groote billetten, met de woorden: leve Napoleon leve Frankrijk! verspreid. Het in garnizoen liggende regiment Nassauers is aangespoord geworden ooi gewelddadigheden legen de Pruissen te plegen. De gouverneur heeft dien tengevolge ernstige vermaningen tot de autoriteiten gerigt. Volgens berigten uit Falmouth was het schip, dal ter hoogte van Lizard is vergaan het Ned. barkschip Jonkheer Mr. van de IVall van Putters- hoek, kapt. Lammerts, te Dordrecht te huis behoorende, den 24steD Novem ber 1865 uit Batavia en den 19df0 Jan. van dit jaar uit S'. Helena naar Botterdam vertrokken met eene lading UolFijsuiker, specerijenen tin, voor de Ned. handelmaatschappij. Uit de verklaringen van den geredden matroos is gebleken, dat de equipage bestond uit den kapitein, 2 stuurlie den, bootsman en 20 man, alsmede 3 dames, 2 heeren en 1 Engelsche jongen als passagiers. Twee matrozen zijn op de reis overledeu en 1 man was te S'. Helena ziek achtergebleven. Door eenen hevigen storm werd het schip op de rotsen, op de zuidelijke punt van Poljew Cove, gedreven. In omstreeks 20 minuien was het in stukken geslagen. De genoemde ma troos en 2 andere waren op den kluiverboom geraakt; zij sloegen er van af, en terwijl de zee terugsloeg, dreef hij aan strand. Al de overige aan boord zijnde personen zijn omgekomen. 'sGRAVENHAGE, 2 April. L. M. heeft aan den heer mp. G. A. Salomon Uuygens, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Katwijk, en tot burgemeester dier gemeente benoemd den heer L. C. J. Blanken. Aan den heer mr. II. J. Rietberg is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als substituut griffier bij de arrond.-regtbank te Zwolle. Z. M. heeft aan den luit-generaal van het leger in Ned.-Indiê W. C. von Schierbrand laatstelijk directeur der genie aldaar, en aan den luit.- kolonel der infanterie van het leger in Ned.-lndig W. Beyerinckthans met verlof hier te lande, op hun verzoek eervol ontslag uit de dienst verleend met pensiocD. Z. (11. heeft goedgevonden te benoemen: tot 2de™ luit.-kwartiermeester hij het lste reg. infanterie, den sergeant A. 51. Brandenburg, van het 5de reg hij het 2dc reg. inf., den sergant J. H. Bakker, van hel 4de reg.; bij hel 3de reg. inf., den fourrier L. A. Vink, van het 7de reg bij het 4de reg. inf., den sergeant F. E. E. Klapp, van het 2de reg.; bij hel 5de reg. inf., den sergeant J. A. Kroef, van het 6de reg.; bij hel 6de reg. inf., den sergeant N. H. Mispelblom van Altena, van het corps, en den sergeant- titulair J. Warnsinck, van het 5dereg.; bij het 8ste reg. inf., den sergeant C. L. D. Jlonnier, van het lste reg. vesting-artillerie, en den sergeant-titu lair J. L. Nederbtirgh, van hel 3de reg. vesting-artillerie; in zijnen rang over te plaatsen, bij het reg. grenadiers en jagers, den 2den luit.-kwartier meester II. A. J. Kuyper, van liet 5de reg. inf.; en den kapitein der infan terie G. Wieland, thans op non-activiteit, op zijne aanvrage, op pensioen te stellen. Tot militie commissaris in het 2de militie-district van Zuidliolland is benoemd de gepens. majoor der infanterie L. C. Bodmer. De eerste kamer is legen Dingsdag den 9dcn dezer, des avonds ten 7 ure, bijeengeroepen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de algemeene be raadslagingen geopend over hoofdst. X (koloniën) der staalsbegrooting. On derscheidene leden voerden daarbij het woord Door sommige sprekers werd aangetoond dat er omtrent het beleid der regering ten opzigte der koloniale aangelegenheden onzekerheid bestond, die niet opgeheven was geworden door betgeen door den minister dienaangaande was te kennen gegeven; ter wijl de handelingen van dien minister niet hadden bijgedragen om den twijfel omtrent zjjne eigenlijke bedoelingen weg te nemen. Aan den eenen kant toch meende men in heigeen door hem was medegedeeld of verrigt eene zekere vrijgevigheid op te merken, en aan den anderen kant daaren tegen eenen terugtred op den door een vorig liberaal bewind ingeslagen weg. Dién ten gevolge werd hij uilgenoodigd zich te verklaren welke zijne voor nemens waren ten aanzien van het bestuur onzer koloniën. Behalve de op helderingen van algemeenen aard, welke de regering verzocht werd te ge ven, werden nog onderwerpen van bijzonderen aard behandeld. Ook werd de vraag gedaan, of het waar was dat eene commissie, belast met het ont werpen van een verbeterd stelsel van eigendomsovergang en onderzetting van vaste goederen en van een inlandse!) strafwetboek, bij gebreke van fondsen hare werkzaamheden had gestaakten wal de regering dacht van de han delwijze van den gouverneur-generaal, die aan een kon. besluit