LEAD8CHE COURANT. N°. VRIJDAG 12 APRIL. STADS-BERIGTEN. 1807. '--- if aft ifvr- Be Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. 4£ "i -%'S: De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jnars. Afwonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de adressen van: 1°. Abriaan Gestman, smid, wonende binnen deze ge meente, waarbij bij toestemming vraagt tot het doen plaatsen van eene smidsvu- rint) in het perceel in de Lange Raamsteeg, geteekend wijk II n». 1382°. Reinier LoiIEKES be Beer, fabriekant in saaijetlen, mede binneo deze gemeente woonachtig, houdende verzoek om in het perceel in de Kerksteeg, geteekend wijk VII n°. 178, een fournuis en een verwketel te mogen doen plaatsen; Gelet op het Koninklijk besluit van den 3tslen Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te welen dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- lepene en belendende panden ten opzigte der informatiën de commodo et incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 15',cl1 April aanst., des voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRAN DELERBurgemeester. Leiben, 11 April 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANUSCHE BEH1GTEN. LEYDEN, 11 April. In de zitting van den gemeenteraad van heden is benoemd tot vrouwe- kraammoeder mej. P. W. Koppesehaar-Essing en op baar verzoek geconti nueerd B. van Yelzcn, als stads-vroed<rouwen S. 31. van Iperen, als adjunct stads-vroedvrouw. Op de verzoeken van jhr. W. J. C. Rammelman Elsevier, lol continuatie in zijne betrekking van archivaris, en van G. H. Key en J. van Duyn, om ontslag, de eerste als hulponderwijzer der lile klasse aan eene der scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, eu de tweede als hulponderwijzer der 4de klasse aan eene der open bare lagere scholen voor onverinogendenis gunstig beschikt. Ook werd de voordrag! tol liet verleenen van verlof aan den hulponderwijzer J. H. Nleowland gedurende zijnen diensttijd bij de nat. militie, echter onder de bepaalde voorwaarde van niet langer dan voor zes maanden, aangeno men. De aan de orde gestelde aanvrage van de commissie voor de ten toonstelling van kunstwerken van oude meesters in de maatschappij Arti et Amicitiae te Amsterdam, tot het tijdelijk afstaan van twee op het raad huis berustende schilderijen, bleef buiten behandeling, omdat er herigt was ontvangen van de commissie dat zjj de aanvrage introk en dat over de plaats voor die schilderijen reeds was beschikt. Vervolgens was aan de orde het voorstel van het raadslid J. Scheltema, tol verhooging der schoolgelden op de instellingen van hooger, middelbaar en lager onderwijs. Dit voorstel heeft de strekking om de opbrengst der schoolgelden roet f 10000 te verhoogen door de schoolgelden voor iederen leerling te verhoogen en vast te stellen: aan het gymnasium op /250'sjaars, aan de hoogere burgerschool op 120aan de lagere scholen letter c voor (Ie drie laagste klassen op ƒ4, en voor de vijf hoogste op 6 per drie maanden; aan de lagere scholen letter d voor jongens voor de drie laagste klassen op ƒ15 en voor de vier hoogste klassen op ƒ20 per drie maanden; voor meisjes, voor de drie laagste klassen op ƒ15, voor de drie middel klassen op ƒ20 en voor de vier hoogste klassen op ƒ25 per drie maan den, alles met vermindering van een vierde voor twee of meer leerlin gen uit één huisgezin, iinrg. en wetli.na daarover de rapporten te heb ben ingewonnen van de commission aan wie liet loezigt oyer die scholen is opgedragen, adviseerden, overeenkomstig de conclusion dier rapporten, in het gedane voorstel niet te treden. Ook de commissie van financien achtte zich verpligt te raden in het bepaalde schoolgeld voor al dc genoemde instellingen geeue verandering te brengen. Door den voorzitter werd ter stond het woord gegeven aan den heer Scheltema, ingevolge het door dien heer vroeger uitgedrukt verlangen, lil eene rede, die twee uren duurde, zette hij nader het doel van zijn voorstel uiteen en trad hij in eene weder legging van hetgeen daartegen was ingehragtzoowel in de over het voor stel uilgebragte rapporten als in andere stukken. Vocaf verklaarde hij dat wat betrof de beweegreden die hem tol het doen van het voorstel aan leiding had gegeven, deze alleen te zoeken was in zijn standpunt als lid van den raad; wel had men Item verweten dat het eene parlijzaak was, maar dit verwijt moest hij van zich afwerpen, integendeel hij moest vragen of dc bestrijding niet eerder eene partijzaak was geworden. In het eerste deel zijner rede gaf de spreker o. a. eene uitvoerige schels van de kosten en ven de opbrengst der openbare scholen alhier, waarvan hij de uitkom en, in globale cijfers, ook in druk aan de leden mededeelde. Volgens die berekening werd jaarlijks per leerling een te kort geleden, op liet gymnasium van ƒ445, op de hoogere burgerschool van ƒ156, op de sclio len voor meer uitgebreid lager onderwijs letter d van/40 en op die letter c van ƒ22een