LEYDSCIIE C0ÜKAYT. 1807. STA DS-BERIGTEN. jPeir Telegraaf. MAANDAG 1 APRIL. De Courant wordt Maandag Woensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. Bij deze Courant behoort een BIJ FOEGSEL. Tweede Zitting van den Militieraad. burgemeester en wethouders van leyden, Gezien art. 92 der wet van den !9den Augustus 1861, betrekkelijk de nationale militie Staatsblad n°. 72); Gelet op de missive van Luitenant Kolonel, Militie-Commissaris in het 3de dis trict der provincie Zuidholland Doen te weten: dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente wordt „houden in de Lakenhal aan den Ouden Singelop Dingsdag en Woensdag den 9den en 10dcQ April 1867, des morgens te half tien uren, tot het doen van uitspraak, zoo omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken, als ten aanzien van hen, die als plaatsvervanger of nommerverwisselaar verlangen op te treden; voorts, dat tot het opmaken der daartoe vereisente bewijsstukken, van heden af, ter Secretarie dezei gemeente, van des voormiddags tien tot (les namiddags drie uren de Zon-en Feestda gen uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebbenden worden vermaand zich ten nutte te maken, daar aan den loteling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde hij art. 70 der bovenaangehaalde wet, door den Konino-, niet dan in bijzondere gevallen, het stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. En zal deze door aanplakking en door plaatsing, in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. D. BRANDELER, Burgemeester. Letden, 30 Maart 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leyden, Gezien art. 31 der VYct van 4 Jttlij 1850 (Staatsblad n". 37); Doet te weten dat de lijsten der kiezers van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad op heden zijn gesloten op nieuw aangeplakt en gedurende acht dagen op dc Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Voorzilter voornoemd, Letden30 Maart 1867.v. d. bRANDELER. ÏÏIXXKXLAMISCIIE BEIUGTKX. LEYDEN, 30 Maart. De algemeeue vergadering van de vereeniging tot instandhouding en bevordering van den bloei der kweekschool voor zeevaart, die Dingsdag aanst. alhier zal gebonden worden, zal door Z. K. 11 prins Hendrik der Nederlanden als eere-voorziltcrbijgewoond worden. Bij kon. besluit van 28 Maart jl. is tot schoolopziener in het 4de school district van Zuidholland benoemd de heer J. P. VV. Schermer, alhier. In eene heden gehouden vergadering van aandeelhouders in de Leyd sche broodfabriek is de aftredende commissaris, de heer D. Uartevelt, als zoodanig op nieuw gekozen. De lieer G H. Key, hulponderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager ouderwijs 2dekl. voor jongens alhier, is benoemd lot hoofd onderwijzer te Ileinkenszand. In den loop dezer week werd het jaarlijksch examen gehouden der leerlingen van de ambachtsschool van het genootschap «Mathesis Scientiarum Genitrix" in het gebouw voor het middelbaar onderwijs. Dit examen liep over de vakkendie volgens het programma aan deze school worden onder wezenen deed zien, dat de leerlingen gedurende den afgeioopen winter- cursus, de een meer de ander minder, goed gewerkt hadden. De tentoon stelling der tcckeningen leverde wederom het ticwijs, dat men zich op het teekenen met ijver en goed geiolg toelegt. Met genoegen bemerkten wij, dat hel ornament-teekenen meer wordt beoefend dan vroeger, hetgeen toch voor aanstaande ambachtslieden hoogst noodzakelijk is. (Jok de eerste proe ven in het boetseeren beloven veel voor de toekomst. Wat de bouwkundige teekenschool betreft deze handhaaft haren gevestigden roem. Voortreffelijke teekeningen waren ten toon gesteld en