LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 22 MAART. STADS-BERIGTEN. 1807. De Courant wordt Maandag IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uil Zalurdag avond. N°. 3Ï>. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. burgemeester en wethouders van leyden, Geiien de adressen van 1°. Lambertos Favier, smid, binnen deze gemeente woonachtighoudende versoek om in het huis in den Kijfhoek, wijk II. n°. 239, eeuc smidsvuring te mogen doen plaatsen; 2°. Hendrik van der Wijngaarden, manufacluurverwer, mede wonende binnen deze gemeente, waarhij hij toestemming vraagt lot het doen plaatsen van twee verivleetelsin het perocel op de Oranje- firarhl, geteekend -wijk VIII. n°. 588; Gelet op het Koninklijk besluit van den 3tstcn Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken; Doen te "velen dal tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naaslbijge- leoerie en belendende panden ten opzigte der informatiën de commodo et incom- modo, door Burgemeester en Wethouders tal worden gevaceerd op het Raad huis deter Gemeente, op Maandag den 258tcn Maart aanst.des voormiddags te elf uren; lullende de belanghebbenden verpligt tijnhunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvan zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v" D. BRANDELER, Burgemeester. Levden, 21 Maart 1867. v. PUl'TKAMMERSecretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dal aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het, op den 12deIi dezer maand, invorderbaar verklaard ko hier van het Patentregt over het dienstjaar 18G6/C7 derde quarlaal, en dat ieder verpligt is zijnen aanslag, op den hij de wel bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden. 20 Maart 1867. v. d. BRANDELER. BliWENLANDSCllE BERIGTEN. LEYDEN, 21 Maart. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaaktdat binnen de stveek, waarop hel kon. besluit van 6 Maart jl. van toepassing is, vervoer van ongesmolien vet aan vetsmellers en kaarsenmakers kan worden toege staan door den commissaris in hunne provincie, onder door dezen voor ieder vervoer te bepalen voorzorgmaairegelen. Ten gevolge van opgekomen verhindering hij het Fransche tooneelge- zelschap te 's tlage zal op Vrijdag 22 Maart in den Leydschen schouwburg geene voorstelling plaats hebben. De handel in zeeviscli krijgt eene toenemende uitgebreidheid. Als voorbeeld hiervan kan dienen, dal II Maandag te Katwgk 23 schuilen zijn aangezet, waarvan de gelteele vangst, met uitzondering van één vvagen met 'isch naar Leyden. voor liet buitenland was bestemd. Bij de voor Holland zoo schromelijk hooge prijzen, waarvoor de buitenlander echter niet terug schrikt, ontvangt hij groven vroeger onaanzienlijke»visch met de zelfde graagte ais dien, welke niet zelden door het vervoer den verschelt slaat geheel heeft verloren, lie eertijds te geef verkrijgbare rog wordt door den buitenlander niet minder geacht dan fijnere vischsoorten en wanneer de rog, in strijd met de Hollandsche kieskeurigheid, sterk van smaak is, er dikwijls hooger om geschal. lie minister van oorlog heeft industriëlen, die genegen zjjn om de thans bij hei leger in gebruik zijnde geweren bij partijen van 1000 stuks of meer, te wijzigen tot achterlading naar het stelsel Snider, uiigenoodigd zich, met opgave hunner voorwaarden, met franco brieven aan genoemden minister aan te melden. De minister van binnenl. zaken wijdt thans zijne aandacht weder aan eene wettelijke regeling der banken van leening, reeds in 1856 beproefd, doch toen niet tot stand gekooien. Hoe belangrijk de destjjds van de be sturen der verschillende gemeenten, waar zulke banken heslaan. ontvangen antwoorden ook mogen zijn, mag, naar 's ministers inzien, niet uil hel oog worden verlorendal er, sedert zij werden gegeven, bijna elf jaren ver- loopen zijn. De minister wenscht te weten, of die besturen hun toen geuit gevoelen ook nu nog aankleven en, zoo dit niet liet geval is, waarop hun veranderd oordeel mst. ArnhC.) De te Rotterdam gevestigde Vereeniging lot liet verleenen van hulp aan minvermogende ooglijdrrs voor Zuidholland heefl haar eerste verslag uitgegeven betreffende hare verrigtingen in het jaar 1866. Ofschoon die vereeniging slechts gedurende de twee laatste maanden des jaars werkzaam is geweest, mag zij reeds op verblijdende uitkomsten wijzen, die hare nut tige strekking ten duidelijkste in het licht stellen. In den loop dier twee maanden vervoegden zich aan het constiliaiic-bnrean van den dirigerenden geneesheer 383 ooglijders, waaronder uil verschillende gemeenten van Zuid holland, en klom het aantal gegeven adviezen tot 2025 of gemiddeld 36 daags. Ook Kwamen in dien tijd belangrijke operaties voor, waaronder 5 ter verwijdering van het cataract. Door de geldelijke ondersteuning van vele belangstellenden was de vereeniging in staal aan minvermogenden, be halve geneeskundig advies en behandeling, geneesmiddelen en verbandstuk ken te verstrekken