toestand die volgens den sprekerniet mogt blijven voortduren omdat dit tekort ook drukte op de beurzen der ingezetenen, wier kinderen van het openhaar onderwjjs geen gebruik maakten; dit gaf den spreker le vens aanleiding om in eenige vergelijkingen te treden tusschen liet bijzon der onderwijs en het openbaar onderwijs, dat door zoo velen als het onder wijs bij uitnemendheid werd voorgesteld. In den loop zijner rede verklaarde de spreker dat gedeelte van zijn voorsteldat wal het gymnasium betrof, in te trekken, in afwachting van dc wet op het hooger onderwijs. Het beginsel wilde bij echter uitgemaakt hebben. In het tweede deel zijner rede trad de spre ker in eene wederlegging van hetgeen in rapporten en andere stukken tegen zijn voorstel was aangevoerd. In weerwil van i'e hevige bestrijding van zijn voo.stel en de scheve en soms partijdige oordeelvellingen daarover uilgebragt was zijne overtuiging te vaster geworden. Achtereenvolgens besprak hij de rapporten van burg. en weth., van de commissie van financiën van cura toren van het gymnasium, van dc commissie van loezigt op het middelbaar onderwijs en van de plaatselijke schoolcommissie; en daarna de tegen zijn voorstel ingekomen adressen »an den akadcmischcn senaat, van de hooglee- raren der inrigting van het onderwjjs in Indische taal-, land en volkenkunde en van ingezetenen. Ten slotte stond hij nog uitvoerig stil bij dc bestrij ding die zijn voorstel had ondervonden van den heer de Goeje, districts schoolopziener en ook van den hoogleeraar Vissering, op wiens uitspraken (in zijn Handboek voor practische staathuishoudkunde) zrjn voorstel juist gegrond was. De voortzetting der beraadslaging is bepaald op Donderdag a. s. Ingekomen is eene missive van de loge La Vcrlu, waarin deze te ken nen gepft af te zien van de voorgenomen verbouwing der lokalen achter de gehoorzaal, en een adres van de scherpschtilters»ereeniging alhier betref fende den aanleg eener schietbaan. De minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt dat de commissie, belast met het in dit jaar afnemen van het examen voorgeschreven in art. 4 van het kon. besluit van 10 September 1864, houdende vaststelling der verordening op het benoemen van ambtena ren bij de burgerlijke dienst in Ned. Indië, hare eerste vergadering zal houden te 'sGravenhage op den 17den Jttnij a. s. Zij die dat examen willen afleggen, moeten zich uiterlijk op 15 Mei schriftelijk bij het dep. van kolo niën aanmelden. Gedurende de weck van 24 tol 30 Maart zijn in liet arrondissement Leyden door den vee-typhus aangetast 127 runderen en afgemaakt 59; iu de week van 17—23 Maart bedroeg het getal aangetaste runderen 165, en in de week van 10 tol 16 Maart 197. Ten noorden van den Rijn heeft de ziekte zich iu vele besmette gemeenten niet meer vertoond en kwam thans alleen voor te Noordwijk, Woubrugge, Niettwveen, Nieuwkoop en Rode graven. Alleen in de beide eerstgenoemde plaatsen heersclite zij nog in he vige mate, hoezeer zij te Noordwijk op een der aangedane stallen een bui tengewoon slepend karakter vertoonde. Ten zuiden van den Rijn is men, met uitzondering van Soeterwoude en Voorschotenoveral vrij gebleven. Te Voorschoten heerschie de ziekte op twee stallen zeer kwaadaardig; 64 run deren werden aangetast, waarvan bij het einde der week .reeds 31 waren gestorven. Bij het koloniaal werf-depöl te Harderwijk komen dagelijks een aan tal onderofficierenkorporaals en manschappen aan, die van de verschillende corpsen niet eene nieuwe verbindtcnis bij liet Indisch leger zjjn overgeplaatst. Naar aanleiding van een herigt in een Belgisch blad, omtrent de af damming der Ooster-Sclielde, meldt men uit Brussel aan het Hbl. »Op liet oogenblik is hier nog geen enkel rapport ontvangenofschoon hel Engel- sche reeds van Londen werd verzonden en de hoofdinhoud bekend is. Hartley oordeelt zeer gunstig over het nieuwe kanaal; hij meent, dat de reede van Rammekens door de afdamming zal lijden, maar hecht daaraan weinig ge- wigt. Naar zijne meening zal de invloed der afdamming, wat betreft de Wester-Scheldevoor Nederland eer nadeelig zijn dan voordeelig. Hij zou de voorkeur geven aan eene brug. De inhoud van het Pruisische rap port is volkomen onbekend. Men houdt het er voor, dat het Fransche ge heel ten gunste van Nederland zal zijn. Te Amsterdam is Zondag II. in de lokalen van Arti et Amicitiae eene tentoonstelling geopend van schilderijen van oude meesters. De catalogus telt 259 nommers. Bij het voorstel, door vier leden van den gemeenteraad te Amsterdam, de hh. dr. C. E. Heynsins. dr. E. C. Bitclincr, mr. S. A. Vening Meinesz en J. G. Rijnders, aan den raad ingediend, om aan den minister van bin- neul. zaken de vestiging cener rijks-universiteit daar ter stede aan te vragen j worden de volgende aanbiedingen gedaan a alle gebouwen en verzamelin gen, thans ten dienste van liet hooger onderwijs alhier bestaande of in aan-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1