cijfer van ƒ353,114 met ƒ18,000 te verminderen, ten einde den staf der genie met verscheiden officieren te verminderen. Na eenige inlichtingen van den minister van oorlog trok hij echter dit amendement in. Over de Vde afd.kon. militaire akademiehad eene breedvoerige discussie plaats. Daarbij werd herinnerd aan de op die akademie voorgevallen wanordelijk heden, en de wenschelijkheid betoogd van eene spoedige reorganisatie dier instelling. De minister gaf dienaangaande eenige ophelderingen; hy deelde o. a. mede dat de orde op de akademie volkomen hersteld was en dat hij zich spoedig beijveren zou om, in verband met de hem toegezonden advie- seneene reorganisatie en regeling van hel onderw ijs aldaar voor le berei den. Verder gaf hij eenige inlichtingen omtrent den aard en de strekking van het door hem genomen hesluit tot tijdelijke schorsing van admissie van jongelieden op de bedoelde instelling, en omtrent het voornemen om gedu rende eenige jaren een zeker aantal onderofficieren 'sjaars lot officieren bij het leger te beitoemen. De artikelen dezer afdeeling werden daarop goed gekeurd. By afd. VII, geneeskundige dienst, werd gewezen op de behoefte eener doeltreffende regeling der militaire geneeskundige dienst. Nadat de minister daaromtrent zijne inziglen had medegedeeld, werden de verschil lende artikelen goedgekeurdbehalve art. 16, waarvan de behandeling werd verdaagd tot na die van art. 22. De afdd. VIII—X gaven lot geene be raadslaging aanleiding. Bij afd. XI werd besproken wat ten opzigte der verdediging van de defensie-lijnen en ten opzigte van de inundatien behoorde te geschieden. Op art. 22 werden twee amendementen voorgesteld, ée'n door den heer de Iloo van Alderwerelt, strekkende om het cijfer van ƒ274,900 le verminderen met ƒ42,000; het tweede van (Ten heer Stieltjes, die het cijfer van het artikel met ƒ5000 wilde verminderen. Het doel van het eerste amendement was om de som voor het verder uitbreiden der in- rigtingen aan de kweekschool voor militaire geneeskundigen le Utrecht weg te nemen; dat van het tweede was om de vestingen Nijmegen en Breda te verlaten. Ten gevolge der beraadslagingen over die amendementen stelde de heer de Roo later voor het cijfer slechts met ƒ3000, te verminderen, uit getrokken voor de vesting Breda. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen aangevangen met art. 22 en de daarop voorgestelde amendementen, allereerst van den heer de Roo nopens de geneeskundige dienst, tot vermindering van dit art. met ƒ42000. De heer Godefroi achtte eene afzonderlijke school onnoodig, hoewel het, naar zjjn inzien, thans het oogenblik niet was die op le heffen; eene uit breiding was echter niet noodig. De heer van Lynden was voor het behoud der school, maar achtte eene uitbreiding ontijdig. De minister van oorlog bestreed het amendement en vreesde de slooping van de school bij niet-aan- neming van de voordragt. De heer Jonckbloet achtte de uitbreiding der school in geenen deele wcnscheljjk. Instemmende met hen, die daarin zien een vooruilloopen op de wet op het hooger onderwijs, weel hij geene ge gronde reden voor de instandhouding dier school. Het eerst werd in stemming gcbragt het amendement van den heer Stieltjes, tot vermindering van het art. met ƒ5000 (opheffing van hel onder houd der vestingen Nijmegen en Breda). Dit wordt verworpen met 40 tegen 28 stemmen. Daarna werd een amendement van den lieer de Roo tol vermindering van het art. met ƒ3000 (opheffing van het onderhoud der vesting Breda) aan genomen met 35 tegen 33 stemmen. Eindelijk werd een amendement van den heer de Roo tot vermindering van liet art. met ƒ42000 (geneeskundige school) aangenomen met 44 tegen 24 stemmen. Het artikel is daarop goedgekeurd. Bi) art. 16 stelde de heer de Roo een amendement voor lot vermindering