lerwaard, lot den zeer lioogen prijs van 25 per 1000 halve Ned. ponden wordt ingevoerd, is dit niet half toereikend voor het vee. Ook voor vele landbouwers ziet het jammerlijk uit, daar deze door aanmerkelijk geleden schade buiten de mogelijkheid zijn hunne achterstallige pacht te betalen, of wegens den hoogen pachtprijs op nieuw te pachten. Bjj hel onweder, dat II. Zaturdag uilbrak, sloeg de bliksem in de W'oning van den landbouwer G. II. te Kloosterhaar, onder Ambt Barden- berg, met het gevolg, dat in weinig lijds huis en inboedel in de asch lagen. Uit de regerings-antwoorden op de verslagen der eerste kamer over de begrootingsontwerpen blijkt o. a. hel volgende: l)e verklaring in de tweede kamer, dat de Pruissische regering volkomen losmaking van Limburg van Dititschlaud erkende, is nader ondubbelzinnig bevestigd. De regering meent, dat daardoor een vraagstuk geregeld is, hetwelk lot nog toe de gewenschte vriendschappelijke verhouding tot Duitschland belemmerde. Daarom kan zij dan ook alle inmenging in de Luxemburgsche zaken thans veilig vermijden; gelijk dan ook de gezantschappen zijn aangeschreven, om zich voortaan te onthouden van de behartiging der belangen van het groothertogdom. De alge- meene indruk der regering omlreut den toestand onzer financiën is, dat deze, ofschoon niet onrustbarend, groote behoedzaamheid lot pligl maakt. Het te kort over 1867 zal waarschijnlijk dalen tot 1,172,535 37. De minister van binnen), zaken verzekertdat de regering voornemens is op den ingeslagen weg met betrekking tot hel lager onderwijs voort te gaan; hij is van oordeel dat het openbaar en het bijzonder onderwijs gelijke regten bezitten. Op de af keuring van de wankelmoedigheid des ministers van koloniën in koloniale zaken antwoordt deze, dat hj) zich blijft vereenigen met het programma van den heer Mijer en maakt de opmerkingdal geen feilen aangehaald zijn in het verslag der rapporteurs, waaruit zou kunnen blijken dat hij daarvan is afgeweken. Uit eene bijlage, gevoegd bij de memorie van antwoord der regering aan de eerste kamer, betrekkelijk hoofdstuk V, (binnen), zaken) der staatsbe groting voor 1867, blijkt o. a.1°. dat de voorwaarden van eene lijn van Haarlem langs Uithoorn naar Utrecht, aangevraagd door J. J. Eschaurier, te Amsterdam zijn geteckend; 2°. dal het bij de voorwaarden van con cessie, aan Swaan en van Heyningen, te 'sGravenhage verleend voor de haven te Scheveningenmet spoorwegverbindingen, bepaalde waarborgkapi taal tol een bedrag van ƒ700 000 is gestort; 3°. dal de voorwaarden zijn geteekend met Holtzinau en Sieburgh, te Amsterdam, voor lijnen 1°. van Amsterdam langs Nijkerk naar Apeldoorn; 2°. van Apeldoorn langs Ztiiphen en Winterswijk naar de Pruissische grenzen, in de rigling van Halderen, Empel of Emmerik; 4°. dat eerst aan Rose c. s. en daarna aan France en Moulon concessie is verleend voor de lijn van Rotterdam naar den hoek van Holland, en van daar naar Scheveningen; maar dal aan deze aanvragers het voorloopig gestorte waarborgkapitaal op verzoek is teruggegeven en deze concessie alzoo ook is vervallen; 5°. dal aan de Ncderl. Rijn-Spoorweg-Maalschappij de voorwaarden zijn medegedeeld waarop concessie kan worden verleend voor de lijn van llarmelen naar Breukelen en voor de nieuwe aanvraag van Gouda naar 's Gravcnhage en Schevenin gen; 6°. dat o. a. aanhangig zijn aanvragen van: a. Cramerus c. s.te Amsterdam, voor de lijn van Utrecht over Alphen of Hazersvvonde naar 's Hage; b. Grein, te Amsterdam, van 's Hage over Leiden naar Utrecht; en o M. II. Binger, te Haarlem, van Haarlem naar Zandvoort, 7°. dat den 13 December 1865 aan van der Maaden te Amsterdam, concessie is verleend voor de lijn van Amsterdam langs Alphen naar Rotterdam. In het antwoord van den minister van koloniën over het ontwerp tot nadere regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot van 1864, wordt, op de aanmerkingen gemaakt nopens den maatregel betrekkelijk de beurtbevraehting en de invoering van vrije mededinging gezegd »dat hij gaarne mededeelt, dat de gezette overweging van de bezwaren, welke tegen zijn voornemen kenbaar gemaakt zijn, reeds hel wenschelijke heeft doen inzien eener overgangsbepaling, die aan de bedenking, ten aanzien van kleine schepen geopperdzal te gemoet komen." 