LfiOSCHE COURANT. MAANDAG 22 APRIL. STADS-BERIGTKN. jf De Courant wordt Maandag IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nornmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te we ten, ter voldoening aan art. 228 der wet van 29 Junij 1851 Staatsblad n°. 85), dat alle pretensiën over het jaar 1866, ten laste der gemeente, vóór of op den laatsten Junij dezes jaars moe ten worden ingeleverd, en dat de vorderingen, welke niet binnen den genoemden tijd ingediend zijn, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden af gekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, v. d. BRANDELER, Burgemeester. 20 April 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BlNNEiMLAXDSCIIE RERIGTEX. LEYDEN, 20 April. De-gemeenteraad heeft in eene heden gehouden zitting de onderwerpen iri overweging genomen, waarvan de behandeling in de zitting van Donderdag II., wegens tiet vergevorderde uur, was uitgesteld. Aan J. NieiiwenhofFen I). Smit werd, op hun verzoek, teruggave van betaalde plaatselijke belas ting verleend. De stads-docloren J. C. Kist en G. Zaalberg, en de stads heelmeester dr. J. van Kaathovenwerden op hun verzoek gecontinueerd. De voordrag! tot het verleenen van ontslag aan den adsisient-torenwachier werd aangenomen, en het verzoek van de nationale Zangvereenigingom het gebruik der stads-gehoorzaaltoegestaan, liet verzoek van P. Schouten c. s.om nog vier maanden in hel genot van de toelage als gewezen ambte naren der plaatselijke belasting gesteld te worden, werd voor geene gunstige beschikking vatbaar geacht. Het tarief var. de gabel op het trekpad van hier op de Leydschen Dam werd goedgekeurdmen is voornemens tegen Julij tot eene verpachting over te gaan. Op de verzoeken van J. B. Asbrede, tot het leggen van een duiker, van jltr. mr. J. N. van Puttkammer, ter bekoming van gemeentegrond, en van de wed. ds. C. R. Bentfort van Val kenburg, tot het leggen ecner brug, werd gunstig beschikt. Voorts kwam in behandeling eene concept-verordening omtrent de bewa ring en den verkoop van bronolie (petroleum). Daarbij werd o. a. voorge steld dal tot het maken of veranderen van bewaarplaatsen voor petroleum schriftelijke vergunning van burg en well), noodig is; dat men in eene be waarplaats van petroleum of in cenen winkel waarin petroleum verkocht wordt, binnen den kom der gemeente, geen grooteren voorraad mag voor handen hebben dan van 3 vaten, het vat op 100 kannen inhoud bepaald; dat het verkoopen en bewaren van ongezuiverde petroleum binnen de ge meente verboden is; dat het zonder kennisgeving aan de policie niet geoor loofd is petroleum in grooter hoeveelheid dan van 5 vaten uoor de gemeentle te vervoeren, enz. Bij de algemeene beraadslagingen werd gesproken, be halve over het belemmerende van deze verordening voor den handelover het wenscheljjke om eene bewaarplaats voor petroleum buiten den kom der ge meente te hebben. De voorzitter gaf daarop te kennen dat de commissie van fabricage, reeds daarover door hem geraadpleegd, van gevoelen was dat daartoe slechts twee plaatsen in aanmerking konden komen, het Galgenveld en het eilandje buiten de Zijlpoort; een stuk grond aan de Naakte Sluis, waarover wel eens gesproken was, lag nog te veel in den kom der ge meente. Bij de beraadslaging over de artikelen ondergingen deze talrijke wijzigingen. Zoo werd o. a. de hoeveelheid die men in bewaarplaatsen of winkels voorhanden mag hebben, die enkelen op 400 of 500 kan wilden brengen, op 350 kan bepaald, en voor hel vervoer door de gemeente zonder kennisgeving aan de policie eene hoeveelheid van 500 kan vastgesteld. Op voorstel van den heer