houw, in bruikleen, zoolang z[j die bestemming behouden; b. eene jaar- lijksche bijdrage ten behoeve van dit onderwijs van ƒ30000; c. eene bijdrage voor eens van ƒ300,000 lot den aanbouw van een nieuw gasthuis, ten be hoeve van het onderwijs, van minstens 300 bedden, geheel staande onder rijks beheer, en waarin de arme zieken, hiertoe gekozen door de met het clinisch onderwijs belaste hoogleeraren zullen worden verpleegd legen ver goeding van verplegingskoslen door de gemeentewelke die der slads-zie- kenhuizen niet mogen te boven gaan. Maandag avond is te Zeist de aan den Heuvel staande korenmolen met woonhuis afgebrand. Men is er in geslaagd de daarbij staande bier brouwerij en kleinere percelen te behouden. Waarschijnlijk is de molen door den bliksem getroffen. Tc Breda was bel onweder vergezeld van een feilen hagelslag. Tus- schen de Hoeven en den Oudenbosch zijn twee arbeiderswoningen door den bliksem getroffen en afgebrand. Naar men uit Arnhem meldt is een ingezeten uit Herwen, wegens lasterlijke uitdrukkingen ten aanzien van den Pruissischen minister von Bismarck, door hem in een koffïjhuis te Emmerik geuit, gevangengenomen en naar Wezel gevoerd, om aldaar te regt te slaan. In Gelderland worden vele paarden voor Fransche rekening aangekocht. Tc Brutnmen verliet dezer dageu de vrouw van een arbeider hare wo ning en liet de zorg voor een kind van nog geen jaar aan een ander jong kind over. De kleine, op een stoeltje bjj het vuur gezeten en daaraan vastgebonden, werd door het oudere kind met het stoeltje wal heen en weer geschud om het te sussen, tot het eindelijk in het vuur viel; het andere kind had de magt niet om het op ie rigten, en de zuigeling is spoedig eene prooi der vlammen geworden. Door de visschers van het eiland Urk zijn van 1 tol 6 April niet minder dan 1525 lal of 305,000 stuks haringen gevangen. 'sGRAVENHAGE, 11 April. Door Z. M. is tot vice-president van den raad van Ned.-Indië benoemd de heer mp. A. Loudon, lid van dien raad, aan wien door den gouverneur- generaal voorloopig de waarneming van dat ambt was opgedragen. Aan den heer G. Z. A. de Jor.gh van Arkel, adjunct-commies bij de algemeene rekenkamer, is de personele titel van commies toegekend. Tol ontvangers der registratie enz. zijn benoemd: te Amsterdam de deer D. F. G. Picltot, thans te Delft; te Woerden de heer mr. P. J. Paets, thans te Kortgene; te Kortgene de heer J. J. de Langethans surnumerair. Aan den eervol omslagen hoofdingenieur van den waterstaat Ist" kl. .1. Godart van Gendt is een pensioen verleend van ƒ2000 'sjaars. Z. M. heeft goedgevonden in hunuen rang over te plaatsen bij het reg. grenadiers en jagers: den lstcn luit.-adjudant J. C. Palier, van hel 5de de lste luilt. G. H. Cool, van het 7de, en N. W. Hofstede, van het 8stereg. infanterie, alsmede de lste luitt. C. F. H. Putman Cramer en J. H. P. van Gocns, van het instructie-bataillon. Door den minister von koloniën zijn de scheepstimmerlieden C. Rogge veenW. F. Stargardt en L. 11. Olie gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Ned. Indië, om te worden geplaatst de beide eerst- genoemden als commandeurs en de laatstgenoemde als vice-commandenr voor het vak van scheepsbouw daar ie lande. De minister van binnen), zaken zal Zaturdag aansl. geen gehoor verleenen. De eersle kamer heeft eergisteren avond hare werkzaamheden hervat. In de toen gehouden zitting zijn de begrootingswetten en andere door de tweede kamer ingekomen wets-ontwerpen ingekomen. De kamer houdt zich thans in de afdeelingen met het onderzoek dier ontwerpen bezig. