LEÏDSCHE COURANT. WOENSDAG 3 APRIL. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Tweede Zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 92 der wet van den 19ded Augustus 1861, betrekkelijk de nationale militie Staatsblad n°. 72); Gelet op de missive van Luitenant KolonelMilitie-Commissaris in het 3de dis trict der provincie Zuidholland; Doen te weten: dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente wordt gehouden in de Lakenhal aan den Ouden Singelop Dingsdag en Woensdag den 9den en lOtlen April 1867, des morgens te half tien uren, tot het doen van uitspraak, too omtrent alle in de eerste zitting niet atgedane zaken, als ten aanzien van hen, die als plaatsvervanger of nommerverwisselaar verlangen op te treden; voorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van heden af, ter Secretarie dezei gemeente, van des voormiddags tien tot des namiddags drie uren de Zon-en Feestda gen uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebbenden worden vermaand zich ten nutte te maken, daar aan den loteling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der bovenaangehaalde wet, door den Koning, niet dan in bijzondere gevallen, bet stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. En zal deze door aanplakking en door plaatsing; in de Leydsche Courant worden afgekondigd., Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAPiDELER, Burgemeester. Letden, 30 Maart 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat door hen, naar aanleiding van art. 1 der Verordening op liet Brand- wezonvan den 9dcn Maart 18G5 Gemeenteblad n°. 4), op voordrag! van den Wethouder, Voorzitter der Commissie van Fabricage, is benoemdvoor den lijd van drie jaren, tot adjunct-brandmeester aan de stads-spuit n°. 8 de beer HENDRIK DE VOS, en zulks in de plaats van den heer Jan Hendrik Carlier, thans brandmeester aan die spuit. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BR ANDEEER, Burgemeester. Leyden, 2 April 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BIMENLANDSCniTBERIGTEIV. LEYDEN, 2 April. Voor de volgende mededceling is ons eene plaats verzocht: Zondag II. is in alle godsdienstoefeningen bij de liervo:mde gemeente al hier hel volgende afgekondigd »Aan de gemeente wordt bekend gemaakt, dat de lidmaten, die wcnschen gebruik te maken van bun slemregt, worden uiigenoodigd de aanvragen om bewijs van hunne bevoegdheid als stemgeregtigde lidmaten der gemeente cnet de vereischte opgaven in te dienen bij den kerkeraad op Donderdag, Vrjjdag of Zaturdag, den4den, 5denof6deI1 April, aan de kerkeraadskamer der Pieterskerk. Onvolledige en niet ouderteekende aanvragen worden Ier zijde gelegd. Stemgeregtigde leden der gemeente zijn alle manslidmalendie onder haar ressort wonenden ouderdom van 23 jaren bereikt hebbenen ten minste één jaar geleden bij den kerkeraad geloofsbelijdenis hebben afgelegd of op ingediende attestatie of bewijs van lidmaatschap als lidmaten der gemeente erkend zijn. Manslidmalen, die in liet jaar, dat aan de stemming of verkiezing voor afgaat, door eenig armbestuur zijn bedeeld geworden, en zij, die onder censuur of curatele staan, zijn van deze stembevoegdheid uilgesloten. Modellen voor zoodanige aanvragen zijn a 5 cents, en voor ouvermogen- den kosteloos, verkrijgbaar op Maandag, Dingsdag en Woensdag, den lstea, :2den en 3dcn April bij de kosterin der Pieterskerk." Voorts kunnen wij nog mededeelendat de hierboven vermelde aanvragen door den kerkeraad zullen nagezien wordenen als zij in orde bevonden zjjn, aan de adressanten een bewijs van bevoegdheid als stemgeregtigde lidmaten zal worden uitgereiktdat bij de stemming op de nader te bepa len dagen en uren zal moeten vertoond worden. De Staatscourant bevat het verslag van den waarnemenden directeur van het rijks-eihnographisch museum alhier, dr. C. Leemans, betreffende de aanwinsten, waarmede die inrigting in |het afgeloopen jaar is verrijkt gewor den. Daarbij wordt bet uitzigt gegeven op eene openstelling van bel ge- lieele museum in den aankomenden zomer. De Sioottipost bevestigt eene vroeger door ons gedane mededeeling, dat de zomerdienst op den Roll, spoorweg, bij de opening van de verbindings lijn Haarlem-Alkmaaruitbreiding zal erlangen Tttsschen Amsterdam en Rotterdam zullen, behalve de vele locaaltreinenin plaats van zes nu zeven doorloopende treinen komen en die zevende zeker ten algemeenen genoe genzijnde een avondsnellreinwaardoor men nog in den laten avond van 's Gravenhage, Amsterdam en Rotterdam zal kunnen vertrekken. Gedurende de week van 17 tot 23 Maart zijn door den vee-typhus aangetast: in Zitidholland 837 runderen, in Utrecht 124, in Noordbolland 35, in Gelderland 8, its Noordbrabaul 3, totaal 1013. Gedurende de week van 10 tol 16 Maart bedroeg het aantal aangetaste runderen 1076, en ge durende de week van 