en tegen geringen prijs of gratis ook brillen en kunst- oogengaarne echter zou zij haar plan volledig len uiooer brengen, en een geschikt lokaal inrigten om behoeftige ooglijders te verplegen, maar daartoe zijn hare geldmiddelen ontoereikend. Dringend vraagt zij uit dien hoofde meer algemeeuc medewerking in haar loffelijk streven, hetzij doorgiften of door eene jaarlijksche bijdrage, waarloe men zich kan aanmelden hij den secretaris der vereeniging, den heer H. C. de W'ollï, te Rotterdam. Door de Zuidhollaiidsche maatschappij tot redding van schipbreukelin gen is aan de weduwe van P. Kasteleyn, die ten gevolge der vermoeienissen bij het redden der bemanning van hel stoomschip Cornelia is overleden, eene gratificatie van 50 verleend. Toen de heer d'. O. G. Heldring als predikant te Hemmen zijn eervol emeritaat had aangevraagd, kwam hij velen den wensch op om hem een hewjjs le geven van erkentelijkheid voor alles wal door hem op philanlhro- piscli gebied verrigt is. Als commissie om aan dien wensch uitvoering te geven, vereenigden zich de hh. C. P. van Eeghen, mr. G B. de Marez Oyens, van Ooslerwijk Brnyu en J. A. van Eik. Door die commissie is dezer dagen aan den heer Heldring, den avond zijns levens geheel zullende gaan toewijden aan de zorg van de door zijn geloof en liefde in het aan zijn geroepen gestichten, een niet onbeduidend kapiiaalin inschrijving op het grootboek bestaande, aangeboden, met den wensch, dal het mogt strekken tot hel meeste voordeel van hem zeiven en de zijnen, en de gevers alzoo het geluk mogten hebben iets toe te brengen tol het genoegen van een leven, hetwelk zg hoopten dat door Gods gunst nog lang, en velen ten zegen mogt worden gespaard, Te Rotterdam ontdekte men eergisteren nacht, dal uil eene bovenach- terkamer van een pand in de Nieuwsteeg, bewoond door eene bejaarde vrouw, een geweldige rook kwam. Nadat de deur der kamer mei geweld geopend was, vonden de policie-agenten de bewoonster, de wed. B., op den grond liggen met nog smeulende kleedercn en, zoo als bleek, met brandwon den overdekt en reeds overleden. De overledene was laat te huis gekomen en maakte veel misbruik van sterken drank. In de dezer dagen gehouden zitting van den gemeenteraad van Am sterdam heeft de voorzitter medegedeelddat de hh. Kuinders en Outshoorn afgezien hebben van hun plan lot liet maken eener groote straat van den Dam tot de Plantaadje. De heer P. Verlioeve Bruinvis Jr., te Winkel, heeft dezer dagen be kend gemaakt, dat hij meent de keunis te bezitten om het vee, dat weinig of geen voorbeschiklheid *oor runderpest liecfl, le onderscheiden van dat, hetwelk daarvoor meer vaibaar is. Reeds is eene proeve genomen op kleine schaal, die met eenen gcwenschlen uitslag werd bekroond. Om echter tot zekerheid le komen wenscht bij proeven op eene groote schaal te nemen, waarloe hij, bij wijze van inschrijving, bijdragen tracht le verkrijgen. Te Nieuwe Diep gingen in den vroegen morgen van Maandag vier vlelterlie- den met hun rank sloepje in zee, om op de komst van een of ander schip te wachten, toen, ten gevolge der hoog loopende zeeën, de sloep omsloeg en een hunner op eene noodlotiige wijze verdronk; de drie anderen hadden zich op de sloep weten le redden. Gelukkig werden zij in dien hoogst gevaarlijken toestand van de kust ontdekt en door inmiddels toegesnelde hulp aan een wissen dood ontrukt. Door de te Utrecht gehouden stemming van de leden der W'aalsche gemeente is beslist, dat de verkiezing van ouderlingen en diakenen en het beroepen van predikanten hij die gemeente volgens'het nieuwe reglement zal geschieden. Door de leden der Waalsche gemeente le Dordrecht is be sloten de beslaande wijze van verkiezing te behouden. De te Nijmegen gevestigde afdeeling van de Maatschappij lol Nul van 't Algemeen heeft Dingsdag II. haar 50 jarig bestaan herdacht. Te Zevenaar is afgekondigd, dat, ten gevolge van eene aanschrijving uit Pruissende ingezetenen op nieuw gewaarschuwd worden de grenzen niet te overschrijden, daar in getal van aanhouding het opzenden naar Wezel, en tot een jaar gevangenissirafliet gevolg kan zijn. Uit Breda meldt men, dat de gewezen sergeant J. F. Scharzkoplf, van het 3dl: reg. inf.die zich op hei laatst van Jan. II. als detachements com mandant le Lage Zwaluwe tot beteugeling en wering der veepest bevond, en met de hem toevertrouwde gelden, len bedrage van ƒ600, spoorloos ver dween zich vrijwillig in arrest heefl hegeven. In 1863 werd ie llaaren een moordaanslag gepleegd op den aartsbis schop msgr. Zwijsen. Met die misdaad stond vermoedelijk het verdwijnen van eene vrij belangrijke waarde in effecten in verhand. Thans zegi men, dat die effecten of de coupons daarvan in Amerika in omloop zijn. Sedert onze laatste opgave is hei munt- en penningkabinet der Leydsche hoogeschoolonder anderen, vermeet derd: Door aankoop: met vier zeer oude Gallische munten, waarvan drie, met

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1