C# FRANKRIJK, PARIJS14 Maart. Heden heeft in het wetgevend ligchaam plaats gehad de interpellatie van den heer Thiers, betrekkelijk de bnitenlandsche staatkunde der regering. Volgens den spreker was de toestand »an Europa en van Frankrijk ernstig. De algemeene wapening en de uitbreiding, welke men er aan gaf, bewezen het. Die toestand was veroorzaakt door de valsche denkbeelden, die ten aanzien van de Europesche staatkunde verspreid waren. Vroeger had de Europesclte staatkunde een grondslag van evenwiglde kleine staten wer den geëerbiedigden daardoor werd de schok tusschen groote staten ge temperd. Deze laatste staatkunde, die de grootheid van Frankrijk had uil- gemaakt was vervangen door het nieuwe denkbeeld omtrent de nationali teiten en de zanien»oeging van staten, die denzellden oorsprong en dezellde taal hebben. Van daar de belangstelling die Polen ingeboezemd had en de pogingen om de eenheid van Italië te slichten. De eerzucht «au Pruisse» en Rusland, die gebruik maakten van het nalionalitetts-tdéewas eene be dreiging «oor Europa, en Frankrijk had een groolen misslag begaan, door de ontwikkeling >an dien toestand toe te laten. Ook de Fransche regering zel>e werd medegesleepi door de herschenschim van hel nationaliteitsbeginsel. Meri moest, om liet kwaad te verzachten, dat uit de staaikunde voortvloeit, verstandig en sterk zpn. Laat ons, zeide hij het ontwerp betreffende de legerorganisatie met vaderlandsliefde onderzoeken maar keeren wij ook tot de staatkunde van hel evenwigl terug, en uien zal op dat terrein het ver bond met Engeland terugvinden; men zal er ook (te goedkeuring van de kleine staten op vinden. Weder zal Frank rijks zwaard het zwaard van Europa's onafhankelijkheid worden. Men moet ook op de vrijheid steunen en liet laud in ruimeren omvang doen deelnemen aan hel beleid der open bare zaken. Men moet eindelijk tot de staatkunde van hel gezond verstand terugkeerenwant er is meer dan één misslag goed te maken. Hel hij het wetgevend ligchaam ingediende wets-ontwerp op de druk pers heeft aanvankelijk nog al eenigen bijval gevonden. Door de afdeelingen van het wetgevend ligchaam is het voorstel der regering, om den heer de Lamartine eene som van 400,000 fr. als nationale beloouing te schenken, onderzocht. Er was niemand, welke dien lieer als letlerkundige en als schrijver eene nationale beloouing on'zeggen wilde; maar als staatsman werd hij zeer verschillend beoordeeld. Conservative le den konden niet vergeten, dat de Lamartine tot de stichters der Fransche republiek van 1848 behoorde. Warme aanhangers van hel keizerrijk meen den, dat hij zich na den val der republiek aan de keizerlijke regering had belmoren aan Ie sliiilen. Daarentegen werd het hem aan dc zijde der de mocratische oppositie ten kwade geduid, dat hij zich bereid hail verklaard uit de handen der keizerlijke regering een nationaal geschenk aan te nemen. Het kamp van Chalons zal legen de helft van Mei betrokken worden. De Moniteur bevat eene lijst van inschrijvingen ter gemoetkoming van werklieden en landbouwers, die de wereldtentoonstelling wenschen te be zoeken, ten einde meerdere kennis voor luiii bedrijf op te doen. De keizer heeft voor 10000 en de keizerin voor 5000 fr. ingeschreven in de kazernen worden voor de werklieden slaapplaatsen gereed gemaakt; ook worden er loodsen gebouwd om beu te herbergen. Chevet zal voor hel diner zorgen, tegen ongeveer een franc per couvert. De werklieden, voor de voltooijing van het gebouw der groote ten toonstelling getieztgd, hadden Maandag avond uitdrukkelijk verklaard, dat zij den arbeid niet weder zouden opvatten, indien