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadsla gingen aangevangen over het wets ontwerp, houdende voorzieningen omtrent den vee-typhns. Dit voorstel van wet strekt om deze aangelegenheid op nieuw te regelen, aangezien de vroegere wettelijke bepalingen verandering en aanvulling behoefden; terwijl sommige daarvan voor intrekking vatbaar, waren. Aan de algemeene beschouwingen namen onderscheidene leden deel. Er werd gewezen op de vele provinciale en plaatselijke verordeningen, die ter zake van de veeziekte waren vastgesteld, waardoor eene groolc ongelijk heid in de maatregelen tot beteugeling van de kwaal was ontstaan, het geen door sommigen beschouwd werd als niet kunnende strekken om het beoogde doel te bereiken. Na den afloop der algemeene beschouwingen werd art. 1 goedgekeurd. Op art. 2 werden twee amendementen voorgedragen, ée'n door den lieer Pijnappelstrekkende om in de plaats van twee derden der waarde van aangetast of verdacht vee te vergoeden, te stellen de helft der waarde. De lib. Pijnappel en W. van Goltstein stelden voorts ieder nog een amendement voor, beide, ofschoon in verschillende bewoordingen, de strekking hebbende om, ter bevordering van spoed, betreffende de waar dering geen appel toe te laten. Het eersle amendement van den heer Pijn appel vond aan vele kanten, ook bij den minister van biniienl. zaken, vooral om der onbillijkheids wille, tegenstand; de minister verdedigde het voorgedragen stelsel betreffende de waardering. De heer Pijnappel veran derde, naar aanleiding van de op zjjn tweede voorstel gemaakte aanmer kingen, de redactie, waarop de heer W. van Goltstein verklaarde zich met den inhoud daarvan te vereenigen en zijn amendement in te trekken. Na dat nog cenige leden daarover hunne denkbeelden hadden medegedeeld, alsmede de minister van binnenl. zaken, die, ter gemoetkoming aan som mige bedenkingen van den heer van Eek, in de 4e en 6e alinea eene veran dering bragtstelde de heer van Nispen van Sevenacr eene nieuwe 2C alinea voor ter aanduiding wat men onder verdacht vee had te verstaan; terwijl de heer Geertsema ter opheffing van het grondwettig bezwaar, door den heer van Eek, ondersteund door den heer van der Linden, geopperd, dat niemand van zijn eigendom kan worden ontzet dan na voorafgaande schadeloosstel ling, het voorstel deed om de 2e alinea, die met de opgegeven grondwets bepaling strijdig zou wezen, uit het artikel weg te laten. De heer van Eek j| diende een ander amendement in ter oplossing van dezelfde quaestie; welk amendement strekte om de 4e alinea aldus te veranderendat daarbij bepaald werd om aan den eigenaar den getaxeerden prijs aan te bieden vóór de in-beslag-nemingmaar na de daartegen ingebragte bedenkingen trok hij dat voorstel in, ofschoon zijne bezwaren niet waren opgeheven. Ook de heer van Nispen van Sevenaer trok zijn voorstel in met voornemen om daarop nader terug te komen. De minister van binnenl. zaken veranderde nog de 2e alinea en vereenigde zich met een voorstel van den heer van der Linden, strekkende om den aanvang van het artikel aldus te doeg luiden: «Alvorens tot de onteigening ter afmaking over te gaan" enz. Het eerste amendement van den heer Pijnappelbetreffende de vergoeding der waarde, werd met 54 tegen 6 stemmen verworpen; dat van denzelfden aangaande de wijze van waardering, werd afgewezen met 38 tegen 22 stemmen; en dat van den heer Geertsema, lot weglating van de 2C alinea van art. 2, verworpen met 38 tegen 22 stemmen. De kamer heeft besloten dat na het reces onmiddellijk de wel op dt schutterijen in behandeling zal komen. lil de ziltiug van heden zijn de beraadslagingen voortgezet. Art. 3 (onteigening hooi en stroo) goedgekeurd. Art. 4 (de tijd, hoelang het geld voor de onteigening bij den gemeente ontvanger blijft beiusten) goedgekeurd na verwerping met 41 tegen 7 stem- men van een amendement van den heer Pynappel om dien termijn te bepa len op ééne maand. Art. 5 (afsluiting van hoeven of weiden, desinfectie van kleederen, ver bodsbepalingen nopens vervoer van rundvee, losloopen van houden enz.) gal aanleiding tot breedvoerige discussiën. De uilkomst daarvan was dat aan genomen werd, met 41 tegen 13 stemmen, een amendement van den heer Godefroi om achter de opsomming der voor vervoer verboden voorwerpet op te nemen«en alle andere voorwerpen als door ons bij algemeene maat regel van inwendig bestuur zullen worden aangewezen." Het 3rwerd daarop, nadat de minister