in hel hok van den beer een met vet omhuld pakje spelden en naalden vond. De Luxemburgsche Union meldt dat thans de hh. Jonas en Föhr tot Luxemburgs vertegenwoordigers zijn benoemd, de eerste te Parijs en de laatste te Berlijn. 's GRAVENHAGE 27 April. Aan den heer mr. J. M. L. H. Clercx is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeente Maasbrée; voorts zijn benoemd tot burgemeester te Rauwerderhem de heer E. Adema; te Hasselt de heer II. E. van Duyl; te Purmerend de lieer L. C. F. Gasinjet; te Sluisde heer J. U. llenncquiu. Door Z. M. zijn benoemd: tot griflier der arrond.-reglbank te Zutphcn de heer mr. VV. J. L. Umbgrove, thans substituut-griffier bij die regtbank, en tot substituut-griffier bij de arrond.-reglbank te Zutphcn de heer mr. W. A. L. Domis, thans griffier bij het kantongeregl te Harderwijk. Z. M. heeft goedgevonden: aan den heer H. F. Fijnje van Salverda, inspecteur van den waterstaat met den personclen titel van hoofdinspecteur, op zjjn verzoek eervol ontslag te verleenen en bij den waterstaat te be noemen: tot inspecteur, den hoofdingenieur lsle kl. C. Bruings; lot hoofd ingenieur lsle kl., den hoofdingenieur 2de kl. jhr. J. R. T. Ortt; tot hoofd ingenieur 2de kl., de ingenienrs l8lc kl. P. Galand en H. S. J. Rose, den eersten buiten bezwaar van 's rijks schatkist; tot ingenieur lste kl., den ingenieur 2de kl. J. van der Toorn; tol ingenieur 2de kl., den adspirant- ingenieur J. VV. G. Slieiieker; tot adspirant-ingenieur li. A. van der Maa ien surnumerair. Door den minister van binnen), zaken is de benoeming van B. C. Nienhuis tot opzigler van den waterstaat 4de kl. op zijn verzoek ingetrokken. In de zitting van de eerste kamer van gisteren zijn de algemeene be raadslagingen over de staalsbcgrooting voor 1867 voortgezet. Daarbij werd op nieuw getreden in beschouwingen over de twee hoofdpunten welke reeds vroeger behandeld waren, namelijk de constitutionele quacstic over den om vang der ministeriële verantwoordelijkheid, in verband met de feiten die ten deze meer bijzonder de tweede kamer betroffen; en ten tweede de finan ciële aangelegenheden. De minister van financiën beantwoordde de in den loop der beraadslagingen gemaakte opmerkingen van linaiiciëlcn aard. I)c toestand der schatkist had, geljjk hij aantoonde, voor het «ogenblik niets onrustbarends; waarschijnlijk zouden de middelen van dc loopeude dienst

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1