Buys werd nog een nieuw artikel bij de verordening gevoegd, inhoudende dat na afkondiging der verordening de houders van bewaarplaatsen van petroleumwelke reeds voor de afkondiging van het kon. besluit van 29 April 1864 bestondenaan burg. en weth. eene schriftelijke opgave moeten doen van de wijze waarop door hen de petroleum wordt bewaard. De gewijzigde verordening werd aangenomen met 12 tegen 3 stemmen. Door den voorzitter werd medegedeeld dat burg. en weth. besloten hadden voor te stellen zich tot de hooge regering te wenden, ten einde de opening van de markt voor schapen en lammeren te verkrijgen. Dienovereenkomstig werd besloten en aan burg. en weth. opgedragen een daartoe strekkend adres in te dienen. Op eene vraag van den heer Hartevelt, hoe het met de zaak der schietbaan stond, deelde de voorzitter mede dat, na het besprokene bij de behandeling der bcgrooting burg. en weth. zich tot de hooge regering hadden gewend, om te weten of het rijk, bijaldien de gemeente in de kos ten bijdroeg genegen was de baan te leggen. Daarop was geen antwoord ontvangen, en dientengevolge hadden zij zich op nieuw tol de hoogere re gering gewend. Op die hernieuwde aanvrage werd hel antwoord ingewacht. Hel getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 212 tol 239 personen. Men meldt ons uit Boskoop dal de strenge koude in Maart weinig afbreuk heeft gedaan aan de verzendingen o*er het algemeen, daar de be- I stellingen voor het buitenland, om meer gemelde redenen, niet noemens- j waard zijn gebleven en die, wal het binnenland betreft, tot heden nog wel I «enige levendigheid in de kweekcrjjen bragien doch tegen een vorig jaar gerekend wel op een verschil van minder zijn te stellen. Er is klaar blijkelijk alom eene lusteloosheid in den handel te bespeuren. De gewas sen slaan niet ongunstig en hebben bij de natte weersgesteldheid, door eene koude temperatuur in kracht gewonnen, wat zij anders bij vroegtijdig uilholten zouden verliezen. De meeste appel- en peerenboomen zijn, vooral de laatste, goed met knoppen beladen. De heer dr. P. van Geer, hoogleeraar aan de hoogcschool alhier, heeft bjj het verlaten zijner betrekking van leeraar aan de hoogere burgerschool te Delft van zijne medeleeraren en van de jongelieden die aan de burger school onderwezen worden, een aantal kostbare geschenken ontvangen. De Staals-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lauds mid delen over de drie eerste maanden van 1867, waarttil blijkt, dat die bedragen heelt 16,694,139.71zijnde ƒ1.495,693.29 meer dan in dal tijdvak van 1866. Bij kon. besluit van 13 April li. is bepaald: 1°. Het verbod om rundvee, versch vleesch, versche beenderen, ongesmol- ten vet, hoornen, klaanwen, mest en allen anderen afval van rundvee te vervoeren in de gemeenten waarop dal verbod van toepassing is verklaard, blijft van kracht tot den 209leD Mei e. k behoudens de uitzonderingen in ons besluit van 6 Maart 1867 of ten gevolge daarvan toegestaan. 2°. Te rekenen van den 25sle" April e. k. wordt het verbod om rundvee buiten stallen of andere gebouwen te doen verblijven builen werking gesteld. Veehouders, die hun rundvee niet naar hunne weiden kunnen brengen zon der dat het hunne hoeven verlaatkunnen het van de stallen naar de wei den veyvoeren op den 25slen April e. k.mits voorzien van een bewijs van den burgemeester hunner woonplaats, waarin verklaard wordt dat de weide en de slal niet aan elkander gelegen zijn. In geval van verhuizing zijn onze commissarissen in de betrokken provinciën gemagtigd, vergunning tot vervoer van rundvee te verleenen onder de door hen te stellen voorwaarden. 