'SGRAVENHAGE, 23 April. Tot burgemeester der gemeente Arnemuiden is benoemd de heer jhr. J. W. M. Schorer, om die betrekking gelijktijdig te bekleeden met die der gemeente Nieuw- en St. Joosland. Aan den heer C. van Kemenade is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Beek en Donk; voorts zijn benoemd tot notaris te Gcmerl de heer M. G. van Kemenade, cand. notaris te Beek en Donk, en tot notaris te Helmond de heer A. Dgkhoft, cand. notaris te Heivoort. Tol schoolopziener in het 2de schooldistrict van Overijsel is benoemd de heer mr. A. van Naamen van Eemnes, te Zwolle. Tot luitt. ter zee lste kl. zijn bevorderd de luitt. ter zee 2de kl. jhr. C. H. O. van Heemskerck van Beest en J. F. van Kervel. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald: 1°. dal de commission, aan welke wordt opgedragen het examineren van hendie eene acte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs weuschen te verkrijgen voor het jaar 1867 zitting zullen houden te 'sGravenhage; 2°. te benoemen: a. lol lid en voorzitter der commissie voor de examens in wis- en natuur kundige wetenschappen, zeevaartkunde, teekenen en boelseren: dr. J. Bos scha, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 'sGravenhage; lot leden: dr. W. C. H. Staring, inspecteur van het middelbaar onderwijs teLochem; dr. P. J. KerckhofF, hooglecraar aan de hoogeschool te Groningen; dr. M. Hoek, hoogleeraar aan de hoogeschool te Utrecht; dr. G. F. W. Baehr, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; J. M. Obreen directeur van het depót van kaarten enz. aan het dep. van marine te 'sGravenhage; dr. L. J. A. Burgersdijk, hoogleeraar, directeur der hoogere burgerschool te De>cnter; J, Ph. Koelman; directeur der akademie van beeldende kunsten te 'sGravenhage; b. lot lid en voorzitter der commissie voor de examens in de Nederlandsche taal- en letterkunde en de geschiedkundige wetenschap pen, de staathuishoudkundede handelswetenschappen, de levende talen en hare letterkunde, het schoonschrijven en de gymnastiek: d'. D. J. Steyn Parvé, inspecteur van het middelbaar ouderwijs te 'sGravenhage; tot leden: mr. O. van Rees, hoogleeraar te Utrecht; mr. II. E. Moltzer, hoogleeraar te Groningen; dr. M. P. Lindo inspecteur van het lager onderwijs in Zuid holland, te 'sGravenhage; E. H. C. Schaefer, directeur der rijks- hoogere burgerschool te Roermond; dr. E. Piaget, leeraar aan de hoogere burger school te Rotterdam; dr. W. Bisschop, leeraar aan de hoogere burgerschool te Leydendr. D. Lubach, adjunct inspecteur voor hel geneeskundig staats- toezigtte Haarlem; H. Pfafï, leeraar in de gymnastiek aan de rijks- hoo gere burgerschool te Tilburg. Tot telegrafist lsle kl. bij de dienst der rijkstelegraaf is bevorderd de heer N. Taylor Kraay, thans telegrafist 2de kl.en tot telegrafist 2de kl. de hh. P. L. Mounier, W. J, Gerbers, C. H. Rang, J. J. Jacobs en F. N. Bierens, thans telegrafisten 3de kl. Aan den telegrafist 3dc kl.deu heer W. F. Bueninck, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. HH. MM. de koning en koningin benevens HH. KK. HH. prins en prinses Frederik en prins en prinses Hendrik hebben eergisteren (eersten Paaschdag) aan het avondmaal deelgenomen in de Kloosterkerk onder ge hoor van d8. Gunning. Bij het verlaten der kerk bood een man, niet alhier woonachtig, Z. M. den koning een request aan, dat Z. M.na dien man eenige woorden te hebben toegesproken, met de meeste welwillendheid aan nam. H. M. de koningin benevens HU. KK. HU. prins en prinses Hendrik hebben dien avond de godsdienstoefening der dankzegging in de Waalsche kerk, onder gehoor van d«. Zubli, bijgewoond. Gisteren was Z. M. de koning tegenwoordig bjj de godsdienstoefening in de Waalsche kerk onder gehoor van d». Vust, terwijl