van Novem ber des vorigen jaars geene behoorlijke uitvoering gegeven en het niet in zijn geheel afgekondigd had. Door den minister van koloniën werden de onderscheiden sprekers beantwoord. Hij zette zijne denkbeelden over het in Indie ie voeren beleid uiteen. Hij gaf o. a. te kennen dat hij niet alleen eene verbetering van de gouvernementscultures toegezegd, maar ook opge geven had de wijze waarop die zou kunnen plaats hebben; dat een onder zoek omtrent de kofifijculiuur. werd ingesteld, en een wets-ontwerp omtrent de suikercultuur spoedig zou worden ingediend. Verder zette hij zjjne denkbeelden uiteen omtrent het vraagstuk, hoe aan de Javaansche bevolking naar hel nu gevolg wordende stelsel eene voldoende belooning voor de cul- tuurdiensten zou kunnen worden verzekerd; <11 behandelde de quueslie be treffende bel regt van den inlander op den grond. De gouverneur-generaal had eene commissie benoemd, belast met het instellen van een onderzoek omtrent dit onderwerp. Omtrent de hem gedane vraag aangaande de sta king der werkzaamheden eener commissie betrekkelijk sommige punten van wetgeving, zeide hij dat later Ie zullen beantwoorden, doch te kennen te moeien seven dat «Je wijze van afkondiging van een kon. besluit van No vember 1866, waarop gewezen was, zijne goedkeuring niet had weggedra gen en hij integendeel den wensch had geuit dal op dat punt zou worden teruggekomen. Verschillende leden voerden daarop nog het woord, waarbij liet regeringsbeleid van den minister van den eenen kant bestredenvan de andere zijde verdedigd werd. In de zitling van heden zijn de algemeene beraadslagingen voortgezet De heer Jonckbloet kwam op tegen de stellingen, door den heer Roebes sen ontwikkeld. Die heer was z. i. gisteren minder gelukkig geweest in zijn betoog, zoowel voor zich als voor den minister van koloniën, voor zich zelf, omdat hij had bewezen te zijn gekomen lot dat conservatisme, dat aan de grens der reaclie slaat; voor den minister, omdat deze onder het patronaat van den heer Rochussen veel meer behoudende beginselen huldigde. IIij kou zijn vertrouwen aan den minister niet scheuken. De heer Thorbecke verklaarde lot gisteren genegen te zijn geweest met dezen minister op den weg van bedachtzame hervorming mede te werken, maar dal de mededeeliug van den minister een ongunstigen indruk op hem had gemaakt. Hij noodigdc den minister dringend uit die verklaring terug te nemen. De minister van koloniën verklaarde, naar aanleiding der gehouden redevoeringendat hij gisteren niet heeft willen te kennen geven dat hjj het ontwerp nopens de erfpacht, door hem ingediend, introk, maar dal hrj aan de kamer wilde overlaten of het niet wenschclrjk werd, naar aanleiding van het Indisch onderzoek, de behandeling er van te schorsen. Hij had der kamer alleen een raad gegeven, zij kon die opvolgen of niet. De heer van Limburg Brouwer vroeg waarom de Indische regering was overgegaan tot een zoo zonderlingen maatregel als het gedeeltelijk afkondigen van het besluit van 7 Nov. II. De heer Keuchenius besprak de intrekking van hel beslnit tot het aanleg gen van nieuwe koflljtuinen verder dan vier palen. Spr. rig lie tot den mi nister de vraag, of die intrekking is bevolen in overleg met liet Indisch bestuur. En waarom die intrekking niet openbaar was gemaakt. De heer Jloens vroeg of er bezwaren bestouden tegen de voordragt tot benoeming van predikanten in Indië. Hij besprak voorts de ontwikkeling van den Javaan, dien hij zooveel mogelijk op die hoogte wil brengen, die bij bereiken kan. Nadat de heeren Stieltjes en Godefroi nog het woord hadden gevoerd, is de vergadering verdaagd lot morgen, wanneer de minister van koloniën het woord zal voeren. Het prov. gcregtshof in Zuidliolland (burgerlijke kamer) heeft heden de behandeling voortgezet van de belangrijke procedure tusschen de com missie, belast met hel beheer der kerkelijke goederen en fondsen loebe- hoorende aan de Ned. Iierv. gemeente te Leyden (de hh. Stuffken c. s.) appellante, en de gemeente-commissie van het Ned. herv. kerkgenootschap (de hh. van Pullkammer c. s.) geinlimeerdealsmede hel collegie van nota belen der bovengenoemde gemeente, geïntimeerden. De heer advocaat mr. 1 G. 51. van der Linden heeft heden zeer omstandig zijn pleidooi voorgedragen voor de geïntimeerden. De zaak is niet afgeloopen en zal a. s. 5Iaandag worden voortgezet. BfJlTKNLANDSCHE BERIGTEN. E X «J E E O. LONDEN 31 Maart. Het lagerhuis, terugkomende van een vroeger besluit, heeft zich ver- ecnigd met een voorstel der regering, om de geeselstraf bij hel leger voor zekere gevallen en onder zekere beperkingen