getuigden van den ijver der leerlin gen en de goede methode van den onderwijzer. De werkstukken verdienen steeds bijzonder de aandacht. De dit jaar geleverde modellen kunnen met regt op hoogen lof aanspraak maken. In de teekenkunst ztjn toegewezen: aan C. de Vink de kleine zilveren medaille; F. II. van der Togl de groote bronzen medaille. In de bouwkunde voor liet vervaardigen van de navolgende modelleneen stergewelf in spitsbogenstijl aan F. A G. Douwes Dekker en J. G. van Parijs beide eene kleine zilveren medaille; een segment koepelgewelf met pendentiven, aan C. VV. Hasselbach en J. W. van Brussel beide eene groote bronzen medaille; het model van een trap met overvallende wanden aan W. C. Mulder eene groote bronzen medaille, P. J. Sclimal eene kleine bron zen medaille; bel model van eene kapspanning roet killen, aan A. Bedier «ene kleine bronzen medaille, M. J Kok een boekgeschenk; eene teekening {bouwkundig schaduwen)aan J. Ilartvelt eene groote bronzen medaille, P. van der Waals eene kleine bronzen medaille, eene perspectieftekening aan C. de Vink eene kleine zilveren medaille, H. II. van Bombttrgh eene groote bronzen medaille. Het groot aantal bezoekers getuigde van de belangstelling in eene inrig- ling, die zulke goede vruchten oplevert. Moge zij steeds die stoffelijke on dersteuning bij de burgerij vinden, waaraan zij op den duur groote behoefte heeft. In den schouwburg had gisteren avond de buitengewone of laatste bijeenkomst van de bezoekers der volksvoorlezingen van liet dep. Leyden der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, voor dit saizoenplaats. Het toenemend aantal dier bezoekers had commissarissen doen besluiten pogin gen aan te wenden om ook weder voor dezen avond, ten genoege der be zoekers aan muziek en declamatie gewijd, een ruitn lokaal te verkrijgen, hetgeen hun mogt gelukken. Om cenigzins te voorzien in de buitengewone kosten, die de bijeenkomst, op deze wijze ingerigt, zou vorderen, waren de loges tegen matigen prijs voor hel puliliek beschikbaar gesteld. De bijeenkomst, werd na de uitvoering van een muziekstuk, geopend met eene voorafspraak van den voorzitter van bh. commissarissen der volksvoor lezingen, den heer J M. E. Dercksendie den talrijken aanwezigen, van allerlei rang en stand, het welkom toeriep en namens commissarissen dank bragt aan bh. burgemeester en wethouders, die door hunne tegenwoordig heid blijk gaven, hoezeer volksheil en volksbeschaving hun ter harte gingen, aan hh. commissarissen van den schouwburg, die hel gebruik van hel eerst onlangs zoo fraai ingerigle gebouwthans een sieraad van Leydenwel hadden willen toeslaan, aan bh. leden van de voormalige icderijkers kamer Vondel, wier stilzwijgen, dat tol veler leedwezen zoo lang had geduurd, thans zou worden verbroken, en die hun talent aan de bevordering der zaak wilden dienstbaar utaken aan de hh toonkunstenaars, die, onder de 1 iding van den heer V. van Pijpen, zich mede van hunne zijde eenige op- oflering hadden getroost, om deze bijeenkomst mogelijk tc makenenz. terwijl hij met een woord lol de gewone bezoekers der volksvoorlezingen, de plaats der bijeenkomst onder aller hoede stellende, besloot. De verdere uitvoering van hel programma nam daarop een aanvang en achtereenvolgens werden, telkens afgewisseld door muziek, door de lilt. decla matoren een zevental stukken voorgedragen, t. w. Gondebald", dramatisch gedicht van Schimmel (3C bedrijf, 1" tooneel), «het Doode paard" van Hof dijk, een fragment van llieronimus Jamaar", blijspel van llclvetitis van den Bergh, «de Brand" van Tollens, «de Steenkool", fragment uit «De Schepping" van ten Kate, «de Gelukkige", eene oude Tertelling