H. M. de koningin en HH. KK. Hll. prins en prinses Hendrik de godsdienstoefening in de Groote Kerk, onder gehoor van d8. Koetsveld, bijwoonden. Naar men verneemt zal 11. M. de koningin Vrijdag aanst de stad Utrecht bezoeken. Het comité-generaal, door de tweede kamer den 21 Februarij 11. ge houden, is bij het onderzoek der staatsbegrooling in de afdeelingen der eerste kamer weder ter sprake gekomen. Door eenige leden werd te ken nen gegeven, dat, bijaldien bedoeld comité generaal op verzoek der regering was gehouden en daarbij welligt eenige mededeeling van regeringswege aan de kamer was gedaan, het hun dan wenschelijk en voegzaam voorkwam, wanneer de toestand in het rjjk zulks mogt gedoogen, dal zoodanige mede deeling ook aan de eerste kamer werd gegeven, in welken wensch echter door andere leden om verschillende redenen niet werd gedeeld. Door de regering werd hierop geantwoord, dal zij zich vereenigde met de meening van de leden, die hel houden van een comité-generaal om verschillende redenen thans onraadzaam achtten. De overweging, dat mededeeling van hel in de besloten zitting der tweede kamer besprokene niet noodzakelijk is, zou de regering echter niet wederhouden die aan de eerste Kamer te doen, wanneer het mogt blijken dat deze vergadering daarop bijzonderen prijs stelde. Voor het prov. geregtshof in Zuidholland zullen den 2dc° Mei teregt staan acht personen uit Barendrecht en Numansdorp, beschuldigd vanhetin vereeniging en gelijktijdig opzettelijk vernielen van een gebouw, hetwelk zjj wisten dat een ander toebehoorde, en bovendien vernieling van roerende eigendommen, gedaan met gemeener band en met openbaar geweld. Het feit had, gelijk bekend is, plaats op 18 Dec. 1866, ten huize van den kas telein van den Berg, die zijne gelagkamer afgestaan had voor hel houden eener vergadering van de te Barendrecht bestaande vereeniging Tollens waa over de menigte ontevreden was. Uit een door J. B. graaf van Limburg Stirtim in het D. geplaatst stuk blijkt, dat de permanente afdceling van het centraal comité van den Nederlandschen Weerbaarheidsbond zich in betrekking heeft gesteld met de leden der tweede kamer, de hh. mr. J. H. Geertsema Cz.mr. L. graaft, v. Heiden Reinesteinmr. G. C. J. van Reenen, J. J. Rochussen F. J, Stieltjes, mr. J. R. Thorbecke en jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen, ten einde een beroep op de natie te doen om gelden bijeen te brengen tot den aankoop van wapenen. Na eene gehouden conferentie heeft de permanent! afdeeling de bezwaren der genoemde kamerleden schriftelijk beantwoord, Z. K. H. de prins van Oranje heeft zich bereid verklaard zich aan liet hoofd der zaak te stellen. BUI I' EN L AM)SlTlI E H E It lG1 EN ENIG li Li AIV D. LONDEN, 21 April. De heer Gladstone heeft dezer dagen te kennen gegeven dat hij wel wil voortgaan de liberale partij te dienen, maar ophoudt de leider diet partij te zijn. Op den 6de" Mei, des avonds ten 6 ure, zal er in Hyde-park wed» eene meeting plaats hebbenter bevordering van de hervorming van het kiesstelsel, volgens inzigtcn der oppositie. Het plan om die vergadering M nachts by fakkellicht te houdeu werd niet aangenomen. De Spaansche rehering heeft er in toegestemd om het schip Quei' Victoria met de lading terug te geven, of daarvoor aan de eigenaars eed schadevergoeding uil te betalen, en tevens de in deze zaak schuldigeofficit ren te stralfen. I)c Sunday-Gaz. zegt dat de Fransche regeering onlangs 40,000 achj terlaadgeweren aan engelsche fabriekanten heeft besteld. Een groot gek is reeds afgeleverd de rest zal binnen kort gereed zijn. De Peninsular and Oriental Company heeft in Indië bekend gemaald dat zij voortaan voor den overtogt tusschen Indié en Europa relourkaar!» zal uitgeven, tegen eene vermindering van 20 pCt. mits de terugreis plaat heeft binnen zes maanden. Blijkens berigten uit New-York is door de financiële commissie het congres een onderzoek ingesteld ten opzigte van de administalie

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2