hun geene verinniging van werkloon werd verleend. Den volgenden ochtend werd hun echter mede gedeeld, dat de aannemers door des keizers lusschenkomsl in staal gesteld waren aan hunne eischen te voldoen. De predikant Jutllerat. president van den herv. kerkeraad, is overleden. Naar men zegt heeft Nubar-Pacltade Egyptische minister van huiienl zaken, die zich thans te Kousiautinopel bevindt, in last van de Porte dc teruggave te vorderen van 20 uiillioeii, die de onderkoning van Egypte aan zijne tusschenkomsl op Candia heeft Ie koste gelegd. Zoo rite som niet werd teruggeven, zou de onderkoning zijne jaarlijks ie betalen schatting inhouden. herigten van Candia melden, dat er eenige personen. Mohammedanen en Christenen, van dal eiland, onder geleide van eetien Turkschen officier, naar konstanliiiopel waren vertrokken, om aldaar door de Porte als ver tegenwoordigers der Candioteu te worden geraadpleegd bij het beramen van de maatregelen lot verbetering van hel bestuur des eilamls. De Chinesche regering heeft, blijkens berigten uit Peking, besloten tot het slichten eeuer wetenschappelijke iiirigting alwaar door Europesche geleerden ouderwijs in de wis-, schei-, natuur-, slerre- en geneeskunde aan Chinesche jongelieden van beschaafde en letlerkundige opvoeding zal gegeven worden. PRIflSiEN. BERLIJN 14 Maart. De Wiirtenihergsche Stnats-Anz. deelt de overeenkomst mede, onlangs te Stuttgart tusschen BeijereuVVtirtenibergBaden en Hessen gesloten Het doel is de militaire krachten dier staten te verhoogen en naar liet voor beeld van Pritissen te organiseren, opdat zij op eene ontzagwekkende wijze kunnen te zattien werkenom in vereeniging niet hel overige Duitschland de nationale integriteit te handhaven. Hel huwelijk van den graaf van Vlaanderen met de prinses von Ho- henzollern zal op 25 April voltrokken worden. 1NCEZOIV IP K IV'. Missivegeschreeven uit Luicduin acn eenen vrientconcerneercnde de grasseerende ster/te onder het Rundvee in ons lieve vnderlantbenevens eene heitzaemen raedtom het zelvedoor de medewerkende hulpe des Almaqh- tigen vérder voor te koomen en te geneezen. Te Leiden by de Weduwe van Kom. Boutestein in 4. en van 15 Bladz. (Vervolg en slot.) Uit een naanwkeurigh bezienmet eigene oogen gedaenen uit een vlytigh naer- zien van oude en nieuwe Schryveren, hier genoemt, meent men, dat deez.e ziekte veele overeenkoomste schynt te hebben met de beestziektedaer Veget. Renal. in Art. Veter. lib. 3 cap. 2) van spreekten die hij Morbus humidus noemt, meest uit eene bedervinge der lucht spruitende Dus is men van gevoelen, dat'er d 'Oorzaek van bestaet in zeer scherpe, korrosyre (doorliijtende) en viugge deeltjens, waerdoor de geheele Massa snnguinea (bloethoopl is aerigedaan en bedorven, omdat de deelen die van de masse des bloets de scheiding gemaeekt hebben, van hunne natunrlyke gestalte geheel verandert zyn en bedorven, en door hunnen vigeur (wy honden hier, dat'er staet) en hunne sterkte weder overwonnen hebben andere deelen, die de Bloetmenging Mixture sanguinis in statu nat urn liin den natunrlyken stant onder hielden. Dus moet deeze Bioetmassezoo bedorvendoor haeren gednurigen om loop een zeer hevige onisteeking in de vaste deelen veroorzaeken dan eens in de Zouterdan in den ondersten penszakdan in de darmenen dan eens in dc long en lever vallende. „i Wat de Voorzorge belangt, die te neemen is aen gezonde beosten op eenen ztti- veren en onbesmetten stal: 1. Niemant, mensch noch beest; niets, kleet noeh wol, dat by zieke beesten geweest ismagh by gezonde koomenen dit is van alle tyden waergenoomen. 