met eene som van ƒ5000 voor den aankoop van instrumenten voor de ge neeskundige school. Nadat de minister verklaard had dat dit art. in geen verband stond met het aangenomen art. 22, irok de heer de Roo dit amen dement weder in en werd het art. goedgekeurd. Bij art. 25 stelde de heer van Wassenaer Calwijek een amendement voor om ƒ100.000 uit te trekken »iot voortzetting van de verbetering van den wateraanvoer voor de Grebbe-linie." De heer van Hardenbroek verklaarde zich vóór en de heer Stieltjes tegen liet amendement. Heden 26 Maart was een dag, eigenaardig gekozen tot hel onthullen van den gedenksteen voor Biiderdijk, gesteld in den gevel van hel huis aan de Prinsengracht (zuidzijde) N°. 32, waar de dichter van 1786—95 ge woond heeft, eene hulde, aan zijue nagedachtenis door een honderdtal der aanzienlijkste beoefenaren of voorstanders van de Nederlandsche letteren gebragt. De plegtigheid dier onthulling had ten half 3 ure plaats. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELASi O. LONDEN 24 Maart. Naar men verneemt is de liberale partij overeengekomen om de tweede lezing der reforrobill te doen doorgaandoch indien de regering in gebreke blijft om die bepalingen, waarmede de liberalen zich onmogelijk kunnen vereenigen, te wijzigen, dan zal men het voorstel, om de bill in comité te behandelen, verwerpen. De machinisten en stokers in dienst by verschillende spoorweg-maat schappijen hebben eene vergadering gehouden, waarin besloten werd met ernst de directiën der spoorwegen te nopen aan de billijke klagten te gemoet te komen en dus de werkuren per dag tol op 10 uren te vermin deren en het loon te verhoogen. Voorts nam men het besluit om niet dan in de uiterste noodzakelijkheid tot eene staking der werkzaamheden over te gaan. Te New-York is een Japansch gezant aangekomen, die te Washington zijn verblijf zal vestigen. FRANKRIJK. PARIJS. 24 Maart. Het ontwerp van wet betreffende de leger-organisalie heeft in de af- deelingen van het wetgevend ligchaam zoo vele tegenbedenkingen ontmoet, dat het waarschijnlijk niet anders zal worden aangenomen dan met belang rijke wijzigingen. De wets-outwerpen op de drukpers en de vergaderingen hebben in de afdeelingen over het geheel eene gunstige beoordeeling, doch geenszins algemeenen of onverdeelden bijval gevonden. De Presse wil welen, dal Frankrijk zich lot de Oostenrijksche rege ring heeft gewend met uitnoodigingom gezamenlijk te protesteren tegen de traclaten van alliantie, die Prnissen met Beijeren, Baden en Wurtem- berg heeft geslotendoch dat Oostenrijk dit aanzoek van de hand heeft ge wezen. De Ind. Beige spreekt dit berigt ten stelligste tegen. Er blijven hier aanhoudend geruchten loopen over omtrent een afstand van Luxemburg aan Frankrijk. Men noemt reeds de som, die Frankrijk aan den koning der Nederlanden zou uitbetalen. Evenwel zou Frankrijk de zaak afhankelijk hebben gesteld van eene volksstemming in Luxemburg, gelijk vroeger in Savoye en Nizza heeft plaats gehad. Om alle gevoeligheid van de zyde van Duitschland voor te komen, zou Frankrijk hebben voorge steld de vestingwerken van Luxemburg te sloopen. De Moniteur meldt, dat de keizer den luit. ter zee de Varannes be last heeft zich naar Saigon te begeven ten einde een onderzoek in te stel- 1 len naar den toestand der kolonie en de middelen om de betrekkingen tusschen Cochin-China en de omliggende landen uit le breiden. Daar er geruchten loopen, dat alhier de slagters en vleeschverkoopers zouden besloten hebben de prijzen hunner waar, ter gelegeuheid van de aanstaande tentoonstelling, aanzienlijk le verhoogen, heeft de stedelijke raad besloten, lijdelijke slagterijen op te rigten, en daar verschillende vleeschsoorten tot matige prijzen te doen verkoopen. In berigten uit Italië wordt gemeld, dat bet dorpje