3 tot 9 Maart 1363. In de Staatscourant leest men bet volgende: «Namens de Lnxem- burgsche kanselarij zijn wij verzocht, ten stelligste de lijding tegen te spre ken, dal een afstand van het groothertogdom zou hebben plaats gevonden, en te doen opmerken dat van een dergelijken afstand slechts dan sprake zou kunnen zijn nadat ook de onmiddellijk bij de zaak betrokken groote mogendheden zich dienaangaande verstaan hadden. De Amst. Cour., die gemeld had, dal de afstand reeds een fait accompli was, zegt omtrent deze mededeeling het volgende: Deze officiële mededee ling voldoet ons slechts ten halve, want de tweede zinsnede verzwakt aan merkelijk de verklaring vervat in de eerste. Dat wij bij onze particuliere bron opheldering vroegen, spreekt van zelf, en deze opheldering, welke wjj heden ontvingenlaten wij hier volgen. Onze berigigever bevestigt, dal de koning-groothertog en de keizer der Franscben bet eens zijn geworden over den afstand van bet groothertogdom en dat eerstgenoemde souverein aan den Pruissischeti gezant bij hel Nederlandscbe hof daarvan kennis heeft ge geven. Hij meldt wjjdcrsDeze notificatie werd te Berlijn niet gunstig op genomen graaf Bismarck zeide evenwel, dat Pruissen zich tegen den afstand niet verzetten zou, maar dal, vermits de tegenwoordige toestand van Luxem burg geregeld was bjj het tractaal van 30 April 1839, waarbij de onaf hankelijkheid van Belgie is erkend, de mogendheden, welke dit tractaat onderteekend hebbenover de voorgestelde verandering moeten gehoord wor den. Dit antwoord van de Pruissische regering brengt eene wjjziging in de besluiten die reeds te 's Gravenhage en te Parijs genomen waren. Er werd bepaald alles uit te stellen en de Union, het half-otficiele blad van hel groot hertogdom kreeg uit 's Gravenhage bevel het berigt van den afstand tegen te spreken. Maar bet bestaan der onderhandelingen zal niet tegengesproken worden en op nieuw verzeker ik u, dat zij gevoerd zijn op de wijze, welke ik u mededeelde. Bij de Ned. herv. gemeente te Berkel en Rodenrijs is tot predikant beroepen d8. Gravenstein, pred. te Serooskerke; bij] die te Schipluiden de candidaat A. Bouma; door die te Opperdoes is toezegging van beroep ver leend aan de candidaat J. Folpmers. Te Rotterdam had Zondag avond in de Groote Kerk, van wege liet Ned. Zendelinggenootschapde plegtige afvaardiging plaats van den geor- derden zendeling B. Beltink naar de Minahassa op Celebes. De voorzitter van het hoofdbestuur, de hoogleeraar J. J. Prins, hield daarbij eene toe passelijke rede. Nabij Harmeien is Vrijdag avond een wachter op den Rijnspoorweg aan stukken op den weg gevonden. Men weet niet of men dit ongeluk aan eigen toedoen of aan een noodlottig toeval moet toeschrijven. Te Harlingen zijn in de vorige weck weder 51 personen, uit Gronin gen en Friesland, scheep gegaan naar Noord Amerika. Van Texel, meestal uit Cocksdorp, zijn mede dezer dagen 90 personen derwaarts vertrokken. Uit Leeuwarden wordt gemeld, dat diakenen der Ned. hervormde ge meente aldaar dezer dagen de mededeeling hebben omvangen, dat door de erven van wijlen den lieer J. de Kempenaer van Poppenhuyzen 7 obligation 5 pCt Oostenrijk a 1000 fl zijn geschonken, mét kennisgeving van het ver langen, dat de renten daarvan bij de giften van de jaarlijksche collecte moeten worden gevoegd. Door dezelfde erven is ook eene niet onaanzienlijke gift voor het nieuwe stads-weeshuis aldaar bestemd. Voor het prov. geregtshof in Noordbrabant stond in de vorige week teregt zekere 22-jarige jonge dochter, Johanna van Kessel genaamd, vroeger in dienst bij een landbouwer te Schijndel. Wegens diefstal werd zij ont slagen. Over dat ontslag wilde zij wraak nemen en besloot het ituis in brand te steken. Den daarop volgenden nacht zwierf zij rond het huis, stak bij hel aanbreken van den dag een lucifer aan en deelde het vuur mede aan de schuur, die spoedig daarop met hel huis en den stal in volie vlam stond, en ten gevolge waarvan een en ander, zoomede huisraad en vee, is vernield. Dc bewoners, waaronder een krankzinnige, die op zolder sliep, waren nog in diepe rust en zijn met levensgevaar gered en wel zoo. dat, toen men den krankzinnige van zijn bed verwijderd had, onmiddellijk daarna zijne slaapstede nederslortte. De dienstmaagd bekende volledig hare schuld, onder opgave, dat zij dit gedaan had om te doen geloovendat zij ten gevolge van den brand uit hare dienst was ontslagen. Het O. M. heeft de doodstraf voor baar geüiseht, uil te voeren binnen de gemeente 's Hertogenboschhaar verdediger concludeerde evenwel tot vrijspraak. Te Antwerpen is dezer dagen op nieuw brand uitgebarsten in kelders, waarin petroleum was geborgen. De brand is echter spoedig bedwongen. In de hoofdstad van bel groothertogdom Luxemburg zijn dezer dagea

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1