2. By helderen dagh moet de stal opengezet, gelucht en voor den avont geslooten worden, ook alle dagen verscheidenmael uitgehaelt (want de mest verbergt het quaet en waessemt het weder uit) en door eene rooking (nchteraen zal men ze onder A aentekenen) gezuivert. Zulk een voorbeeldt van de mest verhaelt P. SybeUenus in libro de Peste. 3. Mont en neus en achterlyf moeten dikwyls op eenen dagh met het naervolgende medikameut onder B gezuivert worden. 4. Alle dagen of tweemaelen des daegs moet ieder beest braef worden geroskamt, met styl gereetschap tegen den loop van het hair geborstelt en met het Cmedisyn ter deege bestreeken; het welk, als het is opgedroogt, de zichtbaere en onzichtbaere uitwaes- seminge ten nuttewederom afgeborstelt moet worden. 5 Zoo meermaelenhoe beter het is, dat den beesten het voeder, doch weinigh te gelyk en niet voor het herkaeuwt heeft, gegeeven wordt. 6. Met veel vrughts wordt den gezonden een ader in den hals gelacten tot een pont bloets. JEen etterdraght of dadelyke branding aen hals of bil is ook niet quaet, als men ze zoo lang openhoudt, als de ziekte is grasseerende. Immers Diemerbroek en anderen en die het hoekje gemaekt heeftdat in de Hage gedrukt is by van Thol, weeten van Etterdraghten, aen tnenschen gezet en beesten, veel lofs te spreeken. Men zonde ook in de ooren of elders, daer het minst hindertden zwarten nieswortel konnen steeken die veel vuils en onreins naer zich trekt en menigh beest behouden heeft. Zie Dodoneus in zyn Kruidboek. 7. Eindelyk moet men den beesten alle morgen drie dagen achtereen en dan alle weeken eenseene maent. iangdoor eenen Hoorn een halve onse geeven van het middel, Diapenton genoemt, en onder letter 1). dat geen Huisman kan missen en met drie onsen van den drank E moet ingegeeven worden. En wat belangt de Voorzorg, te houden, als op den stal een heest ziek is of meer beesten; deezen moeten aanstonts afgeleidt en zoo verre, als het weezen kan, van den stal gebraght worden. Waerom de dooden ook verre van den stal, en in den zomer verre van de weide en diep in de aerde van de voorzichtighsten begrae- ven zyn. Alle hooi en stroo en voeder en mest en vuiligheit moeten met het zieke beest wegh en de stal op nieuws met A berookt worden. D. en E koomen op de zelve wyze, als boven, te passe en die poeierdrank moet men wederom gebruiken. Om de zieken te geneezen, is hier de raedt (by de proef zal men konnen weeten, of hy doorgae) dat men zonder eenigh verzuim van het moment, waerin men de ziekte begint te merkeneenen ader doet laetenen hy zal 'er niet te veel uithae- len, die'er schoon twee ponden bloets te gelyk uithaelt. Men zal'er den raedt mede opvolgen, dien veele Mannen, in de praktyk doorgeoeffent (onder welke zyn Thom. Sydenham en P. Forestgegeeven hebbenen men heeft "er zichvolgends de aenmerking van den Heere Frans de Vikin zyn leeven vermaert Geneesheer ('Am sterdam, in het jaer 1663, in diergelyke eene ziekte, zeer wel by bevonden. Dit alleen is evenwel niet genoeg. Aenstonts op de aderlaeting zal men door eenen hoorn vyf of zes onsen warmen dranks twee reizen des daegs, tot dat ze beter wor den, den beesten ingeeven. Deeze drank is onder letter F, en moet niet ingegeeven wordenvoor en al eer de mont en tong en het gehemelte met eenen zilveren schraper geduurigh worden gereinight en afgewasschen met B. Dan moet men ook rookensmeeren en vryvenen het voedsel geevenals vorenbehalven dat hel voedsel der zieken weezen moet een warm gerste papje, in karnemelk gekookt. Deze zyn nn de Middelen zelfs, daervan gewaegt is: A. Sulph. viv een pont. Bitum. Judaic, nitr. depur. van elk een half pont. Opopan