Feriolo in den bogt der golf van de Borromesche eilanden, tusschen hel groote meer en den Simplonweg gelegen eensklaps in de diepten van het meer is verzon ken. Een twintigtal huizen en zeventien inwoners waren door het water verzwolgen. P R If I S S E N. BERLIJN, 24 Maart. De Staats-Aweiger deelt thans ook het tractaat mede tHsschen Wur- temberg en Pruissen gesloiendal van gelijken inhoud is als dat met Beije ren. Ook in dit tractaat is bepaald, dat Pruissen, in geval van oorlog, het opperbevel over het leger zal voeren. Omtrent de dolatiën, als nationale belooning door den landdag loege- kend, zegt men, dat aan den graaf von Bismarck 400,000 tb., aan den minister van oorlog, generaal von Roon, 300,000 th.en aan de vier andere 1 generaals ieder 200,000 th. zijn toegekend. Aan de Kreuzzeit. wordt uit Parijs gemelddat de generaal Frossard, 's keizers adjudant, met eene geheime zending naar Luxemburg vertrekt. Door de Weener Presse wordt omtrent deze zaak nog gemeld, dal de quaestie aangaande Luxemburg gesteld is, niet regtstreeks tusschen Pruissen en Frankrijkmaar tusschen Frankrijk en Nederland ter eene en tusschen Nederland en Pruissen ter andere zijde. Volgens dat blad waren de onder handelingen tusschen Frankrijk en Nederland over den afstand van Luxem burg bjjna ten einde gebragt, toen graaf von Bismarck er mede bekend werd, waarop hij, naar men verzekert, door een bekwaam uilgevoerden coup er in slaagde de onderhandelingen te doen schorsen. De rapporten van de Pruissische, Engelsche en Fransche ingenieurs len opzigte der Schelde-qoaestie ziet men spoedig te gemoet. Men wil we ten dal het rapport in twee deelen zal gesplitst worden. In hel eerste zou worden behandeld: of hel kanaal door Zuid-Be»eland de Ooster-Schelde kan vervangen. Deze vraag zal waarschijnlijk ten voordeele van Nederland worden beantwoord; terwijl over het tweede gedeelte: of de afdamming van de Ooster-Schelde en het Sloe de bevaarbaarheid van de VVester-Schelde niet schaden kan, waarschijnlijk geen oordeel zal geveld wordenaangezien dit van feiten en omstandigheden afhankelijk is, die .op dit oogenblik niet te beoordeelen zijn. De koning heeft op zijnen 70stc° verjaardag een brief geschreven aan den minister von Mühler, waarin hij le kennen geeft, dat bij zijne voorgan gers reeds het plan had beslaan om in plaats van den ouden Dom le Ber lijn, ter eere van God en ter vereeniging van de christelijke gemeeute, een schooner gebouw te slichten, als zigtbaar leeken van dankbaarheid voor de in diepen nood ondervonden hulp des Heeren. Dat denkbeeld was len ge volge der todsomstandigheden onuitgevoerd gebleven. Bij Z. M. was, bij het einde van dal zijn levensjaar, waarin hij en zijn volk na nieuwen zwaren strijd andermaal God voor zoo veel genade en voor den weder ge schonken vrede dankenop nieuw de wensch verlevendigd om aan dit dankgevoel, door zulk een werk, eene gemeenschappelijke duurzame uitdruk king te geven. Z. M. heeft dus besloten het plan lot ophottwing van een nieuwen waardigen Dom in Berlijn, op de plaats waar de tegenwoordige Dom staat, als de eersle evangelische kerk des lands, wederom op le vat ten, en zal omtrent de uilvoering daarvan nadere voorstellen van den mi nister inwachten. Fcr Telegraaf. 's GR AVF.NHAGE, 26 Maart. Vervolg der beraadslagingen in de tweede kamer. De heer van Wassenaer Catwyck heeft zijn amendement ingetrok- kan. Het amendement van den heer Stieltjes ter vermeerdering van art. 38, invalidenhuis te Leydenmet 5000, is na discussie verworpen met 35 te gen 33 stemmen. Daarna is het geheelc hoofdstuk Oorlog aangenomen met 54 tegen 14 stemmen. Tegen: de hh. Virttly, Zjjlker, van Eek, Dumbar, van der Maesen, van Delden, van Blom, van der Linden, Reinders, Wy-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2