daarin nog eenige wijziginget had gebragt, goedgekeurd. Art. 6 (wijze van begraving en vernietiging). De minister naui over twee door den heer Pynappel voorgestelde amendementen, om achter het woorlj begraving te plaatsen, «verbranding", liet art. werd daarop goedgekeurd. De minister droeg na art. 6 een nieuw artikel 7 voor, luidende aldus: «Op de stallen en hoeven waar vee-lyphus geheerschl heeft mag vóór ei gedurende 30 dagen na de reiniging der stallen geen vee worden gebragt Op weiden waar de vee-typhtts geheersclit heeft, mag gedurende 30 daget nadat het laatste geval door den dood of door afmaking geëindigd is geet vee worden gebragt." Aangenomen met 40 tegen 18 stemmen. Art. 7 van liet ontwerp, (verzuim van aangifte) werd goedgekeurd. Art. 8 (bepalende hoe de gelden voor onteigening door den burgemeeslei moeten verkregen worden) werd goedgekeurd. Art. 9 (binnentreden der woningen door veeartsen, burgemeester, enz) Nadat de minisler eenige wijziging in hel art. had gebragt, werd dit aan genomen met 42 tegen 11 stemmen. De lieer Dunkier heeft niet alleen vergunning verkregenom deel li nemen aan het groot internationaal concours van militaire muziekcorpset bij gelegenheid der groote tentoonstelling, maar bovendien om zich, builtt dat concours, ook nog zelfstandig in Frankr(jks hoofdstad te doen hoorei Bedoeld concours zal plaats hebben op Zondag 21 Julij, wanneer naar viei prijzen, bestaande in gouden medailles, ter waarde van 5000, 3000, 2000 en 1000 fr. zal worden gedongen. Omtrent de testamentaire dispositie van wijlen den heer J. C. Verlou» deelt het D. hel volgende mede: Legaten zijn vermaakt: aan de maalscliapp; van weldadigheid, het genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen het Ned. zendelinggenootschap, het Ned. bijbelgenootschap en de vereenigin; tot ondersteuning der betrekkingen van Sclieveningsche visschers, elk ƒ1000 aan liet genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenenuitsluitend voor jeugdige gevangenen, en aan Ned. Mettray elk ƒ500; aan chrisleliji hulpbetoon alhier ƒ200. Voorts aan het parochiaal weeshuis der R. C. ge meente, het Lntliersche weeshuis en de Remonstranlsche gemeente eli ƒ5000; en aan het Israël, oude mannen- en vrouwenhuis en aan hel Israfl. weeshuis elk ƒ2500; van deze laatste legaten blijft liet vruchtgebruik aai de zuster van den overledene. Verder is het oude mannen- en vrouwenlutii der lierv. gemeente tot universeel erfgenaam benoemd, maar zal ook der instelling eerst bij het overlijden van genoemde zuster in bet genot dti erfstelling treden. Daaraan is ook de voorwaarde verbonden, dat aan dt in dat geslicht opgenomen oude lieden eenmaal 's weeks een half poul vleesch moet worden uitgereikt. De nalatenschap bedraagt ƒ150,000. IZ IlLITEiVLANDSCHE 8KIt 1G1 ENtT ËNGELAA I». LONDEN. 9 April. Bij de regering is nog geen antwoord .ontvangen van hel Spaanscbt kabinet op hare vorderingen betreffende het aanhouden van twee handelt vaartuigen. De minisler van builenl. zaken in Spanje heeft op eene inlet pcllatie over deze zaak alleen gezegd dat hij het volkenregt en de beslis- sing der regt banken zou doen eerbiedigen. De groote nood, die legenwnordig bij de werkende klasse in lid East ertd" van Lenden heerschtheeft dezer dagen aanleiding gegeven ld eene demonstralie. Een duizendtal der noodlijdenden trok in optogl dool de stad, met eene banier voorop, ten opschrift dragende: «Vertegenwoor digers der ellende." De stoel was voor verreweg liet grootste gedeelte gt vormd uit sterke, gezonde personen in de kracht des levens, wier vervol len, hoogst armoedig uiterlijk daarom te meer indruk moest maken. M de regeling van den optogt hadden allen zich vooraf verbonden bet slechts bij deze openbare vertooning te laten blij ven en wel onderweg alle vrijwil' lige giften in ontvangst te nemen, maar overigens slechts eene stille, orde lijke demonstratie te doen plaats hebben, len einde op eene weinig geruchl

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2