nog te laten beslaan. Dat voorsiel is met 225 tegen 131 stemmen aangenomen. lil de vorige week heeft de runderpest zich hier te lande op nieuw voorgedaan, en wel op eene boerderij in Northamptonshire. Den 28slc° Nlaari zijn op die boerderij 16 runderen afgemaakt, en is zij met de naaste omstreek, eene mijl in het rond, ouder de bestaande bepalingen tot stuiting der besmetting gesteld. Op eene boerderij te Callington, in het oostelijk deel van Corn wallis, zijn binnen weinige dagen ecu 10-tal ossen en 1 varken gestorven en andere ossen aangetast door eene hevige ziekte, die aan de vee-artsen onbekend was, doch zich van den besmettelijke!) vee-lyphus of runderpest onderscheidde. Dit heeft groote bezorgdheid in die landstreek veroorzaakt. 1 n Highstreet alhier heeft eene ontploffing van vuurwerk plaatsgehad; een persoon verloor daarbij onmiddellijk het leven, en van vijf personendie naar bet gasthuis werden vervoerd, zijn er reeds drie aan de bekomen won den overleden. Uit New-York wordt gemeld, dat het congres zijne zittingen tot De cember heeft verdaagd, met bepaling echter dat een genoegzaam aantal leden, als permanente commissie, bijeen hl ij ftom te kunnen beraadslagen en om tegen 3 Juljj bijeen te zijn, als wanneer de regtsgeleerde commissie rapport zal uitbrengen in de zaak der beschuldiging van den president Johnson. Aan den senaat is een tractaat ter goedkeuring onderworpen, waarbij Rusland al zijne bezittingen in Noord-Amerika aan de Vereenigde Staten afstaat. De Vereenigde Staten betalen voor dien afslaud aau Rusland 7 mil- lioen dollars. FRAN li It !,t H. PARIJS. 31 Maart Gisteren morgen is officieel bekend gemaakt, dal de keizer, vergezeld van de keizerin en van den keizerlijken prins, den Is1"1 April ten 2 ure na den middag de groote tentoonstelling zou openen, en dat het publiek van het middaguur af toegang zou hebben lot de tentoonstelling uitgezonderd dat deel hetwelk de keizer en zijn stoel bij de opening zouden doorwandelen. Z. K. H. de prins van Oranje heeft zijn intrek in hel Graud-Hölel genomen. Blijkens een door den Moniteur medegedeeld schrijven van den heer Walewski aan den keizer, heeft gene zijn ontslag genomen als voorzitter van het wetgevend ligcliaam, omdat zich eene persoonlijke oneenigheid, onaf hankelijk van zijnen wil, tusschen eenigc leden der regering en hem geopen baard had. Zijne gematigdheid en vooral zijne onpartijdigheid jegens de linkerzijde en jegens de minderheid in het algemeen moeten aan de meerder heid zeer mishaagd hebben. Naar men verneemt, heeft de commissie tot onderzoek van het wets ontwerp op de leger organisatie zulk eene vijandige houding omtrent dat plan aangenomen, dat er sprake van is om hare beraadslagingen te doen staken totdat de regering eenige nieuwe wijzigingen in de wet zal hebben gebragt. Ook verneemt men, dat de minister van binnenl. zaken eene cir- culaire aan de prefecten des lands heeft gerigt, waarbij zjj worden uilge noodigd slappen bij de dagbladen hunner departementen te doen, opdat er geen verder gewag worde gemaakt van de legen de organisatie ingediende verzoekschriften. Volgens de jongste berigten uit Jlexico stond keizer Maximiliaan met 10000 man bij Querelaro, eenigc mijlen ten noordwesten der hoofdstad Jlexico. Hij had de hoofdsiad Mexico in de hoede van een garnizoen van 2000 man gelaten zij werd op eenigen afstand door Porfirio Diaz bedreigd met een corps van omstreeks 10000 man. Drie nepiiblikeiusche aanvoerders, Escobedo met omstreeks 10000, Regules met omstreeks 4000, en Corona met 8000 soldaten, waren in aantogt naar Querelaro, alwaar het denkelijk tol eenen beshssenden slag zou komen. Volgens berigten uit Rome vestigden de gedachten zich aldaar meer en meer op de grooie feesten die er in de maand Jtinij dezes jaars gehouden zullen worden ter viering van liet achttiende eeuwfeest van den martelaars dood der apostelen Petrus en Panlus. De Paus, de bisschoppen der katho lieke Christenheid uil alle landen der wereld tot bijwoning dier feesten uilgenoodigd hebbende, maakte reeds aanstalten om zijne gasten te ontvan gen. Hij had bij alle kloosters aanzoek gedaan om er over alle niet onmis bare vertrekken voor den tijd der grooie feestviering te mogen beschikken. Daarop hadden de kardinaal Anlonelli en verscheiden Romeinsche edelen aangeboden hem voor die dagen volle beschikking over hunne paleizen te geven. PRUISSEN. BERLIJN, 31 Maart. Bij de behandeling van art. 22 der ontwerp-eonstitutie heeft de rijks dag een amendement van den heer Lasher aangenomen, hetwelk straffeloos-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2