van Hcl- vetius van den Bergh, en «de Telegraaf" van van Thiel. De keuze van deze stukken mogt voor deze bijeenkomst, waar een zoo gemengd gehoor aanwezig was, allezins gepast genoemd worden, en de uitvoering was hoogst verdienstelijk en voldeed uitermate; trouwens hh. declamatoren wa ren in dit opzigt reeds van vroeger gunstig bekend, en hun naam strekte ten waarborg van eene goede uitvoering Uit de algemeene en herhaalde toejuiching, die hun ten deel viel, hebben zij kunnen bespeuren, dal hun optreden door allen op prijs werd gesteld; en velen zullen zeker wel den wensch hebben geuit, dal hun stilzwijgen niet weder zoo lang moge dureen Wij gelooven, dal allen, ten hoogste ingenomen met den genoegelijk doorgebragten avond en in vrolijke stemming, door de beide laatste voor dragten zoozeer opgewekt, den schouwburg hebben verlaten, niet het minst de bezoekers der volksvoorlezingen, die zeer zeker hh. commissarissen dank baar zullen zijn voor liet hun geschonken genot. Hel is gedurende het af geioopen saizoen op nieuw gebleken, dat de zaak, onder de leiding van hh. commissarissen, in goede handen is, en dat zij zich, in liet belang der volksbeschaving, uiterst veel moeite en zorg, meer dan men oppervlakkig wel zou bevroedenlaten welgevallen. Mogen zij bij voortduring eene der zaak waardige belangstelling en ondersteuning vinden. Zie verder het Bijvoegsel 's GRAVENHAGE30 Maart. In de zitting van de tweede kamer van heden z(jn de algemeene beschouwingen over de begrooting van liet dep. van financiën voortgezet. Onderscheidene leden voerden liet woord. De minister van financiën hield eene uitgebreide redevoering, waarbij hij de verzekering gal dat hij in de toekomst de meest mogelijke zuinigheid zou in acht nemen, eu tevens gaarne zou voldoen aan het verlangen om eene suppletoire begrooting tot dekking der middelen zoo spoedig mogelijk in te dienen. Bij de beantwoording der verschillende wenschen kon de minister geen uitzigt geven op de afschaffing der patentwet, evenmin als op de af schaffing van het dagbladzegel. De verminderiog van hel zegel op de Indi sche dagbladen zou de minister in overweging nemen. Hij gevoelde zich verder met aangespoord tot herziening van de wet op liet personeel en de grondbelasting en toonde zich verder ongenegen de zeepbelasting af te schaffen. Na langdurige discussie en aanneming van een amendement van den lieer Vlruly, met 33 legen 26 stemmen, tot afwjjzing van de verhooging der tractementen van de betaalmeesters, is de gansche begrooting zonder eenige discussie over de onderdeelen met 44 tegen 16 stemmen aangenomen. Tegen: de hh. Blom, Storm, Moens, Dam, van Blom, Viruly, van de Putte, de Iloo, van der Linden, Tliorbccke, Brouwer, Zylker, Fokker, Guljé, Jouckbloet en van Dolden. Afwezig 15 leden. PARIJS, 29 Maart. In de zitting van het wetgevend ligeliaam van he den heeft graaf Walewski de volgende verklaring afgelegd: Ik stel er prijs op, zelf aan de kamer mede te deelendal ik mijn ontslag als president geef en dal ik niet zonder diep leedwezen dit besluit genomen heb. Doch ik heb het gedaan in liet hooge belang der eendragt. Terwijl ik alzoo mijne betrekking nederlegbetuig ik de kamer mijn dank voor de welwillende medewerking, die ik op alle banken, zonderonderscheid, gevonden heb. Onderscheiden leden hebben daarop aan de onpartijdigheid van den boer Walewski hulde gebragt. LONDEN, 30 Maart. De Times verzekert da! de onderhandelingen tits- schen Frankrijk en dc Nederlanden een stap zijn vooruitgekomen. De Nederlanden staan Luxemburg aan Frankrijk af, tegen eene vergoeding van honderd millioen fr. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1