mirth, thur. corn. cerv. rasp. bacc. juniper, pic. naval, van elks vier onsen. Laet dit gemaekt worden tot eenen rookpoeder en ieder beest met het hooft eenigen tyfc daerover gehoudenen de damp zal door neus en ooren henentrekken. B. Ag. plantag. scabios. van elk twee ponden. Liquor Aegypt. acht onsen. Nitr, depur. twee onsen. Mell. rosar. acht onsen. Oxymell. scillitic. vier onsen. En dit is de spoeling voor mont en keel. Sulph. viv. sal. ammoniac van elk zes onsen. Mirrh. nitr. depur. bacc. laur,I van elk vijf onsen. Ol. veter. acet. vin. van elk zoo veel, als genoeg is tót de diktoj eener smeeringe. D. Ro Mirrh. bacc. laur. rasur. ebor. rad. gentianrad. aristol. long. van elk vier onsen. Dit, tot eenen fijnen poeder gestampt, is de Diapentonen zal niet vererge renals 'er worde by gedaen jol. scord. bacc. juniper, sal. commun. van elk twee onsen E. Bulb, scill. rad. popul. zedoar. van elk twee ponden. Fol. dictam cret. eer pont. Pom. citr. cum cort. ac si'ccoook een pont. Bij dit, in schoon water, zaght kens te samen gekookt (wordende tot 10 ponden) en door eene zeve geloopenmoe men voegen Oxymell. scillit. zes ónsen. Mell. mercur. acht onsen. Met deezen drani wordt het bovenstaende poeder ingegeeven. En men kan met profyt in plaetse va deezen drank neemen aqprophylact. een deel. Acet. vin. twee deelen. Gemets' zouteen half deel. F. iyo Rad. gentian, rad. aristol. long. rad. imperatorvan elks vier ponden. £o. rut. scord. cardui bened. flor. calend. van elks twee ponden. Pom. citr. integr.eer. pont, klein gesneeden. Men doe dit in eenen ketel, en giete daerover 50 ponder schoon waters. Als het eenige uuren heeft staen weeken en zaghtkens een half uu kookenmoet het door eene zeve en daerby gedaen worden nitr. depur. een pont Oxymell. scillit. twee pondenMell. mercur. vier ponden. Dit alles, zoo geschreeven zoo gedaen, is zeker al de werelt niet, gelyk het oc voorkomt, om het waer te nemen of te bekostigen. Immers de Schryver houdt zici verzekert (hetgeen wy daer laeten) dat het niet alleen tot voorzorg en geneezio! veel zoude toebrengen, doch ook dat dit quaet zoo verre niet gekcomen waere, zo:j ma er in ieder stat drie of vier Geneesheeren het schadelyke en voordeelige met all opmerkingen hadden naergespeurt. Zoo kan hy niet begrypenhoe 'er menschel geweest zyn die als Orakels van Delfos zynde aengezien en al over vier lustra dl praktyk der Medesyne geoeffent hebbendevoor deeze pestilentsiaele ziekte zekere por- geerpoeders hebben durven gebruikendie zy als eene panacea of algeneeskruit liete: uitbazuinen. Mooglyk heeft men hier iemant hyzonders in het oog. of wel zeker- lyk. Hy zoude (zoo loopt deeze brief ten einde) zulke middelen niet qegeeven hebben indien de Man zich verlediqht had (hier vinden wy eene onverstaenlyke parenthesis waervan de zin zal weezenhad hy er geenen tyt toehy most het aen anderen k ben overgeladendie daer hunne eere in gestelt. zouden hebbenom naer te zien die k roemde mannenals Hippocrates en zyne vertrouivtste Commentatores Prosp. Martiantf Duretus, Jacotius, Hollerius, Balloniué, Sydenham, Baglivius en anderent welk schri/ten door naeuwkeurige ondervinding met de lieden gepaertaltyt geloove en autb riteit zullen verdienen en by de geleerde werelt behoudengelyk daeromom geloove C- authoriteit in kas subjekt te verdienen, de heer Van der Voort geduurighlyk hnntf getuigenissen heeft bygehaelt. 262sle itaais-Loierlj. Trekking der F ij f de Klasse. 12'Je Trekking. IV0. 1855 een prijs van ƒ2000. N09. 3139 en 7158 i«dtf een prijs van ƒ1000. ■i Te Leydeu ter Boekdrukkerij van J. C. DKABBE.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 6