3°. Van de bepaling in de eerste zinsnede van n°. 2 van ons tegenwoor dig besluit is uilgesloten het rundvee van eigenaars op wier stallen in de laatste 30 dagen veeziekte is voorgekomen. Dat vee mag niet vóór den 20sten Mei uit den stal worden gebragtbehalve in geval van onteigening. 4°. Verlof lot vervoer van mest in overdekte vaar- of voertuigen wordt door onze commissarissen in de provinciën verleend ten behoeve van het bemesten van bouwland. Door den commissaris des konings in de provincie Utrecht is den 27<ten April eene circulaire uitgevaardigd, waarin hij aan de burgemeesters kennis geeft dat de minister van binnenl. zaken wenseht dat nog in den loop dezer week alle door den vee-typhus aangetaste koppels runderen wor den afgemaakten hen uilnoodigd te zorgen dat de onteigening eu afmaking op Woensdag 24 April zij afgcloopcn en, wanneer zich nieuwe gevallen voor doen, daarmede geregeld voort te gaan. Van de in het kiesdistrict Middelharnis gehouden stemming voor een lid van de prov. staten is de uitslag geweest dal eene herstemming moet plaats hebben tusschen de hh. mr. J. E. van den Broek, kaïiionregter te Sommelsdyk, die 171 stemmen bekwam, en D van Weel Cz.directeur van het postkantoor te Dirksland, die 122 stemmen op zich vercenigde. De kadelten der kon. militaire akademie te Breda zullen van 1 Junij tot 15 Julij op de Teteringsche heide kamperen. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Schiedam is, ter ver vulling van de vacature, die ontslaan zal door het emeritaat van ds. Bou- manhet volgende twaalftal van predikanten gevormd: dd. Huscnholtz, te Delden; Uooykaas, te Nieuw Helvoet; Lamping, aan den Helder; André de la Porte, te Boxtel; Snellen, te Needc; Jongeneel, te Hurwenen; Uaver- korn van Rtjsewijk, te Odjjk; Slotenmaker, te Kruisland; Oort, te Schoon hoven; Iluker, te Geervliet; Jungius, te Zi'erikzec; Denier van der Gon, te Soeterwoude. Door de Ned. herv. gemeente te Utrecht is met 776 tegen 659 stem men beslist, dal de tegenwoordige wijze van verkiezing der kerkeraadsledeu zal worden gehandhaafd. Te Hoorn zal eene hoogere burgerschool, met vier- of vijfjarigen cur sus, opgerigt worden; van staatswege zal daartoe eener subsidie van ƒ5000 verleend worden. Uit Nijmegen meldt men dat door de hh. Schreden M C°.gasfahriekanten aldaar, aan de ingezetenen kennis is gegeven, dat zjj van 1 Mei a. s. af den prijs van het gas van ƒ4.80 op ƒ4.60 de 1000 kul), voeten zullen ver minderen. Met genoegen was dit besluit vernomen, omdat het geheel vrij willig door de fabriekanten genomen was. Te Meppel is tegen een bejaard 'veehouderwiens vermogen op meer dan eene halve ton gouds wordt geschat, bij het prov. geregtshof te Assen een eisch van 5 jaren tuchthuisstraf gedaan, als heeler van uit een vaartuig gestolen koeken. Woensdag nacht is even buiten Groningen, ten huize van den kastelein Mensinga, een siontc diefstal gepleegd. Door het openschuiven van een raam is men in de kamer gekomen en heeft, door middel van breekijzers, de secretaire opengebroken en daaruit ontvreemd aan contanten eene sont van ruim ƒ1000, alsmede eene portefeuille, waarin nevens andere papieren twee muntbilletlrn van ƒ10, een bankbillet van ƒ25, en een van ƒ100, alsmede drie acceptatiënte zamen ter waarde van ƒ1300. Door de bemanning der londsvaartuigen te Delfzijl zijn dezer dagen negen personen, de bemanning van twee baliastvaarders die op een zand bank in de Eems lek gestooten en zoo diep gezonken warendal de opva renden zich mei moeile in de masten en liet want konden boven houden, gered en behouden aan wal gebragt.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1